Γενικά Me llamo AZUL!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ace21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ace21

PB New Member
Εγγραφή
27 Δεκ 2017
Μηνύματα
350
Πόλη
Μυτιλήνη
Καλησπέρα σας φίλοι μου από Ισπανία, όπου βρίσκομαι έναν μήνα λόγω δουλειάς και θα μείνω για κάποιο διάστημα ακόμα. Λόγω του ότι το διάστημα είναι αρκετό και έπιασα τον εαυτό μου να μου λείπει πάρα πολύ ένα πουλάκι, σε μια βόλτα μου στην πόλη κοντοστάθηκα σε ένα πετ και άρχισα να χαζεύω τα καναρίνια. Το ίδιο έκανα και την επόμενη μέρα, με έτρωγε. Είχε δύο κλούβες, μια με τιμπράντο και μια με άλλα διάφορα, σγουράκια, μωσαϊκά κλπ. Όλα με κόκκινο δαχτυλίδι, εκτός από ένα πουλάκι που είχε μπλέ (2017). Τον έβλεπα πολύ ώρα, μου φάνηκε ηγετικός στην κλούβα και ομιλητικότατος.
Το γεγονός όμως πως η διαμονή μου εδώ είναι προσωρινή και σε συνδυασμό με το δύσκολο της μεταφοράς πίσω στην Ελλάδα, με έκανε να φύγω ξανά. Αμ δε! Ξαναγύρισα, τον ξανακοίταξα και όταν πήγα κοντά δε σταμάτησε να κελαηδάει. Και κάπως έτσι κολλήσαμε και λέω τώρα εσύ με διάλεξες, εγώ σε διάλεξα, πάμε να φύγουμε τώρα και βλέπουμε. Πάμε και μη ρωτάς που πάμε! 😁

Τον ονόμασα Azul (μπλε) γιατί έτσι τον ζήτησα με Google Translate. Mosaic con anillo azul, το μωσαϊκό με το μπλέ δαχτυλίδι.

Έχω την αίσθηση πως το πουλάκι είναι μαύρο κόκκινο μωσαϊκό και ανεβάζω όσο πιο λεπτομερείς φωτογραφίες για να μου πείτε τη γνώμη σας ως προς τη ράτσα αλλά και ως προς την ποιότητα των χρωμάτων. Για να έχει ξεμείνει και μάλιστα σε πετ, δεν περιμένω να είναι για βραβείο, παρόλα αυτά ό,τι και να μου πείτε εγώ τον έχω λατρέψει και τα χρωματάκια του μου αρέσουν πάρα πολύ. Και από φωνή... Φωνάρα!
Οι φωτογραφίες είναι ότι καλύτερο μπόρεσα, με φυσικό φωτισμό και χωρίς καμία απολύτως επεξεργασία σε φωτεινότητα, contrast κλπ.

Πληροφορίες δαχτυλιδιού: Ε8-17-3.0-2762-37

Υ. Γ. Θα μου πείτε τώρα καλά πήγες Ισπανία και δεν πήρες ένα από τα τιμπράντο; Πράγματι είχε και εκεί δύο τρία καλά πουλάκια αλλά... Δεν μπορούσα να τα ξεχωρίσω! Έμοιαζαν όλα μεταξύ τους πάρα μα πάρα πολύ, συν το ότι ένα εκεί μέσα μου φάνηκε άρρωστο.
Δεύτερον, με τόσα διαφορετικά καναρίνια και παπαγαλάκια (είχε parrotlet) θα έχουν χάσει σίγουρα φωνούλες. Και τρίτον, δεν έχω σπίτι καναρίνια φωνής οπότε να το φέρω πίσω και να ακούει τα κοινά μου; Μάλλον δεν θα είχε και πολύ νόημα...

Υ. Γ. 2: Ρε παιδιά πως την παλεύετε με τα παπαγαλάκια. Τα αυτιά μου πήρανε! 😛
 

Συνημμένα

  • Azul_1.webp
    Azul_1.webp
    12,4 KB · Προβολές: 53
  • Azul_2.webp
    Azul_2.webp
    11,6 KB · Προβολές: 57
  • Azul_3.webp
    Azul_3.webp
    23,8 KB · Προβολές: 54
  • Azul_5.webp
    Azul_5.webp
    15,3 KB · Προβολές: 54
  • Azul_6.webp
    Azul_6.webp
    26,4 KB · Προβολές: 53
  • Azul_7.webp
    Azul_7.webp
    70,1 KB · Προβολές: 54
Είναι πανέμορφος ο κύριος! 👍
Να τον χαίρεσαι και να είσαι σίγουρος ότι θα σε αποζημιώσει δεόντως.
Ο τρόπος που γνωριστήκατε είναι περίπου και ο τρόπος που αγόραζα κι εγώ έως τώρα τα καναρίνια μου.🙂

Το εύλογο ερώτημα που σίγουρα περιμένεις να τεθεί είναι.. Τι θα τον κάνεις όταν επιστρέψεις στην πατρίδα;
 
Τι θα τον κάνεις όταν επιστρέψεις στην πατρίδα;


Ευχαριστώ φίλε μου. Όταν έρθει η ώρα να επιστρέψω, θα προσπαθήσω σίγουρα να τον φέρω. Αν δω ότι τα εμπόδια ή το κόστος είναι πραγματικά απαγορευτικά, τότε θα επιχειρήσω να τον δωρίσω σε κάποιον φίλο μου Ισπανό. Αν και ούτε αυτό προχωρήσει... Θα τον πάω πίσω στο πετ (του το έχω πει ήδη). Σίγουρα όμως θα προσπαθήσω να τον επιστρέψω και... Να του βρώ νύφη.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σίγουρα όμως θα προσπαθήσω να τον επιστρέψω και... Να του βρώ νύφη.

Το σχέδιο ακούγεται άψογο και νομίζω ότι εάν το δεις εγκαίρως θα πετύχει.
Για πάρε μια ιδέα από εδώ .

Παρεπιπτόντως και off topic (απολογούμαι) και συγνώμη για την αδιακρισία.. μηπως εισαι Ισπανία για το Mobile World Congress στην Βαρκελώνη;
 
Παρεπιπτόντως και off topic (απολογούμαι) και συγνώμη για την αδιακρισία.. μηπως εισαι Ισπανια για το Mobile World Congress στην Βαρκελωνη;

Όχι, βρίσκομαι Ανδαλουσία, στα πλαίσια του μεταναστευτικού. Η πόλη λέγεται Motril και είναι ανάμεσα σε Μάλαγα, Αλμερία και στα βόρεια Γρανάδα.
Τώρα για τη μεταφορά... Όταν έρθει η ώρα. Ακόμη ούτως ή άλλως για μένα δεν έχω κλείσει εισιτήρια. Δεν είναι μόνο το κόστος, είναι και η διάρκεια της επιστροφής. Φοβάμαι μην πάθει τίποτα το ζωντανό. Δεν πάω Αθήνα, οπότε θα έχω μία πτήση έξτρα. Θα το δούμε όταν θα κοντεύει ο καιρός, έχω ακόμα χρόνο. Δε θέλω να το σκέφτομαι από τώρα, αγχώνομαι. Θα σας ενημερώνω εννοείται. :)
 
Μπράβο Σταύρο για την επιλογή σου.
Αρκετά καλή η διάχυση την μαύρης μελανίνης, στα αρνητικά τα κόκκινα σημάδια στο κεφάλι και η λιγοστή φαιομελανινη (αν δεν με απατούν τα μάτια μου).
Εάν επιτρέπετε πόσα ευρώ έδωσε;
 
στα αρνητικά τα κόκκινα σημάδια στο κεφάλι

Ναι ε; Είδες άμα δεν ξέρεις; Και γω τα έβρισκα. Γοητευτικά.

και η λιγοστή φαιομελανινη


Εδώ με πιάνεις αδιάβαστο... ☹

Πουλάκι, κλουβί (όχι τελείως της πλάκας, 40αράκι γαλβανιζέ με αποσπώμενη σχάρα και πάτο), δύο ξύλινες πατήθρες (ακόμα κόβω με... μαχαίρι για να τις προσαρμώσω, αγκύλωση έπαθα), μία τροφή κλειστή και μία αυγοτροφή κόκκινη RAFF, 4 ταίστρες, μία μπανιέρα και 2 ποτιστρούλες, όλα μαζί 45 ευρώ.

Νομίζω είναι πολύ καλά. Αυτό το πουλάκι, σε πετ σοπ της περιοχής μου, και μόνο το πουλί, κάτω από 40 δεν θα το αγόραζα.
[automerge]1551189979[/automerge]
Παρεπιπτόντως @ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 19, αυτά τα σφάλματα είναι απαγορευτικά για να το ζευγαρώσω (αν και εφόσον) με αντίστοιχης ράτσας θηλυκιά;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραιο πουλάκι Σταύρο,ωραια συναντηση και με σουπερ κοστος.
Με γραντζουνισμενο rougged phone και απο την Πλ.Βικτωριας, μπορω να πω οτι ο δικος σου αποπνεει μια καπνιά. Τα υπολοιπα το βραδακι και με pc.
Ο δε πατος του κλουβιου, Ανδαλουσια σκετη.
Κατσε πανω απο μηνα να κοπασουν οι ανεμοι. Δεν ειδες πως πηγαινε το αεροπλανο πανω απο το Γιλβαρταρ;
 
Κατσε πανω απο μηνα να κοπασουν οι ανεμοι. Δεν ειδες πως πηγαινε το αεροπλανο πανω απο το Γιλβαρταρ;

Άσχετο σχετικό.. Η συγκεκριμένη περιοχή ανέκαθεν είχε θέματα αναταράξεων.. Άλλωστε τα τελευταία 5 χρόνια έχει εκδοθεί ειδική οδηγία προς τις αεροπορικές και τους χειριστές οτι υπάρχει αύξηση των αναταράξεων στα υψηλότερα στρωματά της ατμόσφαιρας λόγο του φαινόμενου του θερμοκηπίου(πολύ χοντρικά) Ωστόσο, κανένας κίνδυνος για τα αεροπλάνα. Απλώς λίγο ποιο άβολο για τους επιβάτες..

Αυτό το λέω για σένα Δημήτρη μιας και ξέρω οτι λατρεύεις τα αεροπλάνα και τα αεροπορικά ταξίδια 😉

Συγνώμη για το off topic άλλα δεν μπόρεσα να αντισταθώ στο θέμα🤓
 
Ο δε πατος του κλουβιου, Ανδαλουσια σκετη.

😀, το περίμενα! Ήταν λίγο πριν τον καθαρίσω, τώρα είμαστε πολύ καλύτερα.

Κατσε πανω απο μηνα να κοπασουν οι ανεμοι. Δεν ειδες πως πηγαινε το αεροπλανο πανω απο το Γιλβαρταρ;

Πάνω από μήνα θα κάτσω, γιαυτό μπήκα και σε διαδικασία να πάρω παρεούλα. Και τον έχω ήδη ένα 10ήμερο. Τον κρατούσα καραντίνα από τον... εαυτό του πριν σας τον παρουσιάσω.

Όσον αφορά τον καιρό... Παιδιά ο καιρός είναι απίστευτος για την εποχή. Βροχή ελάχιστες μέρες μέσα στο Φεβρουάριο. Αέρηδες ναι οκ, αλλά όχι και τόσο, κυρίως στο θαλάσσιο χώρο. Εδώ και μέρες οι θερμοκρασία κυμαίνεται μεταξυ 20 το πρωί και περίπου 10 το βράδυ...
 
Να πας Αλαμπρα και να μην φας σουβλακι γαριδα.
Οι Ισπανοι εχουν κορυφαια καναρινια χρωματος, δεν εχουν μονο τιμπραδο. Μιλαμε για κορυφαια. Δες Banares πχ.
Υποψιν οτι Azul λεμε συγκεκριμενα πραγματακια στο χρωμα των καναρινιων. Περισσοτερα το βραδυ.

Μιτς ηξερα πως να σε ξετρυπωσω.
Δεν ξερω αν ειδες σημερα το τραμπαλιζομενο αεροπλανο...
Οι Ηρακλειες στηλες θελουν παραδοσιακα, βαρκουλα.
 
Καλησπέρα Σταύρο! Να σου ζήσει πολλά χρόνια το νέο σου φτερωτό φιλαράκι! Μου αρέσει πολύ το όνομα του και είναι κούκλος και φανταστικός! Πολύ όμορφη η ιστορία σας και ήταν εξ'αρχής αδύνατον να του αντισταθείς! Σου εύχομαι ολόψυχα να καταφέρεις να τον φέρεις μαζί σου στην Ελλάδα!✌
 
E8 H έδρα του συλλόγου (περιφέρεια-καντόνιο),17=2017, 3.0=διάμετρος δακτυλιού σε χιλ. , 2762=Ομοσπονδιακός αρ. μητρώου εκτροφέα, 37=α/α πουλιού.
 
Back
Top