Αναπαραγωγή Χρονοδιάγραμμα αναπαραγωγής Zebra Finch

Και τα τρώνε; Τα δικά μου δεν τα πλησιάζουν, ειδικά τα γκούλντιαν. Επιπλέον έχω παρατηρήσει ότι αυτά τα χρωματιστά δεν είναι σταθερά σε όλες τις συσκευασίες αλλά αλλάζουν κάθε φορά. Για αυτό το λόγο δεν την δίνω πλέον. Προτιμώ την απλή της ίδιας εταιρίας, χωρίς τα πρόσθετα.
 
Και τα τρώνε; Τα δικά μου δεν τα πλησιάζουν, ειδικά τα γκούλντιαν. Επιπλέον έχω παρατηρήσει ότι αυτά τα χρωματιστά δεν είναι σταθερά σε όλες τις συσκευασίες αλλά αλλάζουν κάθε φορά. Για αυτό το λόγο δεν την δίνω πλέον. Προτιμώ την απλή της ίδιας εταιρίας, χωρίς τα πρόσθετα.
από την πρώτη μέρα και το gouldian και τα zebras τρώνε από αυτό κανονικά!
επίσης το κεχρί το gouldian ούτε που το άγγιξε ενώ τα zebras το τσακίζουν...
 
από την πρώτη μέρα και το gouldian και τα zebras τρώνε από αυτό κανονικά!
επίσης το κεχρί το gouldian ούτε που το άγγιξε ενώ τα zebras το τσακίζουν...

Γκούλντιαν που δεν τρώει κεχρί; Περίεργο. Δοκίμασε και μια άλλη συσκευασία.
 
Δυστυχώς σήμερα βρήκα ένα σπασμένο αβγουλάκι κάτω στο κλουβί! ☹
Ούτε καν ασχολήθηκαν να κάνουν φωλίτσα...
 
Δεν ένιωσαν έτοιμα
Το πέρασα και εγω αυτο. Καλύτερα να τα ενισχύσεις διατροφικα και να χορηγήσεις ferti vit. Τα κόκκινα και πράσινα πραγματικά στην τροφη ουτε εγω το δινω στα πουλια μου.
 
Δυστυχώς σήμερα βρήκα ένα σπασμένο αβγουλάκι κάτω στο κλουβί! ☹
Ούτε καν ασχολήθηκαν να κάνουν φωλίτσα...

Τα έχουμε πει. Είναι κλασικό λάθος να φέρνουμε νέα πουλιά στο χώρο μας και να τα βάζουμε αμέσως για αναπαραγωγή. Τα ζεμπρακια δεν είναι έτοιμα.

. Γνώμη μου είναι να μην τα ζευγαρώσεις τώρα αλλά σε ένα μήνα ή και παραπάνω. Οι πιθανότητες να πάει λάθος η αναπαραγωγή τους είναι πολλές αφού δεν έχουν προσαρμοστεί ακόμα στο νέο χώρο τους και δεν έχει γίνει διατροφική προετοιμασία.

... Τα ζεμπράκια θα τα έβαζα ξεχωριστά χωρίς να βλέπονται, από την αρχή, και θα τα δυνάμωνα πρώτα...
 
Γιάννη έχεις δίκιο. μακάρι να το ήξερα από την αρχή...
τώρα τους έβαλα ψάθινη φωλιά κλειστή εσωτερικά. ελπίζω να την τιμήσουν!
 
φοβερό! Μέσα σε 5 λεπτά συνήθισαν την φωλιά και είναι και τα δύο μέσα!
την άλλη μια βδομάδα ούτε την πλησίασαν!
 
Εξωτερικη ούτε και σε εμενα την προτημουν. Την πρωτη γεννα την εκαναν σε εξωτερική ανοιχτή για καναρινια και τωρα που εχω 3 αυγα παλυ αυτή χρησιμοποιώ
 
Εξωτερικη ούτε και σε εμενα την προτημουν. Την πρωτη γεννα την εκαναν σε εξωτερική ανοιχτή για καναρινια και τωρα που εχω 3 αυγα παλυ αυτή χρησιμοποιώ
Εσωτερική ήθελες να πεις; Γιατί αφού δεν την προτιμούν πως έβαλες πάλι εξωτερική;
 
Δεν προτημουν την κλειστη εξωτερική, προτημουν την εξωτερική με κάγκελα γύρω - γύρω
 
1 αυγό την ημέρα, 3-8 αυγά σύνολο (περίπου).
 
παρόλο που την νέα φωλίτσα την έχουν τιμήσει... άλλο αυγό δεν έκανε μετά 2 μέρες από το πρώτο!
 
Ασβέστιο της έχεις χορηγησει; Αν ναι με ποιον τρόπο;
 
Back
Top