Αναπαραγωγή Χρονοδιάγραμμα αναπαραγωγής Zebra Finch

Giannis79

PB New Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2014
Μηνύματα
60
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Προστέθηκαν στην οικογένεια δύο ζεβράκια (έχω ήδη ένα αρσενικό Gouldian)
Είναι ζευγαράκι και άρχισαν να "χαμουρεύονται" κατευθείαν!

Ξέρει κάποιος να μου πει πληροφοριακά, από την στιγμή που θα κάνουν την πράξη σε πόσο καιρό γεννάνε;

Ευχαριστώ
 
"χαμουρεύονται"
τα παιδια σημερα το λενε 'φασονονται' πλακα κανω. Αν εχουν κανει φωλιτσα ειναι θεμα ημερων να δεις αυγα αρκετακαι συχνα, αυτα τα πουλακια ειναι αναπαραγωγικες μηχανες.
 
Να τους δώσεις ασβέστιο! Κατά προτίμηση υγρό στο νερό.. Κόκκαλο σουπιάς οπωσδήποτε και μόνιμα στο κλουβί! Και κάτι άλλο που μπορείς να δώσεις είναι λίγο σουσάμι μέσα σε μια αυγοθήκη. Και το τσόφλι αυγού περιέχει πολύ ασβέστιο!
 
αύριο θα πάρω φωλιά και υλικό για να αρχίσουν την κατασκευή...
ευχαριστώ για τις συμβουλές!
 
αύριο θα πάρω φωλιά και υλικό για να αρχίσουν την κατασκευή...
Μην πάρεις το βαμβακερό νήμα, μπερδεύεται στα πόδια τους και είναι επικίνδυνο να τραυματιστούν. Να προτιμήσεις κάτι σε χόρτο, λινάτσα, ό,τι άλλο βρεις.
 
Πολύ όμορφο ζευγαράκι, φτου φτου φτου, να σου ζήσουν, άντε και καλούς απογόνους!
Αντί γι αυτό το στικ λιχουδιάς, καλύτερα να παίρνεις το κεχρί millet σε τσαμπιά. Αυτά παχαίνουν και είναι και ύποπτα να είναι τιγκιασμένα.
 
Όλα μαζί στο ίδιο κλουβί είναι, γκούλντιαν και ζευγάρι ζεμπράκια;
Γνώμη μου είναι να μην τα ζευγαρώσεις τώρα αλλά σε ένα μήνα ή και παραπάνω. Οι πιθανότητες να πάει λάθος η αναπαραγωγή τους είναι πολλές αφού δεν έχουν προσαρμοστεί ακόμα στο νέο χώρο τους και δεν έχει γίνει διατροφική προετοιμασία.
 
όχι το gouldian το έβαλα στο ξύλινο το κλουβί για να βάλω τα δύο στο μεγάλο κλουβί και να κρατήσω καραντίνα για κανένα μήνα.
δηλαδή προτείνεις να βάλω το διαχωριστικό;
έχουν 2-3 μέρες που αγαπιούνται και δεν ξέρω αν πρόλαβαν να πιάσουν παιδιά... :)
 
όχι το gouldian το έβαλα στο ξύλινο το κλουβί για να βάλω τα δύο στο μεγάλο κλουβί και να κρατήσω καραντίνα για κανένα μήνα.
δηλαδή προτείνεις να βάλω το διαχωριστικό;
έχουν 2-3 μέρες που αγαπιούνται και δεν ξέρω αν πρόλαβαν να πιάσουν παιδιά... :)

Το γκούλντιαν το στρεσάρεις αφάνταστα με αυτές τις μετακινήσεις. Θα ξέρεις φαντάζομαι ότι πρόκειται για ''ευαίσθητο'' και κοινωνικό είδος, ακατάλληλο για αρχάριους. Χρειάζεται μεγάλο κλουβί και παρέα του είδους του (αφού περάσει καραντίνα πρώτα).

Τα ζεμπράκια θα τα έβαζα ξεχωριστά χωρίς να βλέπονται, από την αρχή, και θα τα δυνάμωνα πρώτα. Αλλά αν τα βλέπεις να βατεύνται για 3 μέρες ο διαχωρισμός τους τώρα εμπεριέχει κάποιο ρίσκο για το θηλυκό.
 
Το gouldian με έχει ψιλομάθει και είναι πολύ ήρεμο. Τα ζεβράκια φοβούνται πολύ και είναι νευρικά.
Στα pet shop δεν σου λέει κανείς ποιο είναι για αρχαρίους και ποιο είναι για experts... :\
 
Στα pet shop δεν σου λέει κανείς ποιο είναι για αρχαρίους και ποιο είναι για experts... :\
Σωστό γενικά αλλά προ 3-4 μηνών πήγα σ' ένα μαγαζί στην Αγ. Παρασκευή που είχε ένα ζευγάρι και σχεδόν τσατίστηκα από την επιμονή του ότι είναι δύσκολα και ευαίσθητα να μην τα πάρω αν δεν ξέρω.:)
 
Το gouldian με έχει ψιλομάθει και είναι πολύ ήρεμο. Τα ζεβράκια φοβούνται πολύ και είναι νευρικά.
Στα pet shop δεν σου λέει κανείς ποιο είναι για αρχαρίους και ποιο είναι για experts... :\

Ήρεμο μπορεί να είναι το γκούλντιαν αλλά μπορεί να ''τουμπάρει'' πολύ εύκολα.
Αφού έχουμε το φόρουμ καλό είναι πριν κάνουμε κάποια αγορά να παίρνουμε γνώμες και συμβουλές.
 
Άρα δηλαδή καταλήγουμε ότι χρειάζεται άμεσα μεγαλύτερο κλουβί και ταίρι το γκούλντιαν;
 
Ναι μεγάλο κλουβί, τουλάχιστον 60 cm μήκος. Εγώ παραπάνω από 2 γκούλντιαν τα βάζω σε 75 εκ. κλουβί.

Ταίρι θηλυκό δεν είναι απαραίτητο αλλά παρέα του είδους του ναι. Δηλαδή μια χαρά ζουν τα αρσενικά μαζί (ίσως και καλύτερα έτσι…), είναι πολύ φιλήσυχα. Προβλήματα μπορούν να δημιουργηθούν αν υπάρχουν πυρωμένα αρσενικά με παρουσία θηλυκού.

Αυτή την στιγμή έχω σε μια κλούβα 4 αρσενικά μαζί και στην άλλη άλλα 4. Δεν υπάρχει καμία σοβαρή διαμάχη εκτός από μερικά ραμφίσματα πριν τον ύπνο για την καλύτερη θέση. Στο φαί πάνε όλα μαζί όπως κάνουν και στην φύση, σπάνια θα δεις ένα να τρώει μόνο του.

Η πρώτη ανάγκη που έχει είναι ένα μόνιμο και ευρύχωρο κλουβί, να μάθει τον χώρο του να το αισθανθεί σπίτι του. Η παρέα όταν έρθει θα πρέπει να μπει πρώτα καραντίνα. Αν στα υπόλοιπα πουλιά η καραντίνα είναι αναγκαία στα γκούλντιαν είναι αναγκαία Χ 100.
 
το χωροταξικό τακτοποιήθηκε!

[x]

απλά εδώ και μια μέρα παρακολουθώ τα ζεβράκια να κουβαλάνε το υλικό για την φωλιά και να το πετάνε κάτω.
δεν μπαίνουν μέσα στην φωλιά.
για να σας προλάβω: πήρα εξωτερική φωλιά για να μπορώ να ελέγχω αν όλα πάνε καλά!
πρέπει να περιμένω;
 
Πολύ ωραία τα έστησες! Για τα ζεμπράκια θα περιμένεις. Μόλις αισθανθούν άνετα θα μπουν στην φωλιά.
Βάλε λίγο υλικό μέσα στην φωλιά να τα δελεάσεις. Τι υλικό τους έχεις βάλει; Το καλύτερο είναι οι ίνες κοκοφοίνικα.

Τι τα ταΐζεις; Αφού αποφάσισες να τα πας σε αναπαραγωγή τόσο γρήγορα θα πρέπει να τα ενισχύσεις διατροφικά. Δεν βλέπω πουθενά σουπιά και όστρακα, μην τα αμελείς είναι πολύ σημαντικά για τα εξωτικά, ειδικά για την αναπαραγωγή. Επίσης βλέπω τροφή με πρασινοκοκκινοκίτρινα σκουπιδάκια, αυτά καλύτερα να τα αποφεύγουμε.
 
το υλικό είναι λινάτσα. σουπιά δεν βρήκα ακόμα. ψάχνω! Για ασβέστιο τους βάζω τσόφλια αυγού και τα γουστάρουν πολύ!
η τροφή είναι συσκευασία Versele-Laga 1kg premium Prestige τα πιο ποιοτικά που βρήκα. τα πρασινοκοκκινοκίτρινα σκουπιδάκια δεν είναι σκουπιδάκια! Είναι διάφορα συστατικά που έχει μέσα η τροφή... :)
 
Ποια Versele-Laga Premium Prestige είναι αυτή; Για εξωτικά;
 
Back
Top