Γενικά Koτσυφάκι στην αυλή μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toliasp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

toliasp

PB Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
169
Πόλη
Χανιά
καλημερα παιδια, πρην 5 λεπτα βρηκα ενα κοτσηφακη οπου δεν μπορει να πεταξει ακομα στην αυλη μου, το εβαλα σε ενα μεγαλο κλουβι και του εβαλα νερο και τροφη,το θεμα ειναι να το μεγαλωσω λιγο ετσι ωστε να πεταει και να το αφισω ελευθερο ξερωντας πως κοντα μου δεν εχει οφελος.. Ειναι κριμα,ξερετε τη τροφη πρεπαι να του δωσω του εχω βαλει απο παπαγαλακια σπορους και λιγο καναβουρι, αυτα μου βρεθηκαν δεν ειχα και απο παλια κοτσιφο.. Αλλα με το που εβαλα νερο επεινε ασταματητα, το λυπηθηκε η ψηχη μου... Θα χαρω πολυ να μου γραψετε της απαντησης σας... Ευχαριστώ
 

Συνημμένα

  • 02072008091.webp
    02072008091.webp
    49,7 KB · Προβολές: 392
Καλή τύχη με το κοτσυφάκι, εύχομαι να πάνε όλα καλά και περιμένουμε νεότερα.
 
εισαι σιγουρος οτι κοτσυφακι γιατι πολυ μεγαλο το βλεπω αλλα αμα ειναι μωρο αστο στο μπαλκονι και περιμενε εμενα η νονα μου ειχε βρει ενα μικρο κοτσυφι και μετα απο 2 ωρες περιπου που τσιριζε το μικρο ξαφνικά ηρθαν οι γονεις και αρχισαν να το ταιζουν μεσα απο το κλουβι το κοτσυφι μεγαλωσε και απελευθερωθηκε τωρα ερχετε καθε μερα και καθετε στο μπαλκονι της νονας μου που του εχει αγορασει τροφη για μαινες και το ταιζει. Επεισης θελω να σου πω οτι το κοτσυφι δεν τρωει σπορους μονο αποξυραμενα εντομα και φρουτα καλυτερα βαλτου μεσα μηλο και σταφυλλι τρελενονται για σταφυλλια.
 
lizard,τι αλλο μπωρει να ειναι και εγω παραξενευομαι απο το μεγαλο ραμφος, λες να ειναι κατι αλλο;
 
τωρα τρωει συκοκαι τζανεροκαι πινει πολυ νερο, μια χαρα το βλεπω!
 
τελικα ειναι κοτσυφι μωρο αλλα οντος εχει αρκετα μεγαλο ραμφος ειναι σιγουρα αρσενικο και θα γινει πολυ μεγαλοσωμο αμα καταφερει και ζησει.
 
ναι γιατι εχουμε πολους κοτσιφους εδω ειναι σαν χωριο<στο ακροτηρι>αν εχεις ακουστα το πρωι ειναι τρομερο το κελαιδισμα τους τρελενομαι κατα της 5 το πρωι, φοβερο σου λεω, εγω πιστευω πως θα ειναι μια χαρα και οταν το δω και πεταει μαλλον θα το αφισω εσυ τι λες;βεβαια εχω γνωστους που εχουν κανονικα στα κλουβια και εινα μια χαρα, θα δω αμα περναει καλα ισως το κρατισω μιας και ειναι ακομα μικρο θα προσαρμοστη στης συνθηκες, αν δω γονοις θα το αφισω αμεσως, παντος διψαει παρα πολυ και θα παω να παρω τροφη που μου ειπες..
 
θα δω αμα περναει καλα ισως το κρατισω μιας και ειναι ακομα μικρο θα προσαρμοστη στης συνθηκες
Τα πουλιά δεν μιλάνε. Δεν πρόκειται να σου πει ότι δεν περνάει καλά. Θα ήθελα σε παρακαλώ να έχω τον λόγο σου (δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος) ότι μόλις ανεξαρτητοποιηθεί θα το αφήσεις αμέσως ελεύθερο. Διαφορετικά δεν θα σου παρασχεθούν άλλες πληροφορίες. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
αν καταλαβα θελετε να σας απαντησω αν το αφισω τελικα ελευθερο;
 
οταν δω οτι πεταει θα το αφυσω ελευθερο, αν το αφεινα τωρα η καλητερη καταλυξει του θα ηταν στο στωμα μιας απο τις 11 γατες που εχω...
 
οταν δω οτι πεταει θα το αφυσω ελευθερο
Ακριβώς αυτό εννοώ και γι' αυτό τον λόγο σου παρέχονται πληροφορίες. Με το καλό λοιπόν να έρθει η στιγμή της ανεξαρτητοποίησης του και της ανακοίνωσης ότι πέταξε ελεύθερο.
 
Νομίζω πως από τη στιγμή που είναι αγριοπούλι, επιβάλλεται να το απελευθερώσεις όταν αυτό δυναμώσει αρκετά και μπορεί να πετάξει κιόλας. Είμαι σίγουρη ότι θα κάνεις το σωστό-καλύτερο για το κοτσυφάκι.
 
το θεωρειτε καλη λυση, η αν στο μελλον αυτο το πουλι δεν πεταξει γιατι ισως να εχει προβλημα, τι να κανω να το αφυσω ... Να κανει βολτες στο σπιτι και οταν οι γατες το δουν να το κανουν παιχνιδι; Καλο ειναι να μην πιανομαστε απο μη σιγουρες λεξεις... Τελος παντων..
 
ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ! ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΙΓΟΥΡΑ,ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΓΚΗ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΣ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΤΑΕΙ ΓΙΑΥΤΟ ΕΒΑΛΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΚΔΟΧΗ...
 
Τίποτα δεν είναι σίγουρο στο ίντερνετ, πόσο μάλλον οι λέξεις. Πολλά μπορούν να γίνουν. Μπορεί το πουλάκι να πεθάνει σε δύο μέρες, δεν σημαίνει όμως ότι δεν πρέπει να μιλάμε για την απελευθέρωση του. Αυτό που θέλω να μάθω είναι η πρόθεσή σου η οποία όπως έχει δηλώσει είναι να αφήσεις ελεύθερο το πουλί μόλις ανεξαρτητοποιηθεί.
 
δεν ειπαμε να το απελευθερωσεις στην βεραντα ή την αυλη του σπιτιου σου. Ολο και καποιο αλσος θα εχει εκει κοντα που μενεις..
 
δεν πιανομαστε απο λεξεις το πουλακι ευκολα αμα το αφησεις μεσα στο σπιτι θα δεις αμα πεταει κανονικα μολις θα δεις οτι πεταει θα το αφησεις να φυγει αυτο το πουλι μην σου πω οτι και τωρα μπορει να πεταξει το πολυ σε δυο μερες να ειναι ετοιμο ειναι κριμα ενα πουλι της φυσης να το αιχμαλωτισεις.
 
Back
Top