Αναπαραγωγή Χρονοδιάγραμμα αναπαραγωγής Zebra Finch

Να επιτρέψεις στα πουλιά να συνηθίσουν το νέο χώρο, το περιβάλλον. Να εμπιστευτούν και εσένα που τα φροντίζεις, να μην σε βλέπουν σαν κίνδυνο, να αισθανθούν ασφάλεια.
Να τα δυναμώσεις με καλή και πλούσια διατροφή.
Να μελετήσεις και να προσαρμόσεις τις συνθήκες που ζούν. Θερμοκασία και φωτοπερίοδο.
Σε ποιο δωμάτιο τα έχεις, υπάρχει κάτι που μπορεί να τα ενοχλεί (άλλο κατοικίδιο, θόρυβος, φώτα που ανοίγουν, έντονη ανθρώπινη παρουσία...); Τα ζεμπράκια σου μπορεί να είναι πολύ μικρά σε ηλικία..
Με λίγα λόγια μην τους βάλεις αμέσως την φωλία. Κάνε τα παραπάνω και όταν στρώσει ο καιρός, σε 1-2 μήνες να ξαναπροσπαθήσεις.
Επίσης καλό είναι να κάνεις και μία αποπαρασίτωση.
 
το δωμάτιο είναι ήσυχο χωρίς κατοικίδιο.
να μην βάλω φωλιά; αυτά άρχισαν σήμερα ξανά την αναπαραγωγή!
αποπαρασίτωση; Πώς;
 
Τι δωμάτιο είναι; Σαλόνι, κουζίνα...;
Τα ζεμπράκια αν αρχήσουν τις γέννες δεν σταματάνε, μπορούν να κάνουν συνεχόμενες αποτυχημένες γέννες.
Εγώ θα έβγαζα την φωλιά και ίσως να τα χώριζα, αρχικά με το διαχωριστικό του κλουβιού ή και σε διαφορετικά κλουβιά.

Απλή αποπαρασίτωση. Εξωτερική με κάποιo σπρέι (εγώ ψεκάζω τα νέα πουλιά με chevitren), και εσωτερική με tafarm teniazin. Η αποπαρασίτωση ίσως δεν είναι απαραίτητη αλλά κακό δεν κάνει.
 
Τι δωμάτιο είναι; Σαλόνι, κουζίνα...;
Τα ζεμπράκια αν αρχήσουν τις γέννες δεν σταματάνε, μπορούν να κάνουν συνεχόμενες αποτυχημένες γέννες.
Εγώ θα έβγαζα την φωλιά και ίσως να τα χώριζα, αρχικά με το διαχωριστικό του κλουβιού ή και σε διαφορετικά κλουβιά.

Απλή αποπαρασίτωση. Εξωτερική με κάποιo σπρέι (εγώ ψεκάζω τα νέα πουλιά με chevitren), και εσωτερική με tafarm teniazin. Η αποπαρασίτωση ίσως δεν είναι απαραίτητη αλλά κακό δεν κάνει.
σε γραφείο τα έχω.
δηλαδή προτείνεις να τα χωρίσω. Για πόσο διάστημα;
 
Αρχικά βγάλε την φωλιά και αν δεν ηρεμήσουν (πολύ πιθανό) να τα χωρίσεις.
Τι θερμοκασία περίπου έχει το γραφείο;
 
έβαλα το διαχωριστικό και τα χώρισα, αλλά να σας πω την αλήθεια τα λυπάμαι γιατί αναζητάνε το ένα το άλλο και φωνάζουν... 😕
 
Η απόσταση μεγαλώνει τον έρωτα :)
Δεν πειράζει θα τα ξαναενώσεις, αφού σου λένε τα παιδιά ότι πρέπει για κάποιο διάστημα, τι να κάνεις;
 
Ε στο ίδιο κλουβί είναι, δίπλα δίπλα, δεν θα πάθουν κάτι.
Την φωλιά μην παραλείψεις να βγάλεις, είναι σημαντικό. Όσο την βλέπουν διεγείρεται το ένστικτο της αναπαραγωγής.
 
ξέρετε ποια είναι τα πλεονεκτήματα και ποια τα μειωνεκτήματα αν τα βάλω μαζί με το Gouldian για να είναι όλα μαζί παρέα;
είχα διαβάσει ότι είναι κοινωνικά και δεν θα υπήρχε πρόβλημα να είναι μαζί...
 
Δεν έχω ποτέ βάλει στο ίδιο κλουβί ζεμπράκια και γκούλντιαν αλλά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
Αν τα βάλεις όλα μαζί τα ζεμπράκια πολύ πιθανό να αρχίσουν να γεννάνε χωρίς την φωλιά τους,όπου βρουν. Αυτό δεν το θες αφού υποτίθεται ότι πρέπει να τα ξεκουράσεις και τα δυναμώσεις. Αν αποφασίσουν να αναπαραχθούν ίσως γίνουν επιθετικά προς το γκούλντιαν.
Tο μόνο πλεονέκτημα που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι θα έχεις ένα κλουβί να καθαρίζεις.
 
1-2 μήνες είναι ένα καλό διάστημα. Θα έχουν χρόνο να συνηθίσουν το νέο σπίτι τους και να δυναμώσουν.
Επιπλέον θα ζεστάνει και ο καιρός και θα μεγαλώσει η ημέρα.
 
εξηγήστε μου κάτι γιατί θα τρελαθώ...
από τότε που τα χώρισα η θηλυκιά έχει κάνει 2 αυγά. Πως γίνεται αυτό; 😕
 
εξηγήστε μου κάτι γιατί θα τρελαθώ...
από τότε που τα χώρισα η θηλυκιά έχει κάνει 2 αυγά. Πως γίνεται αυτό; 😕
Αυτός είναι ο σκοπός τους... Να σε τρελάνουν...
Τώρα για τις λεπτομέρειες ο @YannisK ..
 
εξηγήστε μου κάτι γιατί θα τρελαθώ...
από τότε που τα χώρισα η θηλυκιά έχει κάνει 2 αυγά. Πως γίνεται αυτό; 😕
Μην τρελένεσαι, πολύ συνηθισμένο στα ζεμπράκια, ακόμα και χωρίς φωλιά πολλές φορές γεννάνε όπου βρουν. 😱
Η επόμενη, πιο δραστική κίνηση, είναι να τα χωρήσεις ώστε να μην βλέπονται και να προσαρμόσεις την διατροφή τους σε σπόρους μόνο, χωρίς αυγοτροφή.
 
μετά από ένα μήνα που τα είχα χωριστά και ξεσηκώσανε τον τόπο (μιλάμε για μεγάλο πόθο! 😛)
τα ζεβράκια σμίξανε ξανά και έκαναν 5 αυγά.
μόλις χτες βγήκαν τα δύο πρώτα πουλάκια. ελπίζω αυτή τη φορά να είναι καλοί γονείς και να τα ταΐσουν!
fingers crossed
 
Καλησπερα. Εγω βαζω 2 σουπιοκοκκαλα, φωλια ψαθινο καλαθακι (αλλα αφου σου γεννησαν στην κλειστη την προτιμας) αυγο με το τσοφλι καθε 2 μερες και ποτε ποτε τσαμπι με το κεχρι και δεν ειχα ποτε προβλημα. Στην πρωτη γεννα παντα σχεδον ειχα θεμα και γιαυτο πεταω τα αυγα κατευθειαν. Υπηρχαν θυληκες που δεν ηθελαν την παρουσια μου και εγκατελειπαν τα αυγα. Οποτε το κανονισα πηγαινοντας σε αυτα καθε 2 μερες. Την αυγοτροφη δεν την εφαγαν ποτε. Δεν ενοχλουσα τα νεα ζευγαρια ουτε τους νεοσσους τους. Οταν βλεπω τους νεοσσους στο κλαρι βαζω παντα το τσαμπι με το κεχρι για να μαθουν να τσιμπανε.Αυτη την στιγμη εχω 12 ζευγαρια,17 νεοοσους στο κλαρι και περιπου 10 νεογεννητα(λεω περιπου γιατι δεν πειραζω τα νεα ζευγαρια). Τα κλουβια ειναι 60αρες ζευγαρωστρες. Εκανα μια δοκιμη με 40αρι κλουβι, εβγαλε πουλια αλλα μου φανηκε μικρο και αποσυρθηκε.Αρρωστιες δεν ειχα ποτε(φτου φτου) με την κλασσικη καθαριοτητα(μια φορα τις 10 μερες).Λενε οτι βοηθαει το μηλοξυδο το οποιο και χρησιμοποιω χωρις να σου πω σιγουρα.Αυτα ειναι απο την εμπειρια την μικρη που εχω σε αυτα τα υπεροχα πουλακια. Πιστευω πως αν ελαττωσεις την ανθρωπινη παρουσια σε αυτα θα παρεις απογονους. Θυληκια που πηρα περυσι και ηταν ηδη ενος χρονου τωρα εβγαλε πουλακια. Επρεπε να την βαλω ψηλα για να μην με βλεπει. Συγνωμη αν εγινα κουραστικος.
 
Back
Top