ΧΑΡΙΣΤΗΚΕ Χαρίζω το ζευγαράκι budgie μου

Μπράβο και στους δύο σας, καλότυχα και υγιή να είναι!
 
Να είσαι καλά Βασίλη Καλή συνέχεια σε ολους
 
Ευχαριστώ πολύ τον Βασίλη.
Τους εβγαλα ονοματα Σκαλυ και Μωλντερ( χα χα). Τα εχω προσωρινα σε ενα μικρο κλουβι με χωρισμα μεσα στο σπιτι. Σε 30 -40 μερες θα τους αλλαξω κλουβι και θα τα εχω σε εξωτερικο χωρο. Μιλησαμε με τον Βασιλη για τα ακαρεα.. Εχουν και οι 2 . Στη Σκαλυ φαινεται περισσοτερο. Για 10 μερες θα τους βαζω ενα λαδι με εκχυλισμα ριγανης. Θα ενημερωνω για την πορεια τους και με φωτογραφιες αν και η "ασθενεια" σχεδον δεν φαινεται.Αυτες ειναι οι πρωτες φωτο. Περιμενω ποτε θα τους μαθω να τρωνε αυγο και φρουτα.Χα χα χα ε Βασιλη;θα τα καταφερουν;
rsz_1img_1805.webp rsz_img_1802.webp rsz_img_1798.webp
 
Πολύ ωραία να σου ζήσουν !
Γιατί σκέφτηκες να τα χωρίσεις; Για τα ακάρεα χρησιμοποιείς επάλειψη με epithol ή στα πρώτα στάδια και με βαζελίνη. Το αρσενικό δεν φαίνεται να έχει κάτι και το θηλυκό δεν το βλέπουμε από κοντά.
 
Δεν εχω βαλει Epithol , βαζω αυτο το λαδι με τη ριγανη (εαν δω πως φευγει θα τους βαλω και βαζελινη). Εχεις δικιο παω να τραβηξω μια φωτο και τη Σκαλυ. Ναι δεν φαινεται ειναι σε πολυ αρχικο σταδιο γι αυτο δεν τους βαζω φαρμακο. (το epithol δεν ειναι τοξικο αλλα δεν παυει να ειναι παρασκευασμα εταιριας{ειμαι λιγο κολημενος με αυτα}). Σε περιπτωση που δεν υποχωρησουν τα ακαρεα θα τα παω για Pulmosan αλλα δεν νομιζω πως θα χρειαστει.
 
Στο Pulmosan θα πας που είναι πολύ πιο δυνατό φάρμακο...

Αυτό με την ρίγανη το εχεις ξανά κανει; Το εχεις ακούσει κάπου; αν υπάρχει θεραπεία με τέτοιο τροπο μοιράσου την μαζί μας.
 
Το Pulmosan ειναι πολυ ισχυρο, γι αυτο θα ειναι η λυση αναγκης σε περιπτωση που δεν υποχωρησουν τα συμπτωματα με το λαδι.
Οχι αυτο με τη ριγανι δεν το εχω ξανακανει σε συνδιασμο με λαδι. Γενικα ομως βαζω κλωναρια ριγανης (χλωρα) στα παπαγαλακια και αρκετες φορες το μασουλανε. Γενικα η ριγνη εχει πολλες ιδιοτητες και μαζι με το θυμαρι ειναι καλα απολυμαντικα και αντιβιωτικα. Τα βοτανα τα χρησιμοποιω στον εαυτο μου και γενικα τους εχω μεγαλη εκτιμηση.Αυτο σκεφτομουν... Μολις τελειωση η θεραπεια να κανω μια παρουσιαση με ολη τη διαδικασια που ακολουθησα. Ευχαριστω για το ενδιαφερον ειμαι πολυ χαρουμενος :)

rsz_ska.jpg

Αυτη ειναι η Σκαλυ. Πως σας φαινεται;
 
Έχει αρκετούτσικα η μικρή. Μην περιμένεις 10 μέρες. Βάλε βαζελίνη και τρίψτην και στα πλάγια και στα πόδια. Έχει μεγαλώσει λίγο η μύτη; Ή δεν φαίνεται καλά στην φωτογραφία;
 
Στα ποδια της βαζω και εχει πλακα διοτι δειαρκως τα κραταει κλειστα. Και εμενα μου φαινεται καπως πιο μεγαλη. Ειναι ομως οντως μεγαλητερη ή ειναι ιδεα μου επειδη ξερω για τα ακαρεα;Θα ανεβασω και αλλη φωτο. Νομιζω παντως πως ειναι φυσιολογικη μυτονγκα 😀
 
Ίσως λίγο, βάλε σουπιοκόκκαλο και πέτρα ή λιμάρισέ την ελαφρά εσύ με χαρτόλιμα νυχιών. Ακάρεα βασικά στο πλάι έχει.
 
Βαλε την αληφη που σου προτεινε η Μαρια. Προσεχε μην βουλωσεις τα ρουθουνια και να ξερεις εχειαποτελεσμα εγω με την τριτη φορα που τους την εβαλα φαινοταν διαφορα. Τριψε την και θα δεις κατι σαν πυτιριδα φευγει την πρωτη φορα.:D
 
Back
Top