Γενικά Tι σημαίνει η κίνηση του παπαγάλου μου μπρος-πίσω με το κεφάλι;

ο παπαγαλος ειναι συγουρα πανω του ενος ετους αρα δεν υπαρχει περιπτωση να ετρωγε κρεμα. απο την αλλη πολη σωστα τα λεει η eva vrs, το ταισμα με κρεμα θελει γνωσεις. Γιωργο πληροφοριακα λεγοντας κρεμα δεν ενοουμε την φρουτοκρεμα
 
Δεν είναι απλό το τάισμα... *Χρειάζεται να αποστειρώνει τις σύριγγες, πάντα θα πρέπει να έχει την κρέμα σε σωστή θερμοκρασία για να ταισει το πουλί, **ώστε να μην αναπτυχθούν μυκητες, ***θα πρέπει να το ταΐζει με προσοχή για μην πνίγει κλπ.
Θέλει εμπειρία για να μπορεί να ταισει κάποιος..
.
Το πουλί (ο παλιός ιδιοκτήτης) ''υποτίθεται'' πως το πήρε απογαλακτισμένο...
*Στη μεγάλη ηλικία πουλιών (που ήδη τρέφονται κανονικά) δεν υπάρχει λόγος αποστείρωσης...
** Σωστή θερμοκρασία, για να μην καεί ο οισοφάγος...
** Οι μύκητες έχουν να κάνουν περισσότερο με την ώρα που παραμένει η κρέμα μέχρι να δοθεί ή αν ξαναδοθεί μετά από ώρα...
***Σε αυτή την ηλικία δεν πιστεύω πως κινδυνεύουν να πνιγούν, άλλωστε δεν υπάρχει λόγος να μπαίνει η σύριγγα μέσα στο στόμα όπως στα μωρά...
Το να ταΐζει κάποιος ενήλικα παπαγάλο και να τον υποχρεώνει σε εξάρτηση, έχει να κάνει με τις ανάγκες του ιδίου, που (άρρωστα) μεταφέρει στο πουλί.
 
Αφήστε το δεν θα το ταΐσω για να μην κάνω πάλι κανένα λάθος και τρέχουμε μετά θα κρατώ απόσταση από το πουλί μόνο θα του μιλάω δεν θα τον χαϊδεύω άλλο μέχρι να συνέλθει. Ωστόσο για αυτό που είπε ο Φοίβος να κοιμάται 12 ώρες σε σκοτάδι πως να το κάνω ενώ το κλουβί είναι στο μπαλκόνι
 
Όχι εγώ μιλούσα για φρουτοκρεμα αλλά θα ακου

Αφήστε το δεν θα το ταΐσω για να μην κάνω πάλι κανένα λάθος και τρέχουμε μετά θα κρατώ απόσταση από το πουλί μόνο θα του μιλάω δεν θα τον χαϊδεύω άλλο μέχρι να συνέλθει. Ωστόσο για αυτό που είπε ο Φοίβος να κοιμάται 12 ώρες σε σκοτάδι πως να το κάνω ενώ το κλουβί είναι στο μπαλκόνι
Γιώργο απάντησα στην Εύα, όχι σε εσένα... 😉
Φυσικά και δεν έχεις κανέναν απολύτως λόγο να ταΐσεις έναν ενήλικα παπαγάλο... Και βέβαια εννοείται όχι με φρουτόκρεμα!
Ούτε εσύ φαντάζομαι θα χρειαζόσουν σε αυτή την ηλικία (14?) πχ γάλα σκόνη σε. Μπιμπερό! 🙂
 
Αυτό όμως που μου είπε ο Φοίβος για τον υπνο τι να κάνω

Εννοείς τι γνώμη έχω εγώ;
(γιατί ο Ανέστης σου απάντησε ήδη)
.. Συμφωνώ λοιπόν με τον Ανέστη 😉


Κοιμάται 12 ώρες σε απόλυτο σκοτάδι και ησυχία; Αν όχι, ξεκίνα να το κάνεις.
 
Εννοείς τι γνώμη έχω εγώ;
(γιατί ο Ανέστης σου απάντησε ήδη)
.. Συμφωνώ λοιπόν με τον Ανέστη 😉
Όχι εννοώ ότι δεν μπορώ να το κάνω γιατί το εχω στο μπαλκόνι και κύματε όταν θέλει
 
Όχι εννοώ ότι δεν μπορώ να το κάνω γιατί το εχω στο μπαλκόνι και κύματε όταν θέλει

Δεν είναι η καλύτερη λύση, αλλά τουλάχιστον... 🙄
Πες στη μαμά σου να σου δώσει ένα παλιό σκούρο ύφασμα (ή αγοράστε 2 μέτρα, δεν κοστίζουν ακριβά) και σκέπαζε το κλουβί.

Πρέπει όμως να μάθεις (γιατί είσαι μεγάλος) πως όλα μαζί δεν γίνονται
Πουλιά ταϊσμένα στο χέρι και να κοιμούνται έξω δεν είναι το καλύτερο, ούτε να τα έχεις μέσα αλλά σε... Μικρά κλουβιά.
Με αυτά τα πουλιά έχεις όλο υποχρεώσεις, πρέπει να βρίσκεις λύσεις, να διαβάζεις και να μαθαίνεις... Δηλ να χάσεις την ελευθερία σου Γιατί το έχεις επιλέξει 😉
 
Εγώ προσωπικά δεν ενοχλήθηκα από κάτι άλλο ούτε νευρίασα και με κάτι. Χαρά μου να απαντάω σε διάφορα θέματα. Αν είχα πρόβλημα δεν θα το έκανα καν. Απλώς το να πούμε κάτι σαν συμβουλή δεν νομίζω να είναι κακό ακόμη και αν το πούμε με κάποιον λίγο πιο αυστηρό τόνο. Πιστεύω να συμφωνούμε όλοι.
 
Εγώ προσωπικά δεν ενοχλήθηκα από κάτι άλλο ούτε νευρίασα και με κάτι. Χαρά μου να απαντάω σε διάφορα θέματα. Αν είχα πρόβλημα δεν θα το έκανα καν. Απλώς το να πούμε κάτι σαν συμβουλή δεν νομίζω να είναι κακό ακόμη και αν το πούμε με κάποιον λίγο πιο αυστηρό τόνο. Πιστεύω να συμφωνούμε όλοι.
Ok παιδια θα παω να αγορασω το υφασμα και μην ανησυχείς είναι έξω στην βεράντα και εγώ όμως είμαι σχεδόν όλη την ημέρα έξω και του μιλάω δεν τον αφήνω μόνο του. Και καμία φορά που είμαι μέσα μιλάει με τη fina το κοκατιλ μου που ζει στο δεύτερο όροφο 😁😀
 
να σου πω κατι γιωργο ετσι στον χαβαλε. τωρα τελευταια εχει χαθει ο μιχαλης χαν που ειναι συνομηλικο σου, με περιπου ιδιο μοτιβο ερωτησεων, και που για εμενα εισαστε ζωη και ανασα, και που εμεις οι λιγο ποιο μεγαλη γουσταρουμε και ας γκρινιαζουμε, γιατι ακουμε τις απορειες του αυριο, καπως ετσι παει αλυσιδα
 
Ok παιδια θα παω να αγορασω το υφασμα και μην ανησυχείς είναι έξω στην βεράντα και εγώ όμως είμαι σχεδόν όλη την ημέρα έξω και του μιλάω δεν τον αφήνω μόνο του. Και καμία φορά που είμαι μέσα μιλάει με τη fina το κοκατιλ μου που ζει στο δεύτερο όροφο 😁😀
''Κοίταξε να δεις''... Ανησυχώ και γι΄άλλο λόγο! Ξέρεις γιατί;
Ανησυχώ για το ποιος καθαρίζει, βάζει τροφή, νερό κτλ Το κάνεις εσύ ή κάποιος μεγάλος;
Είναι επικίνδυνο όταν οι παραπάνω ''υποχρεώσεις'' γίνονται στη βεράντα, χρειάζεται μεγάλη προσοχή!
 
Αρχικά δεν είναι ένα μικρό μπαλόνι είναι μια ευρύχωρη βεράντα και Ναι τα κάνα εγώ ξυπνάω 7 το πρωί αλλάζω νερό φαγητό του δίνω και κανένα καρυδακι - αμύγδαλο και μετά το απόγευμα του δίνω λίγο μήλο πιπεριά και καρότο και αυτό το κάνω κάθε ημέρα
 
''Κοίταξε να δεις''... Ανησυχώ και γι΄άλλο λόγο! Ξέρεις γιατί;
Ανησυχώ για το ποιος καθαρίζει, βάζει τροφή, νερό κτλ Το κάνεις εσύ ή κάποιος μεγάλος;
*Είναι επικίνδυνο όταν οι παραπάνω ''υποχρεώσεις'' γίνονται στη βεράντα, χρειάζεται μεγάλη προσοχή!
Αρχικά δεν είναι ένα μικρό μπαλόνι είναι μια ευρύχωρη βεράντα και Ναι τα κάνα εγώ ξυπνάω 7 το πρωί αλλάζω νερό φαγητό του δίνω και κανένα καρυδακι - αμύγδαλο και μετά το απόγευμα του δίνω λίγο μήλο πιπεριά και καρότο και αυτό το κάνω κάθε ημέρα
Αρχικά αυτό έγραψα κι εγώ... Και μπράβο που ανέλαβες την ευθύνη του!
Μόνο που το θέμα της ανησυχίας μου ήταν άλλο...
Να δίνεις προσοχή σε ότι σου γράφει κάποιος και να είσαι σίγουρος πως όλους μας ενδιαφέρει
να περνάς εσύ καλά και το πουλί καλύτερα!
... Τέλος γι απόψε ο ρόλος του μέλους μαμά🤭🙄🤫
 
Back
Top