Ασθένειες Άρρωστο κοκατίλ με μικρή αστάθεια και υπνηλία

Δεν της έχεις δώσει ακόμα Ειρήνη μου; Αν ξεκινούσες χθες την ώρα που το είπαμε, τώρα θα έδινες την τρίτη δόση, που είναι και ενδεικτική αν θα υπάρξει βελτίωση. Προχώρα το.
 
Δυστυχώς χωρίς εξετάσεις δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιος μικροοργανισμός έχει προκαλέσει αυτή την κατάσταση. Το κακό είναι ότι η ασθένεια έχει προχωρήσει αρκετά και φαίνεται ότι το συκώτι καταρρέει, είναι στα τελευταία του.

Από τη στιγμή που δεν έχεις αλλα μέσα, δώσε του αυτήν την αντιβίωση ή την μπαϊτριλ αν μπορείς να βρεις.
 
13533071_10208071296312439_8284228864838735407_n.jpg


Αυτες ειναι οι κουτσουλιες που βρηκα στον πατο του κλουβιου της σημερα.
Η μικρη καθεται στον πατο του κλουβιου, κοιμαται συνεχεια και δεν εχει φαει τιποτα.
Της εδωσα aviomycine και λιγο κροκο αυγου αλλα τιναζεται και δεν ξερω ποσο και αν εχει καταπιει..
 
Πολύ σκουριά έχει το κλουβί. Ας γίνει καλά το πουλάκι και μιλάμε μετά γι αυτά. Επίσης τι είναι αυτά τα λεπτά μαυράκια; Έχει ψείρες;
Αν κάθισε κάτω, πρέπει να είσαι έτοιμη. Το φάρμακο τουλάχιστον το πήρε; Την επόμενη φορά που θα την πιάσεις, να την τυλίξεις με ένα πανάκι όλη και να πιάσεις το κεφάλι της με τα δύο σου δάχτυλα να μην κινείται. Να τοποθετήσεις την σύριγγα στο πλάι σηκώνοντας ελαφρά το κεφαλάκι της. Διαφορετικά στάξε το φάρμακο στα ρουθούνια της. Θα κατέβει κάτω.
 
Αυτα τα μαυραδακια ειναι απο χθες που της εδωσα με τη συριγγα ενεργο ανθρακα, συνεχεια τιναζοταν κ γι'αυτο γεμισε σταλιτσες ο πατος του κλουβιου.
Θα της δωσω αντιβιωση το απογευμα παλι.
Επισης, αν μπορει καποιος καλυτερα να διορθωσουμε τον τιτλο του θεματος και να προσθεσουμε οτι εχει διαρροια, αφου αυτο ηταν το πρωτο συμπτωμα, την επομενη μερα που χειροτερεψε εμφανισε ασταθεια και ληθαργο..
 
Αφού κάθεται κάτω, βάλε της ένα διπλό χαρτί κουζίνας, να μην ακουμπάει στα κάγκελα. Και ζορίζεται και είναι λερωμένα καθώς είναι φυσικό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Τωρα την εχω βγαλει απο το κλουβι και ειναι πανω στο γραφειο μου, για να μπορω να την παρακολουθω.. Κοιμαται συνεχεια ☹
 
Tρεμει η μικρουλα.. Κ εχει κ λερωμενη αμαρα απο τις κουτσουλιες..
 
Η ιδια κατασταση, της εδωσα λιγο αυγο λιωμενο και νερο με aviomycine αλλα ειναι πολυ χαλια η καημενουλα.. Νιωθω οτι την ταλαιπωρω πολυ που την πιεζω τοσο!

13510763_10208072050291288_4168258633421209046_n.jpg


Εδω ειναι το σημειο που φαινεται αρκετα δαγκωμενο το βαριδι της κουρτινας.. Αυτο φαινεται οτι εκανε το κακο..
 
Το ξαναεβρεξα στην κοιλια και παρατηρω οτι ειναι πολυ σκουρο το δερμα του.. Αυτο τι μπορει να σημαινει;

13501982_10208072608905253_6898110684722008900_n.jpg


Η σημερινη κουτσουλια του, τωρα ειναι η πρωτη που βλεπω απο το μεσημερι..
 
Το κακό είναι ότι η ασθένεια έχει προχωρήσει αρκετά και φαίνεται ότι το συκώτι καταρρέει, είναι στα τελευταία του.

στην κοιλια και παρατηρω οτι ειναι πολυ σκουρο το δερμα του.. Αυτο τι μπορει να σημαινει;
Το παραπάνω. Μην το βρέχεις.
 
Κ τι να κανω βρε παιδια πειτε μου κ εσεις.. Αφου δεν βελτιωνεται με την αντιβιωση και εχει προχωρησει η ασθενεια, να σταματησω να το πιεζω να φαει κ να του δινω νερο με τη συριγγα;
 
Δώσε του λίγο ζαχαρόνερο να σταθεί κάπως στα πόδια του. Και πες μας συνήλθε έστω και λίγο;
Όχι φαγητό, άστο τώρα.
 
Ακου εμεις δεν ειμαστε πτηνιατροι να ξερουμε τα παντα παντα φιλιοκα ετσι
Σε παρακαλώ Ηλία, τι τρόπος είναι αυτός; η κοπέλα είναι σε δύσκολη στιγμή. Ξέρει πολύ καλά τι είμαστε. Πρώτα να είμαστε αυστηροί με τον εαυτό μας και μετά με τους άλλους.
 
Ακου εμεις δεν ειμαστε πτηνιατροι να ξερουμε τα παντα παντα φιλιοκα ετσι
Δεν περιμενω να ξερετε τα παντα απλα ελπιζω σε εμπειρια μεγαλυτερη απο τη δικη μου..
Ουτε καν οι κτηνιατροι δεν ξερουν αρκετες φορες.👎
 
Back
Top