Βότανα Milk Thistle χωρίς αλκοόλ (γάλα γαϊδουράγκαθου)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
Σε εξειδικευμένο φαρμακείο βρήκα τις περίφημες σταγόνες χωρίς αλκοόλ (12,74 ευρώ)
11t4ugg.jpg


Γνωρίζετε ποια είναι η δοσολογία που δίνουμε στα πουλιά;
 
Ξεκινώντας την συζήτηση να πω, πως έχουμε κάποια δοσολογία που περιλαμβάνεται στο σχετικό θέμα για το γαϊδουράγκαθο αλλά θέλουμε να διασταυρωθεί από άτομα που τυχόν έχουν πιο σαφείς πληροφορίες.
Επίσης να πω, πως ψάχνοντας για να συμβάλλω στην αναζήτηση της Σίσσυ, διάβασα σε πολλά ξένα sites πως δεν υπάρχει κίνδυνος από χορήγηση υπερδοσολογίας.
 
τι ιδιότητες έχει;
Βοηθάει στην αποκατάσταση των λειτουργιών του ήπατος, την ανάπλασή του.
Χρειάζεται πολυήμερη αγωγή και συχνές επαναληπτικές χορηγήσεις.
Σαν πρόληψη όταν δεν έχουμε βάσιμη υποψία βλάβης, μπορούμε να δίνουμε το φυτό χλωρό ή αποξηραμένο ή σε αφέψημα.
 
Βοηθάει στην αποκατάσταση των λειτουργιών του ήπατος, την ανάπλασή του.
Χρειάζεται πολυήμερη αγωγή και συχνές επαναληπτικές χορηγήσεις.
Σαν πρόληψη όταν δεν έχουμε βάσιμη υποψία βλάβης, μπορούμε να δίνουμε το φυτό χλωρό ή αποξηραμένο ή σε αφέψημα.
ευχαριστώ, ακούγεται ιδιαίτερα χρήσιμο για τα πουλιά που παίρνουν χρωστικές... όταν λες αφέψημα; ξεραίνεις το άνθος και μετά το βράζεις;
 
όταν λες αφέψημα; ξεραίνεις το άνθος και μετά το βράζεις;
Ναι, αφέψημα γίνεται με αποξηραμένο φυτό. Αλλά αν έχεις χλωρό, καλύτερα να το δίνεις ως έχει, γιατί είναι ενεργά όλα τα στοιχεία του φυτού και του άνθους.
Ιδιαίτερα εσείς με τις καρδερίνες, πρέπει να το έχετε σε πρώτη ζήτηση και να το μαζεύετε από τα χωράφια όταν βγαίνει. Και τώρα βέβαια υπάρχει ξερό στην φύση απ' όσο ξέρω.
 
Ναι, αφέψημα γίνεται με αποξηραμένο φυτό. Αλλά αν έχεις χλωρό, καλύτερα να το δίνεις ως έχει, γιατί είναι ενεργά όλα τα στοιχεία του φυτού και του άνθους.
Ιδιαίτερα εσείς με τις καρδερίνες, πρέπει να το έχετε σε πρώτη ζήτηση και να το μαζεύετε από τα χωράφια όταν βγαίνει. Και τώρα βέβαια υπάρχει ξερό στην φύση απ' όσο ξέρω.
ναι πλέον υπάρχει μόνο ξερό στη φύση...
 
Πολύ χρήσιμο για αποτοξίνωση συκωτιού!
Πολλά παιδιά με εκτροφή καρδερίνας το χρησιμοποιούν και όχι μόνο.
Βέβαια υπάρχουν και οι σπόροι γαιδουραγκαθου που πολλά έτοιμα μείγματα για καρδερίνες το έχουν στην σύσταση τους
Προσωπικά στις καρδερίνες μου τους δίνω ανελλιπώς με όποιο τρόπο μπορώ.
Οι καρδερίνες ειδικά οι balcanica αρέσκονται να καταναλώνουν λιπαρους σπόρους (καναβουυρι, ηλιόσπορο, κ, α) με αποτέλεσμα να επιβαρύνουν το συκώτι τους.
Προσοχή! Αν δώσετε σπόρους γαιδουραγκαθου θέλουν πρώτα σπάσιμο για να μπορούν να φαγωθούν από τα πουλάκια μας.
 
Γνωρίζετε ποια είναι η δοσολογία που δίνουμε στα πουλιά;
Εγώ στις θηλυκές μου που είχαν παρουσιάσει θέμα με το συκώτι είχα δώσει για 30-40 μέρες 1 σταγόνα γάλα γαιδουράγκαθου στα 100ml. Λογικά το Μαριόνι θα θέλει άλλη δοσολογία λόγω διαφοράς μεγέθους.. Αλλά είχα δει αισθητή διαφορά μέσα σε ένα μήνα! Εντυπωσιακή θα έλεγα! Εδώ μπορείτε να δείτε τις 2 φώτο μέσα σε 1 μήνα και πόσο αισθητή η διαφορά στο συκώτι!
 
Εμεις στην Κυπρο δεν το εχουμε και ετσι ειπα σε μια φίλη μου και μου αγορασε. Δεν βρήκε το συγκεκριμένο... Βρήκε αυτο. Κάνει;
 

Συνημμένα

  • rsz_img_20170303_180233.webp
    rsz_img_20170303_180233.webp
    85,3 KB · Προβολές: 46
Δεν γραφει τα συστατικα για να δω αν το γραφει κι αυτο.
 
Health Aid Milk Thistle liquid


Οδηγίες χρήσης


Ανακινείστε καλά πριν τη χρήση και τοποθετήστε 20 - 30 σταγόνες (περίπου 1ml) σε μικρή ποσότητα ζεστού νερού και αφήνετε 2 έως 3 λεπτά να εξατμιστεί το οινόπνευμα. Λαμβάνεται 2-3 φορές την ημέρα.

Εχει οινοπνευμα μεσα Αριαδνη
 
Έχει το ίδιο η μάνα μου! Οι οδηγίες λένε, σε χλιαρό νερό να βάλουμε μερικές σταγόνες... Και εξατμίζεται το οινόπνευμα! Ούτε τότε κάνει ε;
 
Back
Top