Ασθένειες Budgie σταμάτησε να κελαηδάει, είναι φουσκωμένο και κοιμάται

Sofia Kiss

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιουν 2020
Μηνύματα
13
Έχω ένα ζευγαράκι budgie. Το αρσενικό εδώ και δύο εβδομάδες σταματησε να κελαηδάει και τις περισσότερες ώρες είναι φουσκωμένο και κοιμάται. Όμως τρώει, πίνει και καθαρίζει το φτέρωμα του κανονικά. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει; Ευχαριστώ.
 
Καλώς ήρθες!
τις περισσότερες ώρες είναι φουσκωμένο και κοιμάται.
Αυτό δεν είναι καλό, είναι δείγμα κάποιου προβλήματος και πρέπει το πουλάκι να εξεταστεί από Πτηνίατρο
Δες το παρακάτω:
 
@Stavros Δε νομίζω πως παίζει ρόλο το όνομα. Θέλω να ξέρω αν μπορώ εγω να κάνω κάτι άλλο γιατί η αγωγή τελείωσε. Ρωτάω γιατί δεν έχω προσωπικη πείρα. Είναι τα πρώτα μου παπαγαλακια.
 
Δε νομίζω πως παίζει ρόλο το όνομα
Φοβάμαι πως παίζει και πολύ σημαντικό μάλιστα.

Θέλω να ξέρω αν μπορώ εγω να κάνω κάτι άλλο γιατί η αγωγή τελείωσε
Με βάση τη γνωμάτευση και την αγωγή που δόθηκε, δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

Αν μου επιτρέπεις, η προσωπική μου άποψη είναι να μην περιμένεις κάποια βελτίωση. Αν όντως ειπώθηκε από γιατρό η φράση "μάλλον ουρολοίμωξη" μετά από εξέταση σε budgie, τότε οι πιθανότητες ίασης βρίσκονται κοντά στο μηδέν.

Ο λόγος που ρώτησα το όνομα δεν ήταν για να κάνουμε κουτσομπολιό, αλλά για να αποκτούμε με τον καιρό όλοι οι υπόλοιποι που φροντίζουμε κατοικίδια πτηνά μία καλύτερη άποψη για τους γιατρούς, τους οποίους επιλέγουμε για λόγους αρχής να αναθέσουμε τη φροντίδα υγείας των αγαπημένων μας πτηνών.

Αυτός είναι και ο λόγος που υπάρχει η ενότητα παρουσιάσεων γιατρών ειδικευμένων στα πτηνά. Στην ενότητα αυτή δίνεται στα μέλη του PetBirds η δυνατότητα αξιολόγησης των υπηρεσιών των γιατρών (reviews). Δυστυχώς, οι περισσότεροι αποφεύγουν να καταθέσουν την εμπειρία τους από τις επισκέψεις τους σε γιατρούς και μάλιστα ορισμένες φορές αποδεχόμενοι αδιαμαρτύρητα τις συνέπειες της επιστημονικής ανεπάρκειας ορισμένων, κρατώντας στο σκοτάδι όλους εμάς που θα μπορούσαμε να έχουμε αποφύγει αντίστοιχες εμπειρίες, αν είχαμε ενημερωθεί από πριν.

Εν πάση περιπτώσει, η αναφορά μου αυτή δεν απευθύνεται σε σένα προσωπικά Σοφία αλλά στην ανεπάρκεια των γιατρών που συναντούμε όλο και πιο συχνά τελευταία στις συζητήσεις μας. Σε εσένα προσωπικά εύχομαι περαστικά και γρήγορα στο πουλάκι σου.
 
Δεν μπόρεσε να καταλάβει. Μάλλον ουρολοιμωξη είπε. Η πρώτη ένεση έγινε Σάββατο.
Άλλες εξετάσεις έγιναν; όπως εξέταση κουτσουλιάς;
 
@Tony Forpus Εμενα πιο πολυ με ανησυχει που εχει κανει 3 ενεσεις και δεν υπαρχει βελτιωση. Ειδικος δεν ειμαι, αλλα με απλη λογικη, σε ενα τοσο δα πουλακι, 3 δοσεις ειναι πιστευω πολλες. Θα επρεπε να υπαρχει καποια αλλαγη!
Ισως ομως και να κανω λαθος, και να θελει περισσοτερο χρονο να φανει το αποτελεσμα.
Ευχομαι τα καλυτερα για το πουλακι και να συνελθει το συντομοτερο!
 
Θέλω να ξέρω αν μπορώ εγω να κάνω κάτι άλλο γιατί η αγωγή τελείωσε.
Να ενημερώσεις το γιατρό για την κατάσταση του πουλιού και αν καταλάβεις ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο για αυτό να αλλάξεις Γιατρό.
Δες τον κατάλογο και τις αξιολογήσεις τους:
 
Back
Top