Γενικά ΠΕΠΕΡ και ΛΗΔΑ, η γνωριμία τους

Καλημέρα παιδιά ευχαριστούμε τόσο πολύ για τα ομορφα σχόλια σας λόγω δουλειάς δν πολύ προλάβαινα... λοιπόν τα μικρά μας μια με απογοητεύουν μια με κάνουν και χαιρομαι δν ξέρω!mehίσως είναι αρχη ακόμα τι εννοω Δλδη μια ο πεπερ την κυνηγάει να την τσιμπήσει μέχρι που τσακώνονται φωνασ Κακό Κ βάζω το χώρισμα και μια που παίζουν την ταΐζει Κ είναι όλα μέλι γάλα 😛εχθές πχ ήταν έξω Κ ο πεπερ την κυνηγούσε να την ταΐσει Κ εκείνη έφευγε φοβόταν μετά όταν βάζω το χώρισμα αυτή λιωνει για εκείνον κολλημένη στο χώρισμα και τον αναζητάει αν πάλι απομακρυνθώ πχ με τον πεπερ μακριά της στη σπίτι φωνάζει το ένα το άλλο 😀 δν ξέρω με έχουν μπερδέψει αυτά τα μικρά τερατάκια :Dυπομονή έχω όποτε συνεχίζουμε ακάθεκτοι κάποια στιγμή θα λυγίσει ο Ατρόμητος ιππότης στην απαράμιλλη ομορφιά αυτής της τρυφερής πριγκιπισοπουλας😛 ErnestoTheParrotlet που είσαι Κ κάνω μόνη μου περιγραφές α😀 σήμερα ρεπό καλημερααα λοιπόν και από μας τους τρεις 17B6C8F4-842E-4B31-BA0E-127AAEA1E953.webp:D
 
ο Δον ζουαν ο πεπερ που θα παει,θα τον στρωσει η.λεγαμενη,θα τον σιαξει:D
Από το στόμα σου και στου...😛πεπερόνι το αυτί Τάκη μου! Έχοντας ξαναδεί το έργο δεν ξέρω πραγματικά ποια θα είναι η συνέχεια... Το μόνο σίγουρο είναι πως η συντροφιά, έστω και με χώρισμα είναι μεγάλο πράγμα (και σίγουρο σε σχέση με αυγά μωρά κτλ😉 )
Η συμβουλή μου προς όλους όσους σκέφτονται ν΄αγοράσουν παροτλάκια είναι:
Παιδιά, πάρ΄τε εξ αρχής δύο! Είτε ζευγάρι είτε του ιδίου φύλου... Πρόκειται για ζόρικα πουλάκια.
Σίγουρα μετά από ένα-δυο χρόνια έχουν ανάγκη για συντροφιά και αυτό αποδεικνύεται όταν συζητήσετε με τους ιδιοκτήτες τους 😉:)
 
Τώρα έχουν αντιστραφεί οι ρολοι νομίζω .. Αντί να κυνηγάει ο πεπερ τη λυδα όπως είχανε συνηθίσει ξαφνικά έχει γίνει η λυδα κυνηγός.. Αρχίζει τις φωνές δυνατά εκείνος απαντάει Κ τον κυνηγάει αυτός τρέχει σαν κατατρεγμένος πφφφφφ δν ξέρω. Ευχομαι να θέλουν απλά το χρόνο τους 🙄
 
Καλησπέρα Ελένη! Να σου ζήσουν και τα δύο πλέον φτερωτά παιδάκια σου! Δεν θα μπορούσε να βρεθεί καλύτερο σπίτι για την πανέμορφη και δυναμική Λήδα! Πολλά μπράβο στην κυρία Σίσσυ για την ευγενική χειρονομία της! Δεν υπάρχουν λόγια για την προσφορά της! 🙂

Παρακολουθώ εδώ και πολλές μέρες τις εξελίξεις σας και, με όλο το θάρρος, θα ήθελα να σου πω ότι χαίρομαι απεριόριστα και για τους τρεις σας! Γελάω με τα κατορθώματα και τις συμπεριφορές τους!Φροντίζεις και διαχειρίζεσαι τα παπαγαλάκια σου με τόση αφοσίωση, καλοσύνη, προσοχή και πάνω από όλα αγάπη, που αποκλείεται να μην σημειωνόταν πρόοδος, σωστά και σταδιακά βήματα στην μεταξύ τους σχέση! Σε συγχαίρω για αυτό και σας εύχομαι από καρδιάς να είστε πάντα έτσι καλά, αγαπημένοι και να συνεργάζεστε όπως και τώρα! Καλή σας συνέχεια! 🙂
 
Καλησπέρα Ελένη! Να σου ζήσουν και τα δύο πλέον φτερωτά παιδάκια σου! Δεν θα μπορούσε να βρεθεί καλύτερο σπίτι για την πανέμορφη και δυναμική Λήδα! Πολλά μπράβο στην κυρία Σίσσυ για την ευγενική χειρονομία της! Δεν υπάρχουν λόγια για την προσφορά της! 🙂
Αμβρόσιε είσαι πάντα ευγενής και καλοπροαίρετος! Σ΄ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Αισθάνομαι ευτυχής που το Ληδάκι ζει με ανθρώπους που σέβονται, αγαπούν και φροντίζουν τα ζώα που έχουν αναλάβει :)

Τώρα έχουν αντιστραφεί οι ρολοι νομίζω .. Αντί να κυνηγάει ο πεπερ τη λυδα όπως είχανε συνηθίσει ξαφνικά έχει γίνει η λυδα κυνηγός.. Αρχίζει τις φωνές δυνατά εκείνος απαντάει Κ τον κυνηγάει αυτός τρέχει σαν κατατρεγμένος πφφφφφ δν ξέρω. Ευχομαι να θέλουν απλά το χρόνο τους 🙄
Ελένη μου αντιλαμβάνομαι απόλυτα την αγωνία σου... Τα έχω περάσει. Τελικά είμαι σίγουρη πως αυτά τα μικρά διαβολάκια είναι χειρότερα από το να έχεις μεγάλους παπαγάλους!:D
Όλα ''αυτά'' τα κάνουν εκτός κλουβιού ή όταν βρίσκονται μέσα χωρίς χώρισμα;
 
Καλησπέρα Ελένη! Να σου ζήσουν και τα δύο πλέον φτερωτά παιδάκια σου! Δεν θα μπορούσε να βρεθεί καλύτερο σπίτι για την πανέμορφη και δυναμική Λήδα! Πολλά μπράβο στην κυρία Σίσσυ για την ευγενική χειρονομία της! Δεν υπάρχουν λόγια για την προσφορά της! 🙂

Παρακολουθώ εδώ και πολλές μέρες τις εξελίξεις σας και, με όλο το θάρρος, θα ήθελα να σου πω ότι χαίρομαι απεριόριστα και για τους τρεις σας! Γελάω με τα κατορθώματα και τις συμπεριφορές τους!Φροντίζεις και διαχειρίζεσαι τα παπαγαλάκια σου με τόση αφοσίωση, καλοσύνη, προσοχή και πάνω από όλα αγάπη, που αποκλείεται να μην σημειωνόταν πρόοδος, σωστά και σταδιακά βήματα στην μεταξύ τους σχέση! Σε συγχαίρω για αυτό και σας εύχομαι από καρδιάς να είστε πάντα έτσι καλά, αγαπημένοι και να συνεργάζεστε όπως και τώρα! Καλή σας συνέχεια! 🙂
Σας ευχαριστούμε παρά πολύ για τα καλά σας λόγια να είστε καλά... Προσπαθούμε για το καλύτερο για αυτά τα μικρά μαμουνια το αξίζουν πραγματικά... Μας δείχνουν τόση αγάπη που μερικές φορές λες δν είναι δυνατόν Κ όμως είναι γιαυτο το αξίζουν το καλύτερο από μας Κ πάντα θα προσπαθούμε να τους το προσφέρουμε :)
 
Αμβρόσιε είσαι πάντα ευγενής και καλοπροαίρετος! Σ΄ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Αισθάνομαι ευτυχής που το Ληδάκι ζει με ανθρώπους που σέβονται, αγαπούν και φροντίζουν τα ζώα που έχουν αναλάβει :)


Ελένη μου αντιλαμβάνομαι απόλυτα την αγωνία σου... Τα έχω περάσει. Τελικά είμαι σίγουρη πως αυτά τα μικρά διαβολάκια είναι χειρότερα από το να έχεις μεγάλους παπαγάλους!:D
Όλα ''αυτά'' τα κάνουν εκτός κλουβιού ή όταν βρίσκονται μέσα χωρίς χώρισμα;
Σίσση μου αυτά εντός κλουβιού χωρίς χώρισμα,όταν είναι έξω δν είχαν πολύ επαφή ο καθένας την δουλειά του αλλά σήμερα Κ εκτός κλουβιού η δεσποινίς είχε όρεξη ρούπι δεν τον άφηνε 😀 σήκωνε το φτερωμα σαν σκαντζόχοιρος Κ του έβαζε κατσαδα αυτός έτρεχε μακριά 😀 πέθανα στα γέλια :D έχω να σημιωσω όμως πως τώρα κοιμούνται χωρίς χώρισμα στην ίδια πλευρά 😱 ναι ναι βασικά η λυδα είναι στη μεριά που πάντα ο πεπερ κοιμόταν στο δικό του κλουβί Κ σήμερα πάω να τα βάλω για ύπνο Κ δν είχα βάλει το χώρισμα Κ τον βλέπω στη μεριά της λέω κάτσε να του βάλω την κούνια στην έξω γωνία όπως Κ στο κλουβί του Κ τελικά πήγε εκεί Κ κοιμήθηκε στην κούνια του στην πλευρά της Κ παρά δίπλα η ληδα τον τσιγκλισε λίγο αλλά μετά βολεύτηκαν. Πρωτη φορά κοιμούνται στην ίδια πλευρά του κλουβιού.Αχ άντε ευχομαι να κοιμούνται αγκαλίτσα μια μέρα πφφφ:D
 

Συνημμένα

  • E91D0283-224B-418C-B4C9-436E916AD00A.webp
    E91D0283-224B-418C-B4C9-436E916AD00A.webp
    26 KB · Προβολές: 19
Πέπερ και Λήδα μεγάλες αγάπες. Μαζί δε κανουμε και χώρια δεν μπορούμε.
Αυτό που είπε η Σισσυ μας είναι μεγάλη αλήθεια. Αν θέλετε να παρετε παρτε δύο. Μετά ζορίζουν τα πράγματα.
Ακόμα είναι νωρίς για τα πουλάκια, αλλά φαίνεται πόση ανάγκη είχαν το ένα το άλλο. Οση αγάπη και να τους δίνουμε εμείς, αλλιώτικα είναι με ένα πουλάκι, με το είδος τους.
 
, αλλά φαίνεται πόση ανάγκη είχαν το ένα το άλλο. Οση αγάπη και να τους δίνουμε εμείς, αλλιώτικα είναι με ένα πουλάκι, με το είδος τους.
πχ Ο Μάριος δεν κατάφερε να συγκατοικήσει με τον Κάρλο αλλά ούτε με την Λήδα. Η ανάγκη του όμως για συντροφιά καλύφθηκε, έστω κι αν δεν ταίριαξε (απόλυτα) με κάποιο από τ΄άλλα δύο πουλάκια. Ακόμα και οι ''καυγάδες'', η περιέργεια για το τι κάνει ή που βρίσκεται ο άλλος, έδιναν νόημα στη ζωή τους...
(είχαν κάποιον ''ίδιο'' με αυτά και έδειχναν ενδιαφέρον ή απλή περιέργεια...)
 
Καλησπερα παιδακια και χρόνια πολλά από εμάς :) με το ληδακι έχουμε μεγάλη πρόοδο :) εχθές πέταξε μόνη της Κ ήρθε πάνω μου όσο τα είχα έξω .. Τρόμαξα αλλά αμέσως καταλαβα πως ήθελε χάδια και τρελαθηκα😛 κάθησε μέχρι Κ στο δάχτυλο μου :) με τον άλλο τον κοκοβιο τον πεπερ να δω ποτέ θα κάνουνε χωριο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Xεχεχε η Ληδα αφού δεν παίρνει τα απαραίτητα χάδια απ' τον Πεπερ έρχεται σε σένα Ελένη περιμένοντας να φιλοτιμηθεί ο αγριάδας. :)
Αυτό που σου λέει ο Φοίβος απο επάνω είναι όντως μια πιθανότητα 😉 οπότε κόψτης τα πολλά χαδάκια στο κορμάκι, το κεφαλάκι είναι αρκετό
 
.Αυτό που σου λέει ο Φοίβος απο επάνω είναι όντως μια πιθανότητα 😉 οπότε κόψτης τα πολλά χαδάκια στο κορμάκι, το κεφαλάκι είναι αρκετό
. Βεβαιότητα, αν συνεχιστεί, αφηρημένη εγώ, το "ξεπέρασα"🙄
(.. Τι τρυφερό παιδί που είσαι βρε Ελενάκι μου! 🙂 )
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πάντως Sissy δε σταματάω να εντυπωσιάζομαι. Ακου... "άγριο" πουλάκι η Λήδα. Αυτή είναι μια ψυχούλα μάλαμα, ένα αρνάκι σκέτο. Συγκρίνοντάς τη μάλιστα με τα... "ήρεμα" τα δικά μας αρχίζεις να αναρωτιέσαι :D
 
Πάντως Sissy δε σταματάω να εντυπωσιάζομαι. Ακου... "άγριο" πουλάκι η Λήδα. Αυτή είναι μια ψυχούλα μάλαμα, ένα αρνάκι σκέτο. Συγκρίνοντάς τη μάλιστα με τα... "ήρεμα" τα δικά μας αρχίζεις να αναρωτιέσαι :D
Αυτό με εντυπωσίασε κι εμένα Διονύση! Άγρια, η οποία δεν με δάγκωσε ποτέ (όταν την έπιανα) και δεν ασχολήθηκα σχεδόν καθόλου μαζί της όσο την είχα, στο βιογραφικό της να προσθέσω επίσης πως είναι κόρη κι αδελφή βραβευμένων (σε διεθνείς διαγωνισμούς)👍
Το έχω ξαναπεί, τ΄άγρια του Νίκου μόνο άγρια δεν είναι και της Μιράντας το ζευγαράκι υπέροχα πουλιά είναι Jazz & Jessie (parrotlets)
 
Αυτό με εντυπωσίασε κι εμένα Διονύση! Άγρια, η οποία δεν με δάγκωσε ποτέ (όταν την έπιανα) και δεν ασχολήθηκα σχεδόν καθόλου μαζί της όσο την είχα...

Η δικιά μου παρατήρηση είναι ότι τα πουλιά που δαγκώνουν περισσότερο είναι αυτά με την κρίση προσωπικότητας που έχουν δηλαδή ταϊστεί αποκλειστικά στο χέρι και δεν έχουν μεγαλώσει με άλλα πουλιά. Και δεν μιλάω για 2-3 εβδομάδες.
 
Back
Top