Ασθένειες Καναρίνα σηκώνει το πόδι της

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Bob+Fatme
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Bob+Fatme

PB New Member
Εγγραφή
25 Ιαν 2018
Μηνύματα
78
Για άλλη μία φορά τα φώτα σας παρακαλώ.

Η Φατμέ έχει 4 μέρες που έφτιαξε τη φωλιά της. Κάθε μέρα τη βελτιώνει. Σήμερα δεν ασχολήθηκε πολύ. Αυγό δεν υπάρχει ακόμη. Πού και πού την ταΐζει ο Μπομπ, αλλά πολύ αραία. Αυτή δείχνει τη διάθεση για τάισμα κι αυτός σηκώνεται και φεύγει.

Επίσης σήμερα έκανε ένα ελαφρύ ελαφρύ μπανάκι, ενώ τις περασμένες μέρες δεν αξιοποίησε την ευκαιρία. Άλλες φορές όμως έπεφτε με τα μούτρα.

Από χθες παρατηρώ είχε πολύ συχνά το δεξί πόδι ανεβασμένο. Μερικές φορές και το αριστερό όμως.

Σήμερα σχεδόν συνέχεια το δεξί ανεβασμένο όσο είναι στα υψώματα αλλιώς επίσης πολύ συχνά είναι κάτω στο πάτωμα. Από το μεσημέρι και μετά σχεδόν συνέχεια στο πάτωμα.

Όταν το αριστερό δεν το έχει ανεβασμένο, το έχει τεντωμένο, όχι λιγιστό στο κλαδί.

Έρχομαι από τη δουλειά ενώ αρχίζει να βραδιάζει, ο Μπομπ σε θέση ύπνου δίπλα στη φωλιά (κάθε βράδυ προσπαθεί η Φατμέ να πάρει αυτή τη θέση, αυτός τη διώχνει) και η Φατμέ στο πάτωμα.

Της βάζω αυγοτροφή με τριμμένο ασβέστιο (στο κόκκαλο κανένα από τα δυο δεν πάει ποτέ), βάζω σκορδόνερο, κάνω στο γουδί μία πάστα από σουσάμι (αλλιώς ποτέ δεν τό τρώει), σκόρδο, νερό. Μόνο λίγο αυγοτροφή έφαγε από όλα αυτά.

Απο τη Δευτέρα τους έχω καινούργιο υπόστρωμα Sanibird, τουρκικής προέλευσης. Υπάρχει περίπτωση να σχετίζεται;

Για να μην την κουράζει ο Μπομπ έβαλα το διαχωριστικό στην ζευγαρώστρα. Η Φατμέ από τη μεριά της φωλιάς (δεν πρέπει να τους άρεσε, προσπαθούσαν να ενωθούν για λίγη ώρα, μέχρι που έκλεισα τα φώτα. Ακόμη και τότε προσπάθησαν 1-2 λεπτά.

Παρακαλώ τις σκέψεις σας, μη μου πάθει τίποτα η Φατμέ...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νομίζω ότι θα πρέπει να την πιάσεις και να δεις τα πόδια της και τις αρθρώσεις του γονάτου και των δαχτύλων και κάτω στο πέλμα. Αν μπορείς ή δεις κάτι συγκρίνοντάς τα μεταξύ τους ή και με του Μπομπ, βγάζεις μια φωτογραφία. Επίσης εφόσον τα έχεις χωρισμένα στη ζευγαρώστρα δοκίμασε να βάλεις σπόρους (λίγους και νέους) στην ταΐστρα και να έχεις καθαρίσει κάτω, ωστε να δεις αύριο από τα τσόφλια αν τους έχει φάει. Το ασβέστιο στην αυγοτροφή που βάζεις είναι πολύ ή λίγο; Θα έλεγα στην παρούσα φάση να μην βάλεις άλλο ασβέστιο, και να της έχεις το κόκκαλο σουπιάς διαθέσιμο και όταν εκείνη θελήσει πιστεύω ότι θα πάει. Αφού θα την πιάσεις παραμέρισε και τα πούπουλα της με βρεγμένα δάχτυλα και κοίταξε την κοιλιά της, για τυχόν κόκκινα ή πιο σκούρα σημάδια, γιατί το ότι σηκώνει τα πόδια της μπορεί να είναι και ότι την πονά η κοιλιά της. Όσον αφορά τη συνεχή προσφορά σκόρδου, δεν ξέρω να σου πω, αλλά ο ίδιος θα τη σταμάταγα για ένα διάστημα μιας εβδομάδας. Νομίζω ότι θα μπορούσε να έχει και αρνητικές επιδράσεις. Τέλος για το διαχωριστικό: εφόσον το καναρίνι έχει σχεδόν ολοκληρώσει τη φωλιά του, μάλλον είναι και σχετικά έτοιμο να ζευγαρώσει τις επόμενες ημέρες, αλλά φυσικά κάτι τέτοιο δεν θα γίνει όσο υπάρχει το διαχωριστικό μεταξύ τους. Από την άλλη πλευρά το σωστότερο είναι εφόσον δεν είσαι βέβαιος για την καλή της υγεία αυτήν την εποχή, να μην ζευγαρώσει μέχρι να αποδειχθεί ότι είναι υγιής.
 
Το ασβέστιο στην αυγοτροφή που βάζεις είναι πολύ ή λίγο;

Είναι πολύ λίγο. Στην επιφάνεια.
Τα σπόρια τα τρώει κανονικά.
Τα ποδαράκια δεν δείχνουν κάτι. Προσπάθησα να την πιάσω να δω κοιλιά αλλά ήταν ιδιαίτερα ζωηρή και δεν τα κατάφερα.

Υγρό ασβέστιο έχεις δώσει στο προηγούμενο διάστημα; Έχω κάποιο φόβο περί δυστοκίας.
Δεν έχω υγρό ασβέστιο, δεν έχω δώσει ποτέ. Μου πέρασε κι εμένα από το μυαλό η δυστοκία, αλλά μετά λέω τέτοια ώρα;

Δεν κοιμάτε η Φάτμε. Πρέπει να ανεβοκατεβάζει το πόδι της, γιατί ακούγεται θόρυβος στην πατήθρα. Την είδα να τσιμπάει και την κοιλιά της σε κάποια φάση. Αλλά γενικά ακινητοποιείται με το που πλησιάζω. Η κοιλιά μου φαίνεται κάπως σα να πέφτει βαριά προς τα κάτω πάντως. Βαριαστενάζει κιόλας. Δεν ξέρω αν τη βγάλει τη νύχτα.

Πάντως από όταν ήρθα στο σπίτι δεν την είδα στο πάτωμα. Μόνο μέσω της ηλεκτρονικής παρακολούθησης.

Δεν ξέρω, να κάνω τώρα βραδιάτικα τα γιατροσόφια της δυστοκίας;

Το σκόρδο το βγάζω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αγόρασε άμεσα ασβέστιο για ανθρώπινη χρήση, διάλυσέ το και δώσε της κατευθείαν στο στόμα ή στα ρουθούνια ανά 15λεπτο.
Πρόσεξε μην πιάσεις την κοιλιά της δυνατά και σπάσει το αυγό μέσα.
Είναι επείγον. Πρέπει επίσης να μπει σε θερμό δωμάτιο με τουλάχιστον 30 βαθμούς c θερμοκρασία.
Διάβασε το άρθρο που σου έβαλα.
 
Νομίζω η Sissy έχει κάποιο θέμα. Πάρε το και θα το βρούμε να σου το γράψουμε.
Θέμα περί ασβεστίου δεν έχω Μαρία μου, δεν έχω γνώσεις...
 
Θέμα περί ασβεστίου δεν έχω Μαρία μου, δεν έχω γνώσεις...
Συγγνώμη, το μπέρδεψα είσαι αγορομάνα εσύ :)
Βρήκα μια δοσολογία εδώ του misalouris , λίγο ως πολύ με όλα το ίδιο θα είναι https://community.petbirds.gr/threads/Γιατί-η-κανάρα-κάθεται-στην-φωλιά-της-με-κλειστά-μάτια.26556/#post-313860.
1/2 αναβράζον δισκίο σε 2 λίτρα νερό. Θα της δίνεις 1-2 ml με σύριγγα χωρίς τη βελόνα, στο στόμα ή στα ρουθούνια ανά 15 λεπτο μέχρι να βγάλει το αυγό.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν έχω υγρό ασβέστιο, δεν έχω δώσει ποτέ. Μου πέρασε κι εμένα από το μυαλό η δυστοκία, αλλά μετά λέω τέτοια ώρα;
Δεν υπάρχει κανένας λόγος για πανικό...

Σε τι δοσολογία το ασβέστιο; Πάω να βρω...
Πάρε αύριο το πρωί και δώσε λίγες σταγόνες στο νερό 5-6 στην ποτίστρα...
Είναι υπέρ αρκετό... και καλό είναι να μένουμε εκεί.
Το ασβέστιο σε μη αραιωμένη μορφή λειτουργεί στο συκώτι του πουλιού σα δηλητήριο...

Προς θεού.. όχι απ ευθείας στο στόμα παρά μόνο όταν υπάρχει πραγματική δυστοκία...
Κι εδώ δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση...
Δεν υπάρχει λόγος για περισσότερο πανικό... Ούτε για τόσο άμεσα και δραστικά μέτρα.

Πάντως από όταν ήρθα στο σπίτι δεν την είδα στο πάτωμα.
Η δυστοκία ως φαινόμενο συνοδεύεται από μυική παράλυση που πρακτικά σημαίνει πως το πουλί θα είναι κάτω στον πάτο χωρίς κινήσεις και εντελώς ληθαργικό...
Καμία ένδειξη από την περιγραφή σου δε δικαιολογεί περισσότερα..
Όλα θα πάνε καλά...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευχαριστώ Μαρία, ευχαριστώ Γιάννη!

Βρήκα ασβέστιο, σε χαπάκι μόνο, οπότε θα πρέπει να το περάσω από το γουδί πριν το διαλύσω σε νερό. Επίσης εφοδιάστηκα ήδη με σύριγγες, οπότε τα έχω έτοιμα αυτά.

Σταμάτησε τις ανυσηχίες όσο έλειπα και κοιμάται σχετικά ήρεμα τώρα, αν και ανά διαστήματα βαριαναπνέει πάλι. Οπότε ακολουθώντας και τις οδηγίες του άρθρου που έδωσε η Μαρία παραπάνω, θα την αφήσω να βγάλει τη βραδιά χωρίς να τη στρεσάρω.

Αύριο θα σηκωθώ μαζί τους στις 6 και βλέπω πώς πάει η κατάσταση.
 
Αύριο θα σηκωθώ μαζί τους στις 6 και βλέπω πώς πάει η κατάσταση.
Πολύ καλά θα κάνεις...
Βρήκα ασβέστιο, σε χαπάκι μόνο, οπότε θα πρέπει να το περάσω από το γουδί πριν το διαλύσω σε νερό.
Τα περισσότερα είναι υδατοδιαλυτά ή αναβράζοντα.
Βάλε ένα χαπάκι σε ένα μπουκάλι με νερό (ενάμιση λίτρο) και από αυτό γέμισε την ποτίστρα...
Δυστυχώς το υπόλοιπο θα πάει χαμένο...
Αν θέλεις κόψε το χάπι στα τρία.. και βάλτο σε μικρό μπουκαλάκι να μειωθούν οι απώλειες...

Να γεμίσεις τώρα το βράδυ την ποτίστρα για να τη βρει αύριο μόλις ξημερώσει. Για να πει.
 
Δυστυχώς το υπόλοιπο θα πάει χαμένο...
Αυτό είναι το λιγότερο. 60 χαπάκια έχει η συσκευασία και εκτός από τη Φατμέ δε νομίζω να τα χρειαστεί κανείς άλλος. :)

Έγινε, ετοιμάζω από τώρα.
 
Καλημέρα. Έχει πιει 5-6 φορές από το νεράκι με το ασβέστιο. Κάθεται για 5-6 λεπτά σε ένα σημείο με το δεξί το πόδι ανεβασμένο, επιστρέφει για σπόρια ξανακάθεται ακίνητη σε χαμηλή πατήθρα ή στο έδαφος. Βαριά αναπνοή πέρνει, ανοιγοκλείνει το στόμα της αρκετά, και είναι κάπως φουσκωμένη.

Δεν ξέρω ποια είναι καλή στιγμή να επέμβω ενδεχομένως. Αυτό με τη βρύση σκέφτηκα να κάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχει διαλυθεί καλά το ασβέστιο; Να το ανανεώνεις στη ποτίστρα γιατί μπορεί να κατακάθεται.
Αυτό με το νερό... είμαι λίγο επιφυλακτική. Στηρίζεται στο σπασμό που τώρα δυσκολεύεται να κάνει.
Τι να σου πω... Προσπάθησε. Εγώ θα της έδινα πιο συστηματικά ασβέστιο.
Την έβαλες στα ζεστά;
Είναι ένα γυμνασμένο πουλάκι γι' αυτό βλέπουμε προσπάθειες που δεν παρατηρούνται σ' όσα διαβιούν σε μικρά κλουβιά.
Έχεις παρατηρήσει τις κουτσουλιές της; Μπορείς να τις δεις;
Πρόσεξε μην ακουμπήσεις άτσαλα τη κοιλιά της.
 
Θα τη βάλω τώρα σε δωμάτιο με κλιματιστικό στους 30. Κάπως που να μην τη χτυπάει.

Το ασβέστιο είχε διαλυθεί πολύ καλά εχθές από μόνο του, όπως είχε πει ο Γιάννης, παρόλο που δεν ήταν αναβράζον. Θα κάνω κι ένα φρέσκο όμως.

Την είδα να κάνει 2-3 κουτσουλιές, αλλά τις απορροφά κατευθείαν το καινούργιο υπόστρωμα.

Πάντως δεν με αφήνει ακόμα να την πιάσω, αντιδρά ιδιαίτερα.
 
Τι είναι αυτό με τη βρύση;
Θανάση, τι ώρα είναι εκεί τώρα;
Τι ώρα θα πρέπει να φύγεις για τη δουλειά; (τοπική ώρα ζητώ) για να δω τι χρονικό περιθώριο υπάρχει σχετικά με τη γέννα του αυγού, αν υποθέσουμε ότι έχει δυστοκία
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ίδια ώρα με την Ελλάδα. Κατά τις 9 θα έπρεπε να φύγω κανονικά. Και δεν μπορώ να το πάω πολύ παραπάνω. Μπορώ να ξανάρθω κατά τη 1 όμως πάλι.

Αυτό με τη βρύση που την αφήνεις να κρυώσει η κοιλιά της 15-20 δεύτερα και μετά την ξαναβάζεις στη ζέστη για να βγει το αυγό.

Δεν έχεις απόχη; Τέτοια για τα ψάρια.

Όχι. Τελικά είμαι πολύ απροετοίμαστος, ε;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top