Φροντίδα Ringneck σε κακή κατάσταση παρατημένο σε petshop

Kristy74

PB New Member
Εγγραφή
8 Σεπ 2018
Μηνύματα
271
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα και πάλι.. Βρίσκομαι υποτίθεται διακοπές αλλά το μυαλό μου δε λέει να ξεκολλήσει από την Αθήνα.. Με στενάχωρο και ανχωτικο τρόπο δυστυχώς.. Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να σας περιγράψω ολοκληρωμένη τη κατάσταση με λίγα λόγια ώστε να μη σας κουράσω αλλά θα προσπαθήσω.. λοιπόν.. Πριν ένα χρόνο περίπου μπορεί και περισσότερο..ίσως ενάμιση... Κάποιος πήγε και παράτησε στο πετ σοπ της γειτονιάς μου ένα ρίνγκ νεκ .. Απ' ότι μου είπε ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού.. Του το πήγε και του ζήτησε να προσπαθήσει να του το πουλήσει σε μια καλή τιμή ώστε να κρατήσει τα μισά χρήματα ίσως.. Και αυτός το κράτησε στο μαγαζί του..χωρίς ωστόσο να μπορέσει ως και τώρα να το πουλήσει.. Το πουλάκι ήταν σε άσχημη πραγματικά κατάσταση.. Το στήθος του ήταν σχεδόν γυμνό...η ουρά του στις άκρες κομμάτια.. Το απελπιστηκο είναι πως ενάμιση σχεδόν χρόνο μετά.. Το πουλί παραμένει στην ίδια κατάσταση..σε ένα μικρό κατασκουριασμενο στρογγυλό κλουβί.. Με ένα πλαστικό κεσεδάκι γλιτσιασμενο για νερό και ένα άλλο μες τη κουτσουλια με σπόρους.. Παρατημενο στο πεζοδρόμιο με ήλιο και βροχη... Τότε που το έφερε το έδινε 150 (το πουλί).. Βάλε κλουβί.. Τροφές. Γιατρούς.. Κτλ..ήμουν σκοτωμένη οικονομικά.. Αλλά για να είμαι και απόλυτα ειλικρινής φοβόμουν πολύ και για τα δικά μου.. (κοκατιλ) .. Απέφευγα να περνάω από το μαγαζί του..άλλαζα πεζοδρόμιο που λένε.. Ελπίζοντας κάποιος άλλος να το πάρει.. Με έτρωγε όμως.. Περνούσα μια στο τόσο για να δω.. Οι μήνες περνούσαν και το κακόμοιρο παρέμεινε στην ίδια απελπιστική κατάσταση.. κάποια στιγμή του είπα πως αν δεν "ρίξει" τη τιμή του.. Δεν πρόκειται να το πουλήσει.. Μου είπε πως είναι ακριβό γιατί είναι μπλε.. Προσπαθούσα από την αρχή να είμαι ευγενική μαζί του.. Προσπαθούσα να του εξηγησω πως αν δεν ασχολείται με τη φροντίδα του. Έστω τη βασική καθαριότητα και διατροφή του.. σύντομα θα έχει ένα πολύ αρρωστο η νεκρό μπλε πουλί.. Ο τύπος δεν έπαιρνε από λόγια.. ωστόσο είχε καταλάβει το ενδιαφέρον μου για το πουλάκι. Κάθε φορά που αναγκάζομουν για κάποιο λόγο να περνάω από το μαγαζί του.. Καθόμουν και είτε το παρατηρούσα σιωπηλή.. Είτε του μιλούσα.. Αναρωτιομιυν αν θα μπορουσε ποτέ το καημένο να ενταχτεί στο περιβάλλον του σπιτιού μου.. Αν θα μπορούσε ποτέ να τα βρει κατά ένα τρόπο με τα δικά μου.. Το πουλάκι πάντως και μου έχει κάνει και φοβερή εντύπωση.. Παρότι βρίσκεται αυτόν τον ενάμιση χρόνο τουλάχιστον σε ένα κλουβακι που δεν μπορεί καν να άνοιξη τα φτερά του καλά καλά να ξεμουδιασει.. Παρότι όπως είπα οι συνθήκες βασικής υγιεινής του είναι άθλιες.. Παρόλο αυτά..φαίνεται αρκετά ζωηρό.. Μάλλον σε διαρκή επιφυλακή θα έλεγα.. Θέλω να πω όμως πως δεν δίνει την εικόνα ενός αρρώστου πουλιού που θα περίμενε κανείς.. Πριν κάνα μήνα είχε κατεβάσει τη τιμή του στα 120 ευρώ.. Και πάλι δεν μου ήταν εύκολο να το πάρω από εκεί.. Κάθε φορά έφευγα από το μαγαζί του με σφιγμένη τη καρδιά. Έκλαιγα μέσα μου και ένιωθα τύψεις που καθόμουν και σκεφτόμουν το ένα και το άλλο αντί απλά να βρω τα χρήματα και να πάω να το πάρω..η οργή μου επίσης μεγάλωνε για όλη αυτή τη κατάσταση... φοβόμουν επίσης πως αν το πάρω.. Αν το πουλήσει δηλαδή.. Μετά δεν τον εμποδίζει κάτι να φέρει ένα επόμενο...
να μη σας κουράσω άλλο.. Μ αυτά και Μ αυτά..φτάσαμε στο σήμερα.. Δύο μέρες πριν φύγω από Αθήνα αναγκάστηκα να ψωνίσω από το μαγαζί του κάτι τελευταίες προμήθειες για τα πουλιά μου.. Μου λέει.. Θέλω να κλείσω το μαγαζί για 20-25 μέρες και έχω μια προσφορά να σου κάνω.. Δώσε μου λέει 80 ευρώ και πάρε το πουλι μαζί με το κλουβί που μου το είχαν φέρει. Γιατί αυτές τις μέρες που θα λύπω δεν υπάρχει κάποιος εδώ να το "φροντίζει".. Ο κόμπος λοιπόν έφτασε στο χτένι όπως καταλαβαίνετε.. Τον κόβω να το βάζει στη κλούβα που είχε κάτι καναρίνια.. Να του βάζει κάνα Κούβα νερό και κάνα κιλό πασατεμπο.. Να βάζει λουκέτο στο μαγαζί και να φεύγει για διακοπές.. Κ ότι θέλει ας γίνει.. Δεν υπάρχει φυσικά περίπτωση να το επιτρέψω να συμβη κάτι τέτοιο.. Δεν μου το επιτρέπει η συνείδηση μου πρώτα απ' όλα.. Θα το πάρω το πουλί.. Του είπα μόλις γυρίσω Αθήνα θα πάω από εκεί για να το συζητήσουμε.. Τώρα κάνω οικονομία στις διακοπές μόυ για να είμαι πιο άνετη όταν γυρίσω, δεν το αφήνω το πουλάκι μέρα παραπάνω σ αυτή τη κόλαση που ζει.. Δεν με νοιάζει αν εκπαιδευτή ποτέ.. Αν δε γίνει κολλητό με τα δικά μου.. Θέλω να του δώσω τη δυνατότητα να νιώσει κι αυτό τη ζεστασιά ενός σπιτιού και την ανθρώπινη αγάπη και φροντίδα.. Το έχω πάρει επιτέλους απόφαση.. Τώρα σκέφτομαι μόνο πως θα τα φέρω βόλτα με τα δωμάτια ώστε να διατηρειθουν οι κατάλληλες συνθήκες καραντίνας..συζητώ με τη μικρή μου πως πρέπει να μοιράσουμε το χρόνο και τη φροντίδα μας ώστε να μην αισθανθούν άσχημα και τα άλλα μας πουλάκια..
ότι θα ξεβολευτουν είναι σίγουρο για αρχή αλλά είμαι πια σίγουρη πως θα τη βρούμε την άκρη..
χιλια συγνώμη ρε παιδιά αν σας μαυρισα και σας τη ψυχή.. Πιο πολύ είχα ανάγκη κάπου να τα πω που μπορεί και να με καταλάβουν γιατί με όποιον άλλο έχω μιλήσει μόνο προβλήματα βλέπει στη κίνηση που είμαι έτοιμη να κάνω..
Το πουλάκι είναι όντως μπλε..ρίνγκ νεγκ .. Ενήλικο σίγουρα χωρίς δαχτυλίδι στο πόδι.. Αλλά ούτε στο λαιμό.. Οπότε υποθέτω θα ναι θυληκο..άγριο σίγουρα.. Αυτός λέει πως δεν είναι επιθετικό.. Θα δείξει.. εκεί που το έχει το έχω ακούσει ελάχιστες φορές να φωνάζει.. Ούτως η άλλως εγώ δεν έχω προβλήματα με γείτονες λόγο ότι είμαι σε ένα διώροφο μόνη μου, δεν ξέρω πολλά για το συγκεκριμένο είδος.. Οπότε όταν με το καλό το πάρω σπίτι μου θα έχω και αρκετές απορίες.. Φυσικά θα το πάω άμεσα σε γιατρό για εξονυχιστικο ελενχο.. Αν έχετε πάντως να μου προτείνετε κάποιο κέντρο στην Αθήνα που να διαθέτει μικροβιολογικό κτλ θα με βοηθήσει πολύ.. Τώρα σκέφτομαι επίσης πως θα βγει από το κλουβί που βρίσκεται για να μπει σε άλλο. Το κλουβί που μου προτείνει αυτός να πάρω μαζί με το πουλί εντομεταξ. Ει είναι εξίσου ακατάλληλο.. Οπότε θα χρειαστεί καινούργιο.. σκέφτομαι να πάω να πάρω πρώτα το κλουβί και να του το έχω έτοιμο σπίτι.. Θα χρειαστεί πιθανότερο και ένα δεύτερο για μεταφορά στο σπίτι..σε γιατρούς κτλ.
Παιδιά.. Κάθε γνώμη η συμβουλή σας σίγουρα θα βοηθήσει.. σχετικά με τις πρώτες μέρες τουλάχιστον.. ευχαριστώ εκ των προτέρων.. αλλά και μόνο που " Μ ακούσατε"..
 
Χριστίνα, είσαι σίγουρη ότι το πουλί θα είναι εκεί όταν γυρίσεις; Αυτό συμφωνήσατε; Διότι λες ότι ήθελε κι αυτός να λείψει.

Στη θέση σου, θα το έπαιρνα με το κλουβί που το έχει να ξεμπλέξω μαζί του και μετά θα έκανα ότι αλλαγές θα ήθελα.
 
Το μόνο που έχω να πω είναι ένα μεγάλο μπράβο και μακάρι να το βρεις επιστρέφοντας και να αποκτήσει επιτέλους μια αξιοπρεπή ζωη και την φροντίδα που αξίζει.
 
Ναι Φοίβο... Με περιμένη πως και πως φαντάζομαι.. Αυτός θα κλείσει το μαγαζί απ'ότι μου είπε στις 10 με 11 του μηνός και εγώ το Σάββατο γυρνάω Αθήνα.. Τίποτα όμως δεν έχουμε συμφωνήσει.. Δεν νομίζω να έχει δείξει κανένας άλλος ενδιαφέρον τόσο καιρό να αγοράσει το πουλί.. Και εγώ όταν μου έκανε τη τελευταία "προσφορά"που λέω. Έτυχε να έχω μαζί μου το παιδί.. Το οποίο είχε πλανταξει και στο κλάμα.. Με πιάσαν τα διαολια μου και σηκώθηκα και έφυγα λέγοντας του μόνο πως θα το συζητήσουμε με το που γυρίσω.. Το 8 χρονών παιδί κατάλαβε πως το πουλάκι θα πεθάνει σίγουρα τόσες μέρες κλειδωμένο μες τη ζέστη σε μια τρύπα που είναι το μαγαζί του..
Μήπως όμως να τον έπαιρνα ένα τηλέφωνο τώρα που βρίσκομαι σε πιο ήρεμη κατάσταση η να στέλνα κάποιον δικό μου από εκεί;
[automerge]1564506014[/automerge]
Για κλουβί τώρα. Έχει αυτός στο μαγαζί του ένα (καινούργιο) που πιστεύω πως είναι αρκετά καλό.. Θα κοιτάξω να το βρω να σας το δείξω μιας και το έχω δει και σε μεγάλα πετ σοπ σε διάφορες σελίδες.. Μου το έδινε ένα πενηνταρικο όταν κάποια στιγμή είχα ρωτήσει.. έχω σκοπό να του πω πως θα του δώσω 100€ για το πουλί αλλά μαζί με το καινούργιο κλουβί..άντε να μου το κάνει 120€ .. Θα το παζαρεψω παιδιά όσο μπορώ.. Δεν με παίρνει και διαφορετικά..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θλιψη και οργη θα ποιανει οσους διαβασανε το κειμενο σου
Για τον αδιστακτο εμπορο φυσικα που στο τελος θα βαλει στην τσεπη του και 80 ευρω αφου ειπε το παραμυθι του μπας και σε πιεσει, εκμεταλευομενος την αγωνια σου κ την αγαπη σου προς το εμπορευμα του! Αν το παρεις παντως δεν θα ξαναπαταγα στο μαγαζι του!
 
Εντομεταξη τώρα βρίσκομαι σε κάμπινγκ και το ίντερνετ πάει κ έρχεται.. Θα επανέλθω πιο αργά που θα ηρεμήσουν κάπως τα πράγματα εδώ..
Για τίποτα δεν με έχει πείσει Τάκη.. μέχρι και με τη δικηγόρο μου έχω σκεφτεί να μιλήσω μήπως έβρισκα μια λύση.. Απλά μετά από κάποια έρευνα που έκανα η ίδια κατέληξα πως δεν θα έβγαινε και πουθενά.. σε κατι πραγματικά καλό για το συγκεκριμένο πουλάκι λέω.. Οπότε δε πειράζει.. Ας πάρει αυτός τα χρήματα.. Μου αρκεί η ικανοποίηση του να σωθεί το πουλάκι από κει μέσα και το να έχω τη συνείδηση μου ήσυχη..
 
Τι να πω Χριστίνα μου, το μπράβο είναι λίγο... Να έχεις δύναμη και κουράγιο να το βοηθήσεις, το καλό πάντα επιστρέφει σε αυτόν που το κάνει! Να είσαι καλά! Δυστυχώς σε Ανθρώπους σαν κι εσένα ποντάρουν κάποιοι σαν κι αυτόν (ας μη τον αποκαλέσω😡 )
 
Σε ευχαριστώ πολύ Σίσσυ μου.. Και εσένα Ζιζή για τα καλά σας λόγια.. Πολλές φορές έχω ευχηθεί να μη με πονούσε και να μπορούσα απλά να αδιαφορώ με όσα συμβαίνουν γύρω μου.. Με τους ανθρώπους δεν είμαι και τόσο ευαίσθητη ωφειλω να πω.. Αλλά με τα παιδιά και τα ζώα είναι αλλιώς τα πράγματα μες το μυαλό μου.. είναι ότι πιο αθώο μπορεί να υπάρξει.. Πιστεύω πως είναι πραγματικά καθήκον μας να τα προστατεύουμε.. Αν θέλουμε τελικά να λεγόμαστε άνθρωποι..
 
Απ ότι βλέπω γνωρίζεις το δύσκολο της όλης κατάστασης και με πόσο προσοχή πρέπει να χειριστείς την όλη διαδικασία να μπει ένα τέτοιο πουλί(που τόσο ανάγκη το έχει) στο σπίτι σου και να το περιποιηθείς με αγάπη.
Το πρωτο κιόλας βράδυ θα βάλεις αλουμινόχαρτο κάτω από τη σχάρα του κλουβιού και το πρωι θα στείλεις τις κουτσουλιές/α για ανάλυση στη Κομοτηνή... Το κόστος είναι 10-15 ευρω για το εργαστήριο και ότι σου χρεώσει η courier που θα το στείλεις.Βέβαια μίλα πρωτα μαζί τους για να σε καθοδηγήσουν για όλη τη διαδικασία και μήπως κλείνουν αυτές τις μέρες. Επίσης θα περιγράψεις τη κατάσταση του πουλιού μήπως χρειαστεί να κάνουν και κάποιες άλλες αναλύσεις (με παραπάνω χρέωση πιθανόν), λόγο μαδήματος.Αν και είμαι σίγουρος οτι το πουλάκι μαδιέται λόγο ψυχολογικών θεμάτων που έχει αποκτήσει με τη τόση κακοποίηση που έχει ζήσει.
Σίγουρα θα χρειαστείς ένα άνετο κλουβί... Με πολλές δραστηριότητες μέσα, παιχνίδια σχοινιά με κόμπους, πράγματα που να αρχίσει να ασχολείται με αυτά και όχι με το φτέρωμα του... Η καλή διατροφή θα το βοηθήσει πολύ ακόμα κι αν σε δυσκολέψει να φάει ή να δοκιμάσει νέα πράγματα... Εδώ είμαστε για ότι βοήθεια χρειαστείς.

Και τέλος από το συγκεκριμένο μαγαζί δε θα έπαιρνα τίποτα άλλο, πέρα από το πουλάκι που θα έσωζα... Τέτοιοι άνθρωποι δεν είναι να τους επιβραβεύεις δίνοντας τους χρήματα και για υλικά που σίγουρα θα βρεις φτηνότερα σε κάποιο μεγαλύτερο κατάστημα. Και ΠΟΤΕ ξανά τα χρήματα σου σε αυτόν το κακό επαγγελματία που όντως εκμεταλλεύεται τις αθώες αυτές ψυχές και τη δική μας(σου) ευαισθησία για αυτά τα πλάσματα.

**Δίνω και ιδέα για να σε βοηθήσουμε,όποιος μπορεί... Αν κάποιος έχει ένα κλουβί που κάνει για το πουλάκι αυτό, από εδώ από τη παρέα, να στο παραχωρήσει ή να στο δώσει σε ένα συμβολικό ποσό. Έτσι κι εμείς από εδώ θα έχουμε βοηθήσει έστω και λίγο να σωθεί αυτό το πουλάκι... Με την ευχή να είναι το τελευταίο που το παρατάνε και βασανίζεται τόσο καιρό.
 
Χριστίνα σε καταλαβαίνω όσο δεν φαντάζεσαι όμως! Ξέρεις πόσες φορές έχω βρεθεί στην θέση σου; άπειρες! Συνήθως το παθαίνω με καναρίνια αυτό. Να είναι μαδημενα και ταλαιπωρημενα μέσα σε μικρά βρώμικα κλουβιά. Το μαγαζί είναι μία κόλαση! Προσπαθώ όσο να νε να μην περνάω από έξω για να μην ψυχοπλακώνομαι. Μια φορά θυμάμαι ήταν μια κανάρα... Απορώ πως ζούσε. Είχα σκεφτεί πολλές φορές να την πάρω γιατί πραγματικά δεν άντεχα να την βλέπω. Το πείρα απόφαση μια μέρα και όταν τελικά πήγα να την πάρω την είχε πουλήσει! Στεναχωρηθηκα πάρα πολύ γιατί είχα κάνει πολλές σκέψεις για εκείνο το πουλί. Έχω βιώσει κι άλλες παρόμοιες καταστάσεις σαν αυτή αλλά είναι αρκετά τα πουλιά και εγώ δεν θέλω να πάρω ένα και να αφήσω τα υπόλοιπα στην τύχη τους, οπότε δεν παίρνω κανένα. Να το πάρεις το πουλί! Θα γλυτώσει από αυτή του την κόλαση και θα πάει σε ένα σωστό και υπεύθυνο άτομο! Μακάρι να το βρεις εκεί όταν επιστρέψεις και συγνώμη αν σου χάλασα το θέμα με την ιστορία μου. Χίλια μπράβο και συγχαρητήρια για την καλή καρδιά που έχεις!
 
Μπραβο για την κινηση που θες να κανεις!
Λογω του οτι θα κανεις αρκετα εξοδα για να συνεφερεις το πουλακι ριξε του κι αλλο την τιμη για να μην βγεις εκτος προϋπολογισμού.

Πιεσε τον με αναφορα σε φιλοζωολογικη κτλ κτλ
 
Τι αναφορα αφου ειναι πελατισσα Αντωνη, δυσκολο
Εγω θαλεγα να του ελεγε, εχω 50 ευρω δεν περισσευουν αλλα λογω των επιπλέον εξοδων σε ιατρους που θα κανω
 
Πολλα μπραβο! Δυστυχως υπαρχουν πολλες τετοιες περιπτωσεις με ταλαιπωρημενα πουλακια που δε κανουν τιποτα αυτοι που τα εχουν στα μαγαζια τους! Αναμενουμε νεα σας!
 
Παιδιά, πως το βλέπετε αυτό το κλουβί, για το συγκεκριμένο πουλί; Μπορώ να το δώσω στην Χριστίνα...
Σίγουρα γνωρίζω πως δεν είναι η κατάλληλη επιλογή για το συγκεκριμένο είδος, είναι λεπτεπίλεπτο για ρίνγκ νεκ, εσείς τι λέτε, θ΄αντέξει στο ράμφος του;
Οι πόρτες σε μέγεθος θα εξυπηρετήσουν;P4200270 - Αντίγραφο.webp
 
Τι αναφορα αφου ειναι πελατισσα Αντωνη, δυσκολο
Εγω θαλεγα να του ελεγε, εχω 50 ευρω δεν περισσευουν αλλα λογω των επιπλέον εξοδων σε ιατρους που θα κανω

Απλη αναφορα εννοω Τακη ως μοχλος πιεσης, οχι καταγγελια.
Πελατισσα;Κακως ειναι πελατισσα σε τετοιο pet, απο μαγαζια να φαν και οι κοτες...
 
Παιδιά, πως το βλέπετε αυτό το κλουβί, για το συγκεκριμένο πουλί; Μπορώ να το δώσω στην Χριστίνα...
Σίγουρα γνωρίζω πως δεν είναι η κατάλληλη επιλογή για το συγκεκριμένο είδος, είναι λεπτεπίλεπτο για ρίνγκ νεκ, εσείς τι λέτε, θ΄αντέξει στο ράμφος του;
Οι πόρτες σε μέγεθος θα εξυπηρετήσουν;View attachment 65642
Ήμουν σίγουρος οτι η ιδέα-προταση μου θα έβρισκε τουλάχιστον έναν να ανταποκριθει...
Σίσσυ σίγουρα η πόρτα θα είναι εμπόδιο... Τι διαστάσεις έχει το συγκεκριμένο κλουβι;

Για ένα ριγκ νεκ το κλουβι που θα ήταν καλό είναι στις διαστάσεις 60x60x90. Για αρχή όμως και μπρος στη σωτηρία του πουλιου και ένα κλουβί με υψος 70 cm θα μπορούσε να ζήσει κάποιο καιρό μέχρι να συνέλθει.Βέβαια οι γνώστες του είδους θα μας έλεγαν με περισσότερη σιγουρια τη γνώμη τους για τις διαστάσεις.

Εγω θα διαθέσω χειροποίητες πατήθρες από φυσικό ξύλο, για τη μπλε κυρια ώστε να πατάει σταθερά στο νέο της περιβάλλον.
 
Επειδή είμαι άσχετος από παπαγάλους προτίθεμαι να προσφέρω τροφές, φάρμακα ή γιατρό για το πουλάκι.

@Kristy74 .. Μην διαστάσεις σε παρακαλώ και μην σκέφτεσαι τα έξοδα. Να σωθεί το πουλάκι!
 
Πήγα στην αποθήκη να το μετρήσω ...
Ύψος 83
Βάθος 45
Πλάτος 64
Τα λεπτά του κάγκελα με ανησυχούν εμένα Βαγγέλη, από διαστάσεις καλό είναι, έστω και με μικρές πόρτες...
 
Back
Top