Γενικά Harrold & Samantha αφρικανικές χήνες

Τα πρωινα τα ετοιμαζω βιαστικα για να φυγω για δουλεια και δεν εχω χρονο τις καθημερινες να ασχοληθω πολυ μαζι τους το πρωι και να τραβηξω βιντεο. Αυτο που θελω να πιασω ειναι το πρωινο μπανιο. Μολις τους ανοιξω την πορτα απο το κλουβι που κοιμουνται τρεχουν εξω και μπαινουν στο φρεσκο νερο που εχω γεμισει στο λεκανακι τους. :D Την Κυριακη ομως θα το κανω να τα δειτε τι πλακα εχουν.

Τα πτηνα γενικοτερα εχουν καπως ασχημα μωρα 😛, σε αντιθεση με τα υπολοιπα πτηνα πιστευω οτι τα παπακια/χηνακια ειναι απο τα πιο ομορφα μωρα αλλα και γενικοτερα στο ζωικο βασιλειο.
 
Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου...όλα τα μωρά είναι όμορφα μωρέ.. Ακόμα και τα κροκοδειλάκια 😎

Μπα δεν το ειπα για να παινεψω το σπιτι μου. Τα παπαγαλακια ας πουμε, που τα εχω σπιτι μου και τα λατρευω, μεχρι να "παρουν χρωμα" τα βλεπω ολιγον κακασχημα. Αφου ειναι... :D😳:D
 
Τα πτηνα γενικοτερα εχουν καπως ασχημα μωρα 😛, σε αντιθεση με τα υπολοιπα πτηνα πιστευω οτι τα παπακια/χηνακια ειναι απο τα πιο ομορφα μωρα αλλα και γενικοτερα στο ζωικο βασιλειο.

Συμφωνώ οτι τα περισσότερα πτηνά έχουν ασχημούτσικα μωρά! Αλλά και εγώ θεωρώ ότι τα κοτοπουλάκια και τα και τα ορτυκάκια είναι απο τα ομοπφότερα μωρά!
 
Βρήκες και συ παράδειγμα, σκέψου αετόπουλα, χελιδονάκια, χελωνάκια, τιγράκια, σκυλάκια, γατάκια, αρκουδάκια, κουνελάκια κ. Ο. Κ
 
Βρήκες και συ παράδειγμα, σκέψου αετόπουλα, χελιδονάκια, χελωνάκια, τιγράκια, σκυλάκια, γατάκια, αρκουδάκια, κουνελάκια κ. Ο. Κ

Για πτηνα μιλησα κι αυτα που αναφερεις εχουν γυμνα ασχημουτσικα μωρα μολις εκκολαφθουν. 😛

Για τα θηλαστικα συμφωνω ομως! 😉 Τα ερπετα δεν με "εμπνεουν" ουτε μωρα ουτε ενηλικα. :D
 
Να σας ζησουν τα χηνακια σας

Εδω δε μολις ακουσε η μητερα μου για χηνακια ετρεξε νατα δει.

Εχει απιστευτη αγαπη στις χηνες εδω μου λεει κανα ετος να παρει χηνα αλλα ειναι ψιλοπολυγογουδες οι ατιμες και θα μας κανουν το κεφαλι καζανι. 😛
 
Σε 2 εβδομαδες εχουν διπλασιασει το μεγεθος τους. 😀 Ειναι απιθανα μωρα, πολυ ησυχα, φαγανα και τρεχουν απο πισω μας στην πρωτη ευκαιρια. Μονο που οι κουτσουλιες τους ειναι διπλασιες σε μεγεθος απο των παπακιων που ηξερα. Ανοιγω λαστιχο και πλενω το μερος οπου βρισκεται το παρκο τους καθε μερα για να μην γεμιζει ο κηπος με κουτσουλιες.







τα αεροπλανακια μου :)
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τρέλλανέ μας :)
Δεν κάνουν για λίπασμα οι κουτσουλιές τους στο χώμα;
Το βίντεο είναι ιδιωτικό πρέπει ν' αλλάξεις τις ρυθμίσες.
 
Τρέλλανέ μας :)
Δεν κάνουν για λίπασμα οι κουτσουλιές τους στο χώμα;
Το βίντεο είναι ιδιωτικό πρέπει ν' αλλάξεις τις ρυθμίσες.

Το αλλαξα, θενκς! 😉

Κανει για λιπασμα αλλα πεφτει μαζεμενη σε συγκεκριμενα σημεια κι ως "φρεσκια" :D ειναι αρκετα οξινη. Την ξεπλενω με το νερο με πιεση και διαλυεται σε μεγαλυτερο μερος του γκαζον. Το κιτρινιζει λιγο στα σημεια που παταει το παρκο τους για καναδυο μερες, αλλα βγαινει δυνατο απο κατω. 😉
 
Μεγαλώνουν γρήγορα! Τι όμορφα που γίνονται, νομίζω ότι και μένα μου αρέσει το θηλυκό λίγο περισσότερο απ'το αρσενικό! Να τα χαίρεσται και με το καλό να μεγαλώσουν!
(Γενικά οι κουτσουλιές των πουλερικών είναι όξινες και των υδρόβιων ακόμη περισσότερο αλλά σε μικρή ποσότητα δε νομίζω να κάνουν κακό στα φυτά!)
 
Μεγαλώνουν γρήγορα! Τι όμορφα που γίνονται, νομίζω ότι και μένα μου αρέσει το θηλυκό λίγο περισσότερο απ'το αρσενικό! Να τα χαίρεσται και με το καλό να μεγαλώσουν!
(Γενικά οι κουτσουλιές των πουλερικών είναι όξινες και των υδρόβιων ακόμη περισσότερο αλλά σε μικρή ποσότητα δε νομίζω να κάνουν κακό στα φυτά!)

Σε μικρη ποσοτητα ναι, αλλα αν δεν κουνησω το παρκο τους το μεσημερι σε αλλο μερος τοτε καλυπτουν σχεδον ολο το χωρο που πατουσαν απο το πρωι με κουτσουλια.
t9712.gif
:D

Αρχισαν να φτερωνουν, τα ασπρα φτερα στην πλατη του Χαρυ ειναι ολοφανερα, θα βγαλω φωτογραφιες συντομα και θα ανεβασω να δειτε ποση διαφορα εχουν καθε εβδομαδα. 😉
 
Χάνουνε σιγά σιγά εκείνη τη γλυκιά μωρουδίστικη εικόνα, 😀! 😛ξεμαντραχαλεύουνε τα χηνάκια!:D
 
Back
Top