Φροντίδα Eπιλογή παπαγάλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης andress
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

andress

PB New Member
Εγγραφή
11 Μαρ 2008
Μηνύματα
28
Πόλη
Πάτρα
Χαιρετώ την όμορφη παρέα σας Μου αρέσουν πολύ τα πουλιά, ποτέ δεν είχα δικά μου - μόνο η μητέρα μου, και θα ήθελα να ζητήσω την γνώμη σας στην επιλογή παπαγάλου. Έχω καταλήξει σε κάποιες προδιαγραφές – περιορισμούς που έχω και θα ήθελα να μου λέγατε σε πιο είδος να καταλήξω σύμφωνα με αυτές: Θα ήθελα να είναι κοινωνικό και να μπορεί να κυκλοφορεί ελεύθερο μέσα στο σπίτι. Να κάνει τον μικρότερο θόρυβο και να λερώνει το λιγότερο δυνατόν όταν έχω το κλουβί μέσα στο σπίτι. Το κόστος αγοράς δεν με πειράζει τόσο όσο το κόστος συντήρησης. Επίσης δεν με ενδιαφέρει να είναι το καλύτερο στο να μάθει να μιλάει απλά κάποια βασικά πράγματα. Μέγεθος: μικρό αλλά δεν με πειράζει και μεγαλύτερο. Επίσης αναλόγως το είδος αν πρέπει να πάρω τώρα στην αρχή μόνο ένα ή να πάρω ζευγάρι. Επειδή είμαι λίγο άσχετος δεν ξέρω αν ζητάω πολλά ή υπάρχει αυτό που ψάχνω. Ευχαριστώ πολύ Αντρέας
 
Καλώς ήρθες Ανδρέα. Δεν είμαι ειδικός να σου απαντήσω σε αυτά που ρωτάς. Σίγουρα κάποιοι που έχουν παπαγάλους και ξέρουν θα σου πουν. Νομίζω όμως ότι όλα αυτά μαζί λίγο δύσκολα θα τα βρεις στο ίδιο πουλί.

Εύχομαι πάντως σύντομα να βρεις τον ποιο κατάλληλο παπαγάλο.
 
Γεια σου Αντρεα και καλως ηρθες στο φορουμ. :)

Απο αυτα που διαβασα ενα κοκατιλ ταιριαζει πιο πολυ σε αυτα που ζητας πιστευω. Δεν κανουν πολυ θορυβο, λερωνουν οσο λερωνουν ολα τα πουλια δεν ειναι τοσο ακαταστατα οσο οι ροζελες που η δικια μου λερωνε για 10 :D. Εκπαιδευονται σχετικα ευκολα και αν τα παρεις απο μικρα γινονται πολυ καλα κατοικιδια με την εννοια που τα περιγραφεις, αν παρεις μικρο και αρσενικο μπορει να μαθει και μερικες λεξεις... Βεβαια αν θελεις να το εχεις ολη μερα να τριγυρναει μεσα στο σπιτι μην περιμενεις οτι δεν θα λερωνει τιποτα και καθολου αυτο δεν γινεται με κανενα πουλι η αλλο ζωο που ζει μεσα σε σπιτι..
Το κοκατιλακι που ειχα εγω ηταν απο τα πιο καλα και αγαπησιαρικα κατοιδια που ειχα ποτε... :D ειναι αυτο στο προφιλ μου στο αλμπουμ Περλα-Σισσυ.

Αρχικα πιστευω πως πρεπει να παρεις ενα και ασχοληθεις με τη φροντιδα του. Αν το θελεις μονο για κατοικιδιο και δεν σκεφτεσαι την αναπαραγωγη τοτε ενα ειναι καλα, να του παρεις ενα κλουβι ευρυχωρο και μερικα παιχνιδια για να παιζει.

Ελπιζω να σε βοηθησα... 😉
 
Καλημέρα Ανδρέα και καλώς ήρθες στην όμορφη παρέα μας με την οποία μοιραζόμαστε το κοινό μας πάθος: τη αγάπη μας για τα πουλιά! 🙂

Θα σε συμβούλευα αρχικά να διαβάσεις τα σχετικά άρθρα με τους παπαγάλους, και μετά σύμφωνα με τις προσωπικές σου ανάγκες και τις συνθήκες διαβίωσης, να επιλέξεις το κατάλληλο είδος. Σκέψου οτι μιας και τα περισσότερα είδη είναι μακρόβια και ζουν αρκετά χρόνια, θα είναι ένας σύντροφος και φίλος που θα σε συντροφεύει, αν όλα πάνε καλά, για τα επόμενα 10 χρόνια τουλαχιστον! Σκέψου τι θα κάνεις αν χρειαστει να λείψεις διακοπές, τί κοστος συντήρησης μπορείς να αντέξεις μιας και οι τιμές όχι μονο για τα πουλιά αλλά και για τα κλουβιά, τις τροφές και τους γιατρους που πιθανών να χρειαστούν να ειναι δυσβασταχτες... Δεν θελω να σε αποτρέψω σε καμία περίπτωση να προβεις στην αγορα ενος κατοικιδίου, απλά να το σκεφτεις με ωριμότητα και υπευθηνότητα, γιατι ότι και να σου πούμε εμεις, εσύ θα είσαι αυτός που θα αναλάβεις ολοκληρωτικά την ευθυνη της ανατροφής ενός πουλιού!

Διαβάσε, ενημερώσου και αποφάσισε!:D
 
Καταρχάς ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας. Επανέρχομαι με νέες ερωτήσεις: Προς Φοίβος Επειδή οπτικά μου αρέσουν πιο πολύ τα Budgerigars μπορείς να μου τα συγκρίνεις με τα κοκατιλ για τα αντίστοιχα πράγματα που μου έγραψες από πάνω; Προς Georgina Επειδή όπως είπα και στην αρχή είμαι άσχετος και δεν με ενδιαφέρει το αρχικό κόστος όσο το κόστος συντήρησης ήθελα να ρωτήσω έχοντας ένα παπαγαλάκι πόσο είναι το μέσο κόστος του ανά μήνα ( χοντρικά) σε νορμάλ καταστάσεις. Και το ρωτάω αυτό να δω αν θα το αντέχει ο προϋπολογισμός μου. Ευχαριστώ eyxarist;v
 
καλως ορισες φιλε μου!
το μεσο κοστος για ενα τοσο μικρο παπαγαλακι οπως τα Budgerigars ειναι πολυ μικρο... Το πολυ 6 ε ανα μηνα... Με φαγητο κτλ. Αυτα λεμε σε κανονικες συνθηκες!

εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις κ για Lovebirds , αφου εχω κ προσφατα ανακαλυψα οτι ειναι πολυ ομορφα κ πανεξυπνα πουλια!

η επιλογη ομως ειναι δικη σου! Και παλι εδω ειμαστε για αποριες!
 
Τα ιδια ισχυουν και για τα κοινα παπαγαλακια ακριβως οπως για τα κοκαταιλ. :D
Ειναι βεβαια και πιο οικονομικα στη αγορα τους.
Ειχα και ενα τετοιο παλιοτερα που το ειχα βρει στο δρομο και αυτο οπως το κοκατιλ μου... Τι να πω... μαλλον τα λυπαται ο Θεος και τα φερνει μπροστα μου... Δυστυχως δεν εχω φωτος απο τον Τονυ ετσι τον ελεγα, ενα μπλε παπαγαλακι ηταν.

Εκτος απο το κλουβι και καποια απαραιτητα αξεσουαρ οπως διαφορετικες πατηθρες τουλαχιστον 3, μια μπανιερα και καποια παιχνιδια(που εγω προσωπικα τα θεωρω απαραιτητα διοτι ολα τα παπαγαλοειδη λατρευουν να παιζουν με παιχνιδια) το μηνιαιαο κοστος δεν ειναι μεγαλο. Βεβαια στο πισω μερος του μυαλου μας καλα ειναι να εχουμε οτι μπορει καποια στιγμη να χρειαστει γιατρος.

Και τα Lovebirds ειναι καλη επιλογη απλα η φωνη τους μπορει να γινει πιο ενοχλητικη σε σχεση με τα αλλα δυο που ειπαμε.
 
καλώς ήρθες Ανδρέα.
δεν ξέρω και πάρα πολλά για τους παπαγάλους αλλά νομίζω ότι και οι κώνουροι είναι πολύ καλοί. ας μας πουν και οι υπόλοιποι την γνώμη τους.
 
είναι κι αυτοί παπαγάλοι. μηπως τους ξερεις ως κονιουρ?
 
Καλημέρα Ανδρέα εγώ θα σου συνιστούσα να πάρεις Ζακο. ειναι παρα πολύ κοινωνικος ειναι έξυπνος, είναι πολύ καλός στο να σου κρατάει συντροφιά λέει πάρα πολλές κουβέντες και δεν είναι πολυ ακριβός.
 
ρε παιδια το να λεμε οτι ενας ζακο δεν ειναι ακριβος στην αγορα και συντιριση ξερουμε τι λεμε;
δηλ 1000 και ευρο για την αγορά ενος πουλιου δεν ειναι πολλα;
για να καταλαβω δηλ.

και ουτε πιστευω το να προτεινουμε σε καποιον αρχαριο που τωρα θα ξεκινησει να ασχολειται με πουλια να ξεκινησει με παπαγαλο ειναι σωστό!

μιας και τα μικρα παπαγαλακια ειναι σαφως λιγοτερα απαιτητικα σε αναγκες και φροντιδα πιστευω ενα ζευγαρι παπαγαλακια ειναι η καλυτερη επιλογη για ξεκινημα.

και σας λεω οτι καμια σχεση να συντηρεις παπαγαλακια απο παπαγαλο μεγαλο. Αναφερομαι σε τροφες, αξεσουαρ, κλουβια κλπ.
 
Θα συμφωνησω με το Νασο σε οσα ειπε. Για καποιον που δεν εχει ασχοληθει με παπαγαλους πιστευω πως ενας μεγαλος παπαγαλος ειναι μεγαλη ευθυνη και πως ειναι καλυτερα να παρει κανεις πρωτα καποιον μικροτερου μεγεθους που οντως δεν εχει τοσες απαιτησεις. Επισης θελω να προσθεσω πως ενας μεγαλος παπαγαλος δεν ειναι αυτο που εχουμε συνηθησει να βλεπουμε σε καποια μαγαζια δηλαδη ενα μικρο στρογγυλο κλουβι, μια χουφτα σπορια και τρελειωσε, περναει καλα. Οι γκρι αφρικανικοι και οι κοκατου ειναι τα 2 ειδη που αρχιζουν να μαδανε τα φτερα τους πολυ ευκολα σε σχεση με τους αλλους απο το στρες...

και μετα δεν τους θελει κανεις απο αυτους που επιπολαια τους αγορασαν... ☹
 
Παιδιά μίλησα εχτές με ένα μαγαζάτορα και με απογοήτευσε…
Μου είπε πως αν τον έχω ελεύθερο στο σπίτι θα κάνει όπου βρει τις ακαθαρσίες του και ότι θα μου τσιμπάει τα έπιπλα και τα βιβλία.
Είναι αλήθεια αυτά; Είχα την εντύπωση πως αν τον εκπαιδεύσεις σιγά σιγά θα βρει συγκεκριμένα μέρη να κάνει τις ακαθαρσίες του, όπως και με το τι θα τσιμπάει.
Γιατί δεν με ενοχλούν τα έπιπλα αλλά τα βιβλία μου μην καταστραφούν.
Δηλαδή θα τον έχω στον ωμό μου και μπορεί να με λερώσει έτσι ξαφνικά;
Δεν ξέρω τι να πιστέψω
Βοηθήστε με…
 
ετσι ειναι, πουλι ειναι, αμα τουρθουν θα τα αμολησει, ετσι απλα.
δε θα πει α δεν ειμαι στην τουαλετα δεν τα κανω!

καταρχην απο τη στιγμη που θα το παρεις μεχρι να καθετε στον ομοσου δεν ειναι τοσο ευκολο,θελει χρονο οπωτε αστο αυτο ακομα.

αμα τα μικρα παπαγαλακια σου αρεσουν η τα λαβμπιρντς,τοτε παρε 2 τετοια και αμα τα ημερεψεις θα μπορεις να τα βγαζεις στο δωματιο σου.
αλλιως παρε κοκατιλ.
αν θες παπαγαλο παρε αυτα τα conure που ειπανε. Αυτα, που δεν ηξερα οτι τα λενε ετσι εγω, ειναι μικροι παπαγαλοι. Δεν ειναι τοσο απαιτητικοι οσο οι μεγαλουτεροι(ζακο, αμαζονιου, κλπ)και εξημερωνονται πιο καλα απο καποιο παπαγαλακι η λαβμπιρντ.
αλλα ξεκαθαρισε τι σου αρεσει και τι θες απο ειδος πρωτα!
οτι σου καταστρεφουν τα επιπλα μη φανταστεις να δεις σπασμενα επιπλα και βιβλιοθηκες κατω απλα εκει που θα καθονται μπορει αν ροκανισουν λιγο το κουρτινοξυλο, καμια ντουλαπα, η οτι βρουν.
κουτσουλιες θα υπαρχουν οπου καθονται και τα πουλια! Απλα αλλες κουτσουλιες κανει ενα παπαγαλακι η 2 και αλλες ενας παπαγαλος! Σκεψου το και αυτο.
 
Κοιτα κανενα πουλακι οσο κ νατο μαθεις πιστευω οτι δε θα κανει σε ενα συγκεκριμενο σημειο ακαθαρσιες! Ειναι η φυση ςτους τετοια που οπου τους ερθει οπως λεει κ ο νασος τα αφηνουν. Δεν ειναι οπως τα σκυλακια η οι γατες.. Παντως οσο πιο μικρο το πουλακι τοσο πιο μικρα κ τα περιττωματα του. Αλλα αυτο θεωρω πως δεν ειναι μεγαλο προβλημα. Πολυ απλα φροντιζεις κ τα καθαριζεις οπου αφηνει ακαθαρσιες. Οσον αφορα το αν ροκανιζουν κ τετοια, προσωπικη εμπειρια δεν εχω αλλα δε πιστευω οτι μπορουν να καταστρεψουν κ τα επιπλα! Οτι μπορει να τσιμπανε κ τετοια ναι αλλα ωσπου να φτασεις στο σημειο να εχουν εξημερωθει τοσο θελει πολυ υπομονη κ χρονο κ αλλωστε εαν εισαι εσυ παρων οταν κ αν τα αφηνεις ελευθερα νομιζω πως θα τα ελεγχεις κ ως προς αυτον τον τομεα.
 
ναι Σίσσυ αυτούς τους παπαγάλους εννοώ. τους είδα στο βιβλίο των παπαγάλων. Ο συγγραφέας έλεγε οτι είναι πολύ καλοί παπαγάλοι. εμένα προσωπικά μου ξετρελάθηκα με τον κόνουρο Σαν [ ήλιος ]. Πολύ κούκλος!
 
To conure ξεφευγει πολυ απο την τιμη αυτων που προτειναμε ως τωρα. Και πληροφοριακα αναφερω οτι οι παπαγαλοι εκπαιδευονται να πηγαινουν τουαλετα εκει που θελεις με εντολη δλδ μια λεξη και με πολυ εκπαιδευση. Και ομως ναι... 😀
 
Back
Top