Φροντίδα Ringneck σε κακή κατάσταση παρατημένο σε petshop

Τέλεια όλα! 👍 Αυτές οι φώτο δεν αφήνουν αμφιβολία ότι πρόκειται για αρσενικό.

Σχετικά με την ασθένεια στα φυτά σου, αγόρασε μια μπάρα πράσινο σαπούνι και τρίψτο στον τρίφτη. Διάλυσε το σε ένα ψεκαστήρι και θα δεις φοβερό αποτέλεσμα κι θεωρείται και οικολογική αντιμετώπιση. Εδώ στον Καναδά το βρίσκω έτοιμο να πουλιέται κι είναι φοβερά αποτελεσματικό. Στην Ελλάδα δεν κατάφερνα με τίποτα να ξεφορτωθώ μια και καλή την "ψώρα" ή βαμβακίαση όπως την λένε άλλοι.
 
Βάλτε στο προγραμμα με "δοκιμαστικά τεστ" και το μπανάκι... Θα του κάνει καλό να καθαριστει και θα τον ανακουφίσει στα σημεια που έχει πειράξει τα φτερα του..
Κάναμε και μπανάκι Βαγγέλη μου..σήμερα το πρωί πριν αλλάξουμε κλουβί.. Μια μέρα που περνούσα από το μαγαζί που ηταν.. Και του ήρθαν λίγες σταγόνες βροχής..άνοιγε όσο μπορούσε το κακόμοιρο τα φτερά του και πήγαινε πέρα δώθε να βραχεί.. Μου έχει μείνει αυτή η εικόνα και το είχα στο μυαλό μου από τη πρώτη μέρα.. Του έριξα το πρωί μερικά ψεκασματα από ψηλά.. Δεν το πήρε άσχημα.. Αλλά φοβόταν και το θόρυβο από το ψεκαστηρι μάλλον.. Αργότερα πάντως κάθησε και καθάρισε λίγο τα φτεράκια του.. Θα ξαναδοκιμασουμε σε κάνα δυο μέρες πάλι..
[automerge]1565202339[/automerge]
Σχετικά με την ασθένεια στα φυτά σου, αγόρασε μια μπάρα πράσινο σαπούνι και τρίψτο στον τρίφτη. Διάλυσε το σε ένα ψεκαστήρι και θα δεις φοβερό αποτέλεσμα κι θεωρείται και οικολογική αντιμετώπιση. Εδώ στον Καναδά το βρίσκω έτοιμο να πουλιέται κι είναι φοβερά αποτελεσματικό. Στην Ελλάδα δεν κατάφερνα με τίποτα να ξεφορτωθώ μια και καλή την "ψώρα" ή βαμβακίαση όπως την λένε άλλοι.
Έχεις δίκιο.. Το είδα κ εγώ χτες που ψαχνομουν τι να κάνω.. Πράσινο σαπούνι αλλά και μαγειρική σόδα.. Το θέμα είναι ότι αναγκάστηκα και κουτσουρεψα τη βουκαμβίλια μου που είχε φτάσει στο θεό.. Μου τη ξέρανε.. Μόνο λίγα κλαδάκια κοντά στις ρίζες είχαν ακόμα ζωή..άλλη μια ευτυχώς είναι μικρή η ζημιά.. Τη πλάκωσα με τη πίεση του νερού και βούρτσα.. Θα τα ψεκασω όμως κιόλας.. Κάτι παχύφυτα και γαριφαλλιες εντομεταξη ούτε που το ακούμπησε.. Τις τριανταφυλλιές μου τις ριμαξε επίσης.. Να σκάσω κοντεύω.. ☹️
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βρε παιδιά, δεν είναι στενό (σε βάθος) το κλουβί; Σε μια βδομάδα δεν θα χει μείνει ουρά ούτε για δείγμα.

Χριστίνα να το χαίρεσαι, είναι όμορφο πουλάκι.
 
Βρε παιδιά, δεν είναι στενό (σε βάθος) το κλουβί; Σε μια βδομάδα δεν θα χει μείνει ουρά ούτε για δείγμα.

Χριστίνα να το χαίρεσαι, είναι όμορφο πουλάκι.

Παιδιά μέτρησα της Ελένης το κλουβί (ίδιο με του Ιάσονα), επειδή ανοίγουν δυο πόρτες συγχρόνως ίσως βολεύει καλύτερα,
είναι βέβαια 8 πόντους μικρότερο στο βάθος και 3 στο πλάτος (το τελευταίο αμελητέο)


το δικό μου... Του Ιάσονα
Ύψος 83.. 88
Βάθος 45..38
Πλάτος 64..61


Στενό είναι...
Οι πόρτες του δικού μου Σταύρο ήταν το πρόβλημα, είναι πολύ μικρές. Κανονικά θέλουν άλλη διάταξη οι πατήθρες
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θα φταίω αν.😜δημιουργήσω πάλι; 😁

00 (680 x 844).webp

Θα έβαζα μια
1) μία πατήθρα ψηλά, η οποία μπορεί να στερεωθεί στο κάτω μέρος και ανάμεσα από τις πόρτες
2) τα παιχνίδια δεξιά και αριστερά της επάνω πατήθρας
3) δυο πατήθρες κάτω
4) την τροφή και το νερό κάτω αριστερά και δεξιά όσο πιο άκρη μπορούν να στερεωθούν
 
Βρε παιδιά, δεν είναι στενό (σε βάθος) το κλουβί; Σε μια βδομάδα δεν θα χει μείνει ουρά ούτε για δείγμα.

Χριστίνα να το χαίρεσαι, είναι όμορφο πουλάκι.
Σε ευχαριστώ πολύ Σταύρο..
Στενό είναι όντως το κλουβακι. Για την ουρά φοβάμαι επίσης..
Δεν μπορώ να καταλάβω από τη φωτογραφία Σίσσυ μου πως την εννοείς τη διάταξη στις πατηθρες.. Δοκίμασα πάντως να τις βάλω και διαφορετικά μήπως κερδίσω χώρο.. Αλλά δεν μου κάθονταν με τίποτα.. Το παλιό κλουβί είναι καλό από θέμα χώρου αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να φτιάξω αυτό η να του πάρω μόλις μπορέσω ένα καινούργιο.. Θα δω τι θα κάνω.. Τουλάχιστον δεν δαγκώνει τις σκουριές πια.. Και είναι μεγάλη ανακούφιση αυτό..
 
Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να βάλεις τα μπολ τελείως στις γωνίες και να μετακινήσεις την πατήθρα στο κέντρο ακριβώς δίνοντάς του λίγο περισσότερο χώρο προς τον τοίχο για να δεις αν ακόμη θα τρίβεται η ουρά του όταν μετακινείται.
 
... Δεν μπορώ να καταλάβω από τη φωτογραφία Σίσσυ μου πως την εννοείς τη διάταξη στις πατηθρες..
rsz_1img_20190807_103901 - Αντίγραφο.webp

Ανάμεσα στη βάση των δύο πορτών και λίγο πιο κάτω στη πρόσοψη του κλουβιού (εκεί που έχω τον κύκλο) θα μπει η μια άκρη της πατήθρας και η άλλη άκρη της στην πίσω πλευρά στου κλουβιού ακριβώς στο ίδιο ύψος.

00 (680 x 844).webp

Το ίδιο θα ισχύσει και για τις άλλες δύο πατήθρε,ς που θα τοποθετηθούν χαμηλότερα, δεξιά κι αριστερά από το πάνω μέρος των κάτω πορτών.
[automerge]1565216162[/automerge]
Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να βάλεις τα μπολ τελείως στις γωνίες και να μετακινήσεις την πατήθρα στο κέντρο ακριβώς δίνοντάς του λίγο περισσότερο χώρο προς τον τοίχο για να δεις αν ακόμη θα τρίβεται η ουρά του όταν μετακινείται.
Κάνε μου λιανά τα σχέδια, δεν κατάλαβα τίποτα η... Διακοσμήτρια! 🤪
 
@Sissy Σχέδια δεν μπορώ να κάνω και γενικά με μπερδεύουν κι όταν τα βλέπω κι απο άλλους γκουχ γκουχ... 😂

Είπα τα μπολ να μην είναι εκεί που είναι αλλά να πάνε στις γωνίες, να τα μετακινήσει δηλαδή ακριβώς οριζόντια κι αριστερά απο εκεί που τα έχει τοποθετήσει να κολλήσουν στην πρόσοψη του κλουβιού. Έτσι αφού δεν θα είναι κολλημένα στην πατήθρα θα μπορεί να μετακινήσει την πατήθρα λίγο πιο κεντρικά ανάμεσα στις δύο πλαϊνές πλευρές του κλουβιού ελπίζοντας να κερδίσει λίγα εκατοστά για την ουράκλα.
 
Ποια πατήθρα, την ήδη υπάρχουσα εννοείς; ή κάτι σε σχέση με τη δική μου τοποθέτηση, αυτό δεν αντελήφθην 😉 😁
[automerge]1565216719[/automerge]
@Sissy Σχέδια δεν μπορώ να κάνω και γενικά με μπερδεύουν κι όταν τα βλέπω κι απο άλλους γκουχ γκουχ... 😂
Εγώ κάνω αυτή τη δουλειά εδώ μέσα, μη μου μοιράζεις τη.😜δόξα!
 
Ποια πατήθρα, την ήδη υπάρχουσα εννοείς; ή κάτι σε σχέση με τη δική μου τοποθέτηση, αυτό δεν αντελήφθην 😉 😁
Ναι την ήδη υπάρχουσα.

Εγώ κάνω αυτή τη δουλειά εδώ μέσα, μη μου μοιράζεις τη.😜δόξα!
Δεν την μοιράζω αλλά δεν το 'πιασες το υπονοούμενο. 😛
 
Ναι την ήδη υπάρχουσα.
Δεν την μοιράζω αλλά δεν το 'πιασες το *υπονοούμενο. 😛
Μα η ήδη υπάρχουσα θεωρώ πως δεν εξυπηρετεί...

Ούτως ή άλλως αυτό το πουλί δεν μπορεί να πετάξει σε κλουβί, μόνο σκαρφαλώνει. Καλύτερα ν΄ανοίξει και να ισορροπήσει γενικότερα ο χώρος...
*.. Έβγαλε ο Σταύρος εκείνα τα σφυράκια... Τα θυμάσαι; Μου θες και υπονοούμενα 🤣
 
Γλύκας είναι τώρα που γλύτωσε από την καρμιριά και την απανθρωπιά του προηγούμενου (ας μη χαρακτηρίσω) θα "αναστηθεί" ο κουκλάκος.
Ασε που απέκτησε ήδη αρκετούς νονούς και φυσικά την διακοσμήτρια εσωτερικών παπαγαλοχώρων @Sissy
 
Μα η ήδη υπάρχουσα θεωρώ πως δεν εξυπηρετεί...
Έχεις δίκιο Σίσσυ.. Δεν εξυπηρετεί ορίζοντα όπως και να τη βάλω.. Και πιο κοντά στη πρόσοψη να τη φέρω όπως λέει ο Φοίβος.. Θα τρίβεται η ουρά του όταν γυρνάει.. Δεν κάθεται και σε ένα σημείο..σαν σβούρα γυρίζει γύρω γύρω.. Κάθετα κάπου ανάμεσα στις πόρτες όπως επίσης λες μόνο αν μπει.. Το θέμα είναι πως για να αλλάξουν πάλι οι πατηθρες το πουλί πρέπει να βγεί από το κλουβί. Γιατί δεν μπαίνουν βγαίνουν εύκολα.. Με δεματικά τις έχω πιάσει.. Μου έχει στείλει και ο @vagelis76 σωστές πατηθρες. Έλεγα μήπως βολεψουν και καλητερα.. Οπότε τις περιμένω κι αυτές να έρθουν για να κάνω τις αλλαγές.. Μη το βάζω το βγάζω το πουλάκι όλη την ώρα..
 
Ήμουν λίγο αδιαθετη αυτές τις μέρες αλλά και δεν προλάβαινα να σας ενημερώσω.. 😁
Και τώρα λίγο στο τρέξιμο είμαι πάλι..υπάρχουν νέα από το πουλάκι..όλα καλά είναι.. Μόνο προς το καλητερο πάμε..όνομα δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα.. Θα προσπαθήσω να μπω πιο αργά το βράδυ να σας πω με λεπτομέρειες όλα τα καλά μας νέα.. 😊
Καλή μέρα να έχετε όλοι.. Και να είστε πάντα καλά..🙂
 
Xαίρομαι παρα πολύ όταν μαθαίνω τέτοια νέα. Περαστικά σου κι εσένα και πολλές χαρές για όλους σας. Και για μας που θα περιμένουμε να χαρούμε με τα νέα σας το βράδυ.
 
Εδώ στον Καναδά το βρίσκω έτοιμο να πουλιέται κι είναι φοβερά αποτελεσματικό. Στην Ελλάδα δεν κατάφερνα με τίποτα να ξεφορτωθώ μια και καλή την "ψώρα" ή βαμβακίαση όπως την λένε άλλοι.
Υπαρχει το Αρκαδι ετοιμο τριμμένο για πλυσιμο μωρουδιακων ρουχων
 
Back
Top