Φροντίδα Φωλιές για αγριοπούλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Georgina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Georgina

PB Supporter
Εγγραφή
11 Σεπ 2006
Μηνύματα
6.134
Πόλη
Αθήνα
Παίρνοντας ως αφορμή το πόστ της Μαρίας για τις φωλιές πουλιών, θα ήθελα να σας δείξω τις φωλιές που κατασκεύασαν οι μαθητές σχολείων με αφορμή κάποια εκδήλωση της ΕΟΕ. Οι φωλιές αφού κατασκευάστηκαν, τοποθετήθηκαν στα δέντρα του πάρκου, προκειμένου να χρησιμοποιηθούν απο τα αγριοπούλια όχι μόνο για να φωλιάσουν, αλλά και να προφυλαχτούν από τις δύσκολες καιρικές συνθήκες. Κάποιες από αυτές βρήκαν ήδη ενοίκους!

Ισως είναι αρκετά καλή ιδέα η κατασκευή κάποιας τέτοιας φωλιάς, ειδικά για όσους ενδιαφέρονται να φιλοξενήσουν αλανιάρικα αγριοπούλια στον κήπο τους!

Επειδή όμως δεν καταπιανόμασαστε όλοι με ξυλουργικές εργασίες, σκέφτηκα κάποιες αλλες λύσεις τις οποίες και θα σας παρουσιάσω σε επόμενο πόστ.

Δειτε τις φωλίτσες και αν έχετε ιδέες... Καταθέστε τις!
 

Συνημμένα

  • folies.webp
    folies.webp
    43 KB · Προβολές: 505
  • folies2.webp
    folies2.webp
    49,1 KB · Προβολές: 498
  • Like
Αντιδράσεις: mariag
Πριν καποια χρονια ειχα μερικες κολοκυθες (ξερες, κουφιες και μεγαλες αυτες με τους σπορους μεσα)
Τους ειχα κανει απο μια μεγαλη τρυπα (για πορτα)τις ειχα αδειασει απο οτι ειχαν μεσα
τις κρεμασα στα δεντρα και ειχα ομορφες οικολογικες φωλιες για τα πουλακια.
Δυστυχως κανενα δεν τις προτιμησε 😕
Μπορει τα πουλακια να φοβοντουσαν τα σκυλια μου η΄ειχανε ηδη τις δικες τους; :D
 
Σίσσυ, πραγματικά οι ιδέες σου ήταν νομίζω οι πιό πρωτότυπες που θα μπορούσα να φανταστώ! Σημασία έχει η προσπάθειά σου. Ισως επειδή τα περισσότερα αγρια πουλάκια προτιμούν να φτιάχνουν καλαθόσχημη φωλιά( βλέπε καρδερίνες, λούγαρο, φανέτο, σκαρθί) και δεν προτιμούν τις κλειστού τύπου🙄

Πάντως και εγω προμηθεύτηκα όμορφα μεταλικά κουτάκια τα οποία μεσα στις προσεχείς μέρες θα μεταμορφωθούν σε πανέμορφες φωλίτσες για να βρουν καταφύγιο τις παγωμένες χειμωνιατικες νύχτες. 🙂
 
Στις φωλιές αυτές που θυμάμαι οτι έφτιαχνε κι ο παππούς μου
(ας πούμε περίπου μισό αιώνα πρίν) υπήρχε πρόβλεψη στην εξωτερική
πλευρά για να τοποθετηθούν αποθητικά βότανα-χόρτα
για τους αρουραίους και τα φίδια.
Χρησιμοποιούσε "αψηθιά"και "μαυρόχορτο", έτσι τ' έλεγε, μή με ρωτήσετε
πως τα λέμε τώρα δεν έχω ιδέα. (ίσως κάποια παιδιά να γνωρίζουν και να μας πούν).Ισως είναι κάτι που δεν θάπρεπε να πάει χαμένο σαν εμπειρική γνώση
γι'αυτό το αναφέρω.
 
Georgina ωραια ιδεα!
Καπου ειχα δει σε γερμανικο σαιτ κατασκευες φωλιων για διαφορα αγριοπουλια αλλα δεν θυμαμαι που.
Για μερικα χρονια ενα ζευγαρη καλογερων (parus major) εφτιαχνε καθε ανοιξη φωλια μεσα στο γραμματοκιβωτιο! Δεν τους ενοχλουσαν ουτε τα γραμματα που επεφταν στο κεφαλι τους ουτε τα χερια που τα επαιρναν.Αμα πεφτανε ακριβως πανω στην φωλια η τα σκουντουσαν η αρχιζαν και τα καναν κομματακια. Ειχα φτιαξει με κουνελοσυρμα ενα προστατευτικο για την φωλια... Ειχε πολλη ενδιαφερον, μονο που καποια μερα βρηκα να μισοκρεμεται ενα φιδι που προλαβε και εφαγε μερικα μικρα και απο τοτε εφτιαξα ενα αλλο που δεν μπορουσαν να μπουνε μεσα.
Αλλη μια φορα βρηκα σε μια απλωμενη καλτσα (ηταν δυο τρεις μερες εξω) βρυα... Καποιο πουλι ειχε αρχισει να κανει φωλια...😱
 
Πραγματικά απίστευτο! Καλά στο κουτί αλληλογραφίας, αλλά και στην κάλτσα;:69::24: Φαίνεται πως εκεί θα βρήκαν την ζεστασιά που τους έλειπε!
 
Στις φωλιές αυτές που θυμάμαι οτι έφτιαχνε κι ο παππούς μου
(ας πούμε περίπου μισό αιώνα πρίν) υπήρχε πρόβλεψη στην εξωτερική
πλευρά για να τοποθετηθούν αποθητικά βότανα-χόρτα
για τους αρουραίους και τα φίδια.
Χρησιμοποιούσε "αψηθιά"και "μαυρόχορτο", έτσι τ' έλεγε, μή με ρωτήσετε
πως τα λέμε τώρα δεν έχω ιδέα
. (ίσως κάποια παιδιά να γνωρίζουν και να μας πούν).Ισως είναι κάτι που δεν θάπρεπε να πάει χαμένο σαν εμπειρική γνώση
γι'αυτό το αναφέρω.

εψαξα κ βρηκα αυτα...
μακη λες να εβαζε αυτα ο παππους σου;

absinth3.jpg


άψινθος

-
Solanum Nigrum

Το solanum nigrum ανθίζει συνήθως το καλοκαίρι. Το έχω όμως συναντήσει και Νοέμβριο, σε οικόπεδα γεμάτα σκουπίδια, στους λόφους και στα ανοιχτά μέρη της Αθήνας και στα προάστιά της. Η κοινή του ονομασία είναι: αγριοντομάτα, βρωμοβότανο, μαυρόχορτο και στύφνο. Στην αρχαία ελληνική γλώσσα λέγεται «στρύχνος», το «φυτόν εκ των στρυχνοειδών εξ ου λαμβάνεται η στρυχνίνη» και ίσως η αρκετά απειλητική λατινική του ονομασία απηχεί το γεγονός αυτό - ότι το φυτό περιέχει το δηλητήριο στρυχνίνη! Παρ' όλα αυτά, ο Θεόφραστος (370 - 285 π.Χ.) έλεγε ότι οι καρποί του στύφνου, οι οποίοι γίνονταν μαύροι όταν ωρίμαζαν, τρώγονταν ωμοί! Ο Διοσκουρίδης το χρησιμοποιούσε για να μειώσει τον πυρετό. Στο Ιράκ και στο Ιράν οι γυναίκες βάζουν τους σπόρους του στύφνου στα μάγουλά τους να αφαιρέσουν τις φακίδες. Στην Αίγυπτο και στη Νότια Αφρική το solanum nigrum χρησιμοποιείται για τη θεραπεία φλεγμονών, όγκων και αιμορροΐδων.

0207208.jpg
 
Μπορει τα πουλακια να φοβοντουσαν τα σκυλια μου η΄ειχανε ηδη τις δικες τους; :D
Sissy, ανεξαρτήτα από αυτό, πουλιά τα οποία κάνουν "πανεράτη"φωλιά μην έχεις πολλές ελπίδες να προτίμήσουν τις φωλιές σου. Ακόμα & κάποιες καρδερίνες που μπορεί να φωλιάσουν σε γλάστρα(σπανίως,όχι απίθανο), δε θα πάνε σε κάτι ημιπροκατασκευασμένο.
Στις κλειστές-κουφάλες έχεις ελπίδες να "μπουν" στεφανάκια-παπαδίτσες.Ακόμα περισσότερες να μπουν σπουργίτια, που γενικότερα δεν έχουν... Ενδοιασμούς & ηθικές αναστολές!
Μία σιγουρη λύση είναι ο... Πελαργός. Θέλει ανάλογο χώρο & καλή, σιδηροκατασκευή.
Στη Φιλιππιάδα, κοντά στη λίμνη Ζηρού που έγραψε σχετικά η Georgina, βάζουν στρογγυλά σιδερένια τελάρα(διαμέτρου 2 μέτρων!) στις κολώνες της... Δ. Ε. Η. & φωλιάζουν κάθε χρόνο πελαργοί!
Να μία λύση λοιπόν!
 
κανε με αχυροχορτο ενα σταυρο βαλε ενα ποτηρι στο κεντρο και συκωσε τις ακρες του αχυροχορτου και πιαστες με ενα λαστοιχακι μαζι με το ποτηρι και μετα αρχισε παλι με αχυροχορτο να τις πλεκεις σταυρωτα
μπορεις να βαλεις και παραπανω απο ενα σταυρο για την βαση της φωλιας για να εχεις καλυτερη πλεξη
τις βαζουμε παντα στο ακρο του κλωναριου του δεντρου που θελουμε εκει που κανει την τελευταια διχαλα κλαδιων και παντα απο την αλνατολικη πλευρα του δεντρου και εχω καταφερει να φωλιασω αρκετες καρδερινες παραπανω απο δεκα γυρω απο το σπιτι μου στο χωριο
 
Πανάγο, πολύ ωραία η ιδέα σου!

Θα ήθελα να σε ρωτήσω : αυτές που προτείνεις είναι φωλίτσες μόνο για αναπαραγωγή ή και για να προφυλαχθούν σε ένα απάνεμο μέρος τα πουλάκια τις παγερές νύχτες του χειμώνα;

Μήπως θα μπορούσες να προτείνεις και κάποιο τρόπο να μεταμορφωθούν απλά τενεκεδένια κουτάκια σε προφυλαγμένες φωλίτσες, έστω και για τα σπουργιτάκια; 😕
 
giorgina καλησπερα και καλη χρονια
τις συγκεκριμενες φωλιες τις βαζουμε στο χωριο μου για να γεννανε τα πουλακια κοντα στα σπιτια και να μας παρεχουν το κελαιδαμα τους και συναμα να βρισκονται στο φυσικο τους περιβαλον
τωρα οσον αναφορα το αν θα μπορουσαμε να φτιαξουμε αλλου τυπου φωλιες με κουτακια απο αναψυκτικα θα ελεγα πως ναι αλλα εχει πολλη δουλεια αλλα αφου θελεις να κανεις κατι μπορεις με πλαστικο σωληνα αποχετευσης pvc διαστασεων f15-f15 με τρυπες ανα 10cm και βαλτον κοντα σε κεραμυδια η πανω στις νεραντζιες αν μιλαμε για αττικη και να εισαι σιγουρη οτι θα γεμισει πουλακια αλλα κατα 99% σπουργιτια
 
τις συγκεκριμενες φωλιες τις βαζουμε στο χωριο μου για να γεννανε τα πουλακια κοντα στα σπιτια και να μας παρεχουν το κελαιδαμα τους και συναμα να βρισκονται στο φυσικο τους περιβαλον

Αυτη ειναι η λαϊκή σοφία! Με σεβασμό στο περιβάλλον, ωφελεια από τα πουλάκια.
Μπραβο Πανάγο!
 
Να λοιπόν και τα κουτάκια που προορίζονται για φωλίτσες!

Θα μπορούσατε να βοηθήσετε με μερικές ιδέες του πως μπορούν να μετατραπούν αυτά σε προσωρινό χειμερινό καταφύγιο για πουλάκια; (έστω και σπουργιτάκια)
 

Συνημμένα

  • koutakia.webp
    koutakia.webp
    15,6 KB · Προβολές: 279
Georgina τι μεγεθος εχουν τα κουτακια; Θα βοηθουσε πολυ αν στην φωτογραφια μαζι με τα κουτια υπηρχε ας πουμε ενα κουτι σπιρτα η κατι αλλο για να φανει το μεγεθος.
 
Το μικρότερο κουτάκι είναι 10χ10χ7.5.
Το αμέσως επόμενο μέγεθος είναι 12Χ12χ7,5
Το τρίτο κουτάκι 12χ15Χ 7.5
και το μεγαλύτερο 12χ15χ13.

Κάθε ιδέα σας θα εκτιμηθεί δεόντως. 🙂
 
Θα μπορούσες να τα βάψεις όπως το παρακάτω κουτί αλλά το γυαλιστερό εσωτερικό ίσως να τα τρομάξει.
 

Συνημμένα

  • folies.webp
    folies.webp
    28,7 KB · Προβολές: 245
  • folies2.webp
    folies2.webp
    18,3 KB · Προβολές: 162
  • folies3.webp
    folies3.webp
    24 KB · Προβολές: 149
Σε ευχαριστώ πολύ για τις καταπληκτικές ιδέες σου! Εκείνη με τα κουτιά από φρέσκο γάλα την βρίσκω πολύ πρωτότυπη και εφευρετική! Στις επόμενες φωλίτσες που θα φτιάξω, θα αξιοποιήσω τα κουτιά από το γάλα! Θα είναι και αυτό ένα είδος ανακύκλωσης!
 
Κατασκευή φωλιάς για αγριοπούλια με απλά υλικά

Να σας παρουσιάσω και τη δική μου κατασκευή!

Με λίγη καλή θέληση, δημιουργική φαντασία και άφθονα φυσικά υλικά, δείτε πώς μπορούν να μεταμορφωθούν μερικά άδεια τενεκεδάκια μελιού, σε μικρές αυτοσχέδιες φωλίτσες.

Απαραίτητα υλικά ένα πιστολάκι θερμοσιλικόνης και οτιδήποτε προσφέρει απλόχερα η φύση όπως κουκουνάρια, κυπαρισσόμηλα, διάφοροι ξηροί καρποί, άδεια κελύφη από σαλιγκάρια, φλούδες από ευκάλυπτους, λίγο καλλιτεχνικό χόρτο (κίπερι), αποξηραμένα βρύα, ένα κομμάτι λινάτσα για να καλυφθεί το μεταλλικό μέρος ώστε να μην δημιουργεί αντανακλάσεις και τρομάζουν τα πουλάκια και με πολύ θετική διάθεση, αυτοσχεδιάστε και δείτε τί μπορείτε να δημιουργήσετε...

Ελπίζω να φιλοξενήσουν σύντομα κάποια μικρά φτερωτά φιλαράκια για να βρουν καταφύγιο τις παγερές χειμωνιάτικες νύχτες.
 

Συνημμένα

  • folies.webp
    folies.webp
    17,7 KB · Προβολές: 311
Back
Top