Ασθένειες Πιθανόν άρρωστο κοκατίλ

εδω ειναι μεσημερι 1 50 ωρα μετα οταν ηρθαμε μετα ηρεμησε εκλεισε τα ματακια της και κοιματε, το απογευμα ηταν ποιο ζωηρη περιφεροταν στο κλουβι θα την παρατηρω συνεχεια

καποια τροφουλα που θα μπορουσε να την δυναμωσει εκτος απο αυγο παιδια..;
 

Συνημμένα

  • rsz_img_20190914_153554.webp
    rsz_img_20190914_153554.webp
    139,4 KB · Προβολές: 32
Τελευταία επεξεργασία:
7 σταγόνες στα 100ml ποτίστρας.

Επειδή όσο μένει το φάρμακο το νερό πικρίζει και το πουλί δεν πίνει νερό, εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις μια 50αρα ποτίστρα με της μισές σταγόνες και να το αλλάζεις δύο φορές την ημέρα.

Μου το είπε άτομο από εκτροφείο και αν το πουλί δεν πίνει 100ml νερό την ημέρα είναι και σπατάλη.
[automerge]1568524221[/automerge]
Επίσης αν τραβάς μια φωτογραφία μακρινή στο κροπαρισμα που θα κάνεις σου ρίχνει και την ανάλυση και μπορείς να την ανεβάσεις χωρίς προβλήματα
[automerge]1568524642[/automerge]
Το κλουβί είναι πολύ μικρό Γιώργο χρειάζεται μεγαλύτερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γιώργο περαστικά! Το κλουβί είναι εντελώς ακατάλληλο για όλων των ειδών τα πτηνά. Θα πρέπει να προγραμματίσεις κάποια στιγμή να πάρεις ένα μεγαλύτερο, κοντά στα πρότυπα των κοκατιλ. Οι πατήθρες θα πρέπει να είναι πάντοτε ξύλινες γιατί οι συγκεκριμένες που έχεις τώρα δεν αγκαλιάζουν σωστά το πέλμα του πουλιού και αυτό με τον καιρό δημιουργεί προβλήματα στα δάχτυλα. Αν μπορείς να του πάρεις και ένα σουπιοκοκαλο για να μπορεί να προσλαμβάνει ασβέστιο. Αυτά τα ολίγα προς το παρών 🙂
 
Επειδή όσο μένει το φάρμακο το νερό πικρίζει και το πουλί δεν πίνει νερό, εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις μια 50αρα ποτίστρα με της μισές σταγόνες και να το αλλάζεις δύο φορές την ημέρα.
ναι το αλλαζω το πρωι και το απογευμα, ποτιστρα του εχω μια οπου εχει χορητικοτητα 120 ml
για το κλουβι το ξερωτο εχω προγραματισει για το τελος του μηνως πιθανον να ανοιjω ενα θεμα για αυτο στα τελη του μηνα poy ua parv ena, ομως και παλι δενξερω [πως να βαλω τα χερια μεσα να το πιασω και αν αρχhsei παλι βνα στρεσαριστει τι κνουμε; Τρεχουμε; Εως τοτε ελπιζω να μην μας φοβαται...
[automerge]1568539048[/automerge]
Γιώργο περαστικά! Το κλουβί είναι εντελώς ακατάλληλο για όλων των ειδών τα πτηνά. Θα πρέπει να προγραμματίσεις κάποια στιγμή να πάρεις ένα μεγαλύτερο, κοντά στα πρότυπα των κοκατιλ... Αν μπορείς να του πάρεις και ένα σουπιοκοκαλο για να μπορεί να προσλαμβάνει ασβέστιο. Αυτά τα ολίγα προς το παρών 🙂
θα παρω τελος του μηνως θα χριαστω και βοηθεια σουπιοκοκαλο του εχω
[automerge]1568539154[/automerge]
Πηρες τροφη επωνυμη και συσκευασμενη;
πειρα μια που λεγετε exotic fruit γθια παπαγαλους
[automerge]1568539233[/automerge]
Επειδή όσο μένει το φάρμακο το νερό πικρίζει και το πουλί δεν πίνει νερό, εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις μια 50αρα ποτίστρα με της μισές σταγόνες και να το αλλάζεις δύο φορές την ημέρα.
η γιατρος ειπε εφτα σταγονες ομως για να πετυχει η θεραπεια
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
η γιατρος ειπε εφτα σταγονες ομως για να πετυχει η θεραπεια
Αυτό που προτείνει ο Παύλος δεν αλλάζει τη δοσολογία. Είναι η μισή δόση φαρμάκου στη μισή ποσότητα νερού. Η ποσότητα του φαρμάκου που θα λάβει το πουλί είναι ακριβώς ίδια και σε αυτή την περίπτωση, απλώς κανεις οικονομία.

Εν πάση περιπτώσει, μπορείς να ακολουθήσεις ακριβώς τις οδηγίες του γιατρού, εφόσον αυτό σε κάνει να αισθάνεσαι πιο σίγουρος.
 
Back
Top