Ασθένειες Άρρωστο κοκατίλ με μεγαβακτήριο

VIRGINIA12

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαρ 2022
Μηνύματα
31
Πόλη
Κοζάνης
Παιδιά καλημέρα κάνω εξετάσεις στα παπαγαλάκια μου κάθε έξι μήνες ενώ τον Ιούνιο είχε μόνο τριχομονάδες κ τα καταφεραμε Τώρα έχει ένα μέγα βακτηρίδιο αναρωτιέμαι από που το επαθε ; Ξεκινήσαμε ήδη θεραπεία ευτυχώς είναι σε καλό στάδιο και έχει όρεξη και να φάει και να παίζει . Απλά τ καθαρίζω κάθε εβδομάδα δυο φορές το αλλάζω νερό κάθε μέρα κ τροφή αλλάζω ανα δυο 3 μέρες απλά δεν του δίνω λαχανικά φρούτα .Επίσης έχει τρομάξει κάποιες φορές απλά στεναχωρέθηκα γιατί δεν ξέρω πως το εμφάνισε
 
Καλημέρα Βιργινία. Τις εξετάσεις τις κάνεις σε ποιο εργαστήριο; Προφανώς επίσης σου έχουν συστήσει θεραπεία για τριχομονάδες και μεγαβακτήριο...γράψε μας όλο το θεραπευτικό σχήμα, δλδ σκεύασμα, αραίωση, κάθε πότε το δίνεις και για πόσο διάστημα, επανάληψη (αν σου έχουν πει), πότε θα κάνετε επίσης εξετάσεις για να δείτε την κατάσταση της υγείας.
Τα παπαγαλάκια σου τι είδους είναι;
Πόσον καιρό τα έχεις;
Τι τροφές τους δίνεις; Γράψε μας αναλυτικά, μάρκες σπόρων, συχνότητα με την οποία τους δίνεις άλλα συμπληρώματα. Είναι κάποιες τροφές τους χύμα;
Σε τι περιβάλλον διαβιώνουν; Τα βγάζεις καθόλου έξω από το σπίτι; Θα μπορούσαν να έχουν επαφή με άλλα πτηνά, όπως άγρια, π.χ. σπουργίτια, δεκαοχτούρες κλπ;
Αν καταλαβαίνω σωστά ένα πτηνό είναι άρρωστο, έτσι δεν είναι; Το έχεις σε απομόνωση από τα άλλα ή στον ίδιο χώρο / ίδιο κλουβί / γειτονικά κλουβιά σε κοντινή απόσταση....
 
Ευχαριστώ για την απάντηση το είχα σε ένα δωμάτιο μαζί με ένα μπατζι που έχω απλά τώρα τα μετακόμισα σε διαφορετικά δωμάτια και τα δυο ! Τα έκανα εξετάσεις στην Κομοτηνή στο διαγνωστικό που έχουν έστειλα τις κουτσουλιές του .Οι τροφές που το έδινα είναι deli nature και prestige αλλά τις πιο καλές που είχαν αυτές οι εταιρείες αν μπορώ να βοηθήσω με την απάντηση μου Το κοκατιλ το δίνω τροφή ανα 3 μέρες περίπου αλλάζω αυτή που έχει με καινούργια φρούτα λαχανικά δεν δίνω τίποτα μόνο αυγό τροφή που τρώει ελάχιστα .Τα έχω ένα χρόνο και κάτι .Από το σπίτι δεν βγαίνουν καθόλου μόνο το κοκατιλ μέσα στο σπίτι πετάει και βγαίνει απο το κλουβι του για να μην νοιωθει φυλακισμένο έτσι θεωρώ .Ξεκίνησα εχθές θεραπεία πρώτη μέρα με fugustatin 100mg 1 καψακι σε μισο λίτρο νερό και πρέπει 7 μέρες μετά πολυβιταμίνες και προβιοτικά . Τριχομονάδες τώρα δεν έχει ευτυχώς . Απλά η γιατρός μου είπε για το μέγα βακτηρίδιο που είναι παρά πολύ σημαντικό και με αυτήν ξεκίνησα
 
Δηλαδή να συνάγουμε το συμπέρασμα ότι το κοκατίλ είχε από πριν το μεγαβακτήριο; Δεν ξέρω, θα μπορούσε να είναι πιθανό σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, εφόσον δεν έχει έρθει σε επαφή με κάποιο άλλο πουλί που να το έχει, όσο εσύ έχεις στην κατοχή σου το κοκατίλ. Διαφορετικά σκέψου "έξω από το κουτί" και δες από που αλλού θα μπορούσε να το έχει κολλήσει....Σου βάζω το αντίστοιχο άρθρο και στην επόμενη ευκαιρία επικοινωνίας με τη γιατρό, ρώτησέ τη, στην περίπτωση που θα μπορούσες διαδικτυακά να προμηθευτείς αμφοτερικίνη Β από το εξωτερικό, ποιο σκεύασμα να παραγγείλεις, αν η γνώμη της είναι ότι το φάρμακο αυτό θα βοηθήσει περισσότερο στη μεγαβακτηρίωση.
 
Το έχω ξανά κάνει εξετάσεις τον Ιουνίο και δεν είχε τίποτα ξαφνικά το απέκτησε ενώ δεν υπάρχει άλλο πουλί και το budgie δεν έχει μέγα βακτηρίδιο ευχαριστώ πολύ θα τους ρωτήσω μήπως μπορούμε να πάρουμε κ αυτό που είπατε ευχαριστώ πολύ !!
 
Δεν μπορεί όμως...είτε κάπου το κόλλησε είτε το είχε πριν πάρεις το πουλί. Εκτός κι αν η εξέταση είναι λανθασμένη
 
Μπορεί να το κολλήσει από επιφανείες το σπιτιού δηλαδή ;Απλά με φάνηκε περίεργο εφόσον δεν το είχε το Ιούνιο πως ξαφνικά το έχει το Ιανουαρίο .Η μπορεί να το είχε και να μην το είχε εμφανίσει τον Ιούνιο ;
 
Για το δικό μου το budgie: αρχές Σεπτεμβρίου βγήκε θετικό αποτέλεσμα για τριχομοναδες. Τον Οκτώβριο με εξετάσεις το ξεπέρασε και αρχές Νοεμβρίου βγήκε θετικό σε μεγαβακτηριο και άλλα δύο. Τώρα είναι μία χαρά.

Ούτε επαφές έχει με εξ. περιβάλλον, καθαριότητα σίγουρα 2 φορές την εβδομάδα και τροφή από συσκευασία -εταιρεία.

Πέρα από την ηλικία του (7ετων), ανέκαθεν είχε έντονο στρες.

Καλύτερα η θεραπεία να χορηγείται με σύριγγα ινσουλίνης. Δύσκολη η κατάσταση με το μεγαβακτηριο και για αυτό το γράφω. Το δικό μου δεν πίνει νερό οπότε για να είμαι σίγουρη ότι πιάνουν οι θεραπείες, του τις βάζω εγώ στο στόμα πέρα από την ποτίστρα που φέρει το φάρμακο.
 
Ναι το κοκατιλ πίνει αρκετό νερό όποτε είμαι ήσυχη απλά ανησύχησα πως το κόλλησε από που . Η γιατρός με ρώτησε αν επαθε καμία κρίση και της ανάφερα ότι 3 φορές το βράδυ επαθε αυτόν τον πανικό που παθαίνουν τα κοκατιλ όποτε κ εγώ θεώρησα ότι είχε στρες ! Τώρα ελπίζω να πάνε όλα καλά θα κάνω ότι μπορώ και εξετάσεις μετά το πέρας των θεραπειών . Χαίρομαι που τα καταφέρατε ελπίζω και εγώ ότι ευτυχώς με την έγκαιρη διάγνωση το πουλάκι μου θα τα καταφέρει γιατί του έχω μια αδυναμία και στεναχωρέθηκα με αυτά που έχει ευχαριστώ πάντως για την συμβουλή
[automerge]1673692053[/automerge]
Επίσης εγώ του βάζω στην ποτίστρα εφόσον πίνει την δόση του γιατί δεν θέλω να το στρεσαρω και άλλο
 
Εγώ πάλι, εφόσον είχα τη δυνατότητα, θα του έδινα το νερό με το φάρμακο στο στόμα για να βεβαιώνομαι ότι λαμβάνει την κατάλληλη ποσότητα φαρμάκου μέσα στο 24ωρο και ότι η θεραπεία γίνεται σωστά. Πιστεύω δλδ ότι το μήνυμα της @Antiateira , ίσως και να αποτελεί "τομή" ή εξήγηση για το ερώτημα: γιατί κάποια πουλιά με τη συγκεκριμένη ασθένεια δεν θεραπεύονται (το οποίο το έχουμε δει και σε θέματα του φόρουμ) ενώ σε άλλα η θεραπεία είναι επιτυχής. Φυσικά ενδεχομένως να υπάρχουν και άλλοι παράγοντες.
Το ζήτημα επίσης είναι αν η θεραπεία είναι μόνιμη ή αν ο μύκητας μετά τη θεραπεία αναζωπυρώνεται....
 
Του δίνω μόνη μου να πίνει με την ποτίστρα γιατί φοβάμαι με την σύριγγα δεν κάθεται πολλές φορές και τρομάζει όποτε φοβάμαι μην του δημιουργήσω κάτι άλλο ! Ωστόσο ευχαριστώ
 
Παιδιά να ρωτήσω κάτι εφόσον γνωρίζετε πολλά το πουλάκι εφόσον. Έχει διάθεση και τρώει και δεν έχει συμπτώματα να κάθετε κατω η να κάνει εμετούς θεωρείται ότι ο μύκητας βρίσκεται σε αρχικό στάδιο ; Είμαστε στη. 4η μέρα θεραπείας και πηγαίνω την βλέπω και τις δίνω νερό οσο θέλει να πίνει απλά φοβάμαι πολυ μην πάθει κάτι
[automerge]1673889401[/automerge]
Επίσης να ρωτήσω κάτι τα καθαριστικά που είναι για κλουβια συστήνονται ; Η όχι ;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχει διάθεση και τρώει και δεν έχει συμπτώματα να κάθετε κατω η να κάνει εμετούς θεωρείται ότι ο μύκητας βρίσκεται σε αρχικό στάδιο ;
Οι τέσσερις μέρες είναι λίγες για να κρίνεις. Πρέπει να περάσει τουλάχιστον καμιά εβδομάδα και μετά.

Επίσης να ρωτήσω κάτι τα καθαριστικά που είναι για κλουβια συστήνονται ; Η όχι ;
Αν προορίζονται για πτηνά, δεν βλάπτουν.
 
Ευχαριστώ πολύ για πουλάκια είναι φυσικά ! Οσο για την παραπάνω ερώτηση μου απλά λέω αν από τα συμπτώματα ο μύκητας είναι σε αρχικό στάδιο αν πιστεύετε αυτό φυσικά οι 4 μέρες είναι λίγες
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Back
Top