Αναπαραγωγή Χρονοδιάγραμμα αναπαραγωγής Zebra Finch

υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θα πρέπει να κάνω όταν σκάσουν μύτη τα μικρά πουλάκια;
 
Θα πρέπει να προσέξεις το θέμα της διατροφής τους και προσπάθησε να αποφύγεις τις περιττές ενοχλήσεις.
Αν τους προσφέρεις φρέσκες τροφές (πχ αυγό, λαχανικά) να τα απομακρύνεις το βράδυ ώστε να αποφύγεις την αλλοίωση.
Κάθε πρωί φρέσκο νερό, αν μπορείς να αλλάζεις νερό 2 φορές την ημέρα ακόμα καλύτερα.
 
Να σου ζήσει! Εύχομαι αυτό να καταφέρει να μεγαλώσει!

Έχεις καταλάβει τι έφταιξε που τα 2 μικρά απεβίωσαν;
 
δυστυχώς σήμερα μας άφησε και το τελευταίο! ☹
δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιξε...
εγώ έκανα ότι μπορούσα... αλλά νομίζω ότι δεν τάιζαν οι γονείς τους. ΔΕΝ ΞΕΡΩ...
δεν επενέβησα στην διατροφή των μικρών με σύριγγες κτλ.

τώρα έβγαλα την φωλιά από το κλουβί και είδα ότι ήταν και το τέταρτο πουλάκι μέσα ψόφιο!
πείτε μου από την εμπειρία σας πως το εξηγούμε όλο αυτό;
 
Λυπάμαι πολύ! ☹ Αλλά 4 στα 4 εμένα μου πάει κάτι γενετικό ή κάποια ασθένεια.. Δε γίνεται και τα 4 νεκρά.. Δε ξέρω αν υπάρχει στα παραδείσια, αλλά μήπως οι νεοσσοί είχαν μαύρη τελεία στην κοιλιά τους;
 
στα 3 που ψόφησαν πολύ νωρίς δεν μπορείς να διακρίνεις κάτι.
το ένα που μεγάλωσε πιο πολύ δεν είχε τίποτα στην κοιλιά...
 
Σε τι ηλικία πέθαναν τα πουλάκια; Ποσο ημερών ήταν;

Τα ζεμπράκια αν άρχισαν να ταΐζουν (που συχνά αρχίζουν από δεύτερη μέρα) συνήθως δεν σταματάνε ξαφνικά το τάισμα. (εκτος αν δεν έχουν τροφή).

Μπορεί να σταματήσουν να ταΐζουν τα μικρά νωρίτερα ενω ακώμα θέλουν 5-7 μέρες τάισμα, αλλα γονείς ήδη έκαναν τη δεύτερη γεννα και ο αρσενικός δεν πολύ ασχολείται με τα μικρά... κι τότε θέλουν βοήθεια με αυγοτροφες και μαλακες τροφές (όχι σύριγγα).

... Μπορεί να πεθάνουν για διάφορους λόγους. Το πιο συχνά από κάποια βακτήρια (candida, e.coli, coccidia).

(offtopic)
Αλίκη, τώρα που το είπες για τη μαύρη τέλεια... Μια φορά μόνο είδα στα παραδείσια μου μαύρη τέλεια. (αν θυμάσαι απο βιντεο αυτά τα 10 ταϊσμένα στο χέρι). Ήταν από 2 διαφορετικά υγιέστατα ζευγάρια (αγορασμένα, δεν ήταν δικης μας εκτροφής). Ήταν 4 μικρά από ένα ζευγάρι κι 6 από το άλλο. Τα 6 λοιπόν γεννήθηκαν με μαύρη τέλεια. Που παλιά ήξερα από τους καναρινάδες ότι μάλλον δεν θα επιζήσουν. Στεναχωρέθηκα αλλα δεν σταμάτησα να τα ταΐσω. Και σε 10 μέρες εξαφανίστηκε κάθε θελιά και δεν υπήρχε ούτε ίχνος. Τα πουλια όλα ζουν κι σήμερα. Και οι γονείς τους έχουν κάνει πολλές άλλες γέννες χορίς τέλειες μετά και χωρίς προβλήματα (δεν εχουν λαβει καμιά φαρμακευτική αγωγή). Πως το εξηγείς; Εγώ μέχρι σήμερα εντυπωσιάζομαι )

Μετά διάβασα ότι πολύ καλή και πλούσια διατροφή με προβιοτικά μπορεί να διορθώσει το πρόβλημα με διογκωμένη χολή και να επανέλθει. Λέω ίσος αυτό έγινε επειδή τους τάιζα full από τη πρώτη μέρα με καλή κρέμα;

 
τα πρώτα τρία μικρά στις 2 πρώτες μέρες πέθαναν.
το τρίτο στην τέταρτη μέρα.
έγινε αυτό που φοβόμουν! Επειδή είναι κλειστή η φωλιά και δεν μπορώ ούτε να επέμβω ούτε να βλέπω μέσα κάθε λίγο και να τα ενοχλώ... Δεν έχω ιδέα αν τα τάισαν ποτέ!
 
Πάντως εδώ το μικρό δεν φαίνεται ταϊσμένο.. Ο λαιμός του δεν είναι φουσκωμένος.. Το ζευγαράκι είναι πρωτάρικο;

missing-image.png


@Wind-sa, Αυτή πρέπει να είναι η "θεραπεία"! Έχω ξαναδιαβάσει πως με πολύ και καλό φαγητό μπορεί να γιατρευτούν! Εμένα προσωπικά ποτέ δεν μου έχει τύχει να δω νεοσσό με τελεία..

Εδώ όμως blackspot σε νεοσσούς | PetBirds , jk21birds.wordpress.com/2010/10/03/h-μαύρη-τελεία-των-νεοσσών/ και εδώ kiklos.info/schw-punkt.html μιλάνε για φάρμακα...

Και αυτά: Γιατί πεθαίνουν οι νεοσσοί καναρινιών | PetBirds
Θνησιμότητα των νεοσσών στη φωλιά | PetBirds , μπορεί να είναι για καναρίνια αλλά μπορεί και να βοηθήσουν!
 
Γιάννη, από τη στιγμή που το πουλάκι μεγάλωσε στο μέγεθος και επέζησε για 4 μέρες σημαίνει ότι το τάισαν. Αν τους έχεις προσφέρει πλούσια μίγμα σπόρων (κι όχι απλά παπαγαληνι) και αυγοτροφη δεν πιστεύω ότι πέθανε ατάιστο. Μικρή η πιθανότητα. Το ότι έχεις κλειστή φωλια είναι πλεονέκτημα για τα πουλια. Αιστάνονται πιο άνετα.

Είναι δεύτερη τους γεννα; Δώσε τους ακόμα μια ευκαιρία. Τρίτη φορα θα τα καταφέρουν. Ίσος ακόμα μαθαίνουν.
Απλά εσύ από τη πλευρά σου φρόντισε να έχει τροφή, ζεστη και καθαριότητα.
 
Κρίμα λυπάμαι πολύ ☹
Και η Ειρήνη αντιμετώπισε θέμα που δεν τάιζαν οι γονείς, δεν ξέρω αν το έχεις παρακολουθήσει Η πρωτη μου επιτυχημενη αναπαραγωγη zebra finches | PetBirds .

Αυτό που έκανε η Ειρήνη κάθε 2 ώρες να τα ταΐζει δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να το κάνω λόγω δουλειάς...

Ήταν η πρώτη τους γέννα!
Τους έχω ζέστη, σπόρους, βιταμίνες, τσόφλια αυγών, αυγό, κόκκαλο σουπιάς, μαρούλι και φρέσκο νερό!
 
Ένα κοινό στοιχείο στις αποτυχημένες αναπαραγωγές zebra finch είναι ότι ο ιδιοκτήτης επιστρέφει σπίτι απο το μαγαζί με ένα ζευγάρι πουλιά και μία φωλιά και τα βάζει κατευθείαν μαζί περιμένοντας να αρχήσουν τις γέννες. Αυτό είναι η χειρότερη αρχή.

Τα zebra finch κατα πάσα πιθανότητα θα γεννήσουν αλλά δεν θα ολοκληρώσουν τον αναπαραγωγικό κύκλο για τους λόγους που αναφέρονται απο την αρχή του ποστ. Ο κύκλος μπορεί να σπάσει σε οποιοδήποτε σημείο, γέννα στο πάτο του κλουβιού, εγκατάλειψη αυγών ή και νεοσσών...

Στις αποτυχημένες αναπαραγωγές πρώτα πρέπει να δούμε τι κάνουμε λάθος εμείς και μετά να ψάξουμε να βρούμε ελαττώματα στα πουλιά.

Ήταν η πρώτη τους γέννα!
Πως το ξέρεις;
 
όταν τα πήρα από το μαγαζί ήταν από μικρά ξεχωριστά αρσενικά και θηλυκά!
Τα πήρες απο μαγαζί, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα.

Το πουλάκι στην φωτογραφία φαίνεται αδύναμο και ατάιστο.
 
Back
Top