Αναπαραγωγή Χρονοδιάγραμμα αναπαραγωγής Zebra Finch

σε ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου που δεν είναι μικρή!
το "κακό" είναι ότι τα έχω στον χώρο που δουλεύω οπότε η παρουσία μου είναι έντονη 😵
 
Αρρωστιες δεν ειχα ποτε(φτου φτου) με την κλασσικη καθαριοτητα(μια φορα τις 10 μερες).Λενε οτι βοηθαει το μηλοξυδο το οποιο και χρησιμοποιω χωρις να σου πω σιγουρα.Αυτα ειναι απο την εμπειρια την μικρη που εχω σε αυτα τα υπεροχα πουλακια. Πιστευω πως αν ελαττωσεις την ανθρωπινη παρουσια σε αυτα θα παρεις απογονους. Θυληκια που πηρα περυσι και ηταν ηδη ενος χρονου τωρα εβγαλε πουλακια. Επρεπε να την βαλω ψηλα για να μην με βλεπει. Συγνωμη αν εγινα κουραστικος.
Μια φορά στις δέκα ημέρες νομίζω είναι "κακή" καθαριότητα ή κάνω λάθος;
Το μηλόξυδο με μέτρο.
Η ανθρώπινη παρουσία δεν ενοχλεί ποτέ τα πουλιά... η ανθρώπινη (παρατεταμένη και επίμονη) παρέμβαση στο κλουβί τους... ΝΑΙ.
 
Το ότι είναι στον χώρο εργασίας δεν είναι πρόβλημα κατά την γνώμη μου. Τόσο καιρό εκεί σε έχουν συνηθίσει. Το πιο σημαντικό είναι να μην ελέγχουμε την φωλιά συνέχεια, από την αγωνία μας να δούμε τις ''εξελίξεις''. Επίσης δεν μετακινούμε δεξιά αριστερά το κλουβί όταν υπάρχει φωλιά.
 
Αν δεν τα καταφερεις και παλι προσπαθησε οπως σου ειπα με ψαθινη και σε ψηλο μερος. Οσο για την καθαριοτητα μπορει να φαινεται μεγαλο το διαστημα των 10 ημερων σε σχεση με τα καναρια που θελουν καιθε 3 μερες αλλα με το σωστο υποστρωμα(χαρτι και απο πανω αμμο για πιο μεγαλη αποροφητικοτητα και σχαρα για να μην ερχονται σε επαφη εγω δεν ειχα ποτε θεμα ουτε να αρρωστησουν ουτε και να λερωθουν μεχρι και οι νεοσσοι. Τωρα ο καθενας αν εχει χρονο καλο ειναι οσο συντομα τοσο καλυτερα

Το μηλοξυδο σιγουρα με μετρο και στην αναπαραγωγη μην πω και καθολου.
 
μέχρι χτες βράδυ όλα ήταν καλά και τα τέσσερα πουλάκια.
σήμερα το πρωί βρήκα τα τρία ψόφια και το τέταρτο που ήταν το μεγαλύτερο να χαροπαλεύει!
του έδωσα να φάει με το ζόρι αφού ήταν νωχελικό.
έμεινε ακόμη ένα αυγό να περιμένει...
μάλλον είναι ανεπρόκοποι γονείς, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς. ☹
 
Κάθε πότε κάνεις έλεγχο;
Αν ήταν καλά εχτές το βράδυ πως γίνεται να είναι νεκρά σήμερα;
Μπορεί να βάλεις μια φωτό από κάποιο νεκρό; Είναι ταϊσμένα; έχουν μαύρη τελεία;
 
δεν ξέρω πόσες ώρες χρειάζονται για να πάθει κάτι ένα νεογνό.
εγώ τα έλεγχα κάθε 4-5 ώρες!
δεν ήταν ταϊσμένα. Φώτο δεν τα έβγαλα.
πάει και το τέταρτο. και το αυγό που έχει μείνει το έχουν ξεγραμμένο. Δεν πηγαίνουν πλέον στη φωλιά.
 
δεν ξέρω πόσες ώρες χρειάζονται για να πάθει κάτι ένα νεογνό.
εγώ τα έλεγχα κάθε 4-5 ώρες!
δεν ήταν ταϊσμένα. Φώτο δεν τα έβγαλα.
πάει και το τέταρτο. και το αυγό που έχει μείνει το έχουν ξεγραμμένο. Δεν πηγαίνουν πλέον στη φωλιά.
Τα πήρε η κάτω βόλτα... Συμβαίνουν αυτά.
Πιθανότατα να φτιάξει πολύ σύντομα φωλιά...
Καλή συνέχεια.
 
Κρίμα... Σύντομα θα ξαναγεννήσουν. Βάλε το κλουβί κάπου ψηλά, και μόλις τα δεις να ετοιμάζονται για φωλιά μην ξαναασχοληθείς μαζί τους. Μόνο τροφή και νερό μια φορά την ημέρα. Κανένα έλεγχο στην φωλιά.
 
Γενικά τα πουλιά αισθάνονται πολύ καλύτερα όταν βρίσκονται στα ψηλά.
Αν μπορείς να βάλεις το κλουβί στο ύψος του κεφαλιού σου (για να μπορείς να φροντίζεις άνετα) θα ήταν ιδανικό.
 
Back
Top