Γενικά Tι σημαίνει η κίνηση του παπαγάλου μου μπρος-πίσω με το κεφάλι;

Σταμάτα να ασχολείσαι συνέχεια με το πουλάκι...
Ακόμη τώρα το πήρες...
Στο τέλος θα το στρεσσαρεις...
Μην το βγάζεις έξω οπότε να ναι... Καλό είναι να έχεις ένα πρόγραμμα...
Και προτού έρχεσαι σε επαφή μαζί του, να πλένεις τα χέρια σου πρώτα για να μην πάθει τίποτα...
Να το χαίρεσαι και να το προσέχεις.
 
Καλά αφού σας ζαλίσα και εγώ δεν ανοίγω αλλά posts

Δεν ζάλισες κανέναν. Όλοι προσπαθούμε να βοηθήσουμε. Ίσως όχι με τον τρόπο που θα ήθελες άλλα ο καθένας έχει τον τρόπο του. Εσύ απλώς θα πρέπει να βάλεις τα δικά σου φίλτρα και κριτήρια και να κρατήσεις αυτό που θα σε βοηθήσει.
Δείξε υπομονή και το μόνο κέρδος σου θα είναι η γνώση.
 
Καλά αφού σας ζαλίσα και εγώ δεν ανοίγω αλλά posts
Βρε αγόρι μου για καλό σου το λέω... Θα φέρω σαν παράδειγμα αυτό το post. Θα το δει κάποιος που θέλει να μάθει πράγματα για τον παπαγάλο του και θα αντικρίσει ένα θέμα γεμάτο με αδιάφορα λόγια. Είναι αυτό σωστό να το κάνουμε; Άνοιξε ένα μόνιμο θέμα στο οποίο θα μας αναφέρεις τις παρατηρήσεις σου ώστε να τα έχεις και εσύ κάπου συγκεντρωμενα αλλά και να μην υπάρχουν στο φόρουμ διάσπαρτα θέματα για ότι να νε...
 
Ο @Γιαννης17 δεν σου είπε ακριβώς να μην ανοίξεις αλλά ποστ στο φόρουμ. Σου είπε απλώς να ενημερωθείς από μόνο σου στην αρχή όσο μπορείς καλύτερα ώστε να μαθεις κάποια πράγματα και να σου λυθούν οι απορίες όσο γίνετε. Αν συνεχίζεις παρόλα αυτά να έχεις κάποιες συγκεκριμένες απορίες να ανοίξεις ένα μόνιμο θέμα και να το ενημερώνεις. Άλλωστε γι αυτό είναι το φόρουμ. Μην παρεξηγείς τα λεγόμενα μας.
 
Ο @Γιαννης17 δεν σου είπε ακριβώς να μην ανοίξεις αλλά ποστ στο φόρουμ. Σου είπε απλώς να ενημερωθείς από μόνο σου στην αρχή όσο μπορείς καλύτερα ώστε να μαθεις κάποια πράγματα και να σου λυθούν οι απορίες όσο γίνετε. Αν συνεχίζεις παρόλα αυτά να έχεις κάποιες συγκεκριμένες απορίες να ανοίξεις ένα μόνιμο θέμα και να το ενημερώνεις. Άλλωστε γι αυτό είναι το φόρουμ. Μην παρεξηγείς τα λεγόμενα μας.
Οκ συγγνώμη εάν έγινα απότομος
 
γιωργο το σωστο ειναι να διαβαζης σωστα τις απαντησεις. κανεις δεν σου ειπε να τους δωσης κρεμα. καταντα κουραστικο αυτο που αλλα σου λενε και αλλα καταλαβενης. Ο παπαγαλος σου δεν χρειαζεται κρεμα. τα μελη προσπαθουν με σοβαροτητα να αφουγκραστουν τις απορειες σου, οφειλης νομιζω να το σεβαστης αυτο, διαφορετικα νομιζω δεν υπαρχει λογος.
 
Παρακαλώ παιδιά να πέσουν οι τόνοι. Δεν είναι κανείς σας υποχρεωμένος να ανοίγει και να διαβάζει τα θέματα του Γιώργου αν δεν το επιθυμεί, πόσο μάλλον να απαντάει. Αντίθετα, ενθαρρύνουμε όλα τα μέλη να συζητούν τις απορίες που έχουν σχετικά με τη φροντίδα, συμπεριφορά κτλ των πουλιών που φροντίζουν. Αυτός είναι εξάλλου ο σκοπός του φόρουμ.

Καλησπέρα παιδια ο κοκης ανέβηκε πάνω στο δάχτυλο μου άνοιξε τα φτερά προς τα κάτω και άρχισε να σκούζι τι να κάνω, σε τι οφείλετε αυτή η συμπεριφορά

Το βίντεο θα βοηθούσε. Δεν παραπέμπει σε ζευγάρωμα αυτή η συμπεριφορά αλλά σε παράκληση να ταϊστεί στο στόμα απο εσένα.

Αρσενικό σενεγάλης που "ζευγαρώνει" με τα χέρια
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Κι εδώ άκου πως τσιρίζει για να ταϊστεί

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Τώρα πρέπει να κρίνεις εσύ με ποιο σου μοιάζει περισσότερο.
 
Αρχικά Ανέστη ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σου και για τις συμβουλές σου σε κάθε post μου. Και τα δύο είναι αυτά που μου συμβαίνουν. Αρχικά στο πρώτο βίντεο που προσπαθεί να ζευγαρώσει με το δάχτυλο μου τι να τον κάνω. Και στο δεύτερο να του κάνω μια φρουτοκρέμα για να φάει;
 
Αρχικά Ανέστη ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σου και για τις συμβουλές σου σε κάθε post μου. Και τα δύο είναι αυτά που μου συμβαίνουν. Αρχικά στο πρώτο βίντεο που προσπαθεί να ζευγαρώσει με το δάχτυλο μου τι να τον κάνω. Και στο δεύτερο να του κάνω μια κρέμα για να φάει;

Δεν χρειάζεται να ταΐσεις ενήλικο πουλί με κρέμα. Ίσα ίσα αν βρίσκεται σε αναπαραγωγική φάση θα του την κάνεις εντονότερη. Τώρα αν ζευγαρώνει με το χέρι σου δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Φρόντισε να τον κρατάς απασχολημένο και περιόρισε τα χάδια μέχρι να δεις ότι του περνάει. Κοιμάται 12 ώρες σε απόλυτο σκοτάδι και ησυχία; Αν όχι, ξεκίνα να το κάνεις.
 
Δεν χρειάζεται να ταΐσεις ενήλικο πουλί με κρέμα. Ίσα ίσα αν βρίσκεται σε αναπαραγωγική φάση θα του την κάνεις εντονότερη. Τώρα αν ζευγαρώνει με το χέρι σου δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Φρόντισε να τον κρατάς απασχολημένο και περιόρισε τα χάδια μέχρι να δεις ότι του περνάει. Κοιμάται 12 ώρες σε απόλυτο σκοτάδι και ησυχία; Αν όχι, ξεκίνα να το κάνεις.
[/QUO
Δηλαδη για τον υπνο να τον βαζω σε αλλο κλουβι και να τον πηγαινω σε σκοτεινω δοματιο για να κοιμάται
[automerge]1559145709[/automerge]
Δηλαδη για τον υπνο να τον βαζω σε αλλο κλουβι και να τον πηγαινω σε σκοτεινω δοματιο για να κοιμάται.
Και απασχολειμενω τι εννοείς να έχει αρκετά παιχνιδια για να παίζει;
 
Γιώργο, εγώ επιμένω ότι πρέπει να πάρεις ένα τηλέφωνο τον προηγούμενο ίδιοκτητη και να ρωτήσεις κάνα δυο πράγματα και πρώτα απ' όλα να ρωτήσεις μέχρι πότε του έδινε κρέμα.
 
Μα δεν ειναι σιγουρο οτι τον ταισε ο προηγουμενος κρεμα, μπορει κ ο εκτροφεας, οσον αφορα τις γνωσεις του εγω να πω την αληθεια αμφιβάλω αφου σε μια ταριφα εδωσε τον παπαγαλο αφου δεν ειχε χρονο, σε καποιον που πρωτη φορα τον γνωρισε, αποτι καταλαβα δηλαδη!
 
Παρακαλώ παιδιά να πέσουν οι τόνοι. Δεν είναι κανείς σας υποχρεωμένος να ανοίγει και να διαβάζει τα θέματα του Γιώργου αν δεν το επιθυμεί, πόσο μάλλον να απαντάει.
Κανένας τόνος δεν ανέβηκε Ανέστη για να κατεβεί. Δεν νομίζω 10 άτομα τα οποία κάθονται και απαντάνε με όλη την καλή θέληση για βοήθεια να το κάνουν μόνο και μόνο επειδή έχουν πρόβλημα με τον Γιώργο ή δεν ξέρω και γω τι άλλο. Όταν δίνονται συμβουλές από μέλη δεν δίνονται για κακό σκοπό. Όλοι μας προσπαθούμε να βοηθάμε όσο μπορούμε σε αυτό το φόρουμ. Ο καθένας βέβαια μπορεί να το παίρνει όπως θέλει.
 
Μα δεν ειναι σιγουρο οτι τον ταισε ο προηγουμενος κρεμα, μπορει κ ο εκτροφεας, οσον αφορα τις γνωσεις του εγω να πω την αληθεια αμφιβάλω αφου σε μια ταριφα εδωσε τον παπαγαλο αφου δεν ειχε χρονο, σε καποιον που πρωτη φορα τον γνωρισε, αποτι καταλαβα δηλαδη!
Τάκη, κάποιος που πουλάει εναν παπαγάλο επειδή δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί αλλά το πουλάκι είναι τόσο ήμερο σε αυτήν την ηλικία, δεν θα με ξένιζε αν συνεχιζε να προσφέρει κρέμα για να καλύψει τα κενα που προκαλεί η έλλειψη ενασχόλησης του.
 
Γιώργο, εγώ επιμένω ότι πρέπει να πάρεις ένα τηλέφωνο τον προηγούμενο ίδιοκτητη και να ρωτήσεις κάνα δυο πράγματα και πρώτα απ' όλα να ρωτήσεις μέχρι πότε του έδινε κρέμα.
Δεν του έδινε κρέμα τον είχε πάρει από εκτροφέα απογαλακτισμενο
 
δεν θα με ξένιζε αν συνεχιζε να προσφέρει κρέμα για να καλύψει τα κενα που προκαλεί η έλλειψη ενασχόλησης του.
Δεν είναι απλό το τάισμα... Χρειάζεται να αποστειρώνει τις σύριγγες, πάντα θα πρέπει να έχει την κρέμα σε σωστή θερμοκρασία για να ταισει το πουλί, ώστε να μην αναπτυχθούν μυκητες, θα πρέπει να το ταΐζει με προσοχή για μην πνίγει κλπ.
Θέλει εμπειρία για να μπορεί να ταισει κάποιος...
 
Δεν είναι απλό το τάισμα... Χρειάζεται να αποστειρώνει τις σύριγγες, πάντα θα πρέπει να έχει την κρέμα σε σωστή θερμοκρασία για να ταισει το πουλί, ώστε να μην αναπτυχθούν μυκητες, θα πρέπει να το ταΐζει με προσοχή για μην πνίγει κλπ.
Θέλει εμπειρία για να μπορεί να ταισει κάποιος...
Σε αυτήν την ηλικία δεν αποστειρώνουν ούτε σύριγγες ούτε τίποτα, με το κουτάλι τη δίνουν. Εύα μου δυστυχώς το έχω δει για αυτό και το ανέφερα.
 
Back
Top