Φροντίδα Ψάξιμο νέων κλουβιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
... Έκανα μια μικρή έρευνα για τις ζευγαρώστρες της 2gr και επειδή οι βάσεις στήριξης της εταιρείας έχουν εξωφρενικές τιμές...
Κι εγώ χθες που ρώτησα σε γνωστό κατάστημα του χώρου -που διαθέτει και τις δύο μάρκες- μου επιβεβαίωσε το παραπάνω...
Λέγοντας χαριτολογώντας πως αν είναι να πάρω ζευγαρώστρες της 2gr μαζί με τις βάσεις τους θα μου έρθουν μία η άλλη με τις αντίστοιχες της ITALGABBIE που έχουν πολλαπλάσια τιμή εκκίνησης, σαν κλουβιά, σκέτα...

Μια σχετικά φθηνή λύση που σκέφτομαι -ακόμα και για τις κινέζικες- είναι αυτή:

ELEMENT SYSTEM
ε.webp

Χωρίς ράφια, μόνο με τους βραχίωνες...


Τις έχω δει και στον @ΙωαννηςΝος και τις έχω δείξει εδώ.
 
Χωρίς ράφια, μόνο με τους βραχίωνες...
Επειδή όλη μου την νεανική ζωή είχα τέτοιες βιβλιοθήκες, δεν κινούνται οι βραχίονες δεξιά-αριστερά; Γιατί εμείς πάντα προσέχαμε τα ράφια να έχουν σωστά τις εγκοπές για να μην κινούνται.
 
Εγώ πήγα πρόσφατα σε κατάστημα με dexion και ρώτησα γύρω στα 100 ευρώ
παίρνεις διαστάσεις 120x46x240 ύψος με ραφιέρες. Οπότε βάζεις δυο κλουβιά δίπλα δίπλα και τα βάζεις όπως θέλεις. Συν ότι προσθέτεις σίτες κουνουπιέρες και ότι θέλεις κάνεις γενικά.
 
Επειδή όλη μου την νεανική ζωή είχα τέτοιες βιβλιοθήκες, δεν κινούνται οι βραχίονες δεξιά-αριστερά; Γιατί εμείς πάντα προσέχαμε τα ράφια να έχουν σωστά τις εγκοπές για να μην κινούνται.

Μαρία, δεν τα έχω δουλέψει εγώ ο ίδιος... Τα έχω δει στον Γιάννη, ο οποίος απάντησε...

Εγώ πήγα πρόσφατα σε κατάστημα με dexion και ρώτησα γύρω στα 100 ευρώ
παίρνεις διαστάσεις 120x46x240 ύψος με ραφιέρες. Οπότε βάζεις δυο κλουβιά δίπλα δίπλα και τα βάζεις όπως θέλεις. Συν ότι προσθέτεις σίτες κουνουπιέρες και ότι θέλεις κάνεις γενικά.

Φυσικά και τα τDexion είναι μια χαρά αλλά το κόστος των ELEMENT SYSTEM -χωρίς ράφια- είναι πολύυυ χαμηλό...
Και εξαρτάται από τον χώρο σου και τι έχεις στο μυαλό σου να φτιάξεις...

Είναι καλό να πέφτουν στο τραπέζι διάφορες ιδέες/λύσεις και εμείς να επιλέγουμε...
 
Ξέρεις ακριβή διεύθυνση;
Ασφαλώς,εδώ είναι. Δεν έχω πολύ καιρό που αγόρασα. Κοστίζει 1.70 το βαμμένο και 1.70 +ΦΠΑ το γαλβανιζέ.
Πάρε τηλέφωνο καλού κακού για παραγγελία. Στα κόβουν επιτόπου. Ούτε στον Πειραιά δεν θα βρείς τέτοια τιμή. Το κατάστημα έχει και αυτά τα έτοιμα σετ,τύπου dexion.
Στο leroy merlin σου κόβουν OSB 3 δωρεάν και σου χρεώνουν μόνο αυτό που παίρνεις.
Εν ολίγοις αυτές οι διαστάσεις που ανέφερες, με 4 ράφια osb και dexion σκελετό,θα σου βγεί 50 ευρώ και με τις βίδες μέσα.
ΥΓ:Ποτέ δεν αγοράζουμε βίδες απο εκεί που δίνουν και τα dexion, βαράνε!
Λίγο παρακάτω είναι ο Παγωμένος.
 
Το πλαστικό της 2GR είναι πραγματικά καταπληκτικό. Μόνο αν το πιάσεις στο χέρι θα καταλάβεις. Yπάρχει φυσικά και με κάγκελο κανονικά αλλά και με την νέα παντέντα που μπορεί να ενοποιηθεί με την διπλανή 58αρα.
Αυτό το χώρισμα/πατέντα κύριε Μάκη είναι ενσωματομένο σε κάθε ζευγαρώστρα ή πωλείται ξεχωριστά;
Το φέρνει ο ίδιος προμηθευτής;
 
Πωλείται σαν εξτρα Δημήτρη, αλλά πολύ φθηνά.
200.jpg
201.jpg
202.jpg
 
Υπάρχει Ελλάδα;Έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα λιανικής που να έχει και το εξάρτημα; Προσωπικά τα κλουβιά τα έχω βρει karderines και ornitalia.
 
H ΛΥΔΙΑ (Ξύδης) που είναι η αντιπροσωπεία της 2GR στην Ελλάδα, εχει συνεργασία με πάρα πολλά ΠΕΤ-ΣΟΠ ανα την χώρα. Συνήθως όλοι τα φέρνουν μόνον όταν τα παραγγήλει κανείς. Χρειάζεται προσοχή όμως στους κωδικούς για να συνδιαστούν με τα ανάλογα κλουβιά. http://www.2g-r.it/it/prodotti/gabbie/
 
Πολύ ωραία αυτά της 2Gr. Πριν κάνα χρόνο είχα δει αυτά στο YouTube
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
και μου άρεσαν πολύ, το καλό που έχουν είναι ότι γίνονται μια μακροστενη κλουβιτσα όταν αφερουμε όλα τα χωρισματα το κακό είναι ότι τα φτιάχνει κάποιος φίλος του και δίνει μόνο το Facebook https://m.facebook.com/ornitologiaempvc/?pnref=story δεν ξέρω ούτε τιμές ούτε αν στέλνει Ελλάδα.
 
Back
Top