Έξυπνες λύσεις-πατέντες για κλουβιά κι εξοπλισμό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κυκλοφορεί και αυτό στο εμπόριο http://www.ornitalia.gr/potistres/150-puppis.html. Το χρησιμοποιώ για μικρούς σπόρους
- Είναι το ιδανικότερο όλων για κεράσματα, αλλά είναι πολύ ευαίσθητο το μπλέ πλαστικό μέρος του, με αποτέλεσμα πολλά σπασίματα. Φυσικά με το κόψημο-καμάρα που "αδυνατίζει" το πλαστικό, έχει την δυνατότητα αλλαγής της παροχής(ροής) των σπορικών.
 
μετατροπη της εξωτερικης φωλιας σε εξωτερικη μπανιερα,Βαζουμε μεσα ενα μικρο πηλινο στρογγυλο κουπακι, στην φωλια η' με οτι αλλο νομιζεται οτι ταιριαζει καλυτερα.Βαζουμε νερακι και το τοποθετουμε στο κλουβι. Το δοκιμασα σημερα το απογευμα, αν και ηταν διστακτικο στη συνεχεια εκανε ενα μπανακι.
 
Πάντα με απασχολούσε η σταθερότητα που μπορεί να έχουν οι εξωτερικές μπανιέρες (και ταΐστρες πια, για μας).
Εύκολα μπορεί να γίνει μια λάθος κίνηση-σπρώξιμο κτλ και τα γατζάκια που τις κρατούν να ξεφύγουν απ΄την θέση τους αφήνοντας ελεύθερες τις ανοιχτές πόρτες των κλουβιών.
Σήμερα είχα.. Έμπνευση φαίνεται και βρήκα λύση!
Υπήρχαν στο σπίτι (χρόνια τώρα και πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως δεν τα είχα πετάξει), δύο κομμάτια λάστιχου μάκρους περίπου 20 πόντων, των οποίων η κάθε πλευρά καταλήγει σε ανοξείδωτο κλιπάκι-μανταλάκι... Ελαστικοί ιμάντες δηλ για συγκράτηση μωρουδιακών σεντονιών (κάτι που δεν χρησιμοποίησα ποτέ όσο ο γιος μου υπήρξε μωρό).
Σήμερα όμως μου φάνηκαν απίστευτα χρήσιμοι...
63745
 
Δεν ξερω αν θεωρειται εξυπνη λυση, λογικα το κανουν πολλοι, αλλα θα το πω.
Ασφαλιζω λοιπον τα πορτακια των κλουβιων των παπαγαλων(γνωστοι δραπετες 🙂 με μικρα κλιπσακια μαλλιων (για τους αντρες της παρεας, τα μικρα κοκκαλακια με τα δοντακια😛).
Αρχικα χρησιμοποιουσα κορδονακια τα οποια δε με βολεψαν ιδιαιτερα γιατι επρεπε να τα λυνω και να τα ξαναδενω καθε φορα που ηθελα να ανοιξω τα πορτακια.
Τα μικρα κλιπσακια με βολεψαν πολυ, και κραταν "γερα" τις πορτες στη θεση τους 🙂
Εγώ χρησιμοποιώ λαστιχάκι μαλλιών.
[automerge]1559312886[/automerge]
Πάντα με απασχολούσε η σταθερότητα που μπορεί να έχουν οι εξωτερικές μπανιέρες (και ταΐστρες πια, για μας).
Εύκολα μπορεί να γίνει μια λάθος κίνηση-σπρώξιμο κτλ και τα γατζάκια που τις κρατούν να ξεφύγουν απ΄την θέση τους αφήνοντας ελεύθερες τις ανοιχτές πόρτες των κλουβιών.
Σήμερα είχα.. Έμπνευση φαίνεται και βρήκα λύση!
Υπήρχαν στο σπίτι (χρόνια τώρα και πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως δεν τα είχα πετάξει), δύο κομμάτια λάστιχου μάκρους περίπου 20 πόντων, των οποίων η κάθε πλευρά καταλήγει σε ανοξείδωτο κλιπάκι-μανταλάκι... Ελαστικοί ιμάντες δηλ για συγκράτηση μωρουδιακών σεντονιών (κάτι που δεν χρησιμοποίησα ποτέ όσο ο γιος μου υπήρξε μωρό).
Σήμερα όμως μου φάνηκαν απίστευτα χρήσιμοι...
View attachment 63745
Από που μπορούμε να τα πάρουμε;
 
Εγώ χρησιμοποιώ λαστιχάκι μαλλιών.
Το δένεις στα κάγκελα, πως το στερεώνεις;
[automerge]1559313098[/automerge]
Από που μπορούμε να τα πάρουμε;
Τα δικά μου τα έχω πολλά χρόνια. Έψαξα και είδα πως εδώ έχουν αλλά με πλαστικό ''μανταλάκι''
https://www.e-wish.gr/set-elastikoi-imantes-sigkratisis-gia-sentonia-4-tmx-spm-bedsheetclips/
 
Για κάποιον λόγο δεν με αφήνει να ανεβάσω φωτογραφία. Ουσιαστικά περνάω το λαστιχάκι ανάμεσα από την πορτουλα και μετά το δενω.

Ευχαριστώ πολύ θα ψάξω να βρω και εγώ.
 
Κι εγώ προσπάθησα 3-4 φορές μέχρι να καταφέρω να βάλω φωτογραφία σήμερα...
Πιστεύω πως στα καταστήματα που πουλούν είδη για μωρά-παιδικά θα μπορεί να βρει κάποιος...
 
Αφού μετατρέψαμε τις μπανιέρες σε 🤪ταΐστρες. Καιρός ν΄εκμεταλλευτούμε με διαφορετικό τρόπο και την υπόλοιπη υπάρχουσα προίκα! 😁
Τα μεγάλα ανοξείδωτα μπολ, διαθέτουν καλή=εξυπηρετική (για parrotlets) διάμετρο.
Το μεγάλο βάθος τους όμως δεν είναι εύχρηστο για μπανάκια.
65136

Τα πήλινα μπολάκια κάποιων creme brulee με μικρό βάθος, ταίριαξαν τέλεια στην περιφέρεια του κύκλου των μπολ. Έτσι τα πουλιά μπορούν να κάνουν άνετα το μπάνιο τους.
 
Αφού μετατρέψαμε τις μπανιέρες σε 🤪ταΐστρες. Καιρός ν΄εκμεταλλευτούμε με διαφορετικό τρόπο και την υπόλοιπη υπάρχουσα προίκα! 😁
Τα μεγάλα ανοξείδωτα μπολ, διαθέτουν καλή=εξυπηρετική (για parrotlets) διάμετρο.
Το μεγάλο βάθος τους όμως δεν είναι εύχρηστο για μπανάκια.
View attachment 65136

Τα πήλινα μπολάκια κάποιων creme brulee με μικρό βάθος, ταίριαξαν τέλεια στην περιφέρεια του κύκλου των μπολ. Έτσι τα πουλιά μπορούν να κάνουν άνετα το μπάνιο τους.
Πολύ καλοο!
 
Αφού μετατρέψαμε τις μπανιέρες σε 🤪ταΐστρες. Καιρός ν΄εκμεταλλευτούμε με διαφορετικό τρόπο και την υπόλοιπη υπάρχουσα προίκα! 😁
Τα μεγάλα ανοξείδωτα μπολ, διαθέτουν καλή=εξυπηρετική (για parrotlets) διάμετρο.
Το μεγάλο βάθος τους όμως δεν είναι εύχρηστο για μπανάκια.
View attachment 65136

Τα πήλινα μπολάκια κάποιων creme brulee με μικρό βάθος, ταίριαξαν τέλεια στην περιφέρεια του κύκλου των μπολ. Έτσι τα πουλιά μπορούν να κάνουν άνετα το μπάνιο τους.
Ευρηματική όπως πάντα!
👍
 
Κι εμεις στο μπολακια κάποιων προφιτερόλ κάνουμε μπάνιο. Λες να σημαίνει κάτι αυτό; 🤔
Και δεν εννοώ για τα πουλάκια μας 😂
Σίγουρα όχι ότι δεν μου αρέσει η σοκολάτα! 😁
Αρκεί να είναι καλής ποιότητος, κανένα πρόβλημα (δυστυχώς) δεν έχω αν θα είναι σοκολατένια ή λευκά τα γλυκά (φτιάχνω και η ίδια γλυκά και μάλιστα ένα εξ αυτών έχει πάρει βραβείο).
 
Σίγουρα όχι ότι δεν μου αρέσει η σοκολάτα!
Αρκεί να είναι καλής ποιότητος, κανένα πρόβλημα (δυστυχώς) δεν έχω αν θα είναι σοκολατένια ή λευκά τα γλυκά (φτιάχνω και η ίδια γλυκά και μάλιστα ένα εξ αυτών έχει πάρει βραβείο).
😯 Τι γλυκά φτιάχνεις; Ποιο πήρε βραβείο; Να είσαι το άλλο μου μισό, και να μην το ξέρω! 🤨
Μπορεί να χρειάζομαι υπενθύμιση στο κινητό για να φάω φαγητό αλλά αν δεν φάω κάθε μέρα γλυκό θα τρελαθώ 😣
 
Back
Top