Γενικά Harrold & Samantha αφρικανικές χήνες

Ελλειψα για μερικες ημερες και νομιζω πως μεγαλωσαν κι αλλο. :D Μολις γυρισα ο Χαρολντ με καλωσορισε με κανονικο γκαρισμα χηνας και ξαφνιαστηκα! Ξεχωριζουν τη φωνη μου απο μακρια οπως και τον ηχο του αυτοκινητου μου και παντα με φωναζουν οταν φτανω στο σπιτι. Η Σαμανθα εχει επισης αναπτυχθει αρκετα κι ενω ηταν μιση απο τον Χαρυ οταν τα πηραμε τωρα πια δεν εχουν μεγαλη διαφορα.

Θα βγαλω μερικες καινουριες φωτογραφιες συντομα να τα δειτε. 😉 Ειναι πολυ μεγαλη η αναπτυξη που εχουν στο διαστημα που τα εχουμε. Αυτα γεννηθηκαν αρχες Ιουνιου και σε 2,5 μηνες εχουν γινει ολοκληρα γομαρια.

Οι παρατηρησεις μου που διαφοροποιουν τα 2 φυλα οπτικα ειναι ο λαιμος και το κατωτερο μερος της κοιλιας κατω απο τον ποπο τους. Τα αρσενικα εχουν μακρυτερο και ελαφρως λεπτοτερο λαιμο οπως και ελαφρως μακρυτερο ραμφος και τα θηλυκα εχουν πιο κρεμασμενο το πισω μερος της κοιλιας τους και φτανει χαμηλοτερα στο εδαφος απ'οτι στα αρσενικα που ειναι πιο μαζεμενο και πιο παραλληλο με το εδαφος.Αν μποροεσω να βγαλω καταλληλες φωτο να δειτε κι αυτες τις διαφορες θα το κανω μεσα στο σ/κ. 😉
 
Περιμένουμε τις φώτο! Και κανένα βίντεακι να ακούσουμε τις φωναρες τους! :D
 
Ποσο γρηγορα περνα ο καιρος και ποσο πιο γρηγορα μεγαλωνουν...

Σαν χθες μου φαινεται που πηγαμε και τα πηραμε


Και σημερα ειναι ετσι


Ο Χάρολντ αρχιζει να εμφανιζει γαλαζιο χρωμα στα ματια του. Ετσι ακριβως ειναι η μαμα του, ασπρη με γαλαζια ματια. Οταν τον πηραμε τα ματια του ηταν θολα γκριζωπα, σιγα σιγα αρχισαν να πηγαινουν προς το γαλαζιο αλλα δεν ημουν σιγουρος πως θα καταληξουν.


Η Σαμανθα εχει χρυσα ματια κι εχει πολυ πιο επιβλητικο βλεμα απο τον νεαρο


Στις παρακατω 2 φωτογραφιες προσπαθησα να αποτυπωσω τις διαφορες που σας ειπα στο μηκος και παχος του λαιμου και στο πισω μερος της κοιλιας μεταξυ των 2 φυλων.

-φαινεται και το προγουλι που αρχισει και σχηματιζεται στο κεφαλι της Σαμανθας (αυτο κανονικα εμφανιζεται και στα 2 φυλα αυτης της φυλης. Στη Σαμανθα για να εχει εμφανιστει ηδη, ισως γινει εντονοτερο απο του Χαρολντ και αργοτερα στην ενηλικη φαση τους)


- το πισω μερος της χηνας ειναι πιο χαμηλωμενο απο του αρσενικου και η ουρα της ελαφρως πιο στημενη προς τα πανω.
 
Φτου φτου φτου υπέροχα γίνονται και το αγόρι, δείχνει πιο όμορφο μεγαλώνοντας!
Να τα χαίρεστε Ανέστη.
 
Η κα Σαμανθα διακρινω πως περα απο τις φανταστικες ματαρες και το ψαροτικο της βλεμα ειναι και λιγο φρικιο διακρινω στο κεφαλι μαλακι προκα ενω ο κος Χαρολντ ειναι πιο λουσατος εχει ενα στηλ! Πραγματι μεγαλωσαν αλλαξαν αρκετα εγιναν πια δθο πανεμορφες χηνες.
 
Η κα Σαμανθα διακρινω πως περα απο τις φανταστικες ματαρες και το ψαροτικο της βλεμα ειναι και λιγο φρικιο διακρινω στο κεφαλι μαλακι προκα ενω ο κος Χαρολντ ειναι πιο λουσατος εχει ενα στηλ! Πραγματι μεγαλωσαν αλλαξαν αρκετα εγιναν πια δθο πανεμορφες χηνες.
Αυτο που βλεπεις ειναι τα τελευταια απομειναρια απο το βρεφικο χνουδακι. 😀 Εχει κι ο Χαρολντ λιγοτερο μιας και το περισσοτερο του επεσε, αλλα δεν φαινεται στις φωτο λογω του λευκου χρωματος. 😉

Εγω εξακολουθω να βλεπω πιο ομορφο το κοριτσακι, αν κι ο μπαγλαμας κανει μεγαλο σαματα οταν με δει και ειναι πιο εκδηλωτικος μαζι μου.
 
4 και κατι μηνων σημερα εχουν παρει την ενηλικη μορφη τους. :) Ο Χαρολντ ξεκινησε εδω και λιγο καιρο να πετα κανονικα με αποτελεσμα να μην μπορω να τον περιοριζω. Ηθελε να τρεχει πισω μου και πετουσε κοντινες αποστασεις με αποτελεσμα η Σαμανθα που δεν μπορουσε να απογειωθει να γκαριζει επειδη εμενε μονη της. Ετσι αναγκατηκα να του κοψω μερικα φτερα πτησης και το θεμα λυθηκε αμεσα. Την μιση ημερα την περνουν περιορισμενα στο χωρο τους και την υπολοιπη βοσκουν ελευθερα στο οικοπεδο. Εχουν αρχισει και κανουν φυλαξη χωρου, τρεχοντας και γκαριζοντας σε αγνωστο κοσμο που περνα. :D

Ο γαλανοματης μου, για τον οποιο αρχισα να εχω αμφιβολια αν ειναι οντως αρσενικο μιας και η Σαμανθα τον εχει φτασει σε μεγεθος αν και ηταν το μικροτερο χηνακι της φουρνιας. Ειτε σκεφτομαι οτι μπορει να ειναι υβριδιο αφου υπηρχε μια κοινη χηνα ακομη στο κοπαδι οταν μαζεψε η κοπελα τα αυγα που εβαλε στην κλωσσομηχανη αν κι εκεινη κλωσσουσε εκεινο το διαστημα οπως μου ειπε κι απεκλειε το ενδεχομενο. Εχω τις αμφιβολιες μου ομως, πιστευω οτι οταν ενηλικιωθουν θα δειξουν ακομη πιο καθαρα.




Και η Σαμανθα που εχει ολα τα χαρακτηριστικα της φυλης της οπως προγουλι και "κρεμαστα" μπουτια.






Κι ενα μικρο βιντεακι που παιζουν στο νερο.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Φοβερές στιγμές... Ανέστη αν πας θάλασσα να τις πάρεις μαζί σου.. Θα με θυμηθείς.

Αν σου πω οτι το σκεφτηκα... 😀 Ειναι 3 λεπτα δρομος με τα ποδια κι ειχε φοβερη θαλασσα αυτες τις ημερες. Αν βρω λιγο χρονο θα το κανω. 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Κάποτε... Πριν πολλά πολλά χρόνια (στα 18 μου) περίπου, ήρθε στα χέρια μου ένα παπάκι μωρό, από αυτά που τότε πουλούσαν το Πάσχα. Δυο ήταν αλλά το ένα έζησε από τα χέρια των ανιψιών μου (3-4 χρονών τότε κορίτσια). Με ακολουθούσε παντού, καθόταν καμαρωτό στο μηχανάκι, αλλά σαν έφτανε θάλασσα τρελαινόταν από τη χαρά... Να πας... μα πάρε κάμερα και φωτογραφική μηχανή... και μετά τα ξαναλέμε...
 
Δεν τον εχω Μαρκο. Τουλαχιστον οχι τοσο, οσο να αξιζει μια τετοια κατασκευη, η οποια θα εχει δυσκολη φροντιδα λογω βρωμιας, μιας και βρισκομαστε κατω απο δεντρα που ριχνουν φυλλα καθημερινα.
 
😀 τρελαίνομαι με το βιντεάκι! Δεν υπάρχουν! Φτου φτου να τα χαίρεσαι! :D
 
Δεν τον εχω Μαρκο. Τουλαχιστον οχι τοσο, οσο να αξιζει μια τετοια κατασκευη, η οποια θα εχει δυσκολη φροντιδα λογω βρωμιας, μιας και βρισκομαστε κατω απο δεντρα που ριχνουν φυλλα καθημερινα.
καλημερα σου,το σχολιασα γιατι αν κανουν ολα αυτα σε ενα τοσο μικρο χωρο σε μια μικρη λυμνουλα 2τμ θα εδιναν σοου☹ αρα ακολουθεις την αλλη ιδεα... Μαγιο και για μπανιο με τα κουκλια σου:)
 
Φιλε Ανεστη πολυ ομορφα, φανταζομαι αν θελουν να ακουστουν θα γινεται χαμος, δεινοσαυροι κανονικοί. Παντως απο τις φωτος των δυο χηναριων, με βάση τα λιγα που ξερω, και συμφωνώντας με τις αμφιβολίες σου, μην εκπλαγεις αν δεις αυγο απο τον αρσενικο :) [αν ειναι αφρικάνικη, ισως ομως ειναι κινεζικη ή υβριδιο] και αν δεν δεις απο την Σαμανθα. Παντως νομιζω ότι αν βαλεις μια φουσκωτη πισινουλα (απο jumbo που θα μπορεις να την μαζευεις κιολας ευκολα) θα ειναι όλη μερα εκει χειμωνα-καλοκαιρι. Επισης από όσο ξερω μια λιμνη βοηθα στην αναπαραγωγή τους γιατι συνηθως τα βολευει να το κανουν στο νερο. Βεβαια κάθε μερα αλλαγμα στο νερο, για αυτο αν βαλεις τελικα πιστευω ότι καλο ειναι να ειναι σχετικα μικρη η πισινουλα/λιμνουλα.
 
Back
Top