Φροντίδα Φωτισμός εκτροφείου

misalouris

PB Supporter
Εγγραφή
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
19.254
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
Αφορμή για το θέμα στάθηκε η παρακολούθηση κάποιου video στο διαδίκτυο στο οποίο απεικονίζονται οι κλωβοί ενός εκτροφείου καναρινιών στο οποίο ο φωτισμός είναι με led και άμεσος. Το θέμα βέβαια αφορά κυρίως τους εκτροφείς εσωτερικού χώρου και με ενδιαφέρει εμένα προσωπικά μια κι ανήκω σ΄αυτούς.
Έχω αρκετό καιρό που ψάχνω διαρκώς γιατί η τεχνολογία μας ξεπερνά γρήγορα.
Ήδη από την περσινή εκτροφική χρονιά άλλαξα τα balast (ο μηχανισμός εκκίνησης των λαμπτήρων φθορισμού) και από μηχανικά οδηγήθηκα σε ηλεκτρονικά ασπαζόμενος τις συμβουλές του Δρ. Peter Coutteel που μας έβαλε σε σκέψεις σχετικά με τη συχνότητα των λαμπτήρων του εκτροφείου μας και το "στραβοσκοπικό φαινόμενο" που δημιουργούν.
Επειδή ο φωτισμός είναι αυτός πρέπει να "αναπληρώνει" (όσο μπορεί καλύτερα) τον ήλιο στα πουλιά προσφέροντας τις απαραίτητες UVA και UVB και να δημιουργεί τις κυριότερες καταστάσεις αναπαραγωγικής προδιάθεσης θα ήθελα μέσα εδώ να αντιπαρατεθούν οι γνώμες όλων, εδικών και μη ώστε από τα συμφραζόμενα να οδηγηθεί ο καθένας μας στις δικές του αποφάσεις και συμπεράσματα και φυσικά να μην τον κατευθύνουμε εμείς.
 
Αφορμή για το θέμα στάθηκε η παρακολούθηση κάποιου video στο διαδίκτυο στο οποίο απεικονίζονται οι κλωβοί ενός εκτροφείου καναρινιών στο οποίο ο φωτισμός είναι με led και άμεσος
Από αισθητική άποψη είναι άψογα, κατά την γνώμη μου.

Αυτό που θέλεις να μάθεις στην ουσία, αν κατάλαβα καλά, είναι αν οι λάμπες Led ντιμάρονται και αν εκπέμπουν φως όμοιο με αυτό των τύπου Arcadia;
 
Σταύρο το γράφω καθαρά... " θα ήθελα μέσα εδώ να αντιπαρατεθούν οι γνώμες όλων, εδικών και μη ώστε από τα συμφραζόμενα να οδηγηθεί ο καθένας μας στις δικές του αποφάσεις και συμπεράσματα και φυσικά να μην τον κατευθύνουμε εμείς."
Δηλαδή ποιος είναι ο κατάλληλος φωτισμός κατά τη γνώμη σας...όσο περισσότερες τόσο καλύτερα.
Η γνώμη σου και οι γνώμες όσων γνωρίζουν θα βοηθήσουν και εμένα αλλά και πολλούς άλλους.. Το πιστεύω... και το ελπίζω.
 
Δυστυχώς Γιάννη, εκτός από έναν άντε και δύο που πιστεύω ότι μπορούν και θα ήθελαν να μοιραστούν τέτοιου είδους εμπειρίες, δεν θα υπάρξουν περισσότεροι.

Και επειδή δεν μου αρέσει να μιλάω με γρίφους, εσωτερική εκτροφή κάνουν συνήθως όσοι δεν έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν εξωτερικό χώρο για να αναπτύξουν την εκτροφή τους. Υπάρχουν όμως και πολλοί άλλοι (ίσως με μεγαλύτερη εμπειρία στην εκτροφή εσωτερικού χώρου) που το ενδιαφέρον τους αφορά μόνο σε πουλιά που γεννούν ολόκληρο το χρόνο. Από αυτούς, δεν "διαρρέουν" πληροφορίες.
 
Χα χα χα... ωραία θα γράψω πρώτος το φωτισμό που έχω στο δικό μου εκτροφείο, άλλωστε ανήκω σ' αυτούς που ΔΕΝ κρατούν μυστικά και έχουν την εκτροφή ως χόμπι για πάρα πολλά χρόνια.
Όπως είπα είναι εσωτερική εκτροφή κατ' επιλογή (έχω αυλή), για να μπορώ να "ελέγχω" τόσο τις συνθήκες και άρα το χρόνο αναπαραγωγής όσο και το περιβάλλον των πουλιών (όσο αυτό είναι εφικτό) από ασθένειες εξω-παράσιτα κλπ.

breeding season 2014 149.webp
Πίσω λοιπόν από τους κλωβούς αναπαραγωγής και σε απόσταση περίπου 10 εκατοστά υπάρχουν XXXXXXXX (στο ling αναφέρονται τα τεχνικά στοιχεία μα αν θεωρηθεί διαφήμιση να τη διαγράψουμε) οι οποίες έχουν ψυχρό φως 5300 Kelvin πολύ κοντά στο 5500 Kelvin που θεωρείται ως ιδανικό. Και "καλύπτουν" μερικώς τις ανάγκες σε ακτίνες για UVA και UVB προσπαθώντας να αναπληρώσουν το ηλιακό φως.
Το ξεκίνημά τους - εκκίνηση - γίνεται με ηλεκτρονικό πλέον τρόπο (ηλεκτρονικό balast)
Ballast new 01.webp

για να αποφεύγουμε όπως είπα το στραβοσκοπικό φαινόμενο που σε μας είναι αδιόρατο αλλά στα πουλιά που είναι πιο ευαίσθητα απολύτως αντιληπτό και φυσικά πολύ ενοχλητικό. Σε ότι αφορά τις ώρες φωτισμού νομίζω έχει καλυφθεί με άλλα post's.

Οι ενστάσεις μου για το δικό μου φωτισμό αφορούν στη διάχυσή του μέσα στους κλωβούς. Αν δείτε στην αρχική φωτογραφία υπάρχουν κλωβοί υπερ-φωτισμένοι και κάποιοι άλλοι με μειωμένο φωτισμό.
Αν δεν υπήρχε η οικονομική πίεση ίσως άλλαζα ριζικά όλο το φωτισμό... αλλά ακόμη και για το χόμπι μας... αυτό θα θεωρηθεί πολυτέλεια.
Έτσι λοιπόν προσπαθώ μέσα από την κουβέντα να δω πως μπορώ να το βελτιώσω. Εδώ στο Βόλο δεν γνωρίζω ανθρώπους που να μπορούν ή ακόμη καλύτερα να θέλουν να βοηθήσουν. Αυτό και μόνο αυτό.
Σ' αυτή την παρέα γνωρίζω ανθρώπους, με πολλές γνώσεις, με ιδιαίτερη βαρύτητα και άποψη σε εκτροφικά θέματα και αυτούς κυρίως θέλω να προτρέψω στη συζήτηση ώστε μέσα από την κουβέντα να βγάλουμε το σωστό αποτέλεσμα που θα ισορροπεί όμως και με τα οικονομικά ανταλλάγματα. Φυσικά θα είναι σεβαστές οι γνώμες και των υπολοίπων... Ο διάλογος χτίζει την εξέλιξη!
 

Συνημμένα

  • breeding season 2014 150.webp
    breeding season 2014 150.webp
    34,7 KB · Προβολές: 293
Αν δείτε στην αρχική φωτογραφία υπάρχουν κλωβοί υπερ-φωτισμένοι και κάποιοι άλλοι με μειωμένο φωτισμό
Γιατί συμβαίνει αυτό Γιάννη, λιγότερες λάμπες από όσες χρειάζονται;

Υ. Γ. Νοικοκυρεμένος χώρος!
 
Σταύρο με ειλικρίνεια δεν γνωρίζω. Σήμερα το πρωί είδα αυτό το video και αισθάνθηκα σχετικά άβολα, γι αυτό ξεκίνησα και τη συζήτηση. Αν κάποιος ξεκινάει σήμερα να ετοιμάσει αναπαραγωγικό χώρο, τι φωτισμό θα του συστήναμε;
Θεωρητικά πρέπει να υπάρχει συνεχή εξέλιξη και εναρμόνιση με την εξέλιξη της τεχνολογίας. Το πρωί βρήκα κάτι λάμπες led στο ebay που έχουν τιμές φωτισμού 5500 -6000 kelvin, έχουν τη δυνατότητα να ακολουθήσουν την ανατολή -δύση, σχετικά προσιτή τιμή αλλά και πάλι δεν θα ξέρω αν θα είναι σωστός ο φωτισμός μια και δεν γνωρίζω την ακριβή έντασή του σε watt.
 
Γιαννη οι λαμπες που χρησιμοποιεις ειναι κατι αναλογο με αυτες; arcadia-aquatic.com/birdproduct/ Γιατι led? Θα μπορουσες με ενα φυλλο σκεδασης του φωτος να εχεις καλυτερο αποτελεσμα και με μη λεντ λαμπες, οχι;
 
Δεν εγραψα σχεδιασης :D

Δες τη φωτο πιο κατω και προσεξε που ακουμπαει η λαμπα, αυτο εννοω
A1JB0144B-pack-shot.jpg
 
Έχεις δίκιο Μαρία φοβερό θέμα, άλλωστε και ποιον δεν απασχόλησε. Απλά η πρόταση του Φοίβου είναι πολύ καλή... Δεν την είχα σκεφτεί. Το θέμα είναι που μπορούμε να τα βρούμε.

Edit
Ένα σχετικά καλό βήμα έγινε... Βρήκαμε το όνομα στα ελληνικά "Ανταυγαστήρας φωτιστικών" αλλά και στα Αγγλικά "recessed Luminaires. Και μια οικονομική λύση με αυτό το προϊόν

Και ακόμη καλύτερα με αυτό εδώ το προϊόν...
 
Αυτα τα εχω δει σε ενυδρεια στην οροφη τους ωστε να διαχεεται ομοιομορφα το φως στο ενυδρειο, δεν μπορω ομως να βρω το ονομα τους ακριβως αλλα αν ρωτησεις σε πετ σοπ ή καταστημα που εξειδικευεται στα ενυδρεια θα σου πουν πως να το ζητησεις και που.
 
Υπάρχει αυτό το eshop igna.gr/index.php/eshop στην Κομοτηνή. Ο ιδιοκτήτης του ο Ιγνάτιος, είναι μέλος στο φόρουμ για τα ψάρια που παρακολουθώ και γνωρίζω πως είναι πολύ συνεργάσιμος, καλό άτομο και "ψαχτήρι". Μπορείτε να τον ρωτήσετε, στέλνει παντού και έχει γνώσεις πολύ καλές και απ΄ό,τι λένε τα παιδιά καλές τιμές.
 
Μπορείς να φτιάξεις απλούς αλλά λειτουργικούς ανακλαστήρες απο αλουμινόχαρτο ή απλά μπορείς να χρωματίσεις μια μεγάλη επιφάνεια πίσω από τις λάμπες με λευκό χρώμα.
Διαφορετικά μπορεις να ψαξεις σε ηλεκτρομάγαζα πχ

http://www.organic-growshop.gr/Κατοπτρα-Ανακλαστηρες/View-all-products.html

Δεν θα δεις μεγάλη διαφορά με τους παραπάνω τρόπους.

Από αυτά που βλέπω στις φωτό αν έβαζες λίγες έξτρα λάμπες οριζόντια στα σημεία που δεν εχεις αρκετό φως θα έλυνες το πρόβλημα σου
 
Tώρα στο...ζουμί Γιάννη. Οποιος περιμένει με εσωτερικό ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ φωτισμό, να κάνει ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ , ματαιοπονεί. Αν υπάρχουν εξαιρετικοί γενήτορες θα κάνουν την δουλειά τους. Θα μεταφέρουν την ποιότητα των γονιδίων τους, στους απογόνους τους. Ποτέ όμως οι μεταλλάξεις που έχουν την βάση τους στην ΜΑΥΡΗ ΣΕΙΡΑ δεν θα δώσουν τα ίδια χρώματα με φυσικό και τεχνητό φωτισμό. Οσο περισσότερο συμμετέχει στην διαδικασία "βαφής" ο φυσικός φωτισμός τόσο τα αποτελέσματα θα τείνουν προς το άριστο. Το μόνο που γλυτώνει εμάς του εσωτερικού χώρου, είναι οτι οι περισσότεροι, έχουμε ένα είδος ΜΕΙΚΤΟΥ φωτισμού και αυτό σε σχέση με τον μεγάλο αριθμό ημερών ηλιοφάνειας, διορθώνει κάπως την κατάσταση. Οσο για τον κατάλληλο φωτισμό των εσωτερικών χώρων; Το ηλεκτρονικό μπάλαστ με τους αντίστοιχους λαμπτήρες σε θερμοκρασία 6400Κ . Οι 865 νομίζω είναι οι πιο κατάλληλοι. Σχετικά φθηνοί, οικονομικοί σε κατανάλωση, σωστή διάρκεια ζωής σε σχέση με την τιμή. Το γεγονός οτι ΔΕΝ ΝΤΙΜΑΡΟΝΤΑΙ εύκολα, για όσους χρησιμοποιούν προσομοιωτή ΗΜΕΡΑΣ-ΝΥΚΤΑΣ είναι αδιάφορο, μιας και γι' αυτή τη λειτουργία, όλα τα κυκλοφορούντα μεχρις ώρας ηλεκτρονικά βοηθήματα, χρησιμοποιούν τις λάμπες πυρακτώσεως.
 
Χα χα χα... Μάκη έβαλες καινούργιες "φασαρίες" στην παρέα.
Ατομικά το ντιμάρισμα στον "κύριο" φωτισμό του εκτροφείου δεν με ενδιαφέρει καθόλου μια και ανάβουν με χρονοδιακόπτη. Χρησιμοποιώ άλλο κύκλωμα με άλλες λάμπες για όσο χρόνο χρειάζεται η "ανατολή" και η "δύση" στο χώρο μου. Το ίδιο θα πρότεινα σε όσα παιδιά σκέφτονται ή ετοιμάζουν φωτισμό εσωτερικής εκτροφής για καθαρά πρακτικούς λόγους.
Για το φως του ήλιου θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, μια και μπορώ να το διαπιστώσω και σε δικά μου πουλιά. Όσα είναι δίπλα στα παράθυρα έχουν έντονα και ζεστά χρώματα σε σχέση με αυτά που βρίσκονται 6 και 8 μέτρα μακρυά, για να μη μιλήσω για "εικόνα" και στάση κι ανοίξω πληγές. Γι΄ αυτό το λόγο τοποθετώ τα λευκά και κίτρινα λιποχρωμικά στα "με λιγότερο ήλιο σημεία" και κρατώ τα "χρωματιστά" κοντά στα παράθυρα και στο ηλιακό φως. Γνωρίζουμε όλοι πως με τη βοήθειά του όλα τα πλάσματα μεταβολίζουν και αφομοιώνουν ουσίες αλλά κυρίως τη σύνθεση της προβιταμίνης D3 που γίνεται χωρίς απ' ευθείας έκθεση στον ήλιο αλλά τους είναι απαραίτητη.
Έχεις δίκιο για το μεικτό φωτισμό και θεωρητικά όπως έγραψες έχουμε ή προσπαθούμε να έχουμε στο διάστημα της προετοιμασίας για τις εκθέσεις-διαγωνισμούς (όσοι μπορούν και πάνε) τον ήλιο που απαιτείται.
Ο ήλιος όμως απουσιάζει αισθητά ή στην καλύτερη περίπτωση περιορίζεται στην αναπαραγωγική περίοδο την οποία και θέλω να "καλύψω". Μια ερώτηση... η θερμοκρασία χρώματος του φωτισμού θα πρέπει να είναι 6400k και όχι 5500k που έως τώρα γνώριζα ως τη "σωστή" βασιζόμενος σε άρθρα και απόψεις που υπάρχουν στο διαδίκτυο όπως αυτό, ή αυτό;
Η επιλογή στους 6400 Kelvin έχει να κάνει με θέματα οικονομίας ή γνωρίζεις κάτι που μας διαφεύγει. Αν ναι θα ήθελα να μας το "χαρίσεις".
 
To θέμα της θερμοκρασίας του φωτισμού έχει απασχολήσει τους ειδικούς του είδους. Εκείνο που έχω μάθει είναι οτι αφ' ενός υπάρχει μια μικρή απόκλιση απο την ονομαστική τιμή, αφ' ετέρου υπάρχει μια απότομη πτώση με την πάροδο,θα λέγαμε των πρώτων ωρών. Μετά απο αυτή την πτώση υπάρχει μια σταθερότητα που φτάνει σε χρονικά επίπεδα το βάθος της εγγύησης, και στο τέλος η πτώση είναι ραγδαία. Ετσι υπάρχει η γνώμη οτι το ονομαστικό 6400Κ είναι μια χαρά σε διάρκεια 1,5-2 ετών μέχρι την αλλαγή. Δεν το έχω ψάξει περισσότερο.
 
Θα προσπαθήσω να βρω πληροφορίες και σύντομα να τις παραθέσω εδώ.
Τόσο για τη διακύμανση της έντασης του φωτισμού σε σχέση με το χρόνο λειτουργίας αλλά και για τη θερμοκρασία του.
Έχω κάτι σχετικό (μια μελέτη) αλλά αφορά τα μηχανικά Balast (αυτό που μοιάζει σαν μετασχηματιστής στις λάμπες φθορισμού για τους μη γνωρίζοντες) με τον πυκνωτή - starter (το στρόγγυλο βαρελάκι) που η διαδικασία εκκίνησης καταπονούσε φοβερά τη λάμπα. Τώρα με τα ηλεκτρονικά Balast η λειτουργία εξομαλύνθηκε και λογικά θα υπάρχει επιμήκυνση στη σωστή διάρκεια λειτουργίας. Αν δεν άλλαξε κάτι... Τότε οι λάμπες αλλάζουν υποχρεωτικά στα δυο χρόνια...
 
Back
Top