Ασθένειες Χορήγησα pulmosan αλλά δεν βλέπω βελτίωση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xrisoula
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xrisoula

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουλ 2018
Μηνύματα
47
Πόλη
Ηράκλειο
καλησπέρα σας! Έδω και 15 μερες εχω χορήγηση το φαρμακο στα 2 καναρίνια μου αλλά δεν βλέπω βελτίωση ξέρετε μήπως πρέπει να το επαναλάβω πιο γρήγορα από ότι λένε οι οδηγίες;
 
Ακαρεα στα ποδαρακια του; Διαβασε λιγακι το παρακατω και οποτε μπορεσεις ελα με τις αποριες σου.
Ποιος το ειδε και διεγνωσε ακαρεα και ποιος ειπε για το Pulmosan?

https://community.petbirds.gr/threads/Καταπολέμηση-του-ακάρεως-των-ποδιών-και-άλλα-χρήσιμα.17551/

Ειναι σωστο σαν θεραπεια οπως και καποια αλλα σκευασματα αλλα πρεπει να ειμαστε σιγουροι τι εχει το πουλακι.

Μια φωτο παντα βοηθαει εαν μπορεσεις εαν το προβλημα ειναι στα ποδια.

Υπαρχουν εμπειροι φιλοι εδω και σιγουρα θα βρεθει καποια λυση!
 
Ο καναρος δεν κελαηδαει ανοίγει το στόμα του και δεν μπορεί και η καναρα κάνει λες και τρώει σπορια ενώ δεν τρωει και προσπαθεί να αποβαλει σαν να έχει φλεμα
 
Μαλλον ακαρεα τραχειας.. Αλλα νομιζω οτι αυτο θα πρεπει να το πει καποιος ειδικος και οχι εγω η καθενας μας.

Και καλα θα κανεις να το κανεις γρηγορα χωρις να θελω να σε αγχωσω. Ενας πτηνιατρος θα σου πει τι ακριβως εχουν. Το Pulmosan ειναι μια καλη θεραπεια για αυτη την ασθενεια (εαν ειναι αυτη) Εχω χορηγησει κι εγω στα δικα μου.

Διαβασε το παρακατω:

https://petbirds.gr/product/beaphar-pulmosan/

Επισης υπαρχει ενα εξαιρετικο σκευασμα, το Scatt. Eπειδη δεν υπαρχει στην Ελλαδα θα πρεπει να παραγγελθει απο το εξωτερικο. Ωστοσο επειδη εχω μπορω να σου στειλω ποσοτητα επαρκη για την απαιτουμενη δοσολογια.

https://community.petbirds.gr/threads/scatt-κατά-των-ακάρεων-της-τραχείας.21381/

Ομως, για την χορηγηση του οποιου σκευασματος πρεπει να απεφανθει ενας ειδικος!
 
Χρυσούλα, ποιος συνέστησε αυτή τη θεραπεία;
απο τον παιδί που πήρα τα καναρίνια ασχολειται και ξέρει από καναρίνια κτλπ τα ειδε και μου το ειπε επίσης ρώτησα και τον ανθρωπο από εκεί που πήρα τον φαρμακο μου είπε ακριβώς το ιδιο
 
Κάνοντας απλώς μία υπόθεση, θα έλεγα ότι δεν πρόκειται για ακάρεα της τραχείας και ότι η θεραπεία που του έχει δοθεί είναι λάθος και δεν θα φέρει κάποιο αποτέλεσμα. Δυστυχώς ή ευτυχώς, τα θέματα που αφορούν σε ασθένειες πρέπει να αναλαμβάνουν μόνο οι γιατροί οι οποίοι είναι αρμόδιοι για να χορηγήσουν την κατάλληλη θεραπεία.

Κοίταξε εδώ αν θέλεις τη λίστα μας. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
απο τον παιδί που πήρα τα καναρίνια ασχολειται και ξέρει από καναρίνια κτλπ τα ειδε και μου το ειπε επίσης ρώτησα και τον ανθρωπο από εκεί που πήρα τον φαρμακο μου είπε ακριβώς το ιδιο

Χρυσουλα, καταλαβαινω την αγωνια σου.. Ομως μπορει να ειναι και καποιο αναπνευστικο προβλημα.. Το ευκολο, οπως εκανα κι εγω ειναι να πουμε οτι ειναι "ακαρεα" και παρε αυτο ή το αλλο.. Νομιζω πως ενα πτηνιατρος ειναι αυτος ο οποιος ειναι ο απολυτως αρμοδιος για την διαγνωση. Σε καμια περιπτωση δεν αμφισβητω τους ανθρωπους που χρονια ασχολουνται με καναρινια κλπ, αλλα παντα ο ειδικος ειναι αυτος που θα δωσει την λυση.
 
θα τα πάω στην παρασυρη κορινα στο Ηράκλειο μένω από ότι ειδα μόνο αυτή είναι πτηνιατρος
Να μας πεις τις εντυπώσεις σου από την επίσκεψη.
 
καλησπέρα σας! Μόλις γύρισα από την παρασυρη... Πήγα τα καναρίνια μου και τα ειδε με το μα τι και τα παρατήρησε και μου είπε ότι π Καναρος έχει αναπνευστικό και είδε και λίγο τα πόδια του ότι κάτι έχουν βγάλει όταν της είπα για ακαρεα... μου έδωσε αντιβίωση να βάζω στο νερό και στα δύο καναρίνια και βιταμίνη... Επίσης να επαναλάβω την θεραπεία με το pulmosan
 
καλησπέρα σας... Ενα μήνας περίπου από τότε που τον πήγα πτηνιατρο Ο που είχε διάγνωση αναπνευστικό και μου έδωσε αντιβίωση αλλά ο Καναρος δεν έχει ούδε μια βελτίωση... Μηπ ως έκανε λάθος;
 
Λογικά πρέπει να το ξαναπάς στην κτηνιατρο και να της πεις οτι δεν ειχε αποτελεσμα... Πάντως εμένα το aviomycine εκανε θαύματα αλλά σε καμία περίπτωση δε σου λέω να το δώσεις από μόνη σου ειδικά τώρα που του έχεις κάνει ήδη μια θεραπεια.
 
Μόλις γύρισα από την παρασυρη... Πήγα τα καναρίνια μου και τα ειδε
ενα μήνας περίπου από τότε που τον πήγα πτηνιατρο Ο που είχε διάγνωση αναπνευστικό και μου έδωσε αντιβίωση αλλά ο Καναρος δεν έχει ούδε μια βελτίωση... Μηπ ως έκανε λάθος;
Γιατί δεν επικοινωνείς μαζί της; Είναι η πλέον αρμόδια για να σε καθοδηγήσει αλλά και υπεύθυνη για το περιστατικό που ανέλαβε.
 
Back
Top