Γενικά Cockatiel δεν ξέρω τι να κάνω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pamfili
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pamfili

PB New Member
Εγγραφή
24 Οκτ 2008
Μηνύματα
8
Πόλη
Πάτρα
Γεια,
Εχω ενα κοκατιλ δεν ξερω ηλικια ακομα(θα μαθω οταν δω το δαχτυλιδι). Το λενε Ρορι δεν ξερω αν ειναι αρσενικο η θηλυκο δεν ξερω πωσ τα ξεχωριζεις. Πρωτον ειναι πολυ ζωηρο αλλα και αγριο δεν πλησιαζω καν και οταν πλησιασα εφυγα με πληγες. Δεν ξερω πως να το πλησιασω. Δευτερον πρεπει να του κοψω τα φτερα; Τριτον ειναι φισιολογικο που δεν θελει να το πλησιαζω; Εχω τρομερη υπομονη αλλα πραγματικα δεν ξερω τι να κανω!
 
Το λενε Ρορι δεν ξερω αν ειναι αρσενικο η θηλυκο δεν ξερω πωσ τα ξεχωριζεις.

Αν μπορείς ανέβασε μια φωτογραφία που να φαίνεται η ουρά (απ' την μέσα της πλευρά) και όποιος ξέρει θα σου πει.:)

Δευτερον πρεπει να του κοψω τα φτερα;

Αν του έκοβες τα φτερά πτήσης θα ηρεμούσε λίγο πιστεύω, θα γινόταν λιγότερο κυριαρχικός.
Επίσης με το κόψιμο των φτερών μειώνεται και ο κίνδυνος να τον χάσεις, αφού δεν θα μπορεί να πετάξει και πολύ καλά.

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι πρέπει να είμαστε χαλαροί, χρειάζεται προσοχή!

Τριτον ειναι φισιολογικο που δεν θελει να το πλησιαζω;

Από την στιγμή που τον έχεις αποκτήσει πρόσφατα λογικό είναι! Απλά άφησέ του ένα χρονικό διάστημα για να εξοικειωθεί με το καινούριο του περιβάλλον, με τους θορύβους του σπιτιού και με την παρουσία σου και να δεις που μετά με λίγη προσπάθεια και υπομονή θα τα καταφέρεις.

Ακολούθα και τα link που έχουν προταθεί στο μέλος! 🙂
 
Τον εχω 1 μηνα και κατι και ξεχασα να γραψω κατι ειναι αλμπινο δηλαδη καταλευκος αν και δεν παιζει νοιμα νομιζω
 
Νομίζω ότι είναι νωρίς ακόμα. Προσπάθησε να κάνεις ήρεμες κινήσεις γύρω απο το κλουβάκι του, να του μιλάς και να ασχολέισαι αρκετά μαζί του. Οταν τον πλησιάζεις να έχεις στα χέρια σου κάποια λιχουδιά π.χ. μήλο και να του βάζεις. Θέλει επιμονή και υπομονή. Να τον γνωρίσεις και να σε γνωρίσει και αυτός. Πάντως τα φτερά απο τη στιγμή που δεν βγαίνει απο το κλουβί του δεν είναι απαραίτητο να του τα κόψεις τα φτερά.
 
Συμφωνώ με τη Μαίρη.. Έτσι όπως τα περιγράφεις τα πράγματα πρέπει να το έχεις αγοράσει πρόσφατα, έτσι; Αν ναι, χρειάζεται απλά υπομονή και επιμονή.. Φρόντισε αρχικά να συνηθισει το περιβάλλον του, εσένα και τους θορύβους του σπιτιού.. Να του μιλάς ήρεμα και οι κινήσεις σου όταν καθαρίζεις το κλουβί να μην είναι νευρικές.. Το κλουβί του να το βάλεις σε έναν χώρο που περνάς τις περισσότερες ώρες..
 
Τί έγινε ρε κορίτσια; Πάλι μαζί ποστάραμε; Αν είναι albino δεν ξέρω πως μπορεί να φαίνεται το φύλο.. Εγώ τουλάχιστον..
 
Eιπες οτι οποτε πας φευγεις με πληγες... Οποτε θα σου δωσω μια συμβουλη που το μελος Φοιβος την ειχε γραψει σε ενα θεμα το οποιο γενικος δεν καταφερα να εντοπησω το λενε εξημερωση παπαγαλινας και απο οτι λεει μεσα οσο και να μας δαγκωνουν τα πουλια να μην αντιδραμε για να τους δηξουμε οτι δεν καταφερνουν κατι με αυτο. Εγω το εκανα και δουλεψε. Σε περιπτωση που οπως μας λες βγαινουν πληγες καλυτερα να φορεσεις καποια χοντρα γαντια ωστε να μην υπαρχουν ατυχηματα...
 
Εγω θα προτεινω να κανεις πολυ υπομονη γιατι πιστευω οτι αυτο ειναι το κλεδι για τα περισσοτερα. Χρειαζεται οπως σου προτειναν ηδη να του μιλας ηρεμα και να περνας πολλες ωρες διπλα του και σιγα σιγα να του αφηνεις λιχουδιες οπως εναν ηλιοσπορο σε σημεια που μπορει να παρει οπως στην ακρη μιας πατηθρας χωρις να το πλησιαζεις πολυ και φοβαται. Μολις συνειδητοποιησει οτι δεν εχει λογο να σε φοβαται και οτι το χερι σου ειναι αυτο που του δινει κατι ωραιο θα ειναι πιο ηρεμο κοντα σου. Τοτε μπορεις να κρατας εξω απο το καγκελα το σπορο η οτιδηποτε αλλο του αρεσει δινοντας του το περιθωριο να ερθει αυτο σε εσενα χωρις πιεση. Μετα απο καιρο (εξαρταται απο το καθε πουλι ατομικα το ποσο χρονο θα παρει αυτο) θα μπορεις να του αφησεις την πορτα ανοιχτη για να δοκιμασει να βγει.

Εγω προσωπικα δεν βλεπω το λογο να κοψεις τα φτερα σε ενα πουλι που δεν βγαινει απο το κλουβι. Η κυριαρχικοτητα μπορει να οφειλεται σε ενα πουλι που πεταει και φευγει οταν δε θελει να κανει κατι που του ζητας και βρισκεται εκτος κλουβιου. Σε ενα πουλι μεσα στο κλουβι δε νομιζω να βοηθησει αυτη η μεθοδος διοτι ουτως η αλλως θα θεωρει το χωρο δικο του εφοσον δε βγαινει ποτε απο εκει και η απωλεια της πτησης δεν του αλλαζει καθολου τα δεδομενα του.
 
Δεν παίζει και πολύ το γάντι γιατί καταλαβαίνουν ποτε είσαι ευάλωτος.. Δηλαδή όταν δεν φοράς το γάντι.. Σε εμένα έει τύχει και αυτό! Όταν λες ότι σε δαγκώνει, πας να το πιάσεις μήπως ή να το ζορίζεις να κάνει κάτι που δεν θέλει;
 
Δεν παίζει και πολύ το γάντι γιατί καταλαβαίνουν ποτε είσαι ευάλωτος.. Δηλαδή όταν δεν φοράς το γάντι.. Σε εμένα έει τύχει και αυτό! Όταν λες ότι σε δαγκώνει, πας να το πιάσεις μήπως ή να το ζορίζεις να κάνει κάτι που δεν θέλει;

Επισης το γαντι τις περισσοτερες φορες προκαλει μεγαλυτερο τρομο απ'οτι το χερι! 😉
 
Απλα καποια στιγμη ειχα ανοιξει το κλουβι αν θελει να βγει παντως ακομα και οταν καθαριζω το κλουβι η οταν του βαζω τροφη κανει λες και θελω να το πνιξω . Θα ακουλουθησω τις συμβουλες σας και θα κανω υπομονη.
Πραγματικα δεν ξερετε ποσο ανακουφιση νοιωθω που καποιος προσπαθει να μου εξηγησει!
Σας ευχαριστω παρα πολυυυ ολους!
 
Για αυτό είμαστε εμείς εδώ.. Μη δυστάσεις να ρωτήσεις πάλι το οτιδήποτε! Ενημέρωσε μας για την εξέλιξη! 😉
 
Back
Top