Φροντίδα Φωνακλάδικα lovebirds

Εγγραφή
30 Δεκ 2007
Μηνύματα
1.810
Πόλη
Κιλκίς
Δεν ξέρω αν θυμάστε πρίν λίγο καιρό αγόρασα(δώρο στη σύζυγο) ενα ζευγάρι Lovebird έχουν ημερέψει αρκετά αλλα αυτο που δεν μπορούμε να κουμαντάρουμε είναι οι φωνές τους.Φωνάζουν πολύ κατα την διάρκεια της ημέρας ειδικά αν ακούσουν άλλα πουλια. Μπορούμε να κάνουμε κάτι έτσι ώστε να μειώσουμε τις φωνες τους τουλάχιστον τις ώρες ξεκούρασης;:D
 
Γιώργο είναι πρόβλημα σχεδόν με όλους τους παπαγάλους. Ευτυχώς υπάρχει λύση αλλά θέλει υπομονή και μέθοδο. Αν ξέρεις αγγλικά ρίξε μια ματιά εδώ What's That Noise how not to encourage parrot screaming Είναι άρθρο για το πως να εξαλείψεις το πρόβλημα με σωστή εκπαίδευση. Τώρα βέβαια στην περίπτωσή σου ακούν και άλλα πουλιά όπως είπες και αυτό ίσως να τα ερεθίζει περισσότερο στη φωνή. Τα δικά μου αν και μετά από ένα χρόνο έχουν ηρεμήσει πολύ και δεν φωνάζουν τόσο πλέον όταν ακούν συγκεκριμένες φωνές (από ένα ορτύκι που έχω πχ.) χαλάνε τον κόσμο.
 
Οπως ειπε και ο Βασιλης ολοι οσοι εχουνε παπαγαλους αντιμετωπιζουν καποια στιγμη το ιδιο προβλημα. Τις ωρες που θελετε να κοιμηθειτε μπορειτε να τα απομονωσετε απο τα υπολοιπα πουλια σας σε ενα αλλο δωματιο με κλειστη πορτα και παραθυρο; Αν ναι ισως πιασει το κολπο. Για μεγαλυτερους παπαγαλους επισης πιανει το να καθισεις διπλα τους και να μιλησεις με σιγανη φωνη σα να μουρμουριζεις κατι... Τοτε σταματανε απο την περιεργεια τους να ακουσουνε τι λες... Οταν σταματησει πρεπει να τον επιβραβευσεις για την καλη συμπεριφορα! Εγω αυτα εχω κανει στον δικο μου και το ελεγχω ως ενα βαθμο! Επισης μην αντιδρας φωναζοντας εσυ περισσοτερο γιατι ετσι μονο τα εξιταρεις να φωναξουνε πιο δυνατα! 😉 Αν σκεφτω κατι ακομη θα το συμπληρωσω εδω!
 
Αυτό που κάνω με τον Μπουλούκο όταν φωνάζει, είναι να μην του δίνω καθόλου μα καθόλου σημασία, όσο δύσκολο κι αν είναι, γιατί διαφορετικά θα επιβραβεύσω την συμπεριφορά του αυτή! Συνήθως φεύγω και από το δωμάτιο και επιστρέφω για παιχνίδια όταν σταματήσει... 😀
Άλλες φορές όταν δεν αντέχω, πάω και του μιλάω με σιγανή, γλυκιά φωνούλα και αυτός ο κουτσομπόλης σταματάει τις φωνές και κάθεται και ακούει... Αν όμως ξαναρχίσει τις φωνές, τότε σίγουρα φεύγω από το δωμάτιο!
Εξαιρούνται όμως οι φωνές και οι χαρές που κάνει όταν επιστρέφω σπίτι...
 
και εμενα το Lovebird μου φωναζει πολυ δυνατα. Οταν κανει πολυ θορυβο και με ενοχλει του λεω συγανα και οχι δυνατα να σταματησει, να ηρεμησει και οτι αυτο που κανει με ενοχλει και τωρα σταματαει οταν του το λεω. Πριν λιγους μηνες το εμαθε!
αν ειναι σε μικρη ηλικια σαν το δικο μου τοτε θα το μαθει ευκολοτερα και γρηγοροτερα απ οτι σε μεγαλη ηλικια. Να εχεις υπομονη και θα το μαθει καλη επιτυχια!
 
Κατι ακομη που σκεφτηκα ειναι να βαζεις κατι πανω στην οροφη του κλουβιου τους οπως ενα περιοδικο ανοιχτο να καλυπτει την οροφη. Αυτο ισως τα ησυχασει καπως αν δεν τα κανει να σταματησουνε τελειως. Μην τα σκεπασετε τελειως με κατι και πανε για υπνο γιατι αν ειναι ζευγαρι και θελετε να εχετε αναπαραγωγη θα τους χαλασετε το ωραριο που βλεπουνε φως που παιζει σημαντικο ρολο στην αναπαραγωγη. 😉
 
κλεισιμο στο μπανιο και αμα εχει παραθυρο και μπαινει φως τοτε σκεπασμα του κλουβιου με κατι σκουρο.
 
κλεισιμο στο μπανιο και αμα εχει παραθυρο και μπαινει φως τοτε σκεπασμα του κλουβιου με κατι σκουρο.

σαν τιμωρια ειναι αυτο βρε Νασο! Δεν κανουν τιποτα κακο τα πουλια που φωναζουν! αυτη ειναι η φυση τους! αλλο να τα εκπαιδευσεις να μειωθει η φωνη και αλλο να παθουν καταθλιψη μερα μεσημερι... 😉
 
ναι ρε ανεστη αλλα αμα οι ανθρωποι θελουν να ξαπλωσουν λιγο το μεσημερι θα καθονται να τα εκπαιδευσουν, που δεν ειναι και σιγουρο οτι θα πετυχει.
τα βαζουν στο μπανιο, κοιμουντε αυτα και οταν σηκωθουν τα ξαναβγαζουν, δε το βλεπω σαν τιμωρια,Lovebirds ειναι οχι και παπαγαλοι ωστε να καταλαβαινουν τοσο!
και δεν θα το κανουν για πλακα αλλα αμα δεν μπορουν να ηρεμισουν λιγο μεσα στο σπιτι τους τι να κανουν; Δεν το θεωρω τοσο σοβαρο εγω για τα πουλια.
αλλα ο καθενας οτι θελει κανει.
 
Το πρώτο βήμα που καναμε είναι να μην τους δινουμε σημασία οταν φωνάζουν. (Τους μιλάμε ήρεμα λες και είναι μωρά στη κούνια)Το μεσημέρι τα σκεπάζουμε με ενα πανί οχι πολυ σκούρο γιατι δεν θέλουμε να φοβηθούν. Έχω την αίσθηση οτι κάτι αρχισε να γίνεται. Θα δίξουν οι μέρες.. 😀 Ευχαριστώ όλα τα παιδια για τα φωτα τους και περισσότερο ευχαριστω που είναι πάντα πρόθυμα να βουθήσουν
 
:)γιωργο αυτη ειναι η ουσια του φορουμ αυτου να βοηθαμε τα αλλα μελη του να λυνουμε διαφορες αποριες και προβληματα που εχουν.
 
Back
Top