Φροντίδα Eπιλογή παπαγάλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης andress
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν και φαίνεται ήρεμο καλό είναι να του αφήσεις λίγο χρόνο προσαρμογής. Όταν τον αφήνεις ελεύθερο μην τον πιάνεις με τα χέρια γιατί τον φοβίζεις. Άστον ελεύθερο με ανοιχτή πόρτα κλουβιού και όταν διψάσει ή πεινάσει θα μπει μέσα μόνος του. Παράλληλα πλησίασέτον σιγά σιγά και μάθετον να τρώει από το χέρι σου ( κράτα ένα μήλο ή άλλη λιχουδιά που του αρέσει κ΄δώστου χρόνο να σε πλησιάσει μόνος του).
 
Συμφωνώ ότι αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος για να τον κάνεις να σε συνηθίσει. Νομίζω όμως ότι θα πρέπει να του δώσεις αρκετό χρόνο για να προσαρμοστεί μέσα στο κλουβί του και μετά να ασχοληθείς με "την απέξω προσαρμογή του". Είναι αρκετό το στρες που υφίσταται ήδη από την αλλαγή περιβάλλοντος, δεν χρειάζεται προς το παρόν κάτι επιπλέον.
 
Να σου ζήσει κι από μένα!
Πραγματικά πολύ όμορφος παπαγάλος, τα χρώματά του είναι υπέροχα!
Όπως πολύ σωστά είπαν τα παιδιά παραπάνω, καλό είναι να αφήσεις το πουλί να προσαρμοστεί στο περιβάλλον και μετά να το βγάλεις εκτός κλουβιού.
Έχω παρατηρήσει από μικρή μου εμπειρία, πως ακόμα κι όταν άλλαζα δωμάτιο, το πουλάκι ένιωθε "έξω από τα νερά του" και κοιτούσε γύρω γύρω για να περιεργαστεί το νέο του περιβάλλον. Το μόνο που θέλει είναι χρόνο. Σιγά σιγά θα μπαινοβγαίνει μόνο του στο κλουβί.
 
Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές σας
πραγματικά με βοηθούν γιατί δεν έχω πείρα σε αυτά..
 
Να συμπληρώσω και εγώ κάτι εδώ...
Οταν πήρα τον πρώτο μου παπαγάλο (cockatiel) ήταν άγριος και με το που έβαζα χέρι μέσα στο κλουβί τρελενότανε,τον είχα ελεύθερο μέσα στο δωμάτιο μου και την έβγαζε πάνω στο air-condition και την βιβλιοθήκη.
Αφού του έδωσα κάποιες μέρες προσαρμογής αρχισα να τον πηγαίνω στο μπάνιο (τον έπιανα απαλά με πετσέτα) και αράζαμε μαζί στην μπανιέρα αφού έκλεινα την κουρτίνα φυσικά.
Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ανεβαίνει στο χέρι μου σιγά σιγα γιατι πολύ απλα ήταν περιορισμένο σε μικρό χώρο και το μόνο γνώριμο πλάσμα-αντικείμενο ήμουν εγώ.
Αυτο το έκανα καθημερινά για κανα 10-15 λεπτο και είχε ως αποτέλεσμα να ηρεμήσει πάρα πολύ γρήγορα και να ανεβαίνει στο χέρι μου απο μόνο του.
 
γεια σου ανδρεα! αν κ δεν ειμαι ειδικη στα πουλια, σου προτεινω να αγορασεις το ειδος παπαγαλου wellensittig(η ονομασια αυτη ειναι στα γερμανικα, συγνωμη στα ελληνικα δεν το ξερω..😎) ειναι πολυ καλα πουλακια, εκπαιδευονται ευκολα, ειναι αρκετα μικρα σε μεγεθος κ νομιζω πως ειναι και οικονομικα... Μονο που χρειαζονται αρκετο χρονο να τους διαθεσεις και ειδικα αν θελεις να μιλησουνε. ειχα κ εγω οταν ημουν 6 κ ετσι ξερω οτι ειναι καταλληλα και για παιδια εφ οσων ειναι εξημερωμενα! Ελπιζω να βρεις συντομα το ειδος του παπαγαλου που σου ταιριαζει και σου προτεινω να το ψαξεις αρκετα το θεμα και να ρωτησεις και σε πετ σοπς αν θες να κανεις σωστη δουλεια!:D
 
Αυτη η υπερπολυτιμη για εναν νεο ιδιοκτητη παπαγαλου, συμβουλη, πηγαζει απο τα 25 χρονια εμπειριας;

Οοοχι απ τα 25 χρονια εμπειριας, αλλα αυτη η συμβουλη ξεχειλιζει απο ειρωνεια! 😡
 
Agapite file,zo me papagalous 25 xronia.Afto pou tha sou proteina einai:...ena xrysopsaro.
Δεν νομίζω ότι είναι ειρωνικό.
Αυτό που λέει ο ποιητής είναι ότι οι παπαγάλοι είναι δύσκολα ζωντανά με πολλές απαιτήσεις.
Αν κάποιος θέλει να έχει κάποιο ζωντανό που να μην κάνει το ένα να μη κάνει το άλλο και να μη προβληματίζει καθόλου, τότε όντως η λύση είναι ένα χρυσόψαρο.
Από κει και πέρα, ακόμα και για το χρυσόψαρο, χρειάζεται ενασχόληση και φροντίδα και καθότι κάθε ζωντανό είναι μια προσωπικότητα είτε το θέλουμε είτε όχι κανόνας δεν μπορεί να υπάρξει για το πώς θα βγει.
 
Βρε παιδιά μήπως ο Κωνσταντίνος έκανε συνειρμό με το χρυσόψαρο λόγω του κοκατίλ στο μπάνιο, κάνοντας απλά χιούμορ?Ας μην βιαζόμαστε να τον παρεξηγήσουμε και να τον χαρακτηρίσουμε είρωνα.
 
H υπερπολύτιμη συμβουλή μου πηγάζει από την ανατριχίλα που νιώθω οταν ακούω τη λέξη ''προδιαγραφές'' για ένα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΓΡΙΟ ΕΙΔΟΣ ΖΩΟΥ. Οι λέξεις πολλές φορές αναδεικνύουν θεμελιώδεις αξιολογήσεις αρκεί να έχει καποιος το θάρρος απέναντι στον εαυτό του και στα υπολοιπα πλάσματα να τις φέρει στην επιφάνεια και όχι να αρκείται σε επιδερμικά σχόλια της καθημερινής λαικιστικης φρασεολογίας.
 
Θα ήθελα να είναι κοινωνικό και να μπορεί να κυκλοφορεί ελεύθερο μέσα στο σπίτι. Να κάνει τον μικρότερο θόρυβο και να λερώνει το λιγότερο δυνατόν όταν έχω το κλουβί μέσα στο σπίτι.

Mipos den eisai etimos telika gia papagalo? Exeis skefti ti na kaneis an ontos tha sou leironei poli to patoma? h tha sou fonazei poli kathe proi?
Ksanaskepsou...

To pio mikro kai "isixo" einai ta Budgie...poloi anthropoi ksekinane apo auta...ki ego prin 12 xronia ixa parei to proto mou Budgie...Omos den skeftika tote oute gia patoma, oute gia thorivo... to thelame oloi...
 
Κωσταντίνε και Πωλινα το θέμα ειναι παλιό... Μάρτιο έχει ανοιχτεί το thread. Ο φίλος έχει ηδη πάρει παπαγάλο αν δεν κανω λάθος
 
Παιδιά έχω πάρει ήδη παπαγαλάκι.
ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας
 
Back
Top