Γενικά Tι σημαίνει η κίνηση του παπαγάλου μου μπρος-πίσω με το κεφάλι;

Εγγραφή
9 Απρ 2019
Μηνύματα
231
Καλησπερα παιδια τωρα η σχεση μου με τον κοκη έχει βελτιωθεί πάρα πολύ δεν μπορεί ακόμα να ανέβει στο χέρι μου αλλά θα γίνει και αυτό με την πάροδο του χρόνου. Απλά έχω μια ερώτηση. Αρχικά σήμερα που με άφησε να τον χαϊδεύω με όλην μου την παλάμη μέσα από το κλουβί ξαφνικά πήρε το δάχτυλο μου και άρχισε να κάνει μια κίνηση μπρος και πίσω με το δάχτυλο μου χωρίς να πονάει. Για τι το έκανε
 
Ναι αλλά αυτήν τη κίνηση γιατί την κάνει. Μήπως τρέχει κάτι γιατί δεν φαίνετε η κίνηση πολύ νορμάλ.

View attachment 18c5.mp4
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: mpeln
Ε χαδι του δινεις Γιωργο, στο κεφαλακι απαλα οχι αγαρμπα κ δινε του κανα αμυγδαλακι η καρυδακι για επιβραβευση
Του έχω δώσει και τα δύο και δεν το χαϊδεύω άγαρμπα αλλά πολύ ήρεμα και του αρέσει αλλά μετά μου παίρνει το δάχτυλο και χωρίς να με πονάει κάνει αυτό. Μήπως κάτι συμβολίζει αυτή η κίνηση
 
Γιατί δεν ρωτάς τον άνθρωπο που σου τον πούλησε;
Δεν ξέρω γιατί ούτε αυτός λογικά θα ξέρει αλλά τι μπορεί να σημαίνει αυτό που κάνει. Τέλος παντον εγώ να σταματήσω να τον χαϊδεύω η Όχι
 
Ποσο χρονων ειναι σου ειπε;
[automerge]1558984734[/automerge]
Γιωργο αλλα χομπι εκτος απο το να παιζεις με το παπαγαλακι εχεις;
Καποια στιμγη εχουν και αυτα τις ωρες που ηρεμουν μεσα στην ημερα.
Δεν παιζει, εκπαιδευει!
All day all night
 
Δεν ξέρω γιατί ούτε αυτός λογικά θα ξέρει αλλά τι μπορεί να σημαίνει αυτό που κάνει. Τέλος παντον εγώ να σταματήσω να τον χαϊδεύω η Όχι
Είναι ο μόνος που θα μπορούσε να ξέρει γιατί λογικά πρόκειται για κάτι που δεν ξεκίνησε να κάνει τις δύο μέρες που είναι στο σπίτι σου.
 
Με την κίνηση αυτή δείχνει να ανεβάζει φαγητό για να προσπαθήσει να ταΐσει το δάχτυλό σου. Εάν ξεκινάει αυτή τη συμπεριφορά ενώ τον χαϊδεύεις τότε μάλλον τον διεγείρεις εσύ και καλό θα ήταν να μην το κάνεις διότι μπορεί να παρουσιαστούν άλλα σοβαρότερα θέματα. https://community.petbirds.gr/threads/Οι-ερωτογενείς-ζώνες-στους-παπαγάλους.24982/

Είπες ότι είναι αρσενικό. Πώς το ξέρεις, έχει κάνει τεστ DNA; Εαν έχει όντως τεστ DNA κι είναι αρσενικό το στήθος που προσπαθούσες σε άλλο θέμα να το χαϊδέψεις είναι ερωτογενής ζώνη στα αρσενικά πουλιά διότι είναι το σημείο που έρχεται σε επαφή με το σώμα του θηλυκού.

Επίσης ποια είναι η ακριβής ημερομηνία γέννησής του και τι γράφει το δαχτυλίδι του; Μέχρι πότε ταΐστηκε με κρέμα;
 
Με την κίνηση αυτή δείχνει να ανεβάζει φαγητό για να προσπαθήσει να ταΐσει το δάχτυλό σου. Εάν ξεκινάει αυτή τη συμπεριφορά ενώ τον χαϊδεύεις τότε μάλλον τον διεγείρεις εσύ και καλό θα ήταν να μην το κάνεις διότι μπορεί να παρουσιαστούν άλλα σοβαρότερα θέματα. https://community.petbirds.gr/threads/Οι-ερωτογενείς-ζώνες-στους-παπαγάλους.24982/

Είπες ότι είναι αρσενικό. Πώς το ξέρεις, έχει κάνει τεστ DNA; Εαν έχει όντως τεστ DNA κι είναι αρσενικό το στήθος που προσπαθούσες σε άλλο θέμα να το χαϊδέψεις είναι ερωτογενής ζώνη στα αρσενικά πουλιά διότι είναι το σημείο που έρχεται σε επαφή με το σώμα του θηλυκού.

Επίσης ποια είναι η ακριβής ημερομηνία γέννησής του και τι γράφει το δαχτυλίδι του; Μέχρι πότε ταΐστηκε με κρέμα;
Αρχικά στο δαχτυλίδι Γράφει ότι είναι γεννημένος το 2018 στην Ελλάδα. Εγώ τώρα τι να κάνω με το θέμα που προσπαθεί να ανεβάσει τροφη
 
Ναι αλλά εγώ τι να κάνω να συνεχίσω να το χαϊδεύω η Όχι
Δεν υπάρχουν οδηγιες χρήσεως στους παπαγάλους... Είναι ζωντανοί οργανισμοί άρα μοναδικοί... Και κουβαλούν βιώματα πριν έρθουν στα χέρια μας, οπου και τα εκδηλώνουν με τη συμπεριφορά τους. Ο καταλληλότερος άνθρωπος για να σου πει τι σημαίνει αυτο που κάνει, είναι εκείνος που το μεγάλωσε ή και εκείνος που το είχε αρκετό καιρό πριν. Διαφορετικά θα πρέπει να περιμένεις και να ερμηνεύσεις εσύ τη συμπεριφορά του μέσα από τη παρατήρηση. Έχει αυτη τη συμπεριφορά όταν έχει αυτό το ερέθισμα κλπ
Δε μας είπες τι ακριβως γράφει το δαχτυλίδι του.
 
Back
Top