Γενικά Nα προτιμήσω μωρό παπαγάλο Σενεγάλης;

μπορω να παρω ενα απογαλακτισμενο σενεγαλης και να το ημερευσω;
Να με συγχωρείς αλλα θα το γραψω χωρις περιστροφες σεβόμενος τον χρονο σου και τον δικο μου, νομιζω οτι απο αυτα που γραφεις μαλλον δεν εχεις διαβασει αρκετα (ουτε καν τι σου γραφουμε παραπανω) ή μαλλον θες καποιο παπαγαλο να τον εχεις απλα στο κλουβι και να τον βλεπεις απο αποσταση. Θα ελεγα ψαξε κ διαβασε λιγο παραπανω και οτι δεν χρειαζονται βιασύνες.
Κατι που θεωρω σημαντικό για τα Σενεγαλης και προκύπτει απο αρκετο ψαξιμο ή εμπειρια (δεν ειναι το πρωτο πραγμα που θα βρεις ψαχνοντας στο διαδίκτυο):ειναι μεν αξιαγαπητα και απιστευτα γλυκα πουλακια (καποια στιγμη θα ανεβασω φωτο απο την δικιά μου σε απιστευτες ποζες για χαδια) αλλα τα πουλια αυτα δεν ειναι σαν cockatiel: πχ. μπορουν να κατασπαραξουν οποιοδηποτε αλλο πουλι ερθει στην περιοχη τους σε μια στιγμη (ακομα και πουλια καπως μεγαλυτερα), πολλες φορες κ μεταξυ τους ακομα (και για αυτο βλεπεις διαμελισμένα Σενεγαλης από αλλα Σενεγαλης χωρις ποδια κλπ), ειναι με τις ωρες τους: ακομα και ενα τελειως ημερο πουλι σαν το δικο μου ξαφνικά αν κανεις κατι που το εκνευρίσει θα στο δείξει χωρις ενδοιασμό (στην δικη μου περιπτωση χωρις φουλ δυναμη, λογω του οτι ειναι ημερο).
 
Να με συγχωρείς αλλα θα το γραψω χωρις περιστροφες σεβόμενος τον χρονο σου και τον δικο μου, νομιζω οτι απο αυτα που γραφεις μαλλον δεν εχεις διαβασει αρκετα (ουτε καν τι σου γραφουμε παραπανω) ή μαλλον θες καποιο παπαγαλο να τον εχεις απλα στο κλουβι και να τον βλεπεις απο αποσταση. Θα ελεγα ψαξε κ διαβασε λιγο παραπανω και οτι δεν χρειαζονται βιασύνες.
Κατι που θεωρω σημαντικό για τα Σενεγαλης και προκύπτει απο αρκετο ψαξιμο ή εμπειρια (δεν ειναι το πρωτο πραγμα που θα βρεις ψαχνοντας στο διαδίκτυο):ειναι μεν αξιαγαπητα και απιστευτα γλυκα πουλακια (καποια στιγμη θα ανεβασω φωτο απο την δικιά μου σε απιστευτες ποζες για χαδια) αλλα τα πουλια αυτα δεν ειναι σαν cockatiel: πχ. μπορουν να κατασπαραξουν οποιοδηποτε αλλο πουλι ερθει στην περιοχη τους σε μια στιγμη (ακομα και πουλια καπως μεγαλυτερα), πολλες φορες κ μεταξυ τους ακομα (και για αυτο βλεπεις διαμελισμένα Σενεγαλης από αλλα Σενεγαλης χωρις ποδια κλπ), ειναι με τις ωρες τους: ακομα και ενα τελειως ημερο πουλι σαν το δικο μου ξαφνικά αν κανεις κατι που το εκνευρίσει θα στο δείξει χωρις ενδοιασμό (στην δικη μου περιπτωση χωρις φουλ δυναμη, λογω του οτι ειναι ημερο).
τον παπαγαλω δεν το θελω να μιλαει ή να κανει κολπα κτλ εγω τον θελω να ασχολουμε μαζι του και να παιζω μαζι του, σχετικα με αυτο που λες το ξερω οτι μπορει να γινει επιθετικος αλλα δεν ηξερα σε τετοιο βαθμο και σε ευχαριστο που με προιδοπιοισες. Εσυ σε αυτα τα λεφτα (350) και σε αυτο το μεγεθος τι παπαγαλο θα προτινες (κατα προτιμιση παιχνιδιαρη και ηρεμο ιδος)
 
Προσωπικα θα πρότεινα μια κονουρα Green cheek
https://community.petbirds.gr/threads/green-cheeked-pyrrhura-molinae.8104/
Πολυ καλος χαρακτηρας και η πιο ησυχη σε σχεση με τις αλλες κονουρες στο θεμα φωνης.
ξερω οτι οι κονουρες κανουν πολυ πολυ φασαρια αυτη σε τι επιπεδο θοριβου ειναι; 2-4?
 
Λενε οτι σε σχεση με τια υπολοιπες δεν εχουν τοσο δυνατη φωνη.
Μπορεις να διαβασεις και το αρθρο.
Επισης ειμαι της αποψης ο,τι πουλακι και να παρεις να ειναι απο εκτροφεα που τα εχει αφησει στους γονεις και απο μια ηλικια και μετα τα ταιζει με κρεμα.
Μολις απογαλακτιστει και τρωει μονο του τοτε ειναι η τελεια ηλικια.
 
Λενε οτι σε σχεση με τια υπολοιπες δεν εχουν τοσο δυνατη φωνη.
Μπορεις να διαβασεις και το αρθρο.
Επισης ειμαι της αποψης ο,τι πουλακι και να παρεις να ειναι απο εκτροφεα που τα εχει αφησει στους γονεις και απο μια ηλικια και μετα τα ταιζει με κρεμα.
Μολις απογαλακτιστει και τρωει μονο του τοτε ειναι η τελεια ηλικια.
διαβασα το αρθρο αλλα δεν ειδα πουθενα να λεει επιπεδο θοριβου φενεται ωραιο πουλακι ελπιζω να μην σικονει ολοι την γειτονια στο ποδι απο τις 7 το πρωι!
 
Ισως σε βοηθησει και αυτο εδω το θεμα που ειχε ανοιξει καποιο μελος παλιοτερα
Επιλογή παπαγάλου με κριτήριο, τιμή, θόρυβο, ομιλία
ειδα οτι η μια κανει απο 100 μεχρι 150 που ειναι πολυ καλη τιμη και θα μεινουν για ενα καλο κλουβι με παιχνιδια και ενα σταντ

edit: τορα ειδα οτι κανουν θοριβο
 
τον παπαγαλω δεν το θελω να μιλαει ή να κανει κολπα κτλ εγω τον θελω να ασχολουμε μαζι του και να παιζω μαζι του, σχετικα με αυτο που λες το ξερω οτι μπορει να γινει επιθετικος αλλα δεν ηξερα σε τετοιο βαθμο και σε ευχαριστο που με προιδοπιοισες. Εσυ σε αυτα τα λεφτα (350) και σε αυτο το μεγεθος τι παπαγαλο θα προτινες (κατα προτιμιση παιχνιδιαρη και ηρεμο ιδος)
Σε ευχαριστω πολύ για την απαντηση, νομιζω οτι εχεις πολυ σωστή προσεγγιση. Με βαση αυτα που ζητάς (και αν δεν εχεις αλλα πουλια) τοτε μην απορρίπτεις ενα ήμερο σενεγάλης (αναγνωρίζω οτι ως λατρης της ρατσας δεν ειμαι 100% αντικειμενικος). Απο αλλες ρατσες δεν ειχα και δεν μπορω να σου πω τπτ παραπανω από αυτα που λενε τα βιβλια και διαφορα αρθρα στο διαδικτυο. Παντως συγκριτικα μιλώντας και έχοντας διαβάσει απο τους ιδιους συγγραφείς άρθρα για Σενεγάλης που τα βρηκα πολυ σωστα (με βαση την δικη μου εμπειρια) μπορω να πω οτι τα Meyers πρεπει να εχουν κατα μεσο ορο ολα τα "καλα" των Σενεγαλης και να ειναι και πιο ηρεμα πουλακια.
Θα προσθετα οτι καμια φορα απο αισθηματα φιλοζωίας παραβλεπουμε και το αισθητικο κριτήριο, θα ελεγα διαλεξε και με βαση αυτο που σου αρεσει πιο πολυ να εχεις σαν κατοικίδιο πουλάκι και οχι μονο με τα οποια "χαρακτηριστικα του ειδους", εξάλλου αυτα ισως να περιγραφουν ενα "μεσο" πουλι και κατι τετοιο δεν υπαρχει στην φυση.
 
Σε ευχαριστω πολύ για την απαντηση, νομιζω οτι εχεις πολυ σωστή προσεγγιση. Με βαση αυτα που ζητάς (και αν δεν εχεις αλλα πουλια) τοτε μην απορρίπτεις ενα ήμερο σενεγάλης (αναγνωρίζω οτι ως λατρης της ρατσας δεν ειμαι 100% αντικειμενικος). Απο αλλες ρατσες δεν ειχα και δεν μπορω να σου πω τπτ παραπανω από αυτα που λενε τα βιβλια και διαφορα αρθρα στο διαδικτυο. Παντως συγκριτικα μιλώντας και έχοντας διαβάσει απο τους ιδιους συγγραφείς άρθρα για Σενεγάλης που τα βρηκα πολυ σωστα (με βαση την δικη μου εμπειρια) μπορω να πω οτι τα Meyers πρεπει να εχουν κατα μεσο ορο ολα τα "καλα" των Σενεγαλης και να ειναι και πιο ηρεμα πουλακια.
Θα προσθετα οτι καμια φορα απο αισθηματα φιλοζωίας παραβλεπουμε και το αισθητικο κριτήριο, θα ελεγα διαλεξε και με βαση αυτο που σου αρεσει πιο πολυ να εχεις σαν κατοικίδιο πουλάκι και οχι μονο με τα οποια "χαρακτηριστικα του ειδους", εξάλλου αυτα ισως να περιγραφουν ενα "μεσο" πουλι και κατι τετοιο δεν υπαρχει στην φυση.
εγω πιγα κατευθιαν σε αλλο γιατι φοβηθικα μην τραυματισει μελη απο την οικογενεια μου με το δαγκομα του αλλα σκεφτομε οτι αν πεζω και ασχολουμε καθε μερα πολυ ωρα μαζι του θα ειναι πιο ηρεμος επισης μαρεσει τοσο πολυ σαν παπαγαλος που στην αναγκει τους λεω να μην τον πολυ αγγιζουν
 
Δεν ξερω αν ειναι καλη λυση να μην ασχολουνται τα υπολοιπα μελη της οικογενειας γιατι ετσι θα γινει αντικοινωνικος με τους αλλους και κτητικος μαζι σου κι εκει θα εχεις προβλημα.
Πρεπει ολα τα μελη της οικογενειας να εχουν επαφη με τον παπαγαλο και να γινει κανονικο μελος της οικογενειας.
 
Δεν ξερω αν ειναι καλη λυση να μην ασχολουνται τα υπολοιπα μελη της οικογενειας γιατι ετσι θα γινει αντικοινωνικος με τους αλλους και κτητικος μαζι σου κι εκει θα εχεις προβλημα.
Πρεπει ολα τα μελη της οικογενειας να εχουν επαφη με τον παπαγαλο και να γινει κανονικο μελος της οικογενειας.
δεν λεω να μην συναναστρεφεται με αλλους ηθελα να πω να μην τον πολυπιραζουν

απο κλουβι για να ξερω τι μεγεθος χρειαζεται; μποριτε να μου δοσεται καποιο λινκ
 
δεν λεω να μην συναναστρεφεται με αλλους ηθελα να πω να μην τον πολυπιραζουν

απο κλουβι για να ξερω τι μεγεθος χρειαζεται; μποριτε να μου δοσεται καποιο λινκ

Από οσο εχω διαβασει, πρεπει να ασχολουνται και τα αλλα μελη της οικογενειας γιατι αλλιως θα γινει αντικοινωνικό. Γενικα ολοι οι παπαγαλοι ειναι περισσοτερο κατοικιδια του ενος ανθρωπου, με την έννοια οτι διχνουν την προτιμηση τους σε ενα μελος της οικογενειας. Απο κλουβι οσο μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο με προσοχη στο διακενο αναμεσα στα καγκελα. Υπαρχει ποστ στο φορουμ σχετικα με αυτα τα θεματα.
 
Γεια σας και παλι, πειγα και ρωτισα σε ενα καλο πετ για την τιμη τον παπαγαλων σενεγαλης και ο πετσοπας μου ειπε οτι απο βδομαδα θα του στειλουν τιμες επισης μου ειπε οτι τα πουλια που φερνει ειναι ή απο ελλαδα ή απο εξοτερικο και φυσικα παντα απο καλα εκτροφεια, εγω του ειπα 'φυσικα παντα με δακτυλιδη' και με κιταξε με ενα βλεμα και μου ειπε ενοιται με δακτυλιδη και χαρτια! Εσεις τι λετε να παρω απο αυτον, εγω ασχολουμε και με τα ενυδρεια και οσα ψαρια εχω παρει απο αυτον βγικαν πολυ καλα και οσα μου εχει πει (που ιδι τα ηξερα) τα υπε σωστα! Παντος εμενα μου φενεται πως ξερει την δουλεια του
 
Εσεις τι λετε να παρω απο αυτον
Κριτήριο επιλογής είναι η ποιότητα - κατάσταση του πτηνού, η τιμή του και η γενική εικόνα του χώρου που το φιλοξενεί.
Φυσικά δε σου προτείνω από που να αγοράσεις αλλά σου συνιστώ πριν το κάνεις να κάνεις μια μεγάλη και διεξοδική έρευνα αγοράς.
 
Στη θέση σου μόνο από εκτροφέα θα αγόραζα. Θέλω έχω επαφή με έναν συγκεκριμένο και υπεύθυνο (για το πουλί) άνθρωπο...χωρίς μεσάζοντες, σε χώρο ελεγχόμενο και όχι με άλλα ζώα μέσα κτλ κτλ
 
Στη θέση σου μόνο από εκτροφέα θα αγόραζα. Θέλω έχω επαφή με έναν συγκεκριμένο και υπεύθυνο (για το πουλί) άνθρωπο...χωρίς μεσάζοντες, σε χώρο ελεγχόμενο και όχι με άλλα ζώα μέσα κτλ κτλ
το θεμα ειναι οτι ολοι ειναι μακρια μου και ειναι δισκολο να παω επισης δεν πρεπει να εισαι ανω τον 18 να παρεις απο εκτροφεα;

Κριτήριο επιλογής είναι η ποιότητα - κατάσταση του πτηνού, η τιμή του και η γενική εικόνα του χώρου που το φιλοξενεί.
Φυσικά δε σου προτείνω από που να αγοράσεις αλλά σου συνιστώ πριν το κάνεις να κάνεις μια μεγάλη και διεξοδική έρευνα αγοράς.
οι χοροι του ειναι καθαρη και προσεγμενη επισης δεν μπορω να του πω αν τον παω κατεφθιαν για τσεκ απ και εχει θεμα να των επιστρεψω ή κατι τετοιο;
 
Τείνω κι εγώ προς τη γνώμη της @Sissy για αγορά από εκτροφέα εμπιστοσύνης, χωρίς φυσικά να σε αποτρέψω κι από το petshop ... αρκεί πρώτα να ψάξεις καλά για τιμή, ποιότητα κλπ.
 
επισης δεν πρεπει να εισαι ανω τον 18 να παρεις απο εκτροφεα;
Δεν είναι απαραίτητο αλλά η δική σου ηλικία γράφει 28 :) Αν είσαι μικρός, το βασικό δεν είναι αν θα μπορέσεις να τον αγοράσεις αλλά αν θα τον δεχθούν οι δικοί σου σπίτι.
Στο tropical πήρες τηλέφωνο;
 

Σχετικά θέματα

Back
Top