Φροντίδα Eπιλογή παπαγάλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης andress
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
πανω κατω κοστιζει περιπου 450 ευρω;
 
Andress μπορεις να παρεις και κακατουα. εσεις παιδια τι γνωμη εχετε για αυτους τους παπαγαλους;
 
Αndress. Γιατι απογοητευτηκες;ζωακι ειναι οχι λουτρινο παιχνιδακι, εχει αναγκες κι εχεις υποχρεωσεις απεναντι σου, δε σου κανω διδαγμα σε καμια περιπτωση, αλλα πρεπει να καταλαβουμε οτι εχουμε να κανουμε με ζωακια... Κι εχουμε ευθυνες απεναντι τους. Μηπως θα πρεπει να το ξανασκεφτεις καλα πριν προβεις στην αγορα παπαγαλου; Μπορει να μαθει, μπορει και οχι, μπορει να σε ενθουσιασει, μπορει να τον βαρεθεις, μπορει να σε κανει να χαιρεσαι, μπορει να σου αρρωστησει...
Μολις ελαβα ενα e-mail το εστειλα στο Σταυρο αν θελει να το δημοσιευσει, εγω προσωπικα δεν μπορεσα να το δω, με επιασε το στομαχι μου καιξεσπασα σε κλαματα.
 
Andress μπορεις να παρεις και κακατουα. εσεις παιδια τι γνωμη εχετε για αυτους τους παπαγαλους;

Αναστασία τα cackatoo φεύγουν πολύ πάνω απο την τιμή που ψάχνει ο φίλος μας. (2000-10000 ευρώ) Πρέπει να συμπληρώσω οτι δεν κάνουν για τον ''νέο'' χομπίστα μιας και οι απαιτήσεις τους είναι υπερβολικές σε σχέση με άλλους παπαγάλους. Σημαντικός παράγοντας είναι το ιστορικό ασθενειών του νέου ιδιοκτήτη (άσθμα, αλλεργίες), για τον λόγο οτι τα cackatoo βοηθάνε χώρις να το θέλουν τα παραπάνω. Σημαντικό επίσης είναι και αυτό https://community.petbirds.gr/threa...τερώματος-και-του-ράμφους-των-παπαγάλων.1645/ μιας και προσβάλοντε πιο εύκολα από τα άλλα είδη.

Φιλικά
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
δεν τα ηξερα αυτα παιδια. Γι αυτο ζητησα τη γνωμη σας γιατι ειμαι και ψιλοασχετη!
 
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας

Με εμψυχώνετε...
δεν το βαζω κάτω, ψάχνω για να μην κάνω βεβιασμένες κινήσεις.
Αν κάποιος φίλος είναι από Πάτρα και ξέρει καλά-αξιόπιστα μαγαζιά ας μου τα πει
μην με πιασουν κορόϊδο τόσο άσχετος που είμαι.

Ευχαριστώ
 
Andress εγώ θα σου πρότεινα για αρχή να αγοράσεις ένα ζευγαράκι κοινά παπαγαλάκια (Budgerigar)(14-15€ το ένα), καθώς η φροντίδα ενός καναρινιού που έχεις με ενός τέτοιου παπαγάλου έχουν αρκετά κοινά σημεία αλλά και λίγες διαφορές. Το παπαγάλάκι όσο και ο παπαγάλος είναι πιο πολύ "ατσαλιάρης" από ένα καναρίνι και πιστεύω ότι είναι πιο ανθεκτικός σε αρρώστειες αλλά μπορεί σε πολλές περιπτώσεις να αρρωστήσει από το αφεντικό του και το αντίθετο. Δένεται πολύ με αυτόν που τον προσέχει και με τα χρόνια αναπτύσωνται δεσμοί που σπάνια συναντάς σε καναρίνια. Τα παπαγαλάκια μπορούν να πούν κάποιες λέξεις μετά από πολύ κόπο, ενώ μπορούν να εκπαιδευτούν ( θυμάμαι φίλο που είχε εκπαιδεύσει παπαγαλάκι μόλις του χάϊδευες την κοιλιά ανέβαινε στο δάχτυλο)( σχετικά βίντεο έχει το youtube).
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Μην περιμένεις να σε αφήσει να τον πλησιάσεις αμέσως! Είναι μικρόσωμα και εύκολα στη συντήρηση, ενώ πολλά υλικά που χρησιμοποιείς στο καναρίνι μπορείς να τα έχεις και για τα παπαγαλάκια (αυγοτροφή, φάρμακα, άμμο, ταϊστρες ποτίστρες κτλ). Μεγάλη προσοχή θέλη η επιλογή κλουβιού, καθόσον είναι τελείως διαφορετικό από των καναρινιών, γιατί οι μεγάλες πλευρές έχουν τα σίδερα παράλληλα κ΄όχι κάθετα, για να μπορεί να σκαρφαλώνει. Αν διαθέτεις παραπάνω χρήματα πάρε κλουβί που ανοίγει από επάνω για να τα αφήνεις να κυκλοφορούν στο δωμάτιο.
Πάντως πριν αγοράσεις οποιοδήποτε παπαγάλο βεβαιώσου ότι δεν είσαι αλλεργικός σε αυτά (παράγουν κάποιου είδους πούδρας για την προστασία τους που κάποιοι άνθρωποι είναι αλλεργικοί).

Καλή τύχη και επιλογή.
 
Παιδιά αυτή την φορά σας γράφω χαρούμενος. Μετά από επισκέψεις σε μαγαζιά ‘έπεσα’ σε ένα πουλάκι σκέτη μούρλια! Δεν είχα ξαναδεί τόσα πολλά και όμορφα χρώματα σε πουλί που να πουλιέται. Αν και δεν είμαι οπαδός των αυθόρμητων αγορών μο άρεσε τόσο πολύ και τελικά μετά από λίγες ώρες ξαναπήγα και το αγόρασα (100 €). Μπορείτε να το δείτε εδώ:

MY PARROT pictures from birds photos on webshots

Ο μαγαζάτορας όμως δεν ήξερε να μου πει τι είδος είναι και από πού ( κάτι για λουτίνο μου έλεγε). Το μήκος του είναι γύρω στα 12 εκατοστά και μου είπε πως δεν μεγαλώνει άλλο και ότι είναι πολύ σπάνιος και δεν ξέρει αν θα ξαναφέρει κλπ.

Μήπως μπορεί κανένας να μου πει τι είναι τελικά; Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν parrotlet αλλά αυτά δεν έχουν τόσο μακριά ουρά. Μου είπε μόνο ότι ήρθαν από Σιγκαπούρη. Μπορώ να βγάλω άκρη από το δακτυλίδι που έχει;
Όποιος ξέρει να με βοηθήσει θα με ξεμπερδέψει πολύ.


Ευχαριστώ.
 
Einai Turquoise Parrot i Chestnut-shouldered grass-parakeet (Neophema pulchella)
Katoxi : Australia ( New South Wales kai Victoria )
Trofi : Kexri kai sporous apo xorta maximo 10% Ladosporous, kalitero ena migma gia Budgies i Gouldian.
Megetos: mexri 20 pontus
Fisiki perioxei pou menei: Anoikto xoro, xorafia, den aresi pola dentra

Poli oreo poulia pou anoigoune stin idia kategoria san o Budgie, tous mikrous papagalous. Zi se group, den aresi na einai mono tou. Folies sfiaxnoune san ta Budgies se klisti klouba. Genika metrai gia afta ola afto pou boris na bris gia ta Budgies.

  1. Arseniko
  2. kai thiliko
Sinxaritiria, einai orea poulia.

Alexandros
 

Συνημμένα

  • Turquoise-Parrot.webp
    Turquoise-Parrot.webp
    28,9 KB · Προβολές: 75
  • Turquoise-Parrot2.webp
    Turquoise-Parrot2.webp
    23,1 KB · Προβολές: 62
Αλέξανδρε
Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντησή σου. έψαχνα πολλές ώρες στο Ιντερνετ και δεν τον είχα δει πουθενά...
επειδή ήταν το μοναδικό στο μαγαζί και αυτός μου είπε ότι μάλλον δεν θα ξαναφέρει τέτοιο, πιστεύεις ότι θα είναι δύσκολο να βρω και ένα θυληκό στην Αθήνα; Είναι γενικά δυσεύρετος;

ευχαριστώ
 
Mou fenete edo stin Athina den einai efkolo gia na to bris. Edo den fernoune poli apo afta ta poulia. Kai den boro na sou po pou tha bris enan. Poso biasese na bris mia thiliki ;
Ksero enan anthropos pou exei tetoia edo, ala afto to stigmi den exei na sou dini thiliki. Exei dio zefgaria.

Esei seleis na tous baleis gia anaparagogi ;
Dika sou einai arseniko ;

Alexandros
 
Signomi,

ksexasa, to pouli einai xroma tis fisis, den einai oute lutino oute alo INO. Ala afta einai etsi kai alios poli omorfo se Arxegono.

Alexandros
 
πολυ καλη η απιλογη σου andress. Απλα τετοια πουλια οπως και bourkes parakeets δεν μπορουσαμε να προτεινουμε γιατι δεν ειναι και πολυ συνηθισμενα στη Ελλαδα.

Νασο κι εγω το σκεφτηκα να το ρωτησω... μαλλον ειναι ημερο. ειναι πολυ καλοβουλα πουλακια απ οσο γνωριζω ... :)
 
πολυ ομορφο να το χαιρεσαι! Κ το γεγονος οτι ειναι τοσο ημερο.. Ακομη καλυτερο!
 
τι ωραίο πουλάκι, να το χαιρεσαι! ζηλεψααα, με τη καλή εννοια παντα! Θα παρω και εγώ ένα στο αμεσο μέλλον!
 
Εξαίρετη επιλογή, να το χαίρεσαι να σου ζήσει και μακάρι να το ζευγαρώσεις και να δεις και μικρά.
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα καλά σας λόγια. Είναι ήρεμο και καλό πουλάκι αν και είναι απειλούμενο είδος στην Αυστραλία! Έχει μάλιστα ένα πολύ διακριτικό και όμορφο ήχο. Το έβγαλα έξω την δεύτερη μέρα έτσι να εξοικειωθεί με τον χώρο. Κάθισε πάνω στο ψυγείο και κοιτούσε…. Μόνο όταν πήγα να το πιάσω άρχισε να πετάει. Με τα πολλά του έριξα μια πετσέτα πάνω που και το έπιασα. Επειδή μου το είπε αυτό κάποιος παλιός θεωρείτε ότι είναι νωρίς να το βγάζω έξω; Δεν του κάνει καλό?
Όσο για το ζευγάρωμα κάπου διάβασα στο Ιντερνετ ότι είναι πολύ δύσκολο αν και δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν.

Προς Αλέξανδρο: Δεν βιάζομαι για θηλυκό. Αλλά έχε με όμως υπ’ όψιν σου αν μάθεις κάτι.

Ευχαριστώ
Ανδρέας
 
Back
Top