Φροντίδα Ringneck σε κακή κατάσταση παρατημένο σε petshop

Δεν έχω λόγια να πω πραγματικά παιδιά.. Είναι τέτοια η συγκίνηση μου για την ευαισθησία και την άμεση ανταπόκριση σας.. Που πραγματικά έχει κάπως αποσυντονιστη η σκέψη μου.. Δεν ξέρω πως να απαντήσω στο κάθε μύνημα ξεχωριστό ούτε πως να το μετάφερω .. μπαίνω από το κινητό και δυσκολεύομαι λίγο.. ειλικρινά με έχετε συγκινήσει βαθιά.. αισθανομουν αρκετά πιεσμένη όλο αυτό το καιρό και δυσκολεύουομουν να πάρω την απόφαση να το πάρω από κει μέσα περισσότερο για το λόγο ότι από παντού με αποθάρρυναν.. Με το που πήρα τελικά την απόφαση μου αισθάνθηκα σαφώς καλητερα. Γαληνεψε η ψυχή μου μεν.. Αλλά η πίεση συνεχιζόταν από την άποψη ότι όντως το οικονομικό κομμάτι είναι ένα θέμα.. Και πως τουλάχιστον ο οικογενειακός μου περίγυρος εύκολα θα με χαρακτήριζε ακόμα και ανεύθυνη..σαν να ακούω τα λόγια.. Μα καλά. Έχεις τόσα έξοδα.. Και θα πας να δώσεις τώρα τόσα λεφτά για ένα πουλί;
Οκ.. Ξέρουν πως τελικά θα κάνω αυτό που εγώ πιστεύω πως πρέπει να γίνει. Έστω και με το οποίο κόστος.. Ξέρω επίσης πως ακόμα κι αν δεν πειστούν.. Τελικά θα στηρίξουν την οποία επιλογή μου..χωρίς όμως την ψυχολογική υποστήριξη που κάποιες φορές.. Καλός η κακώς μου είναι εξίσου σημαντική και αναγκαία. Για αυτό λέω πως με έχετε συγκινήσει βαθιά και το εννοώ.. Φυσικά και δεν θα μπορούσα να πάρω χρήματα από κάποιον.. Και μόνο που το έχετε προτείνει σαν πρόταση.. Μου είναι υπέρ αρκετό. Για το κλουβί τώρα θα το ξαναδούμε και θα το συζητήσουμε.. Θα σας πω παρακάτω πώς το έχω στο μυαλό μου..
Τώρα όσο για το μέρος του "παζαρεματος"που λέμε.. Δεν έχω σκοπό ούτε να του κλαφτω .. Ούτε να τον απειλησω.. Ούτε τίποτα.. Μου είπε δωσ'μου 80 και πάρτο Μ αυτό το άθλιο κλουβί.. Θα του πω ..σου δίνω 100.. Αλλά θέλω το καινούργιο κλουβί.. Και 120 να μου το κάνει.. Θα του τα δώσω χωρίς δεύτερη κουβέντα.. καμία κουβέντα δεν θέλω μαζί του.. Ούτε για γιατρούς.. Ούτε για τίποτα..άσε που δε νομίζω να γνωρίζει καν ότι και τα πουλιά τα πάμε στο γιατρό.. Το πολύ πολύ να του πω πως δε θέλω απόδειξη... Τώρα παιδιά σχετικά με την "απειλή" για καταγγελία που συζητήθηκε..η γνώμη μου είναι πως είναι πολύ λεπτή η κατάσταση και πρέπει να αντιμετωπιστεί από μέρους μου με ψυχραιμία.. μπορεί άνετα να μου πει.. Οοκ...άσε με να το σκεφτώ και Έλα το απόγευμα να σου πω.. Να πάω και το πουλί να είναι εξαφανισμένο.. Και άντε να βρεις άκρη μετά.. Ανθρώπους του είδους του δυστυχώς τους έχω ικανούς για όλα.
[automerge]1564559179[/automerge]
Επίσης φυσικά και με το που το πάρω δε πρόκειται να πατήσω το πόδι μου ξανά εκεί.. Πιο πολύ από φόβο μη τυχόν κάποια στιγμή δω στο ίδιο κλουβί και κάποιο άλλο πουλί.. Ούτε πελάτισσα του σταθερή υπήρξα.. Απλά τυχαίνει να είναι το μοναδικό μαγαζί που φέρνει συσκευασμένη τροφή στη περιοχή που μένω.. Από κεντρικό μεγάλο κατάστημα ψωνίζω .. έχει τύχει όμως κάποιες φορές να ξεμεινω και να αναγκαστώ να πάρω από εκεί.. Θα φροντίζω όμως στο εξής να μη ξανασυμβεί κάτι τέτοιο..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν θέλεις τη γνώμη μου, πάρε πρωτα το πουλάκι και μετά κινήσου εναντίον του με όποιον τρόπο θέλεις. Εγώ δεν θα ξαναπατουσα στο μαγαζί του και φυσικά δεν θα του έδινα ούτε ευρώ παραπάνω για να πάρω και κλουβί. Θα εκμεταλλευομουν τις ευγενικές προτάσεις των παιδιών και θα χρησιμοποιούσα έστω και προσωρινά ένα από τα δύο κλουβακια και με τα χρήματα του νέου κλουβιου θα έκανα έναν έλεγχο στο πουλάκι.
Εδώ μέσα θα κάναμε οι περισσότεροι οτιδήποτε για να σωθεί μια αθώα ψυχούλα, οπότε μην ντρέπεσαι. Μόνο χαρά θα δώσεις στα παιδιά.
 
Χριστίνα, να είσαι σίγουρη πως κάποιοι από εμάς θα είμαστε δίπλα σου για ότι χρειαστείς... (εγώ με χαρά μου)

Η οικονομική εξαθλίωση όλων, κακά τα ψέμματα (σε αναλογία βεβαίως) δεν θα σταθεί εμπόδιο να βοηθήσουμε σε ότι χρειαστεί (τροφές-κλουβί-γιατρό-φάρμακα-μεταφορά- και ότι άλλο).
Τουλάχιστον αυτοί που προσφερθήκαμε (θέλω να πιστεύω όλοι μας) το εννοούμε...

Να είσαι σίγουρη πως έχεις την συμπαράσταση και την κατανόηση όλων...
Άλλωστε εδώ ''μεταξύ μας'' νομίζω πως ο ένας αντιλαμβάνεται και συναισθάνεται τον άλλον...
(έστω κι αν πέφτουν 🤪 παρεξηγήσεις. 😉υγεία!)
 
να είσαι σίγουρη πως κάποιοι από εμάς θα είμαστε δίπλα σου για ότι χρειαστείς

Ακολουθώ με μεγάλη μου χαρά για οτιδήποτε χρειαστεί!
 
Ακολουθώ με μεγάλη μου χαρά για οτιδήποτε χρειαστεί!
Σε τιμά, παλαιάς κοπής άντρας που κρατάει τον λόγο του (σπάνιο είδος πλέον 😉Δημήτρη μου)
 
Ακολουθώ με μεγάλη μου χαρά για οτιδήποτε χρειαστεί!
Νομίζω πως βρήκα την άκρη για να μπορώ να απαντώ στα μηνύματα.. 😁
Να είστε όλοι πάντα καλά..όπως είπα και στη Σίσσυ σε π. Μ. το να μη πληρώσω και το κλουβί τώρα.. Είναι σημαντική βοήθεια και θα τη δεχτώ ευχαρίστως..
Στο κλουβι που προσφερει ωστόσο η Σίσσυ με προβληματίζει το μέγεθος από τις πορτουλες του.. Δε θέλω σε καμία περίπτωση να "πιεστεί" το πουλάκι για να μπει η να βγεί οπότε αυτό χρειαστεί.. Το άλλο κλουβί του Ιάσονα δε μπορώ να το υπολογίσω . Έχω ένα θέμα με τις μονάδες μέτρησης.. Αλλά μου φαίνεται κάπως στενό..
61x38x88
Πλέον δεν το χρησιμοποιώ και σκονίζεται στην αποθήκη οπότε χαρα μου να στο δώσω.
Και δε ξέρω πραγματικά τι να κάνω τώρα.. σε φάρδος αυτό του Ιάσονα πως το βλέπεται οι υπόλοιποι ρε παιδιά; .
 
Νομίζω πως βρήκα την άκρη για να μπορώ να απαντώ στα μηνύματα.. 😁
Να είστε όλοι πάντα καλά..όπως είπα και στη Σίσσυ σε π. Μ. το να μη πληρώσω και το κλουβί τώρα.. Είναι σημαντική βοήθεια και θα τη δεχτώ ευχαρίστως..
Στο κλουβι που προσφερει ωστόσο η Σίσσυ με προβληματίζει το μέγεθος από τις πορτουλες του.. Δε θέλω σε καμία περίπτωση να "πιεστεί" το πουλάκι για να μπει η να βγεί οπότε αυτό χρειαστεί.. Το άλλο κλουβί του Ιάσονα δε μπορώ να το υπολογίσω . Έχω ένα θέμα με τις μονάδες μέτρησης.. Αλλά μου φαίνεται κάπως στενό..
Και δε ξέρω πραγματικά τι να κάνω τώρα.. σε φάρδος αυτό του Ιάσονα πως το βλέπεται οι υπόλοιποι ρε παιδιά; .
Είναι ένα από τα καλύτερα κλουβιά που κυκλοφορούν παρόλα αυτά πέρα από το αν είναι στενό ή όχι(δεν το έχω δει από κοντά για να μπορώ να σου απαντήσω), έχω την εντύπωση ότι για να το καθαρίσεις πρέπει να βγάλεις όλο τον πάτο κάτι που πιθανόν να είναι δύσκολο τον πρώτο καιρό.
 
Παιδιά μέτρησα της Ελένης το κλουβί (ίδιο με του Ιάσονα), επειδή ανοίγουν δυο πόρτες συγχρόνως ίσως βολεύει καλύτερα,
είναι βέβαια 8 πόντους μικρότερο στο βάθος και 3 στο πλάτος (το τελευταίο αμελητέο)


το δικό μου... Του Ιάσονα
Ύψος 83.. 88
Βάθος 45..38
Πλάτος 64..61


IMG_ (1984 x 1488) (992 x 744) (496 x 372).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νομιζω το firstplast εχει κ ευκολοτερο καθαρισμο στην σιτα η κανω λαθος;
I).webp Είναι Ιταλικό Fop το κλουβί...
Δεν κατάλαβα αν εννοείς σίτα στο κάτω μέρος Τάκη, δεν έχει όμως, όπως και στου Ιάσονα πρέπει να βγει η λεκάνη, για να καθαριστεί καλά
(έχει όμως δυο συρταράκια το δικό μου)
 
Ναι σιτα για οταν κατεβαινει στο πατωμα! Παταει στις κουτσουλιες κατευθειαν;
Το λεω αυτο γιατι αρκετα κλουβια, θελει για να βγει η σιτα να βγαλεις ολον τον πατο οποτε ειναι ταλαιπωρία
Υπαρχουν κ αλλα που μαζι με το συρταρι βγαινει κ η σιτα μαζι
 
Δεν υπάρχει σίτα = πάτος με κάγκελα Τάκη μου, δυστυχώς όλα τα ''μεγάλα'', γερά (και συγχρόνως ακριβά) κλουβιά που είχα-έχω βρει, κανένα δε είχε (Ιταλικά κυρίως Fop και Mac).
 
Μου κανει εντυπωση αφου 2 κλουβια εχω κ υπαρχουν κ στα 2 απλα στο μικρο βγαινει με τον δυσκολο τροπο! Δηλαδη πατανε στο χαρτι κατω; 🙄
Παντως υπαρχει μια εταιρια η κλουβοτεχνικη η οποια μέσω birdmarket που ειμαι πελατης φτιαχνει στα μετρα που θες οτιδήποτε! Ετσι εφτιαξα μια νεα σιτα με κοστος 7 ευρω αφου εδωσα τις επιθυμητές διαστασεις
 
Παιδιά μέτρησα της Ελένης το κλουβί (ίδιο με του Ιάσονα), επειδή ανοίγουν δυο πόρτες συγχρόνως ίσως βολεύει καλύτερα,
είναι βέβαια 8 πόντους μικρότερο στο βάθος και 3 στο πλάτος (το τελευταίο αμελητέο)


το δικό μου... Του Ιάσονα
Ύψος 83.. 88
Βάθος 45..38
Πλάτος 64..61


View attachment 65665
Όποιο και από τα 2 να επιλέξει θεωρώ οτι είναι οκκ, τουλάχιστον για αρχή και μέχρι να μπορέσει να πάρει κάτι πιο άνετο.
Μιλάμε για ένα πουλί άγριο(έτσι κατάλαβα) που τώρα που το σκέφτομαι οι πόρτες δε θα είναι πρόβλημα γιατί δε θα βγαίνει από αυτό,τουλάχιστον μέχρι να συνέλθει και να εμπιστευτεί τους νέους του ιδιοκτήτες.
Η πρόταση μου έγινε για να διευκολυνθεί η Χριστίνα και να μη δώσει ούτε ένα ευρώ στο καταστηματάρχη, πέρα από αυτά που θα χρειαστεί για την αγορά του πουλιού. Και χαίρομαι που βρέθηκαν άτομα και ανταποκρίθηκαν και θυμήθηκα που προσπαθούσαμε πολλοί μαζί για το καλύτερο των πουλιών,(ακόμα και αν δεν μας άνηκαν), με δράσεις μας.
 
Καλησπέρα σας παιδιά.. εγώ το Σάββατο το πρωί γυρίζω Αθήνα.. Αυτός το Σάββατο κλεινει στις 4.. λογικά θα τον προλάβω.. σκέφτομαι να πάω από κει με το που γυρίσω απλά να τσεκαρω το πουλί.. Να γυρίσω σπίτι μου να τακτοποιήσω το αλλά μου πουλάκια.. Και τη διαμόρφωση του χώρου.. Οπότε μου μένει η Κυριακή για να κανονίσουμε αν είναι για το κλουβί..ώστε Δευτέρα πρωί να πάω να το πάρω το πουλάκι.. σκέπτομαι να του ζητήσω να το πάρω μέχρι το σπίτι μου που είναι πέντε βήματα..όπως είναι. Με το κλουβί που είναι τώρα ώστε να βρω μια λύση σπίτι και με την ησυχία μας προκειμένου να γίνει όσο πιο ανώδυνα η μετακίνηση του από το ένα κλουβί στο άλλο.. Και μετά θα του το στείλω πισω αν είναι (το κλουβί)...
Μιλάμε για ένα πουλί άγριο(έτσι κατάλαβα) που τώρα που το σκέφτομαι οι πόρτες δε θα είναι πρόβλημα γιατί δε θα βγαίνει από αυτό,τουλάχιστον μέχρι να συνέλθει και να εμπιστευτεί τους νέους του ιδιοκτήτες.
Άγριο είναι φυσικά..άγριο..φοβισμένο.. Και με καμία εμπιστοσύνη στους ανθρώπους υποθέτω.. σε περίπτωση όμως που χρειαστεί να βγει έξω; Για το γιατρό π.χ. η για ότι άλλο χρειαστεί τέλος πάντων.. Αν ήταν ήμερο μπορεί απλά να ερχόταν.. Θέλω να πω πως στη περίπτωση που εν ανάγκη χρειαστεί κάποια στιγμή να το πιάσω με το χέρι μου για να το βγάλω.. Θα πρέπει να χωράει άνετα το χέρι μου φαντάζομαι.. Μαζί με το πουλί όμως. Έχω άσχημη εμπειρία με το πρώτο κοκατιλακι μου και καθόλου δεν τις θέλω τις μικρές πόρτες.. Τις φοβάμαι..
 
... Και με την ησυχία μας προκειμένου να γίνει όσο πιο ανώδυνα η μετακίνηση του από το ένα κλουβί στο άλλο.
Χριστίνα σχετικά με αυτό η πιο σύντομη και με λιγότερο στρες μετακίνηση είναι να το πιάσεις με μια πετσέτα και να το αλλάξεις κλουβί σε 1 λεπτό. Το να ενώσεις πόρτες και να περιμένεις συνήθως δεν έχει αποτέλεσμα αφού τα μη εξημερωμένα (κυρίως) πουλιά φοβούνται οτιδήποτε νέο.
 
Όπως και να έχει.. αυτό που προτείνει η Σίσσυ με το διπλό πορτακι πιστεύω είναι μια χαρά.. Πρέπει να είναι πιστεύω ότι πρέπει για το πουλάκι.. Αλλά και για τη χερουκλα μου επίσης.. 😊
Στείλε μόυ αν θες Σίσσυ οπότε θες για να μπορέσουμε να το κανονίσουμε αν είναι..
[automerge]1564616782[/automerge]
Το πιστεύω αυτό Φοίβο... Και κάπως έτσι το βλέπω να γίνεται δυστυχώς.. Δεν τρέφω ελπίδες πως θα με εμπιστευτεί αυτόματα. Επίσης έχω διαβάσει πως τα καναρίνια το πιάνουν με χαμηλό φωτισμό προκειμένου να τα βγάλουν από το κλουβί.. αναρωτιεμαι αν σχύει άραγε κάτι τέτοιο και για τους παπαγάλους και αν αξίζει να το δοκιμάσω..
[automerge]1564617115[/automerge]
Το καταλαβαίνω πως θα φοβάται το κάθε τι και λογικό είναι.. Πέρα από το νεράκι και το φαγακι του τίποτα άλλο δεν του βάζω ούτε παιχνίδια.. Ούτε τίποτα.. Θα το αφήσω απλά να ηρεμήσει..
 
Τελευταία επεξεργασία:
61x38x88
Πλέον δεν το χρησιμοποιώ και σκονίζεται στην αποθήκη οπότε χαρα μου να στο δώσω.
Παιδιά μέτρησα της Ελένης το κλουβί (ίδιο με του Ιάσονα), επειδή ανοίγουν δυο πόρτες συγχρόνως ίσως βολεύει καλύτερα,

.. Στείλε μόυ αν θες Σίσσυ οπότε θες για να μπορέσουμε να το κανονίσουμε αν είναι..
Το κλουβί που μέτρησα είναι ίδιο με του Ιάσονα, αλλά δεν είναι δικό μου.
Θα πρέπει να συνεννοηθείτε με τον IasonasΚ για το πότε και που θα πάρεις το κλουβί Χριστίνα...
Πιστεύω να δει το ποστ και να επικοινωνήσει μαζί σου.
Για οτιδήποτε άλλο ή αν αλλάξει κάτι τα ξαναλέμε ευχαρίστως!
 
Να ρωτήσω κάτι τελευταίο για απόψε και πάω για ύπνο γιατί άρχισαν τα μάτια μου να κάνουμε πουλάκια.. 😁
Υπάρχει λόγος στη συγκεκριμένη περίπτωση να του ζητήσω να μου δώσει από το φαγητό που του δίνει..η απλά τα πετάω όλα και του βάζω σωστή τροφή;
[automerge]1564617570[/automerge]
Εντάξει.. Δεν το κατάλαβα Σίσσυ μου.. Κανένα πρόβλημα.. Οπότε μιλάω με τον Ιάσονα..σας ευχαριστώ και πάλι παιδιά.. Πάω για ύπνο.. Καλή σας νύχτα και καλό ξημέρωμα να έχετε..
 
Back
Top