Φροντίδα Ringneck σε κακή κατάσταση παρατημένο σε petshop

Να ρωτήσω κάτι τελευταίο για απόψε και πάω για ύπνο γιατί άρχισαν τα μάτια μου να κάνουμε πουλάκια.. 😁
Υπάρχει λόγος στη συγκεκριμένη περίπτωση να του ζητήσω να μου δώσει από το φαγητό που του δίνει ..η απλά τα πετάω όλα και του βάζω σωστή τροφή;
[automerge]1564617570[/automerge]
Εντάξει.. Δεν το κατάλαβα Σίσσυ μου.. Κανένα πρόβλημα.. Οπότε μιλάω με τον Ιάσονα..σας ευχαριστώ και πάλι παιδιά.. Πάω για ύπνο.. Καλή σας νύχτα και καλό ξημέρωμα να έχετε..
Θα ήταν προτιμότερο αν αλλάξεις τροφή να γίνει σταδιακά, οπότε ρώτα τι του δίνει και να σου δώσει να έχεις.
Για οτιδήποτε χρειαστεί να με υπολογίζεις Χριστίνα... Πχ αν θέλεις να μεταφέρω το κλουβί, για οτιδήποτε τα λέμε.
Καλό ύπνο και καλή ξεκούραση!
 
Γιατρό ψάχνω τώρα παιδιά.. καλημέρα και καλό μήνα να έχουμε.. είδα για ένα κέντρο που είναι και πολύ κοντά μου..στο Νέο Ηράκλειο.. Θα τους πάρω τηλέφωνο με το που γυρισω
Το πρωτο κιόλας βράδυ θα βάλεις αλουμινόχαρτο κάτω από τη σχάρα του κλουβιού και το πρωι θα στείλεις τις κουτσουλιές/α για ανάλυση στη Κομοτηνή... Το κόστος είναι 10-15 ευρω για το εργαστήριο και ότι σου χρεώσει η courier που θα το στείλεις.Βέβαια μίλα πρωτα μαζί τους για να σε καθοδηγήσουν για όλη τη διαδικασία και μήπως κλείνουν αυτές τις μέρες. Επίσης θα περιγράψεις τη κατάσταση του πουλιού μήπως χρειαστεί να κάνουν και κάποιες άλλες αναλύσεις (με
Αισθάνομαι λίγο ανασφάλεια απλά να στείλω τις κουτσουλιές.. Πιστεύω το καλύτερο είναι να το δει ένας έμπειρος γιατρός ώστε να κρίνει αυτός τι εξετάσεις θα χρειαστεί να γίνουν..
Δυστυχώς με τη κα Δουκάκη δεν έχω καταφέρει να επικοινωνήσω ακόμα.. Αν και τώρα λόγο Αυγούστου κτλ..άστα να πάνε..
Το ιατρείο που λέω είναι αυτό.. Αν το έχει επισκεφτεί κάποιος και γνωρίζει τιμές ρε παιδιά θα με βοηθήσει πολύ να ξέρω στο περίπου.. Θα ρωτήσω κι απ'το τηλέφωνο πάντως..
[automerge]1564641976[/automerge]
Αυτό είναι το ιατρείο που λέω..
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Στο Νέο Ηράκλειο είναι η Κα Βανέσα Μάντακα την οποία έχω επισκεφθεί κι εγώ. Είναι γνώστης. Πάρε τηλέφωνο για να δεις το πρόγραμμα της.


Αν θέλεις βοήθεια στην διαδικασία στείλε μου μήνυμα για να δούμε τους χρόνους. Μένω πολύ κοντά.
 
Επίσης η τροφή που του δίνει εκεί Σίσσυ είναι φαντάζομαι από κάτι τσουβαλια που έχει χύμα στο μαγαζί.. Με μπόλικη πρωτεινη.. Μιας και είναι μες τα μαμουνια. Έλεγα μήπως να το αποφύγω..
[automerge]1564642874[/automerge]
Σ' ευχαριστώ πολύ Δημήτρη.. Θα το κοιτάξω με το που γυρίσω Αθήνα.. Ξύπνησε η μικρή μου εντομεταξη.. Καλή μέρα να έχετε..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν απαντούσα σ' αυτό το θέμα γιατί όσο με συγκινεί η κίνηση της φίλης Χριστίνας άλλο τόσο φοβάμαι ότι θα ανοίξω το στόμα μου για τον πετσοπα και δεν με ξεπλένει ούτε ο Νιαγάρας τελικά.
Να πω ότι θα έπρεπε να ξέρουμε κατ' εμε το όνομα του πετ σοπ, εκτός αν αναφέρθηκε και μου ξέφυγε.

Μπράβο για την κίνησή σου Χριστίνα και μπράβο σε όλους για το ενδιαφέρον. Δεν είναι κάτι που βλέπουμε πρώτη φορά (ούτε και τελευταία) στο pet birds. Και αν και συμφωνώ με τον Σταύρο ότι κάτι τέτοιοι "επαγγελματίες" παίζουν με τις ευαισθησίες μας για να βγαλουν φράγκα, δεν θα μπορούσαμε εύκολα να "προσπεράσουμε" κάποιες καταστάσεις και να αφήσουμε τα πουλάκια να υποφέρουν. Μεγάλη συζήτηση αυτή δε μπορεί να γίνει εδώ.

Διάβασα κάπου να του δίνεις την τροφή που του δίνει αυτός. Με τίποτα, απο εκεί μέσα πάρε μόνο το πουλάκι και φύγε τρέχοντας. Πάρτου σωστή, επώνυμη συσκευασμένη τροφή και όλα τα άλλα αναγκαία που φυσικά θα σου πουν όλοι. Εύχομαι μια καλή ζωή να έχετε και να ζήσετε μεγάλες αγάπες με την ψυχούλα.

Για γιατρό θα πρότεινα κι εγώ τη Δρ. Γκρέι που πάω τα δικά μου (https://community.petbirds.gr/threads/animal-medical-center-patricia-gray.29890/) αλλά ξέρω ότι κλείνουν την Δευτέρα. Οπότε αφού τα παιδιά συστήνουν το κτηνιατρικο κεντρο που ανέφερες, βουρ για να μάθεις το πρόγραμμα τους.
 
Ευχαριστώ πολύ κύριε Διονύση.. (έχω ρίξει τόση μελέτη εδώ.. Που σας έχω μάθει πια τους περισσότερους με το όνομα σας).
Πριν από λίγο μίλησα με το κέντρο στο Ηράκλειο.. Μου είπαν πως θα βρίσκονται εκεί για ότι χρειαστεί για όλη την επόμενη βδομάδα τουλάχιστον.. Μου είπαν επίσης πως δεν χρειάζεται να κλείσω καν ραντεβού.. Απλά πάω το πουλάκι και το βλέπουμε... Οπότε.. Μια χαρά.. Μόλις μίλησα επίσης και με ένα φίλο μου.. Θα πάει αύριο το μεσημέρι να μου πάρει ένα κλουβακι μεταφοράς που είχα δει σε ένα κινέζικο πολυκατάστημα στο Περιστέρι που νομίζω είναι το ιδανικό..όλα καλά πάνε.. κάποια στιγμή το Σάββατο θα πεταχτω και στο κέντρο για τροφές κτλ..
Το μπαλκόνι μου εντομεταξη είναι γεμάτο με κλαδιά ελιάς που είχα μαζέψει στα κλαδέματα.. Οπότε θα φτιάξω και πατηθρες..
 
Παιδια στην Κομοτηνή αποτι εχω διαβασει ειναι οι φθηνοτερες εξετασεις, καλο ειναι να ξερει η κοπελα η να ρωτησει τις τιμες εξετασεων των Αθηναιων ιατρων, μην βρεθει προ εκπληξεως, καθοτι εχει δηλωσει οτι δυσκολεύεται οικονομικα
 
Είχα σκοπό να ρωτήσω από το τηλέφωνο για το κόστος.. Δεν ρώτησα αλλά θα ρωτήσω σίγουρα πριν τις κάνω.. Ας δούνε το πουλάκι να μου πουν πρώτα τι ακριβώς εξετάσεις θα πρέπει να κάνουμε.. Και βλέπουμε..η κα Δουκάκη τη πρώτη φορά που κάναμε πάντως γενικές εξετάσεις
στις κουτσουλιές.. (μου έστειλε με μέιλ τις απαντήσεις το ίδιο απόγευμα).. Μου χρέωσε μαζί με την εξέταση του πουλιού..35 € ..
Ο κ Ακριβος πάλι..χωρίς ειδικές εξετάσεις.. Αλλά και για τα δύο πουλάκια.. Μου είχε πάρει 40€.. Τι να κάνω τώρα ρε παιδιά.. Πάνω κάτω τα ίδια υπολογίζω να παίρνουν και οι υπόλοιποι.. Το θέμα είναι ότι είναι να γίνει.. Να γίνει σωστά.. Και να μη τρέχω μετά "για δεύτερη γνώμη"..
 
Εγω πρότεινα το κέντρο της Κομοτηνής γιατί ξέρω οτι γίνονται εργαστηριακές εξετάσεις και αντιβιογραμμα ταυτόχρονα... Οπότε αν κάτι έχει το πουλάκι σου δίνει πλήρη αγωγή αμέσως.
Αν ο γιατρός που θα το πας έχει τη δυνατότητα να κάνει εργαστηριακές και ταυτόχρονα να εξετάσει το πουλάκι θα ήταν το ιδανικότερο.Αλλά απ όσο γνωρίζω οι περισσότεροι(όχι ολοι) εξετάζουν το πουλί, βλέπουν κουτσουλιές στο μικροσκόπιο και δίνουν αγωγή.
Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω, σου πρότεινα αυτό για τους παραπάνω λόγους και επειδή αυτό χρησιμοποιώ κι εγω για προληπτικές εξετάσεις κάθε εξάμηνο στα πουλάκια μου.
 
Θα ήταν προτιμότερο αν αλλάξεις τροφή να γίνει σταδιακά, οπότε ρώτα τι του δίνει και να σου δώσει να έχεις.
Διάβασα κάπου να του δίνεις την τροφή που του δίνει αυτός. Με τίποτα, απο εκεί μέσα πάρε μόνο το πουλάκι και φύγε τρέχοντας.
Εγώ το έγραψα Διονύση, το πουλί τρώει (τουλάχιστον) ενάμιση χρόνο ''αυτή'' τη τροφή. Δεν βρίσκω το λόγο να μη του ζητήσει να της δώσει τροφή, ώστε σταδιακά να ξεκινήσει την αλλαγή της...Ακόμα κι αν η αλλαγή τροφής γίνει με μιας, καλό θα είναι να υπάρχει η ήδη γνωστή στο πουλί για το ''μήπως'' δεν φάει τη νέα. 😉

Εγω πρότεινα το κέντρο της Κομοτηνής γιατί ξέρω οτι γίνονται εργαστηριακές εξετάσεις και αντιβιογραμμα ταυτόχρονα... Οπότε αν κάτι έχει το πουλάκι σου δίνει πλήρη αγωγή αμέσως.
Αν ο γιατρός που θα το πας έχει τη δυνατότητα να κάνει εργαστηριακές και ταυτόχρονα να εξετάσει το πουλάκι θα ήταν το ιδανικότερο.Αλλά απ όσο γνωρίζω οι περισσότεροι(όχι ολοι) εξετάζουν το πουλί, βλέπουν κουτσουλιές στο μικροσκόπιο και δίνουν αγωγή.
Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω, σου πρότεινα αυτό για τους παραπάνω λόγους και επειδή αυτό χρησιμοποιώ κι εγω για προληπτικές εξετάσεις κάθε εξάμηνο στα πουλάκια μου.
Ένα δεν αντιλαμβάνομαι Βαγγέλη...
Πως η (μικροβιολόγος) Gray, απαιτεί φρέσκες κουτσουλιές ώστε να κάνει εξέταση, ενώ στο εργαστήριο της Κομοτηνής δέχονται πολλών ημερών κουτσουλιές (μέχρι να φτάσουν, χειμώνα-καλοκαίρι).
Εγώ λοιπόν δεν βλέπω να υπάρχει καμία ''λογική'' σε αυτή την απόκλιση μεταξύ τους.
 
Ένα δεν αντιλαμβάνομαι Βαγγέλη...
Πως η (μικροβιολόγος) Gray, απαιτεί φρέσκες κουτσουλιές ώστε να κάνει εξέταση, ενώ στο εργαστήριο της Κομοτηνής δέχονται πολλών ημερών κουτσουλιές (μέχρι να φτάσουν, χειμώνα-καλοκαίρι).
Εγώ λοιπόν δεν βλέπω να υπάρχει καμία ''λογική'' σε αυτή την απόκλιση μεταξύ τους.
Εγω στελνω κουτσουλιες χειμώνα, που συλλέγω τις κουτσουλιες σε αλουμινοχαρτο,το διπλώνω και μπαινει σε σακκουλακι και μετά σε φάκελο. Το καλοκάιρι και όσο είναι πιο ζεστός ο καιρός μου ζητάει να μπουν οι κουτσουλιες σε ουροσυλλέκτη ώστε να μη χαθεί η υγρασία τους. Η πραλλαβη των δειγματων από το εργαστήριο, γινεται μεσα σε 2 μέρες από Κρήτη.
Σίσσυ μου δε μπορω να πω γιατι ο μέν θέλει κουτσουλιες φρέσκιες ενω ο άλλος μπορεί να κάνει ανάλυση σε κουτσουλιες 2 ημερών.
 
Εγώ πάλι είχα την εντύπωση πως αυτό που κάνουν.. Το να δουν τις κουτσουλιές με το μικροσκόπιο δηλαδή.. Πως αυτό είναι ο εργαστηριακός έλεγχος που λέμε..
[automerge]1564688491[/automerge]
Όσο για τη τροφή μαλλιών έχεις δίκιο Σίσσυ.. Θα του πάρω λίγο να υπάρχει και βλέπουμε..
 
Πάντως κι εγώ είμαι της άποψης ότι για αρχή καλό θα ήταν να το δει από κοντά κάποιος γιατρός και στην πορεία γίνονται και οι οποίες εξετάσεις στην κομοτηνη.
 
Ρητορικά απευθύνθηκα σ΄εσένα Βαγγέλη μου... :)
Σίσσυ μου δε μπορω να πω γιατι ο μέν θέλει κουτσουλιες φρέσκιες ενω ο άλλος μπορεί να κάνει ανάλυση σε κουτσουλιες 2 ημερών.
Προτείνω ο Διονύσης ErnestoTheParrotlet να μας το αποσαφηνίσει, την επόμενη φορά που θα την επισκεφτεί 😉
Εγώ πάλι είχα την εντύπωση πως αυτό που κάνουν.. Το να δουν τις κουτσουλιές με το μικροσκόπιο δηλαδή.. Πως αυτό είναι ο εργαστηριακός έλεγχος που λέμε..
Καμία σχέση Χριστίνα, στο μικροσκόπιο φαίνονται συγκεκριμένα στοιχεία, στον εργαστηριακό έλεγχο γίνονται αντιδράσεις-καλλιέργειες κτλ οπότε αποδεικνύονται στοιχεία που δεν θα μπορούσαν να φανούν αλλιώς
 
Ένα δεν αντιλαμβάνομαι Βαγγέλη...
Πως η (μικροβιολόγος) Gray, απαιτεί φρέσκες κουτσουλιές ώστε να κάνει εξέταση, ενώ στο εργαστήριο της Κομοτηνής δέχονται πολλών ημερών κουτσουλιές (μέχρι να φτάσουν, χειμώνα-καλοκαίρι).
Εγώ λοιπόν δεν βλέπω να υπάρχει καμία ''λογική'' σε αυτή την απόκλιση μεταξύ τους.

Η αποκλιση μπορει να προκυπτει απο το γεγονος οτι μιλαμε για ενα διαγνωστικο κεντρο σε συγκριση με ενα ιατρειο.
Θεωρω οτι εξοπλισμος και μεθοδοι διαφερουν.
 
Εγω στελνω κουτσουλιες χειμώνα, που συλλέγω τις κουτσουλιες σε αλουμινοχαρτο,το διπλώνω και μπαινει σε σακκουλακι και μετά σε φάκελο. Το καλοκάιρι και όσο είναι πιο ζεστός ο καιρός μου ζητάει να μπουν οι κουτσουλιες σε ουροσυλλέκτη ώστε να μη χαθεί η υγρασία τους. Η πραλλαβη των δειγματων από το εργαστήριο, γινεται μεσα σε 2 μέρες από Κρήτη.
Σίσσυ μου δε μπορω να πω γιατι ο μέν θέλει κουτσουλιες φρέσκιες ενω ο άλλος μπορεί να κάνει ανάλυση σε κουτσουλιες 2 ημερών.
σε εμένα γιατί δεν είπαν να τις βάλω σε ουροσυλλεκτη όμως; καλοκαίρι τις έστειλα..
Υ. Γ συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος αλλά θα ήθελα να μάθω κ. Διονυση όταν πάτε στην κ. ΓΚΡΕΙ τον λόγο που δεν δέχονται από επαρχία κουτσουλιές και όχι αφού δεν έχουν δει το πουλάκι και να ρωτήσετε αν είναι εύκολο βέβαια χωρίς να σας βάζω σε κόπο τι γίνεται στην αντίθετη περίπτωση..
[automerge]1564697534[/automerge]
Η αποκλιση μπορει να προκυπτει απο το γεγονος οτι μιλαμε για ενα διαγνωστικο κεντρο σε συγκριση με ενα ιατρειο.
Θεωρω οτι εξοπλισμος και μεθοδοι διαφερουν.
Ποια η διαφορά όμως ως προς το αποτέλεσμα των εξετάσεων; Αντώνη;
 
σε εμένα γιατί δεν είπαν να τις βάλω σε ουροσυλλεκτη όμως; καλοκαίρι τις έστειλα..
Σε ουροσυλλεκτη και με φυσιολογικό ορό... Εγώ έτσι στέλνω...
 
Καλημέρα..χτες έστειλα κάποιον να ελέγξει και το πουλάκι βρίσκεται ακόμα εκεί.. Οπότε όλα καλά.. αύριο γυρνάω Αθήνα.. Ξέχασα να σας πω κιόλας..χτες μίλησα με τον Ιάσονα και για το κλουβί.σημερα θα δούμε πώς και τι.. Οπότε θα έχει και το κλουβακι του το πουλάκι..ήταν ένα μεγάλο ανχος και αυτό..σε ευχαριστώ πολύ και δημοσίως Ιάσονα..🙂.
 
Θεωρητικα δεν θα πρεπει να υπαρχει διαφορα Βασω.
Το ελπίζω 🤔
[automerge]1564725507[/automerge]
Καλημέρα..χτες έστειλα κάποιον να ελέγξει και το πουλάκι βρίσκεται ακόμα εκεί.. Οπότε όλα καλά.. αύριο γυρνάω Αθήνα.. Ξέχασα να σας πω κιόλας..χτες μίλησα με τον Ιάσονα και για το κλουβί.σημερα θα δούμε πώς και τι.. Οπότε θα έχει και το κλουβακι του το πουλάκι..ήταν ένα μεγάλο ανχος και αυτό..σε ευχαριστώ πολύ και δημοσίως Ιάσονα..🙂.
Μπρε παιδιά.. Εγώ να ξέρεις είμαι εδώ για σένα ότι χρειαστείς μην διστάσεις είμαι από επαρχία δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε μεταφορά και ότι δηποτε μπορεί να σε βοηθήσει από κοντά αλλά ότι χρειαστείς και μπορώ πολύ ευχαρίστως... Όλοι δύσκολα είμαστε μην διστάσεις ακόμα και λογαριασμό να βάλεις... Μπράβο και πάλι...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top