Αναπαραγωγή Έχει ελπίδα επιβίωσης το ζεμπράκι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MaryF
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να μην δώσεις καθόλου υλικό ούτε φωλιά σε καμία περίπτωση όσο ζει ο νεοσσός, άσε την οικογένεια ενωμένη και αν τα πράγματα ξεφύγουν χωρίζεις το θηλυκό.
Η κοιλιά του αρσενικού είναι γυμνή λόγω των επώασης και των νεοσσών, είναι φυσιολογικό. Στην πλάτη δεν θα έπρεπε και προφανώς οφείλεται στο θηλυκό όπως λες.
 
δεν νομίζω..άλλωστε και η Μαρία,ως πιο έμπειρη πιο πάνω, στο γράφει πως αν δεις την παραμικρή ενόχληση, είτε προς τον πατέρα έιτε προς το μικρό, σημαίνει πως το κορίτσι σου θέλει να ζευγαρώσει ξανα! Και πρέπει να κινηθείς γρήγορα,Μαιρη μου! Και μην ξεχνάς να τους παρεχεις πληρη διατροφη και στους 3!

Ειλικρινά δεν ξέρω, δεν θέλω να ρισκάρω. Και εκτός αυτού νομίζω πως δεν πρέπει να προχωρήσουν σε άλλη γέννα,έχουν ήδη δύο μέσα σε 2.5 μήνες με απολογισμό ένα μωρό που παλεύω να το κρατήσω με νύχια και με δόντια. Νομίζω πως πρέπει να ξεκουραστούν, να προετοιμαστούν και να αφήσω και το αγόρι μου να βγάλει ξανά το φτέρωμα του για κανένα δίμηνο. Θα ήθελα ακόμα μερικές γνώμες η αλήθεια είναι 🙄
 
Πόσες ώρες κοιμούνται τα ζεμπράκια σου;

δεν νομίζω..άλλωστε και η Μαρία,ως πιο έμπειρη πιο πάνω, στο γράφει πως αν δεις την παραμικρή ενόχληση, είτε προς τον πατέρα έιτε προς το μικρό, σημαίνει πως το κορίτσι σου θέλει να ζευγαρώσει ξανα! Και πρέπει να κινηθείς γρήγορα,Μαιρη μου! Και μην ξεχνάς να τους παρεχεις πληρη διατροφη και στους τρεις!
Τι εννοείς να κινηθεί γρήγορα;
 
Κοιμούνται όλη νύχτα λογικά, δεν έχω παρατηρήσει ποτέ, αλλά δεν ακούγονται κιόλας. Και κατα τη διάρκεια της ημέρας το απόγευμα κυρίως, αν κλείσω τα σποτάκια που είναι πάνω από το κλουβί μπαίνουν μέσα και κοιμούνται.
 
Πόσες ώρες κοιμούνται τα ζεμπράκια σου;


Τι εννοείς να κινηθεί γρήγορα;
καλησπέρα, αγαπητέ φίλε Γιάννη! το ''γρήγορα'' αποσκοπούσε στο να αγοράσει 2η φωλιά και υλικό αυτής σύντομα.. Αύριο! αν όμως εσύ,ως πιο έμπειρος, πιστεύεις πως πρέπει να μην διαταραχθεί η σχέση του ζευγαριού χωρίζοντας τα, τότε..''αρχηγού παρόντος''..
αλλά, αγαπητέ φίλε Γιάννη, έχεις την καλοσύνη να μας απαντήσεις γιατί σταμάτησε να ταίζει το μικρό η μαμά και το ενδιαφέρον της κινήθηκε στο να τσιμπο-ξεπουπουλιάζει το αρσενικό?
η εμπειρία σου και η γνώμη σου σαφώς και μας είναι χρήσιμες!
 
Κοιμούνται όλη νύχτα λογικά, δεν έχω παρατηρήσει ποτέ, αλλά δεν ακούγονται κιόλας. Και κατα τη διάρκεια της ημέρας το απόγευμα κυρίως, αν κλείσω τα σποτάκια που είναι πάνω από το κλουβί μπαίνουν μέσα και κοιμούνται.
Τα πουλιά χρειάζονται σταθερό ωράριο, ανατολή - δύση, με διάρκεια φωτός περίπου 11 ώρες κατά την αναπαραγωγή (εξαρτάται και από το είδος). Σε καμία περίπτωση δεν θέλουν διακοπτόμενο φωτισμό κατά την διάρκεια της ημέρας. Αυτό είναι πολύ σημαντικό για την υγεία τους και για την επιτυχία της αναπαραγωγής. Μου έκανε εντύπωση ότι στις 20.00 ήταν ακόμα ξύπνια! Γενικά αναπαραγωγή σε καθιστικό είναι πολύ δύσκολή, θέλουν το χώρο τους.
 
καλησπέρα, αγαπητέ φίλε Γιάννη! το ''γρήγορα'' αποσκοπούσε στο να αγοράσει 2η φωλιά και υλικό αυτής σύντομα.. Αύριο! αν όμως εσύ,ως πιο έμπειρος, πιστεύεις πως πρέπει να μην διαταραχθεί η σχέση του ζευγαριού χωρίζοντας τα, τότε..''αρχηγού παρόντος''..
αλλά, αγαπητέ φίλε Γιάννη, έχεις την καλοσύνη να μας απαντήσεις γιατί σταμάτησε να ταίζει το μικρό η μαμά και το ενδιαφέρον της κινήθηκε στο να τσιμπο-ξεπουπουλιάζει το αρσενικό?
η εμπειρία σου και η γνώμη σου σαφώς και μας είναι χρήσιμες!
Δεν είναι θέμα αρχηγού και πιο έμπειρου, συζήτηση κάνουμε. Το πρόβλημα με τα ζεμπράκια είναι ότι γεννάνε συνέχεια και όλο το χρόνο. Με αυτό το σκεπτικό δεν χρειάζονται βιασύνη αλλά να τα πας σιγά σιγά. Η θέα μιας νέας φωλιάς ίσως αποσυντονήσει και το αρσενικό και παρατήσει το μικρό.
 
Γιάννη θα ήθελα να σε ρωτήσω λογω της εμπειρίας σου... Μπορεί ο νεοσσος να αντέξει τόσες ώρες νηστικός;
πολύ καλή ερώτηση!
και Γιάννη, γιατί η θηλυκιά άρχισε να ξεπουπουλιάζει το αρσενικό? που πιστεύεις ότι οφείλεται αυτό?
 
Γιάννη θα ήθελα να σε ρωτήσω λογω της εμπειρίας σου... Μπορεί ο νεοσσος να αντέξει τόσες ώρες νηστικός;
Ναι μπορεί, τόσες και άλλες τόσες, όχι όλοι οι νεοσσοί όμως και όχι πάντα.
 
Τα πουλιά χρειάζονται σταθερό ωράριο, ανατολή - δύση, με διάρκεια φωτός περίπου 11 ώρες κατά την αναπαραγωγή (εξαρτάται και από το είδος). Σε καμία περίπτωση δεν θέλουν διακοπτόμενο φωτισμό κατά την διάρκεια της ημέρας. Αυτό είναι πολύ σημαντικό για την υγεία τους και για την επιτυχία της αναπαραγωγής. Μου έκανε εντύπωση ότι στις 20.00 ήταν ακόμα ξύπνια! Γενικά αναπαραγωγή σε καθιστικό είναι πολύ δύσκολή, θέλουν το χώρο τους.

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλο σημείο που θα μπορούσα να τα έχω. Στις παρούσες συνθήκες θα μπορούσες να μου δώσεις κάποιες συμβουλές για το φωτισμό; Π.χ. Πότε να ανοίγω και πότε να κλείνω τα φώτα;Χρειάζονται απόλυτο σκοτάδι; Ή απλά να μην χτυπάει έντονο φως στο κλουβί;
 
Η θέα μιας νέας φωλιάς ίσως αποσυντονήσει και το αρσενικό και παρατήσει το μικρό.
έχεις δίκιο! ακόμη κι αν υπήρχε χώρισμα με οπτική επαφή του ζευγαριού;
 
Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλο σημείο που θα μπορούσα να τα έχω. Στις παρούσες συνθήκες θα μπορούσες να μου δώσεις κάποιες συμβουλές για το φωτισμό; Π.χ. Πότε να ανοίγω και πότε να κλείνω τα φώτα;Χρειάζονται απόλυτο σκοτάδι; Ή απλά να μην χτυπάει έντονο φως στο κλουβί;
Εξομοιωσε το φυσικο φωτισμο ενος 24ωρου. Το βραδυ ριχνε και μια κουβερτουλα η ενα μεγαλο πανι ωστε να καλυπτει ολο το κλουβι και να μην επιτρεπει να περναει φωτισμος
 
πολύ καλή ερώτηση!
και Γιάννη, γιατί η θηλυκιά άρχισε να ξεπουπουλιάζει το αρσενικό? που πιστεύεις ότι οφείλεται αυτό?
Αυτό είναι δύσκολο να απαντηθεί, υπάρχουν πολλοί πιθανοί λόγοι. Για παράδειγμα: στρες, απόπειρα αναπαραγωγής (ένας και μοναδικός νεοσσός = χάσιμο χρόνου), κούραση (πολλές γέννες), κυρίαρχη συμπεριφορά...

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλο σημείο που θα μπορούσα να τα έχω. Στις παρούσες συνθήκες θα μπορούσες να μου δώσεις κάποιες συμβουλές για το φωτισμό; Π.χ. Πότε να ανοίγω και πότε να κλείνω τα φώτα;Χρειάζονται απόλυτο σκοτάδι; Ή απλά να μην χτυπάει έντονο φως στο κλουβί;
Ένα σταθερό φως με χρονοδιακόπτη, θα ανάβει το πρωί, όταν ξημερώνει και θα σβήνει μετά από 11 ώρες περίπου. Σκέπασμα του κλουβιού με πετσέτα και όχι δυνατά φώτα τριγύρω. Το πρωί βγάζεις την πετσέτα. Όπως γράφει και ο @Phantomas
Τα προβλήματα δεν τα αποφεύγεις εντελώς αλλά θα είναι κάπως καλύτερα.
Απόλυτο σκοτάδι δεν είναι απαραίτητο αλλά αρκετά σκοτεινά ώστε να νομίζουν ότι νύχτωσε και είναι ώρα για ύπνο.

έχεις δίκιο! ακόμη κι αν υπήρχε χώρισμα με οπτική επαφή του ζευγαριού;
Αν και δεν το έχω κάνει πιστεύω ότι στα ζεμπράκια δεν είναι καλή ιδέα, έχουν μια μανία να χτίζουν φωλιές, καλύτερα να μην τους το θυμίζουμε :D. Δηλαδή δεν ξέρω πως θα αντιδρουσε το αρσενικό στην θέα μιας νέας φωλιάς μα το ταίρι του τριγύρο...
 
Θα προσπαθήσω να ακολουθήσω τις συμβουλές σας όσο καλύτερα μπορώ. Γιατί μπορεί να μην τους έχω τα πάντα όπως πρέπει μιας και είμαι πολύ καινούρια "μαμά", αλλά τουλάχιστον θέλω να κάνω ότι καλύτερο μπορώ για να νιώθουν όμορφα αυτά τα πλασματάκια, που θεωρούνται εδώ και 3 μήνες μέλη της οικογενείας μου :) Και πάλι σας ευχαριστώ απο καρδιάς
 
Θα προσπαθήσω να ακολουθήσω τις συμβουλές σας όσο καλύτερα μπορώ. Γιατί μπορεί να μην τους έχω τα πάντα όπως πρέπει μιας και είμαι πολύ καινούρια "μαμά", αλλά τουλάχιστον θέλω να κάνω ότι καλύτερο μπορώ για να νιώθουν όμορφα αυτά τα πλασματάκια, που θεωρούνται εδώ και 3 μήνες μέλη της οικογενείας μου :) Και πάλι σας ευχαριστώ απο καρδιάς
Γενικά να έχεις στο μυαλό σου ότι τους αρέσει η ρουτίνα και η σταθερότητα!
 
Πολύ ωραία, Μαίρη ο Γιάννης έχει πείρα και ακολούθησε αυτά που σου προτείνει.
Εμείς εκείνη την ώρα δράσαμε πυροσβεστικά μην σου μείνει νηστικός ο νεοσσός.
Όλα καλά θα πάνε και μετά ξεκούραση για όλους σας!
 
ο Γιάννης έχει πείρα και ακολούθησε αυτά που σου προτείνει.
Εμείς εκείνη την ώρα δράσαμε πυροσβεστικά μην σου μείνει νηστικός ο νεοσσός.
καλημέρα σε όλους μας και καλή χρονιά να έχουμε, φίλοι μου!
όντως, ο Γιάννης σαφέστατα είναι απ τους πιο έμπειρους φίλους της παρέας στα εξωτικά!
όντως η Μαρία και γώ κινηθήκαμε ακριβώς όπως το θέτει.. Με κύριο στόχο το καλύτερο δυνατό για το μικρούλι!
Μαίρη, καλή μας φίλη, ακολούθησε πιστά τις συμβουλές του Γιάννη και θα δεις..όλα θα πάνε ρολόι!
 
Πολύ ωραία, Μαίρη ο Γιάννης έχει πείρα και ακολούθησε αυτά που σου προτείνει.
Εμείς εκείνη την ώρα δράσαμε πυροσβεστικά μην σου μείνει νηστικός ο νεοσσός.
Όλα καλά θα πάνε και μετά ξεκούραση για όλους σας![/
Και καλά κάνατε, αλλά να που μας βγήκε σουρτούκω όπως λες 😛. Συνήθως είναι τα αρσενικά που δημιουργούν τα προβλήματα αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν ισχύει όπως φάνηκε. Ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά!
 
Back
Top