Γενικά Ringneck έξω από κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης minaaaa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

minaaaa

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2024
Μηνύματα
77
έχω πρόβλημα. βγάζω το μωρό μου έξω να πετάξει να ανοίξει λίγο τα φτερά του να ξεπιαστει και αυτό είναι μονίμως στο φωτιστικό μου πάνω εκτός αυτού σκαλίζει το καλώδιο και φοβάμαι μη παθει τίποτα αφήστε που είναι και ψηλά και με τη σκάλα το παίρνω δε κατεβαίνει με τίποτα άμα το αφήσω εκεί θα κοιμηθεί το έχει κάνει 2 φορές.. τι να κάνω 😮‍💨😮‍💨😮‍💨
 
@minaaaa αν υπάρχει κάποιος τρόπος καλύψτε τα καλώδια ! Πριν το βγάλετε έξω τοποθετήστε μια πετσέτα στο φωτιστικο ! Γενικά καλό είναι το πρώτο διάστημα να βγαίνει εκτός κλουβιού σε ώρες με ηλιοφάνεια για να έχει καλύτερη ορατότητα και ένα πρόγραμμα !
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
το κακό είναι ότι έχω 3 μπάλες πάνω από μικρό σε μεγάλο έπρεπε να καλύψω και αυτά αλλά τα πάνω φαίνονται!! έχω απελπιστεί δεν μπορώ να τα καλύψω με τίποτα έβαλα την κουρτίνα ΜΗΠΩΣ σκαρφαλώσει πάνω κάτω εκεί και παίξει αλλά της άρεσε εκεί πάνω 😮‍💨

1000017772.jpg1000017771.jpg
 
Καλημέρα. Από το screenshot, δείχνει το φωτιστικο να είναι σε λειτουργία . Για ευνόητους λόγους ασφαλείας δεν είναι σωστή κίνηση να καλύπτουμε το φωτιστικό
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: ianos
@φιλομαθης και τι ακριβώς να έκανα? δε μπορω να αφαιρέσω το φωτιστικό προφανώς κάπως έπρεπε να το καλύψω γιατί ετρωγε όλο το σύστημα.. και αν έκλεινα το φως δεν έχω άλλο ώστε να βλέπω που πάει και τι.. γι αυτό ζητάω λύσεις αν πχ μπορώ να βάλω κάτι ή πως να μη ξανά ασχοληθεί με αυτό..
 
@minaaaa αν την βγάζεις σε άλλο δωμάτιο για λίγες μέρες?
Και μετά δοκιμάζεις πάλι σαλόνι μπας και έχει "ξεχάσει" αυτή τη συνήθεια..
 
δε πρόβλεψα το συγκεκριμένο θέμα...έχω σε όλα τα δωμάτια τέτοιο φωτιστικό 😮‍💨😮‍💨😮‍💨θα κοιτάξω σήμερα να το αλλάξω τι να κάνω..
 
Γενικά καλό είναι το πρώτο διάστημα να βγαίνει εκτός κλουβιού σε ώρες με ηλιοφάνεια
Αυτό αναφέρθηκε παραπάνω σαν πρόταση ακριβώς για να μην πρέπει να είναι σε λειτουργία το φωτιστικό σε περίπτωση που πρέπει να καλυφθεί και για να έχει πολύ καλή ορατότητα με φυσικό φως στις προσπάθειες για πτήση που κάνει. @Ιβαν διόρθωσε με αν κανό λάθος σε όλες τις φωτογραφίες του Ιβάν και του κοκατιλ όταν είναι εκτός κλουβιου δεν είναι πάντα σε δωμάτιο που είναι σε καθεστώς απλετου φυσικού φωτισμού?
Υπάρχουν κανόνες για να είναι ασφαλής ένας χώρος όταν ελευθερώνουμε ένα παπαγάλο που από φύση του είναι περίεργος και θα μασουλησει ότι μπορεί ώστε να δει τι είναι και να εκτονώσει και την ενέργεια του. Και ναι με τα καλώδια ασχολούνται πρώτα και υπάρχει εξήγηση.
Αν μπορούμε να καλύψουμε τους κινδύνους τότε το ελευθερώνουμε.
Αν θέλει κάποιος να δοκιμάσει πως είναι να παίρνει φωτιά το βαμβακερό προσωρινά κάλυμμα ενός φωτιστικού οροφής υπό λειτουργία .. ας το κάνει. Εκρινα ότι ίσως είδα ένα κίνδυνο για την ασφάλεια του σπιτιού στο ανέφερα.
Καλή συνέχεια στην φροντίδα του ringneck .
 
σε ευχαριστώ πολύ. σήμερα αλλάζω φωτιστικό! το βγάζω 2 φορες μια πρωί και μια απόγευμα προς βραδάκι πριν κοιμηθεί το πρωί κλείνω κουρτίνα γτ πάει στη μπαλκονοπορτα να πετάξει και χτυπάει τ κεφάλι μέχρι να μάθει ανοίγω λίγο λίγο τη κουρτίνα γιατί φοβάμαι μη πέσει με φορά και χτυπήσει.τη κουρτίνα την έβαλα 1 φορά όταν είδα ότι πηγαίνει για να είναι εντάξει μεχρι να την κατεβάσω. προφανώς δεν ζω με μια κουρτίνα στο φωτιστικό. καλή συνέχεια.
 
@minaaaa Καλημερα σας! Όπως είπε ο κ @φιλομαθης , εννοούσα το φωτιστικο να το καλύπτετε μόνο όταν είναι κλειστό! Προμηθευτείτε ένα σταντ-πάρκο ώστε να κάνει πιο εύκολη και την εκπαίδευση του και τις πτήσεις του ! Εμείς έχουμε το παρακάτω αν σας ενδιαφέρει να σας πω από που το πηρα
 
μπορώ να βάλω κάτι
Μπορείς να βάλεις στο φωτιστικό κάτι που βλέποντας το, ίσως το φοβηθεί και δεν πλησιάσει, ένα λούτρινο αρκουδάκι ίσως;
Εγώ δένω χρωματιστά μπαλόνια και τα ανανεώνω κάθε δέκα πέντε ημέρες γιατί ξεφουσκώνουν, εγγύηση.
Θα συμφωνήσω με την Μαρία,
δεν χρειάζεται να αλλάξεις φωτιστικό, να του πάρεις ή να του φτιάξεις ένα σταντ για να πηγαίνει να κάθεται όταν βγαίνει από το κλουβί του.
Τα πουλιά γενικά έχουν μια αδυναμία να πηγαίνουν και να κάθονται στα ψηλότερα σημεία, νιώθουν ότι ελέγχουν καλύτερα τον χώρο τους.
 
@Ιβαν με ενδιαφέρει ναι στείλτε μου από που μπορώ να το πάρω είναι πολύ όμορφο!!!
 
Back
Top