Ασθένειες RINK NEK με κλειστά φτερά

Πωλινα επειδη θυμαμαι οτι παλαιοτερα ειχες αντιμετωπισει Pbfd σ ενα κοκατιλ θα μπορουσε να ειναι κατο τετοιο;Να εχει υπαρξει δηλαδη τετοιου ειδους παραμορφωση στα φτερα απο αυτη την ασθενεια;
 
το PBFD είναι ασθένεια (ιός) Φτερών-πούπουλων και Ράμφος. Που επηρεάζει δομή του δέρματος και έλλειψη της ειδικής σκόνης στα φτερά των πουλιών. Το φτέρωμα του πουλιού φαίνεται μια χαρά.

Εδώ έχουμε θέματα με τη λάθος τοποθέτηση των κόκαλον. Το προβλιμα παρουσιάστηκε πριν κάποιες μήνες και όχι χρονια πριν. Υποψιάζομαι ότι μπορεί να είναι σπάσιμο των ώμων, δίκρανου ή Κορακοειδές κοκκαλου, ίσος διαστρέμματα ή βλάβη της άρθρωσης (π.χ. κάποιος όγκος που να σπρώχνει τα φτερά μπροστά.)... Αν η διατροφή του πουλιού είναι φτωχή σε βιταμίνες και ιχνοστοιχεία τότε μπορεί να είναι ραχίτιδα.

Ότι κι να είναι θέλει εξέταση του γιατρού.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα συμφωνήσω με την γνώμη περι πιθανού εγκεφαλικού και θα συμπληρώσω την πιθανότητα τραυματισμού στη σπονδυλική στήλη απο τρακάρισμα στην προσπάθεια του να πετάξει. Συνέβη πρόσφατα κάτι τέτοιο μήπως;
 
Τι διατροφή ακολουθεί ο Illuminati? Ποσο χρόνον είναι;

Έγραψες ότι πλέον δεν τινάζει τα φτερά και δεν τα ανοίγει... αλλα μπορεί να κουνήσει τα φτερά καθόλου; Όταν τα καθαρίζει δεν τα κουνάει/σηκώνει;

Αν είναι ίμερος και μπορείς να το πάρεις στα χερια, δες με απαλά χάιδεματα στη πλάτη αν του προεξέχει κανένα κόκκαλο η κανένας σπονδυλος; Μπορεί να έχει σπονδιλικη βλάβη όπως είπε κι ο Ανέστης.

Αλλα ότι κι να λέμε εδώ δεν είναι τυποτα χωρίς την ιατρικη εξέταση. Απλά έχω πολύ περιέργεια το τι έχει και εύχομαι να φτιαχτεί σύντομα.

Μέχρι στιγμής, με μια γρηγορη αναζήτηση βρήκα αυτό το link, ρίξτε μια ματια -
Nutrition in Passerines: Nutrition: Exotic and Zoo Animals: Merck Veterinary Manual
 
Και εγώ πιστεύω ότι το πουλί χρειάζεται οπωσδήποτε γιατρό και μάλιστα όσο πιο σχετικό γίνεται. Αν το αποφασίσεις που το εύχομαι, μπορείς να απευθυνθείς στο εργαστήριο πτηνοπαθολογίας στην αγία Παρασκευή ή εδώ στη Λεωφόρο Μεσογείων.

Κατά τα άλλα, εφόσον νομίζεις ότι δεν πονάει προσπάθησε να στερεώσεις με κάποιον τρόπο τα φτερά στην κανονική τους θέση και στη συνέχεια παρατήρησε εάν η δυσκολία στην κίνηση οφειλόταν στο εμπόδιο που έβαζαν τα φτερά στα πόδια του ή αν υπάρχει πρόβλημα και στα ίδια τα πόδια.
 
καλησπέρα... Είναι περίπου 7-8 ετών κεφάτος και άνετος.. Έφτιαξα κάπως τα φτερά του με ένα σελοτέιπ αλλά ΄μόνο για λίγο καθώς αγωνίσθηκε και το έβγαλε... Περπατούσε κανονικότατα κανένα πρόβλημα...όταν είναι τα φτερά όπως τα βλέπετε στην φωτογραφία τότε ζορίζεται γιατί τον μπερδεύουν στα πόδια, απλά περιμένω να μεγαλώσουν ώστε να μην μπαίνουν στα πόδια του περπατάει παντού...άμμο χαλίκια πλακάκια τσιμέντο...η διατροφή του είναι η συνήθεις όπως αυτά που τρώει και η οικογένεια μου καθημερινά, σήμερα μίλησα με κάποιο γιατρό ο οποίος μου είπε ότι μάλλον πρόκειται για έλλειψη βιταμίνης D που απορροφάει το ασβέστιο, δεν προεξέχει κανένα κόκκαλο και δεν πονάει πουθενά παρά το συνεχές ψηλάφισμα-μασάζ που του κάνω...
 
Βγάζε το κλουβί κάθε πρωί που η ζέστη υποφέρεται για 15 λεπτά στον ήλιο. Να έχει απευθείας έκθεση το πουλί. Μπορείς επίσης να τον δροσίζεις την ίδια ώρα με ένα μπανάκι-ψέκασμα με νερό.
 
φρούτα διαφόρων ειδών... Μαρούλια κοτοπουλάκι μπάμιες πίνει χυμό αρκετό νερό ντομάτα αρκετή και αγγούρι τσιμπάει διάφορα από κρεατικά δοκιμάζει λάδι από την σαλάτα... Και φυσικά έχει τα σπόρια του εξωτικά αποξηραμένα φρούτα φυστίκια χωρίς αλάτι κλπ
 
Μα σαλοτειπ στον παπαγαλο; η προσωπική μυ γνώμη όπως είδα και των περισσοτερων είναι να το πας σε πτηνιατρο η κτηνιατρο... μην ψάχνεις να βρεις... μπορεί να έχει μια σοβαρή ασθένεια να το χασεις ( χτυπά ξύλο ) και είναι κρίμα!
 
Σήμερα ο παπαγάλος μου με άφησε και του έβαλα σελοτέιπ στα φτερά και ξεμπλόκαραν τα πόδια του κινείται πολύ καλύτερα γιατρός σχετικός έκρινε ότι θέλει μόνο ασβέστιο και βιταμίνη D ... Θα δούμε την συνέχεια πορεία του...
 
το ίδιο πράγμα είναι, αρκεί να μην αφήνει υπολίματα κόλας στα φτερά
 
Καλημέρα αγαπητή μου φίλη... Τα φτεράκια του παπαγάλου μου δεν έφτιαξαν τελικά... Και γιατροί το είδαν και διάφορα άκουσα αλλά αποτέλεσμα μηδέν... Και μάλιστα δεν μπορώ και να τα ανοίξω ούτε μόνος μου σαν να έχουν μαγκώσει τελείως.. Ένας μόνο παππούς τυχαίως μου είπε ότι έχει ρευματισμούς, από διάθεση οκ, από περπάτημα οκ, από φαγητό οκ... Και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου... Και εύχομαι τα καλύτερα
 
Δεν πειράζει, από τη στιγμή που δεν πονάει είναι καλά. Έχεις ένα πανέμορφο πουλάκι, ιδιαίτερο και ίσως μοναδικό! Να το χαίρεσαι!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Σε ευχαριστώ, αλλά είδα ότι και εσύ έχεις το ίδιο και άλλο ένα;
 
Back
Top