Φροντίδα Ψάξιμο νέων κλουβιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
αν έπρεπε να πάρω μια από τις 2.. Θα έπαιρνα την δεύτερη, επειδή θέλω να διαμορφώσω τον χώρο μου σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα.
.. Τώρα μιλάς σωστά : να μπορείς να διαμορφώνεις το χώρο σου ανά περίπτωση.. Κάτι που οι φιξ κατασκευές δεν σου προσφέρουν. 👍
αυτή είναι και η ουσία του πράγματος,του ψαξίματος που ξεκίνησε ο Λάμπρος και επειδή πολλοί από μας βρισκόμαστε στο ''ψάξιμο'' πολύ καιρό τώρα.. Μπήκαμε στο θέμα!
 
Την είδα από κοντά τη ζευγαρώστρα της 2gr.Ωραίο κλουβάκι ήτανε. Τώρα το καλό με το klouvi.gr είναι ότι τους ζητάς διάσταση και στο φτιάχνουνε.Ακόμα απάντηση βέβαια δεν πήρα.
Όσο πιο πολλά ψάχνεις τόσο πιο πολλά βρίσκεις και μπερδεύεσαι απλά επειδή μιλάμε για κάτι που θα μείνει καιρό καλό είναι να ψάχνουμε όσο πιο πολλά μπορούμε και ας αργήσουμε να διαλέξουμε.Αυτό που λίγο με αποθαρρύνει από το 2gr είναι ότι δεξιά αριστερά τα πλαστικά καλύτερα να είχανε κάγκελα και όχι πλαστικό.Βγαίνει και με κάγκελα αλλά μετά χάνεις το ατού να ενώσεις κλουβιά. Τα πλαστικά του ήτανε καλά όμως δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό να υπάρχει πλαστικό σε εξωτερική εκτροφή αν το βλέπει ο ήλιος. Επίσης από την άλλη χάνω το οπτικό μου πεδίο στα πουλιά. Δηλαδή εκεί που τα έχω αν κάτσω στο τραπέζι μου τα βλέπω από το πλάι όχι από μπροστά άρα μετά δεν θα τα βλέπω καθόλου μόνο θα τα ακούω.
 
εκεί που τα έχω αν κάτσω στο τραπέζι μου τα βλέπω από το πλάι όχι από μπροστά άρα μετά δεν θα τα βλέπω καθόλου
.. Τότε άλλαξε πλευρά στο τραπέζι,Λάμπρο! 😛
 
χαχα δεν γίνετε δυστηχώς αυτό Δημήτρη.Αν το κάνω αυτό θα φάω σκουποξυλιές από τη μάνα.Άσε που δεν έχει χώρο να μπει το τραπέζι μπροστά από το Dexion.
 
15413.webp
δείτε και αυτή την συστοιχία της damo s.r.l ..λύνεται και γίνεται 8 διαφορετικά διαμερίσματα 50χ50cm (βλέπε post29)
Bρίσκομαι σε επικοινωνία μαζί τους.. Εντός των ημερών θα σας πω και τιμή..

Full battery farming of trays (V) removable galvanized sheet, on four levels with two boxes (50 x 50cm) per level.
Self-supporting, completely without screws and bolts, white color with fronts networks in galvanized (optionally available steel many alternative colors with price quoted separately) thanks to the system MSS ( Mountain Screwless System).

it comes to you complete with the following accessories:

- 32 Feeders
- 8 Drinkers
- 24 perches
- 16 small front doors
- 2 positions for internal nests
- 4 removable internal separators
- 8 external removable dividers
- 8 under drawers in galvanized net
- 8 galvanized sheet drawers
- 1 standard tripod
 
Καλησπέρα, κανένα νεότερο έχουμε;
Δημήτρη @Dimitris.P, Λάμπρο @TheBigL ή όποιος άλλος επένδυσε σε συστοιχία;
Από την έκθεση και μετά δεν μπορώ να βγάλω από το μυαλό μου τις συστοιχίες της ITALGABBIE...
Η ζευγαρώστρα της 2GR πως μπαίνει σε συστοιχία; Έχει κάποιο stand ή κουμπώνει η μία πάνω στην άλλη;
 
Τα 2GR πάνε παντού. Κουμπώνουν μεταξύ τους. Κρεμιούνται στο τοιχο (ειδική βάση) αλλά μπαίνουν και σε φοριαμό.
381.jpg
385.jpg
 
Πρέπει να διευκρινιστεί αν κουμπώνουν καθ ύψος ή κατα μήκος ή και τα δύο ή είναι μόνο δική μου απορία;
 
Καλησπέρα Σταύρο η ζευγαρωστρες 2GR κουμπίνουν μεταξύ τους

Σπύρος, Βασίλη θα σε μαλώσω...

Τα 2GR πάνε παντού. Κουμπώνουν μεταξύ τους. Κρεμιούνται στο τοιχο (ειδική βάση) αλλά μπαίνουν και σε φοριαμό.
381.jpg
385.jpg

Αυτά τα έχω δει και στο site τους, άραγε υπάρχει κάτι σαν φάσα, βάση με πόδια ή ροδάκια;
Ίσα-ίσα να σηκωθούν από το έδαφος 15cm-30cm...
Κύριε Μάκη @mgerom κουμπώνουν και μεταξύ τους όπως για παράδειγμα οι κινέζικες χωρίς κάποιο έξτρα αξεσουάρ;
Από τις φωτο βλέπω κάτι σαν ποδαράκια στο κάτω μέρος αλλά όχι κάτι αντίστοιχο στο πάνω...

Πρέπει να διευκρινιστεί αν κουμπώνουν καθ ύψος ή κατα μήκος ή και τα δύο ή είναι μόνο δική μου απορία;

Όχι δεν είναι μόνο δική σου... Κατά μήκος κουμπώνουν με το ειδικό αξεσουάρ... Τώρα για το ύψος θα μάθουμε...

Επίσης βλέπω μόνο μια διάσταση 55/58 ή μάλλον δύο παρόμοιες... Υπάρχει και σε 90άρα ή σε 45άρα;
 
Κύριε Μάκη @mgerom κουμπώνουν και μεταξύ τους όπως για παράδειγμα οι κινέζικες χωρίς κάποιο έξτρα αξεσουάρ;
Από τις φωτο βλέπω κάτι σαν ποδαράκια στο κάτω μέρος αλλά όχι κάτι αντίστοιχο στο πάνω...
Κουμπώνουν μια χαρά, μόνες τους και ΚΑΘΕΤΩΣ αλλά και ΟΡΙΖΟΝΤΙΩΣ ανα δυό (ή και περισσότερες)..Φυσικά απο πάνω είναι οι θηλυκές υποδοχές 😉. http://www.2g-r.it/it/prodotti/gabbie/ Ψαξτε το λιγάκι.
 
Τα 2GR πάνε παντού. Κουμπώνουν μεταξύ τους ΚΑΘΕΤΩΣ αλλά και ΟΡΙΖΟΝΤΙΩΣ ανα δυό (ή και περισσότερες). Κρεμιούνται στο τοίχο (υπάρχει ειδική βάση) αλλά μπαίνουν και σε φοριαμό.
. Σπύρο, η απάντηση του κου Μάκη τα λέει όλα! Γι'αυτό άλλωστε τόσο εγώ όσο και ο Βασίλης (Vasiliotsom) επενδύσαμε σε αυτές. Είναι από τις πιο στιβαρές κατασκευές που έχω δει..👍
 
. Σπύρο, η απάντηση του κου Μάκη τα λέει όλα!
Βρε μονταζιέρα! 🙂
Θα πέσει και ο server με δαύτα!
Σε λίγες μέρες θα έχω και εγώ μια γνώμη και ας μη συμπάθησα ποτέ το πλαστικό.
 
Σε λίγες μέρες θα έχω και εγώ μια γνώμη και ας μη συμπάθησα ποτέ το πλαστικό.
.. Δημήτρη, είναι σωστά φτιαγμένο, σωστά κομμένο, πολύ καλό φινίρισμα και καθόλου δύσκολο στην καθαριότητα.Αξίζει τα λεφτά του.. Καμμία σχέση με τις κινέζικες.👍
 
γι'αυτό άλλωστε τόσο εγώ όσο και ο Βασίλης (Vasiliotsom) επενδύσαμε σε αυτές. Είναι από τις πιο στιβαρές κατασκευές που έχω δει.
Από πού τα πήρες τα κλουβιά και σε τί τιμή;
Καλησπέρα, κανένα νεότερο έχουμε;
Όχι δεν ψάχτηκα φίλε γιατί πιθανών να μην προχωρήσω σε αναπαραγωγή για φέτος και με τις κινέζικες για την ώρα είμαι καλά. Είχα μιλήσει με φίλο από pet shop και μου είπε μπορώ να του στείλω φωτογραφία με κάποιο κλουβί και να του πω για διαστάσεις και υπόλοιπες λεπτομέρειες ώστε να το φτιάξουμε μέσω κλουβοτεχνικής.Ίσως φτιάξω ένα κλουβί με διαστάσεις 120x45x40 και 3 χωρίσματα να δω πρώτα το κόστος και αν βγει χαμηλό και αξίζει να φτιάξω και άλλα. Θα σας πω όμως.
Μάκη μια τέτοια κλούβα για τα θηλυκά αξίζει ή είναι μικρή στο μήκος;
karderines.gr/shop/Πτηνά/Εξοπλισμός-Πτηνών/Κλουβιά-Σύνδετα-εκτροφείου/ITALGABBIE-Κωδ:83-AZALEA-Κλούβα-με-Συρτάρι-1
 
Καλησπέρα!Έκανα μια μικρή έρευνα για τις ζευγαρώστρες της 2gr και επειδή οι βάσεις στήριξης της εταιρείας έχουν εξωφρενικές τιμές αυτό μοιάζει με καλή λύση http://www.ikea.gr/apothikeutikoi-horoi/rafia-apothikis/mulig-rafiera-4550/00241047/
Καλησπέρα Βασίλη, οι ζευγαρώστρες έχουν μήκος 57 cm και αυτή η βιβλιοθήκη έχει ολικό 58 cm. Ενδεχομένως να μην χωράνε.
Υπάρχουν και πιο φτηνές λύσεις στην αγορά τέτοιων προιόντων. Καλή ιδέα πάντως!
ΥΓ:και στο ύψος σίγουρα δεν χωράνε.
 
Back
Top