Γενικά Nα προτιμήσω μωρό παπαγάλο Σενεγάλης;

πειγα χτες και ειδα σε πετ τιμες για κλουβια και βρικα με 190 ευρο ενα κλουβι παρομοιο με αυτο αλλα σε μαυρο χρομα με κατι σκαλιστες βουλιτσες να το πω.. Τα λεφτα που ζηταει νομιζω ειναι αρκετα! Επισης η πορτα ανοιγε οπως στα κλουβια τον κουνελιον να το πω... (φενεται και στην φοτο) 😵
 
Με τετοιο κλουβι θαναι πασας ο μικρος! Και εγω παρομοιο εχω και πραγματικα αξιζει τα χρηματα Η βαφη ειναι ηλεκτροστατικη και δεν ξεφλουδιζει σε αντιθεση με τα φθηνοτερα! Σαν να μενει στο hilton μια αισθηση!👍
 
Με τετοιο κλουβι θαναι πασας ο μικρος! Και εγω παρομοιο εχω και πραγματικα αξιζει τα χρηματα Η βαφη ειναι ηλεκτροστατικη και δεν ξεφλουδιζει σε αντιθεση με τα φθηνοτερα! Σαν να μενει στο hilton μια αισθηση!👍
οποτε να το προτιμισω ειναι και μεγαλο σαν κλουβι!

Με τετοιο κλουβι θαναι πασας ο μικρος! Και εγω παρομοιο εχω και πραγματικα αξιζει τα χρηματα Η βαφη ειναι ηλεκτροστατικη και δεν ξεφλουδιζει σε αντιθεση με τα φθηνοτερα! Σαν να μενει στο hilton μια αισθηση!👍
το μονο θεμα ειναι η πορτα αν χοραει μεσα ειναι απο τις κλασικες που κουμπονουν στα καγκελα
 
Πολύ ωραίο κλουβί είναι. Αν ήθελες κάτι οικονομικότερο θα έβρισκες γύρω στα 140-150 ευρώ το παρακάτω, σαφώς μικρότερο.
Δεν ξέρω αν η διαφορά τιμής ή μεγέθους θα βαρύνουν στην απόφασή σου.
Ό,τι αποφασίσεις με το καλό και να το χαρείτε!
2474.jpg
 
0780667e185b78799d34e1583079d2df-jpeg.35626

Αυτο πρεπει να ειδες στο Ν. Ηρακλειο Αν ναι, αυτο εχω και εγω! Ειναι συναρμολογουμενο και εχει 2πλο κλειδωμα στην πορτα! Εχει 2 συρταρια πανω κατω και μια συρομενη σιτα στο κατω μερος για ευκολο καθαρισμο! Ειναι μεγαλο αλλα πιστεψε με δεν εχει την αισθηση κλουβιου! Θα το καταλαβεις οταν βρεθεις μπροστα του! Μπορεις να αναθρεψεις ολοκληρη οικογενεια Σενεγαλεζων !
 
0780667e185b78799d34e1583079d2df-jpeg.35626

Αυτο πρεπει να ειδες στο Ν. Ηρακλειο Αν ναι, αυτο εχω και εγω! Ειναι συναρμολογουμενο και εχει 2πλο κλειδωμα στην πορτα! Εχει 2 συρταρια πανω κατω και μια συρομενη σιτα στο κατω μερος για ευκολο καθαρισμο! Ειναι μεγαλο αλλα πιστεψε με δεν εχει την αισθηση κλουβιου! Θα το καταλαβεις οταν βρεθεις μπροστα του! Μπορεις να αναθρεψεις ολοκληρη οικογενεια Σενεγαλεζων !
Δεν ειναι αυτο ειναι σαν αυτο που εστιλα δεν εχει σταντ πανο και ουτε αυτο που ειναι γυρο του
 
Αυτο το κλουβι που μπορω να το βρω γιατι εκει εχει εξαντλιθει..?

Τοτε προτιμησε αυτο για να εχεις σταντ και να εχει και μερος να καθεται πανω του!
http://my-petshop.gr/my-petshop/el/kloubia-megalwn-papagalwn/696-klouvi-papagalwn-ara.html

Αυτο που εχεις φωτο ειναι αυτο
http://www.klouvi.gr/product.php?id_product=95304
απλα στην φωτο που εστειλες ειναι κλειστο το καπακι
βασικα ειναι ολοιδιο οποτε λογικα θα ειχε κλειστο το καπακι αυτο στο πετ
 
Παρε αυτο που πηρα εγω και η anatolia ! Κινεζικα ειναι τα περισσοτερα απλα ο καθε εισαγωγεας τα δινει με διαφορετικα ονοματα οποτε ακρη δεν θα βρεις! Μονο αν μπεις στο google βαλεις κλουβια μεγαλων παπαγαλων και απο τις φωτογραφιες να το βρεις! Βεβαια μετα πρεπει να ειναι και παραδοτεο!
 
Παρε αυτο που πηρα εγω και η anatolia ! Κινεζικα ειναι τα περισσοτερα απλα ο καθε εισαγωγεας τα δινει με διαφορετικα ονοματα οποτε ακρη δεν θα βρεις! Μονο αν μπεις στο google βαλεις κλουβια μεγαλων παπαγαλων και απο τις φωτογραφιες να το βρεις! Βεβαια μετα πρεπει να ειναι και παραδοτεο!
το θεμα μου ειναι λιγο υπερβολικα μεγαλο το εχω δει απο κοντα σε πετ και ειναι σαν ντουλαπα! Και δεν χοραει πουθενα λογικα θα δω για το αλλο γιατι ειναι οτι πρεπει για σενεγαλης και με βολευει.. επισης κατι ασχετο, σκοπευω να βαλω το κλουβι στο δωματιο μου ειναι καλη ιδεα;
 
Αν και εγω μικροτερος το εχω κανει, μεγαλωνοντας εμαθα οτι μπορει να σου δημιουργησουν αναπνευστικα προβληματα τοσο απο τα πτερωμα οσο και απο τις κουτσουλιες! Οπου κ να το βαλεις κανε καλο καθημερινο αερισμο αρκει να προσεχεις τα τυχον ρευματα να μην κτυπανε το πουλι
 
Αν και εγω μικροτερος το εχω κανει, μεγαλωνοντας εμαθα οτι μπορει να σου δημιουργησουν αναπνευστικα προβληματα τοσο απο τα πτερωμα οσο και απο τις κουτσουλιες! Οπου κ να το βαλεις κανε καλο καθημερινο αερισμο αρκει να προσεχεις τα τυχον ρευματα να μην κτυπανε το πουλι
Το δωματιο εχει καλο αερισμο ημερισιος οποτε δεν νομιζω να εχει θεμα ο λογος που θα το βαλο στο δωματιο ειναι οτι το βραδι ειναι η τηλεοραση στο σαλονη και μπορει να το ενοχλει.. Παντος ευχαριστω που με προιδοπιισες!
 
Θα σου απαντησει και η Μαρια, υπευθυνη πρωτων βοηθειων στο φορουμ 🙄👍
Μισό να πάρω το βαλιτσάκι μου κι έφτασα :)
Εντάξει γνώμη θα πω, το υπνοδωμάτιο δεν είναι και το ιδανικότερο δωμάτιο, όλα όμως εξαρτώνται από το σύνολο των δεδομένων.
Διάβασε αυτό μήπως και σε βοηθήσει https://community.petbirds.gr/threads/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.25549/ και δεν ξέρω αν θα μπορούσες να το έχεις όλη την ημέρα σε κάποιον κοινόχρηστο χώρο και για λόγους αλληλεπίδρασης αλλά και για να αποφορτίζεται το υπνοδωμάτιο από μυρωδιές και το σούρουπο να το μεταφέρεις μέσα.
 
Παντως ο δικος μου το πρωι με κλειστα παραθυρα σε χωρο 70 τετραγωνικων εχει μια μυρωδια κοτοπουλιλας γυρω απο το κλουβι! Φανταζομε σε χωρο 10-12 τμ
Καλά ο δικός σου είναι και βαρβατίλα :) Πάντως τα καναρίνια μυρίζουν περισσότερο, τυχεροί είμαστε με τους παπαγάλους.
 
μπορω να το μεταφερω το πρωι στο σαλονι και το βραδυ στο δωματιο;
 
μπορω να το μεταφερω το πρωι στο σαλονι και το βραδυ στο δωματιο;
Βέβαια, εφόσον έχεις ένα ήμερο πουλί με καλή σχέση με τα άτομα του σπιτιού, οι μετακινήσεις αυτές θα είναι χαρά γι' αυτό.
Στο υπνοδωμάτιο θα το μεταφέρεις ανάλογα με την εποχή, την ώρα που σουρουπώνει, πριν νυχτώσει, να προλάβει να φάει, να πιει νερό όπως κάνουν πριν κουρνιάσουν και να πάει για ύπνο με το φυσιολογικό σκοτάδι και όχι με φως από λάμπα.
 
Βέβαια, εφόσον έχεις ένα ήμερο πουλί με καλή σχέση με τα άτομα του σπιτιού, οι μετακινήσεις αυτές θα είναι χαρά γι' αυτό.
Στο υπνοδωμάτιο θα το μεταφέρεις ανάλογα με την εποχή, την ώρα που σουρουπώνει, πριν νυχτώσει, να προλάβει να φάει, να πιει νερό όπως κάνουν πριν κουρνιάσουν και να πάει για ύπνο με το φυσιολογικό σκοτάδι και όχι με φως από λάμπα.
επισης μια ερωτιση, υπαρχει προβλημα να ξιπνιση με ρουχαλιτο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra

Σχετικά θέματα

Back
Top