Ασθένειες Άρρωστο παραδείσιο

Σας ευχαριστω, στον Αλεξανδρο τα μπραβο που ειπε για τη γλυκοζη και την αναλογια για το μελι, χαρη σ'αυτο, πιστευω, ζει ακομα ο μικρος!
 
Μολις γυρισα απ'το γιατρο, εχει ελκη στο λαιμο(απο μικροβιο), πισω στη βαση της γλωσσας, ειναι κατακοκκινο, κατι σαν τη δικη μας φαρυγγίτιδα! Και δεν μπορει να καταπιει. μου ειπε να του δωσω αντιβίωση vibramycin σιροπι 50ml για 5 μερες 1ml σε 100ml νερο, να του δινω και αραιωμενο μελι, στην ποτιστρα κι αυτο, και τις multi-vit μπορω να βαζω. Επισης να του ριξω τωρα μια σταγονα αδιαλυτο σιροπι στο στομα, οι επομενες 2 μερες ειναι κρισιμες γιατι ειναι αδυνατισμενο πολυ. Την 5η μερα μου ειπε να τον παρω τηλ. Να μου δωσει αλλη αντιβιωση. επισης μου ειπε να βαλω και την θυληκια μαζι να παρει κι αυτη τη θεραπεια.

Για να δουμε πως θα παει, θα το προσπαθησω οσο μπορω, ελπιζω να τα καταφερει!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
μακαρι να πανε ολα καλα! Ευτυχως τουλαχιστον που το προλαβες και εστω τωρα θα παιρνει την αντιβιωση που πρεπει! Ευχομαι τα καλυτερα!
 
Μακάρι να πάει όλα καλά. Περαστικό για το μικρούλη.

Σέλο να πω ένα μεγάλo BRAVO, που έτρεχες έτσι για το πουλάκι. Αυτό είναι που εγώ πιστεύω χωρίσει τον πραγματικά "φίλο τον πουλιών" από αυτόν που απλά έχει ένα πουλί.

Η πιο πολύ άνθρωποι λέγανε τώρα " baaahhh έχει ένα καινούργιο 10 Euro, ο Ιατρός μου παίρνει 40, αστο να πάει"


BRAVO ΣΟΥ
 
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, έκανα το αυτονόητο, ότι θα κάνατε και σεις και όποιος αγαπάει πραγματικά τα ζώα.
 
Καλησπέρα, ο μικρός πάει καλύτερα αν και κινδύνεψα να τον χάσω!
Τη δευτέρα το απόγευμα λοιπόν, του ξεκίνησα την vibramycin μαζί με μέλι και multi-vit.
Την επόμενη μέρα τον είδα λίγο καλύτερα αλλά την τετάρτη ήταν πολύ χάλια και είπα, πάει, δεν τη βγάζει.
Σαν τελευταία προσπάθεια του έδωσα αυγό το βραδύ, μελάτο, με την σύριγγα, το ίδιο και την πέμπτη το πρωί πριν φύγω για δουλειά, φυσικά μαζί του έδινα και την αντιβίωση, του άφησα και βραστό αυγό μέσα στο κλουβί.
Κι ενώ τον είχα αφήσει σε κακά χάλια, το απόγευμα που γύρισα τον βρήκα αναστημένο! Είχε αρχίσει κι έτρωγε και ήταν αρκετά κινητικός. Επειδή έχει χάσει και λίγο φτέρωμα στο λαιμό μπορούσα να διακρίνω τον πρόλοβο και ήταν γεμάτος!
Σήμερα είναι σε καλή κατάσταση, τον βλέπω να τρώει συνέχεια, περισσότερο αυγοτροφή και αυγό.
Πήρα και τον γιατρό τηλ. μιας και συμπλήρωσε την 5η μέρα με την vibramycin και μου είπε τις επόμενες 4 μέρες να του δίνω amoxil σιρόπι των 125mg, 0.5(μισό)mg σε 100ml νερό.

Το κακό είναι ότι το ιατρείο έκλεισε σήμερα για τον Αύγουστο, κι αν κάτι δεν πάει καλά θα πρέπει να ψάχνω γιατρό (ελπίζω να μη χρειαστεί).
Πάνω στη βιασύνη μου να πάω για την αντιβίωση, ξέχασα να ρωτήσω το γιατρό αν μαζί με την αντιβίωση να του βάζω και multi-vit. Εσείς τι λέτε να του δίνω;
Είναι και η θυληκιά μαζί (που είναι μια χαρά) και αναγκαστικά παίρνει κι αυτή αντιβίωση.
 
Ξεχασα να αναφερω, ο γιατρος ειναι ο:
Δημητριαδης Κωστας
τηλεφωνα: 210 6818990-Χαλανδρι, 210 9755429-Αγιος Δημητριος, 210 4904073-Νικαια (εχει 3 ιατρεια)

Ειναι συνεργατης του πρωην ΕΚΠΑΖ και πολυ εμπειρος
 
Επανήλθα στο θέμα για να σας ενημερώσω ότι ο Λάζαρος (έτσι τον βάφτισε η γυναίκα μου!) μόλις έγινε πατέρας! Σας ευχαριστεί που με τη συμβολή σας κατάφερε να αναστηθεί!
 
Τελεια...Αυτος οχι μονο εγινε περδικι αλλα ζευγαρωσε.. Το κλουβι με τα μικρα να το χεις μεσα τωρα... Και περιμενουμε και φωτογραφιες φυσικα! 🙂
 
:) Ευχάριστα νέα! Και το Λάζαρος του ταιριάζει. Με το καλό να μεγαλώσουν τα μωρούλια:D
 
Back
Top