ΧΑΡΙΣΤΗΚΕ Χαρίζεται παπάκι που πρέπει να είναι πρασινοκέφαλο

hauntedpunto

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2016
Μηνύματα
30
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα σας,

Η μητέρα μου όταν είμασταν μικροί κάποιες φορές προς το Πάσχα είχε τύχει να μας πάρει παπάκια και κοτοπουλάκια από τη λαϊκή. Όταν μεγάλωναν αναγκαστικά τα δίναμε σε γνωστούς που είχαν κοτέτσια, και πάντα μετά από λίγες μέρες μαθαίναμε ότι πέθαιναν από διάφορες αιτίες...
Τώρα που μεγαλώσαμε, αγόρασε ένα παπάκι για τα ανιψάκια μου, αλλά δυστυχώς δεν το ήθελαν και προς το παρόν το κρατάω εγώ σπίτι μου..
Οι γονείς μου μένουν πλέον μόνιμα στο εξωτερικό, εγώ μένω μόνος μου και δουλεύω πολλές ώρες και δυστυχώς το κακόμοιρο μένει όλη μέρα μόνο του σε μια κούτα.. Του αλλάζω τις εφημερίδες όσο μπορώ/προλαβαίνω, το νερό, το φύραμα, φαγητά, το βάζω σε λεκάνες με νερό.. Το βγάζω στο μπαλκόνι μου να τρέξει λίγο... Προσπαθώ, αλλά το ότι είναι σε μια κούτα όλη μέρα με στεναχωρεί... συν του ότι δεν έχω και κήπο..

Εν το μεταξύ, ψάχνοντας λίγο στο internet, καταλαβαίνω ότι πρέπει να είναι πρασινοκέφαλο..

Υπάρχει κάποιο μέρος που θα μπορούσα να το πάω και να ξέρω ότι θα είναι σε περιβάλλον φιλικό για πάπιες/παπάκια και ότι δε θα γίνει φαγητό;
Υπάρχει κάποιος που να έχει κήπο και να ενδιαφέρεται;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια!
 

Συνημμένα

  • duck.webp
    duck.webp
    26,7 KB · Προβολές: 207
Μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία με το ράμφος να κοιτάζει προς την κάμερα;

@Ηλιας παραδεισια μένεις σε μονοκατοικία; Έχεις άλλα οικόσιτα πτηνά, παπάκια, κοτοπουλάκια;
 
Υπάρχει κάποιο μέρος που θα μπορούσα να το πάω και να ξέρω ότι θα είναι σε περιβάλλον φιλικό για πάπιες/παπάκια και ότι δε θα γίνει φαγητό;
Υπάρχει κάποιος που να έχει κήπο και να ενδιαφέρεται;
Υπάρχουν αρκετοί φίλοι στην παρέα μας που έχουν πάπιες και πολύ πιθανόν θα χαρούν να φιλοξενήσουν το φιλαράκι σου.
Στην τύχη από εδώ...
https://community.petbirds.gr/forums/farm-birds/
βρήκα αυτό εδώ...
https://community.petbirds.gr/threads/Πάπια-και-παπάκια-muscovy-φετινή-γέννα.27269/
 
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..
Να πω καταρχήν ότι το παπάκι είναι τώρα πιο μεγάλο απ΄ ότι στη φώτο που ανέβασα..
Εκεί ήταν 2 ημέρες απ' όταν το είχε πάρει η μητέρα μου (δηλαδή τρίτη του Πάσχα)..
Ανεβάσω σημερινή φώτο..

Θέλω να πάει σε καλό περιβάλλον και όχι πάλι μέσα σε σπίτι, μέσα σε κούτα... Διαφορετικά το κρατάω και εγώ..
Επίσης, προσωπική χάρη, επειδή έχω ψιλοδεθεί θα ήθελα όποιος το πάρει να μου στέλνει καμιά φώτο που και που για να βλέπω ότι είναι καλά...

Φίλε Ηλίας Παραδείσια, Πειραιά μένω.. Δεν ξέρω που μένεις εσύ..
Αν μπορείς στείλε μου καμιά φώτο από το εξοχικό της μητέρας σου με τα παπάκια..

Φίλε Φοίβος σου ανεβάζω photo μπροστινή με το ράμφος.. ελπίζω να την έχω βγάλει όπως τη θες..
 

Συνημμένα

  • DSC_0578.webp
    DSC_0578.webp
    8,6 KB · Προβολές: 143
  • DSC_0582.webp
    DSC_0582.webp
    22,5 KB · Προβολές: 134
Νομίζω πως κάτι τέτοιο θέλεις για το φιλαράκι σου https://community.petbirds.gr/threads/Τα-ζώα-μου.25980/page-2#post-309782
Περίμενε να μπει ο @George98 ...
Ευχαρίστως θα αναλάμβανα ένα τόσο αξιαγάπητο πλασματάκι αφού ήδη ασχολούμαι με τις πάπιες και έχω τον κατάλληλο χώρο, αλλά μένω Χαλκιδική και ο φίλος Πειραιά... ίσος να βρεθεί κάποιος πιο κοντινός
 
Νομίζω πως κάτι τέτοιο θέλεις για το φιλαράκι σου https://community.petbirds.gr/threads/Τα-ζώα-μου.25980/page-2#post-309782
Περίμενε να μπει ο @George98 ...
Καλημέρα! Όντως, κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου!

Ευχαρίστως θα αναλάμβανα ένα τόσο αξιαγάπητο πλασματάκι αφού ήδη ασχολούμαι με τις πάπιες και έχω τον κατάλληλο χώρο, αλλά μένω Χαλκιδική και ο φίλος Πειραιά... ίσος να βρεθεί κάποιος πιο κοντινός

Κρίμα!
 
Εγω μενω πετραλωνα
Φίλε Ηλία το μέλος @hauntedpunto σου ζήτησε εδώ κάτι
Φίλε Ηλίας Παραδείσια, Πειραιά μένω.. Δεν ξέρω που μένεις εσύ..
Αν μπορείς στείλε μου καμιά φώτο από το εξοχικό της μητέρας σου με τα παπάκια..
 
Φοτο
 
Δεν μπορείτε να βρεθείτε κάπου στην μέση να γίνει το "προξενιό"; Είναι κρίμα να χάσει το παπάκι τέτοια ευκαιρία!
Δυστυχώς δεν προλαβαίνω ούτε μέχρι Χαλκίδα που λέει ο λόγος να πάω..

Δυστυχώς φίλε Ηλία δεν εμφανίζεται η φώτο..
 
Μήπως να εξηγήσετε και σε εμάς που δεν καταλαβαίνουμε;
Όταν θες να βάλεις μια εικόνα στο φόρουμ σου βγαίνει ένα παράθυρο και λέει να βάλεις την διεύθυνση URL της εικόνας για να βγουν τα BB codes για την εικόνα
π.χ.
btfhydrt.webp


Ο φίλος απο πάνω έβαλε διεύθυνση : https:// ΕΞΟΧΗΚΟ ! Δες :
sbhydtx-jpg.41462


Αυτό σημαίνει δύο πράγματα ή ότι πιστεύει πως αν γράψεις στο φόρουμ "εξοχικό " εντελώς μαγικά θα εμφανιστεί φώτο απο το σπίτι της μάνας του
ή ότι έβαλε επίτηδες μια βλακεία για αν μας πει "
ωχχ η εικόνα δεν φαίνεται... ενώ εγώ την ανεβάζω" και εμείς να του πούμε "αα δεν πειράζει τουλάχιστον προσπάθησες"

Κατάλαβες;
 
Περίπου κατάλαβα, αλλά αυτό που δεν μπορώ να κατανοήσω καθόλου είναι πως είναι δυνατό να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Δλδ, ήθελε να παραπλανήσει για να πάρει το παπάκι; Κι αν ναι, και δεν υπάρχει το εξοχικό, πως γίνεται να κόβει την τύχη ενός πλάσματος; Μάλλον κάτι έχει παρεξηγηθεί σε αυτήν την φάση, δεν μπορεί...
Ηλία, εξήγησέ μας αν θέλεις.
 
Back
Top