Γενικά Άσχημα νέα, έφυγε ο Dennis ο African grey μου

πολυ ευχαριστα νεα, αλλα η περιπετεια αυτη να γινει μαθημα σε ολους μας
 
Mπραβο Δημητρη...
Πολυ χαρηκα οταν ειδα το μηνυμα...
Να τον χαιρεσαι και να τον προσεχεις...

;)
 
Πολύ ευχάριστα νέα.
Μπράβο!
Τα υπόλοιπα τα ξέρεις..
 
εχω περισοτερες πληρωφοριες σχετικα με την αναζητηση του παπαγαλου.
Στο πετ σοπ οπου ειχα περασει και τους ειχα ενοιμερωσει περασε ενα παιδι και ζητησε φιστικια. Η ιδιοκτητης τον ενοιμερωσε οτι τον αναζητω και οτι δεν θα ηταν σωστο να τον κρατουσε αφου και ο ιδιος μπορουσε να ειναι στην θεση μου αφου εχει και αυτος εναν ζακο.
πηρε τα φυστικια τον κατεβασε απο τα συρματα τις ΔΕΗ και γυρισε στο πετ σοπ οπου ζητησε το τηλεφωνο μου.
με πηρε τηλ και με ρωτησε ποια ειναι η αμοιβη. Του ειπα και ετσι βρεθικαμε και μου τον εδωσε. ηξερε την εμπορικη του αξια και μπορουσε να τον κρατισει.
τον ευχαριστω που μου τον επεστρεψε και μεσα απο εδω...
οταν τον αντικρισα ηταν φοβισμενος και δεν ανταποκριθικε στο καλεσμα μου. ηταν ακινιτος και δεν αντιδρουσε. Ακομα και οταν πλησιασα το χερι μου παρεμενε ακινιτος.
για επανελθει περασε μια μερα.
(αφου δεν εφαγε για 24 ωρες περιπου)
του εκανα κρεμα και αφου την εφαγε κατεβικε και στην τροφη του οπου εφαγε αρκετα.
Το εκπλικτικο ηταν (εκτος οτι τον ξαναβρικα) περνουσε κοσμος απο την γειτονια μου για να μαθει νεα και με ρωτουσαν με αγωνια...
Η χαρα ολων ηταν φανερη οταν βρεθικε αφου απο οπου περνουσα το ειχαν μαθει και με ροτουσαν λεπτομεριες.

και παλι ευχαριστω ολου που ακομα και με την θετικη σκεψη βοηθησαν
 
Μπράβο και σ'εσένα που απευθύνθηκες σε ραδιοφωνικούς σταθμούς, κινητοποίησες μαγαζιά, ανάρτησες αφίσσες κ.ά., μπράβο και στον ευγενικό φίλο που φρόντισε και το κατέβασε από τα σύρματα! Φαντάζομαι τι stress πέρασε αφού ούτε που κουνιόταν, δεν αντιδρούσε και δεν έτρωγε για πολύ! Αλλά και τα δύο χλμ. Που πέταξε αρκετά ήταν! Ευτυχώς η κατάληξη ήταν ευχάριστη για όλους!
 
Μπραβο,τυχερος μεσα στην ατυχια σου! Του εδωσες μεγαλη αμοιβη αν επιτρεπετε, γιατι ειδα οτι κ με αποκρυψη σε πηρε τηλ. κ πρωτα για την αμοιβη ρωτησε, μηπως σκεφτοταν να τον κρατησει αν ηταν μικρη η αμοιβη;
 
Και πάλι, όσο μεγάλη και να ήταν η αμοιβή αυτός θα μπορούσε να πουλήσει τον παπαγάλο για περισσότερο. Άλλωστε μιά καλή αμοιβή δεν είναι κάτι παράλογο σε τέτοια περίπτωση.
Δημήτρη, είστε πολύ τυχεροι και εσύ καί ο Denis γιατί πέσατε σε άνθρωπο με κατανόηση. Πάντως νομίζω οτι και ο μικρός κάτι έμαθε απο την περιπέτειά του!
 
Πάντως νομίζω οτι και ο μικρός κάτι έμαθε απο την περιπέτειά του!

Αυτο πως το καταλαβες Μαρια; Υπαρχουν περιπτωσεις που παπαγαλοι εχουν φυγει πανω απο μια φορα, δεν ξερω, εχουν αγρια ενστικτα...
νομιζω καλο ειναι να μη βιαζομαστε να δωσουμε λαθος μηνυματα κ εντυπωσεις, εξαλλου αυτο το θεμα οπως κ ολα φανταζομαι το διαβαζουν κ θα το ξαναδιαβασουν οχι μονο μελη αλλα κ επισκεπτες, ο οποισδηποτε εχει προσβαση στο ιντερνετ...
 
Το λέω υπο την έννοια οτι βρέθηκε σοκαρισμένος.

Διόρθωση: Ελπίζω να έμαθε κάτι απο την περιπέτειά του.

Για εμένα πλεον είναι αυτονόητο οτι δεν μπορούμε να εμπιστευόμαστε τους παπαγάλους με τις πόρτες και τα παράθυρα, αλλά κατανοώ οτι τα λόγια μου μπορούν να παρεξηγηθούν απο κάποιον καινούριο στο φόρουμ και γενικώς. :Ρ
Οπότε γράψε λάθος! :D
 
Διόρθωση: Ελπίζω να έμαθε κάτι απο την περιπέτειά του.
Ας ελπισουμε παιδια να εχουν μαθει κατι πρωτα οι ιδιοκτητες τους! Οχι μονο στη συγκεκριμενη περιπτωση, αλλα γενικα, μιας και μερικοι εχουν χασει δυο η και περισσοτερες φορες ακομα τα πουλια που εχουν κατα καιρους στην κατοχη τους...
 
Μπραβο,τυχερος μεσα στην ατυχια σου! Του εδωσες μεγαλη αμοιβη αν επιτρεπετε, γιατι ειδα οτι κ με αποκρυψη σε πηρε τηλ. κ πρωτα για την αμοιβη ρωτησε, μηπως σκεφτοταν να τον κρατησει αν ηταν μικρη η αμοιβη;


Αμοιβη θα εδινα. Περισοτερο μετρισε οτι δεν εχει αρχισει να μηλαει... Αν μιλουσε οπως ο αλλος δεν νομιζω οτι θα τον εβρισκα.
οταν με πηρε τηλ του ειπα την αμοιβη και συμφωνισε να συναντηθουμε... αρα ειχε αποφασισει να τον δωσει πισω.
εγω απο την χαρα μου του εδωσα περισσοτερο αφου ειχα απογοητευτη και δεν περιμενα να τον βρω... 150,00 εδωσα
 
αυτο που μου εχει "καρφωθει" στο μυαλο ειναι οτι μαλον θα επρεπε να προσπαθουσα περισοτερο με τον αλλο. μεγαλυτερη ακτινα αναζητησεις, περισσοτερα πετ σοπ να ενημερωνα, δεν ξερω βασανιζομαι τις τελευταιες μερες οτι δεν προσπαθησα οσο επρεπε...



αυτο που μου εχει "καρφωθει" στο μυαλο ειναι οτι μαλον θα επρεπε να προσπαθουσα περισοτερο με τον αλλο. μεγαλυτερη ακτινα αναζητησεις, περισσοτερα πετ σοπ να ενημερωνα, δεν ξερω βασανιζομαι τις τελευταιες μερες οτι δεν προσπαθησα οσο επρεπε...

δεν ξερω βασανιζομαι τις τελευταιες μερες απο σκεψεις οτι δεν προσπαθησα οσο επρεπε...
 
ειναι καταπληκτικη

δειτε την αφισα που μου εφτιαξαν και την εστειλαν την σε ολες της φιλοζωικες του Ρεθυμνου αλλα και σε οσους μπορουν να βοηθησου...
 
δεν ανεβενει μου το μπλοκαρει...
 

Συνημμένα

  • Dennis-Zako.webp
    Dennis-Zako.webp
    52,4 KB · Προβολές: 134
Η φωτογραφια ανεβηκε, εγω την βλεπω κανονικα!
Ευτυχως που πηγαν ολα καλα και τον βρηκες!
 
Back
Top