Γενικά Harrold & Samantha αφρικανικές χήνες

Επιφυλακτικες διοτι δεν ειχαν ξαναπαει και δεν κολυμπανε σε νερο που δεν γνωριζουν περα απο εκει που πατανε. Οχι επειδη φοβουνται να μην βουλιαξουν σαφως αλλα πιστευω πως απλως προσεχουν επειδη ειναι αγνωστο. Ειναι ζητημα μερικων φορων για να "ξεπιαστουν". 😛
 
Πανέμορφες έγιναν φτου φτου φτου και η γάτα στο κατόπι :)
 
Άντε μεγάλωσε το κορίτσι; Τι ηλικία έχουν Ανέστη;
 
Σου χει μείνει πληγίτσα μ' εκείνα...
Δεν έχουν ζευγαρώσει ε; Μόνη της τα κάνει τα αυγά.

Oχι δεν ζευγαρωνουν ακομη. Τα αρσενικα ωριμαζουν καναδυο μηνες αργοτερα αν κρινω απο τις παπιες μου. Ως τωρα δεν κανει καν κινηση παντως. Ασε που εχω ακομη τις αμφιβολιες μου για το αν θα βρω κανενα πρωι 2 αυγα. 😛
Ευχαριστω! :D
 
Που ζείς ρε συ Ανέστη;! Στον παράδεισο; Πολύ σε ζήλεψα. Να τα χαίρεσαι τα ζωάκια σου και να περνάτε πάντα όμορφα κοντά στη φύση.
 
😀 αν τελικά είναι άντρας, θα τα ζευγαρωσεις Ανέστη; 😛

Mενουν μαζι οποτε δεν θα με ρωτησουν Αλικη. :D Οι αρσενικες χηνες γινονται και καλοι μπαμπαδες, κατι που δεν το ηξερα ουτε εγω οταν τις πηρα. 😉

Πήγες τις πάπιες έτσι για βόλτα; Δεν φοβηθηκες μην τις χάσεις;
Δεν ειναι παπιες. Οχι δεν φοβηθηκα διοτι με ακολουθουν. :) Εξαλλου πηγαμε μολις καμια 30αρια μετρα πιο περα απο το σπιτι, σκυλος, γατες ολοι μαζι σαν τσιρκο... 😛

Που ζείς ρε συ Ανέστη;! Στον παράδεισο; Πολύ σε ζήλεψα. Να τα χαίρεσαι τα ζωάκια σου και να περνάτε πάντα όμορφα κοντά στη φύση.
Ευχαριστω Αχιλλεα, ναι ειναι πολυ ομορφα εδω.👍
Το να δεις δύο αυγά δεν θα είναι απαραίτητα "κακή" έκπληξη... Θα είναι μια προς ετοιμασία ομελέτα.
Να σου πω Γιαννη, δεν θα με χαλασει καθολου κι εμενα... 😉
 
Υπάρχει περίπτωση να πέσει κλώσα;
Δεν είναι από εκκολαπτική μηχανή οι γονείς;
 
Υπάρχει περίπτωση να πέσει κλώσα;
Δεν είναι από εκκολαπτική μηχανή οι γονείς;
Γιάννη το έχω ακούσει κι εγώ αυτό... όπως επίσης έχω ακούσει, πως κάποιες φορές ακόμη και τα "μηχανής" πτηνά μπορεί να κλωσήσουν...
Μάλιστα έζησα σε φίλο με πέρδικες κάτι ανάλογο.
 
Υπάρχει περίπτωση να πέσει κλώσα;
Δεν είναι από εκκολαπτική μηχανή οι γονείς;

Ναι υπαρχει Γιαννη. Οταν πηγα να τα παρω η μανα του Χαρολντ (χηνα Έμντεν-κοινες λευκες) που υποτιθεται οτι η κοπελα δεν ειχε βαλει δικα της αυγα στην κλωσσομηχανη καθοταν και κλωσσουσε σε φωλια. Κι ηταν και η ιδια χηνακι κλωσσομηχανης. Οπως και η παπια μου ηταν πουλι κλωσσομηχανης, κλωσσησε 2 φορες στα 2 χρονια που την ειχα. Η συγκεκριμενη αν της αφηνα αυγα οσες φορες ηθελε να κλωσσησει θα εφτανε τις 4-5 φορες. Τιποτα βεβαια δεν ειναι σιγουρο και το καθε πουλι ειναι διαφορετικο.

Η Σαμανθα -ενω εδω και καμια 15 ημερες ειχα παρατηρησει σκαψιματα στα αχυρα σαν να ετοιμαζε φωλια και το ψιλοπεριμενα- το αυγο το γεννησε μεσα στη μεση του σπιτιου τους χωρις να εχει ετοιμασει φωλια. Ειναι που ειναι πολυ αρχη και καινουρια, πιστευω οτι θα αλλαξει με τον καιρο. Σημερα δεν ειχε δευτερο μεχρι τις 8 η ωρα που ειδα, λογικα αν δεν γεννησει μεχρι το μεσημερι θα κανει δευτερο αυριο. Φαινονται παντως οταν εχουν διαθεση να κλωσσησουν, ετοιμαζουν ομορφη φωλια και μαδανε πουπουλα τους για την επενδυσουν.
 
Back
Top