Φροντίδα Ringneck σε κακή κατάσταση παρατημένο σε petshop

Πήγα στην αποθήκη να το μετρήσω ...
Ύψος 83
Βάθος 45
Πλάτος 64
Τα λεπτά του κάγκελα με ανησυχούν εμένα Βαγγέλη, από διαστάσεις καλό είναι, έστω και με μικρές πόρτες...
Όντως καλό ειναι σε διαστάσεις...
Τα φοβάσαι από την άποψη μη τα λυγίσει επειδή είναι λεπτά ή οτι θα το δυσκολέψουν στην αναρρίχηση του;
Εγώ πιστεύω οτι δε θα έχει κανένα απο τα παραπάνω θέματα(κρινω βέβαια από μια εικόνα, εσύ το έχεις μπροστά σου)
 
Βαγγέλη μου, το συγκεκριμένο κλουβί, είναι για πιο μικρά-ελαφρά-όχι τόσο δυνατά πουλιά. Για τον admiral το καναρίνι μου το είχα πάρει και το Μαριονάκι έζησε σ΄αυτό...
Έτσι και θελήσει λίγο η μπέμπα να παίξει με τα κάγκελα, ελπίζω να μη βγει και έξω 😉
[automerge]1564520367[/automerge]
Νομιζω η πυκνοτητα των οριζοντιων συρματων αλλα και τα 6 καθετα στην μεγαλη προσοψη παρεχουν την απαιτουμενη στιβαροτητα.
:)Εγώ πάλι όχι (γιατί είναι λεπτά, όπως τα κλουβιά των καναρινιών).
Αλλά είναι στη διάθεση της Χριστίνας, αν την βολεύει είναι δικό της!
 
Τελευταία επεξεργασία:
:)Εγώ πάλι όχι (γιατί είναι λεπτά, όπως τα κλουβιά των καναρινιών).
Αλλά είναι στη διάθεση της Χριστίνας, αν την βολεύει είναι δικό της!

Ισως για προσωρινη φιλοξενια τοτε Σισσυ, αλλα νομιζω οτι και σε αυτο που την εχει τωρα ο τυπος δεν θα ειναι πιο χοντρα τα καγκελακια,... Περαν της σκουριας...

Η προσφορα σου ειναι αξιεπαινη!
 
*Ισως για προσωρινη φιλοξενια τοτε Σισσυ, αλλα νομιζω οτι και σε αυτο που την εχει τωρα ο τυπος δεν θα ειναι πιο χοντρα τα καγκελακια,... Περαν της σκουριας...

Η προσφορα σου ειναι αξιεπαινη!
*Ναι, σίγουρα!
🙄 Δεν λες που μου-μας ''άνοιξε'' τα μάτια ο vagelis76 😁
 
Κι εγώ αυτό σκέφτηκα Σισυ απλά όπως είπατε το βασικό είναι να λύσουμε το θέμα της άμεσης φιλοξενίας.

Να πετάξω κι άλλη μια ιδέα;
10 άτομα από 15 ευρώ και λύθηκε το πρόβλημα...
 
Παιδιά δεν έχω λογια είστε όλοι υπέροχοι ❤️️️️️πραγματικά... Μέσα κ εγώ οτιδήποτε χρειαστεί αφού το πάρεις σου στέλνουμε πράγματα τροφη να βοηθήσουμε κι εμείς για αυτή την ψυχουλα αφού εσύ θα της προσφέρεις την αγάπη κ την φροντίδαΧριστινα ❤️️️️️
 
Απλη αναφορα εννοω Τακη ως μοχλος πιεσης, οχι καταγγελια.
Πελατισσα;Κακως ειναι πελατισσα σε τετοιο pet, απο μαγαζια να φαν και οι κοτες...
Συμφωνώ. Σαν μοχλό πίεσης μπορεί επίσης η @Kristy74 να αγοράσει το πουλί κατόπιν σκληρού παζαριού αλλά κατόπιν να του πει του εμπόρου ότι πλέον δεν αγοράζει ούτε πατήθρα από το μαγαζί του εφόσον συνεχιστεί αυτή η άθλια κατάσταση στα ζώα.
Το ότι ο έμπορος θα χάσει μία σταθερή πελάτισσα συν τη δυσφήμιση που θα προκύψει, θα είναι ίσως το σημείο που θα τον πονέσει περισσότερο.
 
Όντως καλό ειναι σε διαστάσεις...
Τα φοβάσαι από την άποψη μη τα λυγίσει επειδή είναι λεπτά ή οτι θα το δυσκολέψουν στην αναρρίχηση του;
Εγώ πιστεύω οτι δε θα έχει κανένα απο τα παραπάνω θέματα(κρινω βέβαια από μια εικόνα, εσύ το έχεις μπροστά σου)
Μια χαρα ειναι το κλουβι δεν ειναι κ ο προκρουστης, η πορτα ειναι προβλημα οταν θελουμε να βγαζουμε βαζουμε το πουλι! Δεν νομιζω οτι τους πρωτους μηνες θα συμβει αυτο
[automerge]1564547383[/automerge]
Συμφωνώ. Σαν μοχλό πίεσης μπορεί επίσης η @Kristy74 να αγοράσει το πουλί κατόπιν σκληρού παζαριού αλλά κατόπιν να του πει του εμπόρου ότι πλέον δεν αγοράζει ούτε πατήθρα από το μαγαζί του εφόσον συνεχιστεί αυτή η άθλια κατάσταση στα ζώα.
Το ότι ο έμπορος θα χάσει μία σταθερή πελάτισσα συν τη δυσφήμιση που θα προκύψει, θα είναι ίσως το σημείο που θα τον πονέσει περισσότερο.
Μα ο εμπορος τοχει τοσο καιρο σαν δυσφημιση στο μαγαζι του, νομιζω οτι δεν τον ενδιαφερει τι θα πει ο κοσμος αλλα κ να ρωτησει καποιος θα πει οτι του το δωσανε για να το σωσει! Ισως του πουν κ μπράβο
 
.. Να ρωτησει καποιος θα πει οτι του το δωσανε για να το σωσει! Ισως του πουν κ μπράβο

Όχι ότι δεν υπάρχουν και οι αφελείς. Αλλά ένας λογικός άνθρωπος θα σκεφτόταν: "Μα καλά κι εσύ που είσαι ειδικός (!) τι έκανες τόσο καιρό";
 
Το ότι δεν τα φροντίζουν είναι γνωστό, αλλά να τα βλέπουν να πεθαίνουν και να ζητάνε και χρήματα αυτό είναι κάτι που με εξοργίζει. Έτσι ακριβώς πήρα το πρώτο μου κοκατιλ. Ήταν άρρωστο σε ένα πετ σοπ. Κι ενώ ο ίδιος ο ιδιοκτήτης μου είχε πει ότι θα το σκότωνε επειδή ήταν άρρωστο, όταν του είπα ότι θα το παρω, μου ζήτησε 40 ευρώ. Φυσικά θα μου πεις παίρνοντας ένα πουλάκι από την κόλαση που ζει διαιωνιζεις την κατάσταση και απομένουν χιλιάδες ακόμη. Παρόλα αυτά η αδυναμία που έδειξα εκείνη τη στιγμή έσωσε ένα πλάσμα, το οποίο σήμερα κοντεύει τα 15 έτη και είναι ακόμη υγιέστατο.

Για την πρόθεση όλων σας να βοηθήσετε, τι να πω! Είναι απλά συγκινητικο. Μπράβο σας!
 
Μα ο εμπορος τοχει τοσο καιρο σαν δυσφημιση στο μαγαζι του, νομιζω οτι δεν τον ενδιαφερει τι θα πει ο κοσμος αλλα κ να ρωτησει καποιος θα πει οτι του το δωσανε για να το σωσει! Ισως του πουν κ μπράβο
Συμφωνώ Τάκη!

Άλλωστε όταν είναι να σώσεις μια ζωή δεν το ρίχνεις στα παζάρια για να γλυτώσεις 10-20euro. Την σώζεις και τελειώνεις!

Καταλαβαίνω απόλυτα την οικονομική στενότητα που υπάρχει στις μέρες μας, για αυτό και προσφέρθηκαμε πολλοί από εμάς να βοηθήσουμε στην συγκεκριμένη περίπτωση. Παραθέτω την πολύ καλή πρόταση που ήδη έγινε από τον @IasonasΚ !
10 άτομα από 15 ευρώ και λύθηκε το πρόβλημα...
Eνα iban λογαριασμού για το πουλάκι και θα μαζευτεί το ποσό σε χρόνο μηδέν.

Αν τώρα θέλεις να τιμωρήσεις τον μαγαζάτορα του στέλνεις την αστυνομία με συγκεκριμένη καταγγελία για το πουλάκι και τον βασανισμό του και απαιτείς να ακολουθήσουν αυτά που πλέον με σαφήνεια λέει ο νόμος για τους κανόνες ευζωίας και βασανισμού ζώων. Με υποστήριξη φιλοζωικής; Ακόμα καλύτερα!
 
Ότι και να πει... Μακάρι να πιάσει τόπο γιατί από το ένα αυτί μπαίνει και από το άλλο βγαίνει... Δυστυχώς... Ειδικά αν γνωρίζεις κάποιον... Δυστυχώς ο άνθρωπος δεν αλλάζει... Απλά γίνεται...
 
Συμφωνώ Τάκη!

Άλλωστε όταν είναι να σώσεις μια ζωή δεν το ρίχνεις στα παζάρια για να γλυτώσεις 10-20euro. Την σώζεις και τελειώνεις!

Καταλαβαίνω απόλυτα την οικονομική στενότητα που υπάρχει στις μέρες μας, για αυτό και προσφέρθηκαμε πολλοί από εμάς να βοηθήσουμε στην συγκεκριμένη περίπτωση. Παραθέτω την πολύ καλή πρόταση που ήδη έγινε από τον @IasonasΚ !

Eνα iban λογαριασμού για το πουλάκι και θα μαζευτεί το ποσό σε χρόνο μηδέν.

Αν τώρα θέλεις να τιμωρήσεις τον μαγαζάτορα του στέλνεις την αστυνομία με συγκεκριμένη καταγγελία για το πουλάκι και τον βασανισμό του και απαιτείς να ακολουθήσουν αυτά που πλέον με σαφήνεια λέει ο νόμος για τους κανόνες ευζωίας και βασανισμού ζώων. Με υποστήριξη φιλοζωικής; Ακόμα καλύτερα!
Η καταγγελια προυποθετει οτι το πουλι θα ειναι εκει και η κρατηση του θα παραταθει, επισης αν ο εμπορος πει οτι χθες του το φερανε; Φυσικα με φιλοζωικη γινεται οργανωμενα!
 
Άλλωστε όταν είναι να σώσεις μια ζωή δεν το ρίχνεις στα παζάρια για να γλυτώσεις 10-20euro. Την σώζεις και τελειώνεις!
Νομίζω ότι αυτός είναι ο λόγος που συντηρεί ως ένα βαθμό αυτές τις καταστάσεις. Αυτό που λες Δημήτρη είναι ανθρώπινο και δεν το παρεξηγώ. Έχω όμως διαφορετική άποψη και ακόμη και αν δεν είναι πολύ συμπαθής, νομίζω ότι τέτοιου είδους επαγγελματίες πρέπει να τους κλείνεις την κάνουλα (χρήμα) ΤΕΛΕΙΩΣ. Σκεφτείτε έστω για μια στιγμή να το κάνουμε ΟΛΟΙ.
 
Νομίζω ότι αυτός είναι ο λόγος που συντηρεί ως ένα βαθμό αυτές τις καταστάσεις. Αυτό που λες Δημήτρη είναι ανθρώπινο και δεν το παρεξηγώ. Έχω όμως διαφορετική άποψη και ακόμη και αν δεν είναι πολύ συμπαθής, νομίζω ότι τέτοιου είδους επαγγελματίες πρέπει να τους κλείνεις την κάνουλα (χρήμα) ΤΕΛΕΙΩΣ. Σκεφτείτε έστω για μια στιγμή να το κάνουμε ΟΛΟΙ.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Σταύρο, όπως και η δυσφήμιση είναι το καλύτερο και σίγουρα πιάνει..
 
Νομίζω ότι αυτός είναι ο λόγος που συντηρεί ως ένα βαθμό αυτές τις καταστάσεις.

Φυσικά και είναι Σταύρο!

Για αυτό και η πρόταση μου έχει δυο σκέλη. Η μια είναι το να σώσεις την ζωή που είναι η προτεραιότητα και η δεύτερη η τιμωρία.
Για μένα το να χρησιμοποιήσεις την κατάσταση του πουλιού σαν διαπραγματευτικό πλεονέκτημα ώστε να κερδίσεις κάποια χρήματα (εφόσον υπάρχει και προσφορά βοήθειας επί της προκειμένης περίπτωσης) είναι εκτός της προσωπικής μου ηθικής κάτω από την λογική ότι εξισώνουμε το χρήμα και το κέρδος με ένα έμβιο ον.. Ι don't buy it!
Κι αν δηλαδή δεν "σου κάτσει" το παζάρι τι κάνεις; Παράτας το πουλάκι στην τύχη του;

Μιλάω πάντα για τις προσωπικές μου απόψεις.

Είναι μεν δυο αλληλένδετα πράγματα ( Διάσωση ζωής- Τιμωρία) άλλα κατά την άποψη μου χρήζουν ξεχωριστής αντιμετώπισης έκαστο.

Αυτό που κατά την άποψη μου συντηρεί όλους αυτούς τους αγύρτες είναι η αδιαφορία μας. Κάτι που ευτυχώς στην συγκεκριμενη περίπτωση δεν συμβαίνει.

Αν το πουλάκι ήταν υγιές και σε καλές συνθήκες, "παζάρεψε το" μέχρι εκεί που δεν πάει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top