Φροντίδα Φωτισμός εκτροφείου

Αν ο χώρος είναι ηλιόλουστος και ο εκτροφέας θα κάνει τα ζευγαρώματά του την εποχή που επιτάσσει ο φυσικός φωτισμός, δηλαδή μετά τα μέσα Μαίου ( 13,5 ώρες φως ) , τότε καμία ανάγκη δεν υπάρχει για τεχνικό φωτισμό. Αυτό όμως το θέμα εδώ, που έχει ανοίξει ο Γιάννης, δεν αναφέρεται σε κάτι τέτοιο.

Υ. Γ Ουπς..😳 Με πρόλαβες Γιάννη.Sorry για την επανάληψη
 
Ο ήλιος βοηθά στη σύνθεση και το μεταβολισμό της D3 ... Πιθανόν τα τζάμια να δρουν ανασταλτικά και να "κόβουν" ποσοστό από τις ακτίνες, αλλά υπάρχουν οι λάμπες στον εσωτερικό φωτισμό να τις αναπληρώσουν.

Ακόμη όμως και στις εξωτερικές εκτροφές ο ήλιος φτάνει με τη διάχυση στα πουλιά και ασφαλώς όχι άμεσα.
 
Απο τις μεγάλες εκτροφές του Βελγίου.
-Ιδιαίτερα στην Ευρώπη, σε χώρες με την μικρή ηλιοφάνεια, ο τρόπος φωτισμού είναι πολύ προσεγμένος.
Αν ρίξει όμως κανείς μια πιο προσεκτική ματιά και διαβάσει και την αρθρογραφία τους θα διαπιστώσει οτι δεν κάνουν κάτι περισσότερο απο αυτό που γνωρίζουμε σαν "ΣΩΣΤΟ ΦΩΤΙΣΜΟ". Βέβαια εκεί τα συμπληρώματα με τις βιταμίνες και την παρουσία της D3, είναι κομμάτι αναπόσπαστο της διατροφής.

3072880371_2_13_64EOyvjD-srng.webp
 
Μόλις χτες το βράδυ είδα μια φωτογραφία γνωστής ιταλικής εταιρείας σε ιστοσελίδα κοινωνικής δικτύωσης την οποία και σας βάζω...
Ligtinh in canaries room.webp
Νομίζω πως οι σκιάσεις στον φωτισμό που προέρχεται από ψηλά είναι αρκετά μεγάλες.
Πηγή
 

Συνημμένα

  • 10320468_517640358368193_6355450943525096092_n.webp
    10320468_517640358368193_6355450943525096092_n.webp
    26,2 KB · Προβολές: 85
Δεν εχω γνωσεις εσωτερικου εκτοφειου και εκτροφεα αλλα σαν ηλεκτρολογος ξερω να σας πω οτι υπαρχουν led που παραγουν ακτινοβολια uv-a/uv-b ντιμαροντε και δεν εχουν το τρομοπαιγμα της φθοριου. Ειναι πιο οικονομικες σε καταλωση αλλα πιο ακριβες σε αγορα. Ελπιζω να βοηθησα.
 
Γνωρίζουμε τι τιμή έχουν τα συγκεκριμένα led;

(το μέτρο εννοώ)
 
Νίκο δεν είναι ταινίες led αλλά λάμπες... λυχνίες.. Η τελευταία φορά που τις έψαξα είχαν τιμές 3-4 φορές πάνω από τις κανονικές.
 
Δεν ξερω για τιμες γιατι το εψαξα πριν 2 χρονια για τις χελωνες μου και δεν συμφερε.Αν ασχοληθω μεσ'την βδομαδα θα ψαξω αλλα πιθανων να ειναι απο εξωτερικο. Γιαννη μιλαω για led και το τρεμοπαιγμα οφειλεται στο αεριο των λαμπτηρων λογο του ιονισμου των μοριων του φθαριου και των υδρατμων υδραργυρου ασχετα που μειωνεται απο ηλεκτρονικα μπαλλαστ.Ακομα και οι λαμπες ψυχρας καθοδου (εξελιξη σαν τις λαμπες νεον) το κανουν αλλα πιο ανεπεσθητα. Δεν λεω αλλα, αν σιγουρευτω και τα βρω θα γραψω για οποιων ενδιαφερεται.

Star 6X3W LED Aquarium Light Lamp for Coral Reef Fishes and Aquatic Animals | eBay Αυτο απο μια προχειρη ερευνα. Για φυτα κοραλια και ψαρια κανει, οσοι ξερουν ας μου πουνε αν κανει για πουλια να ξερω που να επικεντρωθω.
 
Βασίλη μια και έχεις γνώσεις και όρεξη κάνε τον κόπο και διάβασε το αντίστοιχο άρθρο εδώ. Εκεί θα βρεις τους λαμπτήρες που προτείνονται. Πιθανόν να βοηθήσεις περισσότερο.
 
Βασίλη @Billis Pap , μια και εντοπίστηκες γνώστης, μας ενδιαφέρει πολύ το θέμα όσους έχουμε εσωτερικά τα κλουβιά μας. Και ποιοτικά και φυσικά οικονομικά. Οπότε βρήκες πάρεργο καθώς κατάλαβες :)
 
Απ'οτι καταλαβα τα led παραγουν αυτο το μπλε φως και τα χρησιμοποιεις σε συνδειασμο με ασπρα led, σε αντιθεση με τις φθοριου που το εχουν μεσα στο φασμα φωτος που παραγουν. Πιστευω οτι σε led ειναι καλητερα γιατι μπορει και παραγει περισσοτερη ακτινοβολια και ντιμαροντε.
Αυτα απο μια ακομα αναζητηση uv led Flexible Lamp Lights | eBay θα δω και στην Ελλαδα αλλα πιθανων να ειναι πιο ακριβα.
 
Απ'οτι καταλαβα τα led παραγουν αυτο το μπλε φως και τα χρησιμοποιεις σε συνδειασμο με ασπρα led, σε αντιθεση με τις φθοριου που το εχουν μεσα στο φασμα φωτος που παραγουν. Πιστευω οτι σε led ειναι καλητερα γιατι μπορει και παραγει περισσοτερη ακτινοβολια και ντιμαροντε.
Αυτα απο μια ακομα αναζητηση uv led Flexible Lamp Lights | eBay θα δω και στην Ελλαδα αλλα πιθανων να ειναι πιο ακριβα.
Οι λάμπες TLD με το συγκεκριμένο τρόπο δεν ντιμάρονται (θα πρέπει να μπουν συστήματα τύπου KNX) οπότε για σύστημα ανατολής δύσης χρησιμοποιούμε άλλο κύκλωμα. Για τις λάμπες led σταμάτησα να ψάχνω όταν διαπίστωσα ο,τι τα χρήματα που πρέπει να ξοδέψω είναι πάρα πολλά και ασφαλώς απαγορευτικά... Είναι ένας καλός συνδυασμός χρημάτων και απόδοσης αυτός που προτείνεται. Τουλάχιστο εγώ δεν βρίσκω καλύτερο.
 
Γιαννη αν θυμαμαι καλα μια λαμπα φθοριου 18watt με uv κοστιζει γυρο στα 17 ευρω συν το μπαλλαστ και το σταρτερ, με 17ε παιρνεις κατι λιγοτερο απο 3 μετρα λεντοταινια 5 watt το μετρο με σαφως μεγαλητερη ισχυ σε uv συν 5-6 ευρω το τροφοδοτικο. Το ντιμμερ μου διαφευγει αλλα πιθανων να ειναι ακριβω αν πρεπει να προσαρμοζεται σε αυτοματοποιημενο κυκλωμα. Δεν γνωριζω τα συστηματα σας, αλλα οσο μπορω θα βοηθησω.
 
Γιαννη αν θυμαμαι καλα μια λαμπα φθοριου 18watt με uv κοστιζει γυρο στα 17 ευρω συν το μπαλλαστ και το σταρτερ, με 17ε παιρνεις κατι λιγοτερο απο 3 μετρα λεντοταινια 5 watt το μετρο με σαφως μεγαλητερη ισχυ σε uv συν 5-6 ευρω το τροφοδοτικο. Το ντιμμερ μου διαφευγει αλλα πιθανων να ειναι ακριβω αν πρεπει να προσαρμοζεται σε αυτοματοποιημενο κυκλωμα. Δεν γνωριζω τα συστηματα σας, αλλα οσο μπορω θα βοηθησω.
Ασφαλώς και όχι...7,65 η λάμπα 36watt + 6 το διπλό balllast που σημαίνει 10 ευρώ ανά φωτιστικό.
 
Ασφαλώς και όχι...7,65 η λάμπα 36watt + 6 το διπλό balllast που σημαίνει 10 ευρώ ανά φωτιστικό.
Αρα θα με ενδιεφερει ο πωλητης σου γιατι εγω σε μεγαλο pet shop της θεσσαλονικης τοσο την πληρωσα. Τωρα για την διαφορα τιμης εσεις μπορειτε να κρινεται τα υπερ και τα κατα των led.
 
Αρα θα με ενδιεφερει ο πωλητης σου
Τις λάμπες τις προμηθεύτηκα από εδώ και τα ηλεκτρονικά ballast από http://www.eco-lamps.gr/products/76-ballast-t8.aspx . Και για να αποφύγουμε παρεξηγήσεις, μπορεί να υπάρχουν και φθηνότερα μπορεί και καλύτερα υλικά, αλλά εγώ αυτά αγόρασα.
 
Back
Top