Ασθένειες Άρρωστο παραδείσιο

gregkle

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
15
Πόλη
Μαρούσι
Γεια σας! Ο πεθερος μου εχει ενα ζευγαρι παραδεισια νεαρα πουλια(φετινα) του τα χαρισαν πριν κανα μηνα. Εδω και μια βδομαδα ο αρσενικος αρχισε να μην ειναι κινητικος και καθοταν κατω στο κλουβι. Τα πηρα λοιπον και τα πηγα σ'ενα pet shop να τα δει και διαπιστωθηκε οτι ειναι πολυ αδυνατος. Μου εδωσε bogena finicoc της beaphar να του βαζω στο νερο μαζι με πολυβιταμινες της ιδιας εταιριας (bogena multi-v), για 5 μερες. Πηρα τα πουλια στο σπιτι μου και εβαλα τον αρσενικο σε αλλο κλουβι αλλα δε βλεπω βελτιωση, παρα μονο οτι δεν καθεται πια στο πατωμα αλλα στα κλαδια με κλειστα ματια, που και που ομως σαν να ξυπνα απο ληθαργο κινηται φισιολογικα, ιδιαιτερα αν του βαζω κατι στο κλουβι. εχω παρατηρησει οτι δεν πολυτρωει, του εβαλα και αυγο, εφαγε λιγο στην αρχη και το εχει αφησει τωρα. σημερα ειναι να του σταματησω το fincoc, τον κοιταξα παλι και εξακολουθει να ειναι πολυ αδυνατος. τι μου προτεινετε να κανω;
 
τροφη εχουν αυτη που ειχε ο πεθερος μου δεν ειχα ποτε παραδεισια, απ'οτι βλεπω μιγμα ειναι με μεγαλυτερη αναλογια σε παπαγαλινη.
 
τροφη εχουν αυτη που ειχε ο πεθερος μου δεν ειχα ποτε παραδεισια, απ'οτι βλεπω μιγμα ειναι με μεγαλυτερη αναλογια σε παπαγαλινη.

Αυτό δυστυχώς δεν με βοηθάει καθόλου. Μήπως ξέρουμε μια μάρκα, η boris να κανεις μια φωτογραφία;
 
Μαρκα δυστυχως δεν ξερω
ελπιζω να βοηθησει η φωτογραφια. το θυληκο ειναι μια χαρα παντως
 

Συνημμένα

  • trofi gia paradeisia.webp
    trofi gia paradeisia.webp
    55 KB · Προβολές: 161
Η τροφή είναι για παραδείσια. Αυτό είναι OK.

Το Finicoc μάλλον έδινες χωρίς λόγο, δυστυχώς. Finicoc είναι ένα Φάρμακο για κοκκιδίαση, αλλα τα Zebrakia πολύ σπάνιο έχουνε κοκκιδίαση.

Δυστυχώς είναι δύσκολο να πω κάτι χωρίς να βλέπω το πουλί. Η κουτσουλιές πως είναι;
 
πολυ λιγες οι κουτσουλιες υγρες με κιτρινη αποχρωση και στο κεντρο λιγο μαυρο χωρις στερεα κοπρανα. αυτο μεχρι χθες, σημερα ακομα λιγοτερες και στο κεντρο λιγο πιο στερεές αλλα ασπρες. το πουλι δειχνει να πειναει ψαχνει για σπορους στο πατωμα, σκαλιζει την ταιστρα(καθεται και μεσα καποιες φορες) αλλα δεν μου φαινεται να τρωει. και κατι αλλο που παρατηρησα ειναι οτι ενω πινει νερο σαν να μην το καταπινει ολο, κραταει στο στομα του. λες να εχει καποιο προβλημα με το λαιμο του;
 
Mαλλον η τροφη που δινεις ειναι χυμα και καλο ειναι να προτιμαμε συσκευασμενη απο επωνυμη εταιρεια! Οσο για τα φαρμακα θα ητανε καλυτερο πιστευω να συμβουλευτεις εναν πτηνιατρο διοτι μπορει να μην ειναι κατι απλο και αφου εξακολουθει να φαινεται αρρωστο το πουλακι καλυτερα να το βοηθησεις το συντομοτερο. Μολις λιγα γραμμαρια ζυγιζει ο οργανισμος του και δεν μπορει να αντεξει μεγαλη εξουθενωση!
 
Mαλλον η τροφη που δινεις ειναι χυμα και καλο ειναι να προτιμαμε συσκευασμενη απο επωνυμη εταιρεια! Οσο για τα φαρμακα θα ητανε καλυτερο πιστευω να συμβουλευτεις εναν πτηνιατρο διοτι μπορει να μην ειναι κατι απλο και αφου εξακολουθει να φαινεται αρρωστο το πουλακι καλυτερα να το βοηθησεις το συντομοτερο. Μολις λιγα γραμμαρια ζυγιζει ο οργανισμος του και δεν μπορει να αντεξει μεγαλη εξουθενωση!

Ηδη τα εχω σταματησει τα φαρμακα
Σας ευχαριστω παντως, θα κοιταξω να το παω σε πτηνιατρο αυριο. Μαρουσι μενω, ξερετε κανεναν κοντα μου;
 
Κάπου κάπου έχω ακριβώς την ίδιο εντύπωση, με αυτό που λες. Σαν το πουλί δεν μπορεί να τρώει, και τις κουτσουλιές δείχνουνε το ίδιο. Το πουλί έχει έλλειψη από τροφή. Όμως δεν μπορώ να καταλαβαίνω γιατί. Η τροφή φαίνεται καλά. Η θηλυκή είναι ένταξη. Μήπως κάνει κάποιο παράξενο θόρυβο όταν αναπνέει;
 
Σημαίνει ούτε Ακαρία στους αερόσακους έχει. Έτσι και αλλιώς είναι παρα πολύ σπάνιο να έχουνε τα "ζεβρακια" αυτά.

Αν δεν έχεις μίγμα για τάιμα με την σύριγγα, δεν γίνετε. Και αν δεν έχεις εμπερία είναι επικίνδυνο να τον πνιγείς. Μήπως έχεις λίγο γλυκόζη να δίνεις με το νερό, ώστε να πάρει την ενέργεια που του χρειάζεται.
 
Mελι μπορείς να δίνεις αλλα μονο μυζώ κουταλάκι του γλυκό σε 200 ml νερό.
 
Μολις γυρισα απ'τη δουλεια και ενω ειχα λιγες ελπιδες να τον βρω ζωντανο, φαινετε το μελι τον βοηθησε. ειναι λιγο ποιο κινητικός, απο φαγητο δεν βλεπω και πολλα πραμματα, εχει σκορπισει σπορους κατω αλλα δε βλεπω φλουδια. 5.30 η ωρα εχω ραντεβου με το γιατρο.
 
αα μπραβο... Και με τον προλογο λεω... Παειι, αλλα ευτυχως...
 
Back
Top