Γενικά Αγορά αιχμαλωτισμένων καρδερίνων η εκτροφής;

Nenkeren

PB Member
Εγγραφή
25 Ιουν 2008
Μηνύματα
297
Πόλη
Πειραιάς
Η φύση καταφέρνει να διατηρεί ακριβώς τον αριθμό του πληθυσμού κάθε ράτσας πουλιών (και όχι μόνο). Όταν ο άνθρωπος επεμβαίνει σ αυτήν την διαδικασία είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα επελθει καταστροφή. Αυτό συμβαίνει γιατί εμείς επεμβαίνουμε με γνώμονα το κέρδος ή οποιοδήποτε άλλον προσωπικό στόχο δίχως να μας ενδιαφέρουν οι επιπτώσεις. Η WWF στο αποτέλεσμα μιας έρευνας της αναφέρει ότι περίπου 200 εκατομμύρια πουλιά εξαφανίζονται από την πανίδα της Ευρώπης από το κυνήγι και την αιχμαλωσία. Τα τελευταία 200 χρόνια έχουν εξαφανιστεί 150 ράτσες πουλιών από τα 9000 που υπάρχουν. Και κάτι γι αυτούς που νομίζουν ότι η καρδερίνα δεν θα εξαφανιστεί ποτέ από την χώρα μας. Υπάρχει στην Αμερική μια ράτσα πουλιών που ονομάζεται Red-winged Blackbird Το 1922 κάποιος έγραψε ότι μαύρισε ο ουρανός για 5 ώρες, όταν πέρασε ένα σμήνος τους από πάνω του. Σήμερα αυτό το είδος είναι χαρακτηρισμένο ως υπό εξαφάνιση!

Εδώ αναφέρομαι σ αυτούς που λένε «μα τι πρόβλημα θα δημιουργήσω στην φύση, αν πάρω ένα – δυο ζευγάρια για την εκτροφή μου» Κι έχουν δίκιο όσοι λένε ότι το καναρίνι ήταν κάποτε άγριο πουλί και κατάφεραν να το εκθρέψουν οι άνθρωποι.. Σωστά, μόνο που αυτό έγινε πριν 300 χρόνια.

Όμως ας δούμε πιο προσεκτικά αυτή την ιστορία και ας πάρουμε ως παράδειγμα την καρδερίνα. Η άγρια καρδερίνα από το πρωί έως το απόγευμα τριγυρίζει ψάχνοντας την τροφή της. Έρευνες έχουν δείξει ότι η καρδερίνα τρώει έως 150 διαφορετικούς σπόρους. Αυτοί είναι σχεδόν ώριμοι σπόροι ή τουλάχιστον φρέσκοι (νωποί) σπόροι. Ξηρούς σπόρους τρώει σπάνια έως ποτέ. Κάθεται σ ένα αγκάθι τρώει σπόρους, αφήνει μια κουτσουλιά και φεύγει πάλι.
Αυτή η φάση διαρκεί 5-10 λεπτά. Επαφή με τις κουτσουλιές της δεν έχει ποτέ. Αυτό το πουλί δεν σ αφήνει να το κοντέψεις πάνω από 20 μέτρα. Όταν κάτι το τρομάξει έχει την δυνατότητα να πετάξει μακριά. Ξαφνικά αυτό το πουλί θα έρθει στον χώρο μας. Τι γίνεται από δω και πέρα; Δεν έχει την δυνατότητα διαφυγής όταν πλησιάζουμε το κλουβί του. Φρέσκους σπόρους δεν μπορεί να βρει και πίνει νερό με χλώριο, που δεν έχει ξαναπιεί. Το πουλί αρχίζει να χτυπάει στα κάγκελα του κλουβιού ψάχνοντας τρόπο να φύγει. Αυτά δημιουργούν ένα υπερβολικό στρες. Εκτός αυτού πλέον είναι αναγκασμένο να έρχεται σ επαφή μα τις κουτσουλιές που είναι φεμάτες βακτήρια στα οποία δεν είναι συνηθισμένος ο οργανισμός του. Μιλάμε για ένα πουλί 6 μηνών που έχει αρκετή δύναμη.
Έρευνες απέδειξαν ότι μέχρι και το 34% αυτών των πουλιών λόγω στρές, ασθενειών και έλλειψης τροφής (δεν γνωρίζει τους στεγνούς σπόρους) πεθαίνουν τους πρώτους μήνες της αιχμαλωσίας. Όταν τα πουλιά είναι αιχμαλωτισμένα πριν την πρώτη πτεροροια σε ποσοστό μέχρι και 59% πεθαίνουν, γιατί δεν έχουν ακόμη σταθερό ανοσοποιητικό σύστημα. Εδώ έχουμε την πρώτη μεγάλη διαφορά από τις καρδερίνες εκτροφής. Η καρδερίνα που έχει γεννηθεί στον μικρόκοσμο του εκτροφείου μας έχει συνηθίσει την τροφή που τις δίνουμε και η ανθρώπινη παρουσία έξω από το κλουβί της δεν της δημιουργεί στρες. Όλα αυτά σημαίνουν ότι αν έχει κάποιος αιχμαλωτισμένα πουλιά δεν πρέπει να κοντεύει την κλούβα τους και πρέπει, στην αρχή, να τους προσφέρει φυτρωμένους και νωπούς σπόρους. Επίσης πρέπει να δίνει ΜΟΝΟ εμφιαλωμένο νερό. Όμως πως θα καταφέρει να καθαρίζει την κλούβα δίχως να έρχεται κοντά τους και να τους δημιουργεί στρές;
Από τις θηλυκές το 75% δεν κάνουν για εκτροφή, γιατί ή δεν θα φτιάξουν φωλιά ή δεν θα κλωσήσουν ή θα τρώνε τα αυγά τους ή δεν θα ταΐσουν τα μικρά τους. Ας κάνουμε έναν πρώτο υπολογισμό. Συμφώνα με τα παραπάνω στοιχεία για να έχουμε ένα ζευγάρι που θα ολοκληρώσει με επιτυχία ένα ζευγάρωμα πρέπει να πάρουμε, αν είμαστε πολύ τυχεροί, τρία αρσενικά για να μας μείνει ένα. Από τις θηλυκές τέσσερις για να μας μείνει μια. Τώρα ας πούμε ότι το ζευγάρι «ταίριαξε», πράγμα πολύ δύσκολο. Άρα θέλουμε επτά πουλιά για να έχουμε ένα ζευγάρι. Υπολογισμό μπορεί να κάνει ο καθένας μόνος του, γιατί δεν γνωρίζω πόσο κοστίζουν τα αιχμαλωτισμένα πουλιά. Αν δώσω μια υποθετική τιμή 15 ευρώ ανά πουλί, δίχως να υπολογίσω την εξτρα τροφή, εμφιαλωμένο νερό και φάρμακα τότε τα 7 πουλιά κοστίζουν 105 ευρώ. Ένα ζευγάρι εκτροφής κοστίζει 120-140 ευρώ.


Και αυτά δεν τα λέω επειδή ειμαι εκτροφέας και θέλω να πουλήσω καρδερίνες εκτροφής αλλά τα λέω επειδή είναι η πικρή αλήθεια...Αυτά



Καραλής Φίλιππος
 
Fillipos,

an kanoume Copy apo alo Site i Post, prepei na grafoume tin Pigi i tha baloume Link.

Alexandros
 
Συγνωμη που δεν εβαλα την προελευση του αρθρου δεν το εκανα επιτηδευμενα για να το πλασαρω ως δικο μου... Τωρα ειδα αλεξανδρε οτι το αρθρο ειναι δικο σου και οντως ειναι πραγματικα υπεροχο. Συγνωμη και παλι...

Καραλης Φιλιππος
 
Συγνωμη που δεν εβαλα την προελευση του αρθρου δεν το εκανα επιτηδευμενα για να το πλασαρω ως δικο μου... Τωρα ειδα αλεξανδρε οτι το αρθρο ειναι δικο σου και οντως ειναι πραγματικα υπεροχο. Συγνωμη και παλι...

Καραλης Φιλιππος

Φίλιππε, με όλη την καλή διάθεση, θα σε συμβούλευα πρίν συνεχίσεις
να γράφεις στο φόρουμ για διάφορα θέματα που σε απασχολούν και που
φαντάζομαι νομίζεις οτι απασχολούν και όλους τους υπολοίπους,
αφιέρωσε λίγο χρόνο και ΔΙΑΒΑΣΕ τα βασικά θέματα.Αν το κάνεις
αυτό δεν θα βρεθείς ξανά στην δυσάρεστη θέση να ζητήσεις
συγγνώμη για κάποιο σου πόστ, αλλά εκτός αυτού θα βρείς και
πολλές συζητήσεις που ίσως σε ενδιαφέρουν. Να είσαι σίγουρος
οτι σ'ένα φόρουμ που εχει ζωή πέραν των 2 ετών και πάνω απο 2000
μέλη, ΚΑΤΙ έχει γραφτεί.
 
αγωράζουμε μόνο πουλιά που γενήθηκαν στην εχμαλοσία και έχουμε στοιχεία για αυτά. Δηλ. Δακτυλίδι
 
αγωράζουμε μόνο πουλιά που γενήθηκαν στην εχμαλοσία και έχουμε στοιχεία για αυτά. Δηλ. Δακτυλίδι


Και ποιος σε διαβεβαιώνει φίλε μου ότι τα δαχτυλιδωμένα πουλιά δεν είναι παρμένα από τη φύση;Θεωρείς απίθανο κάποιος-οι να βρίσκουν φωλιές και την 6η μερα να δαχτυλιδώνουν τους νεοσσούς και να τους παίρνουν;Και άντε εγώ σου λέω ότι αγοράζεις δαχτυλιδωμένη καρδερίνα που γεννήθηκε σε κλουβί. Γνωρίζεις τους γονείς της; Γνωρίζεις τους παππούδες της;Κι αν αυτοί είναι πιασμένοι ή κατεβασμένοι από φωλιά το ίδιο κακό δεν έχει γίνει στη φύση; Το μόνο πράγμα, στην Ελλάδα με την ισχύουσα νομοθεσία για τα αγριοπούλια, που δεν αποτελεί στοιχείο νομιμότητας ενός πουλιού είναι το δαχτυλίδι που φοράει. Δυστυχώς...
 
Και ποιος σε διαβεβαιώνει φίλε μου ότι τα δαχτυλιδωμένα πουλιά δεν είναι παρμένα από τη φύση;Θεωρείς απίθανο κάποιος-οι να βρίσκουν φωλιές και την 6η μερα να δαχτυλιδώνουν τους νεοσσούς και να τους παίρνουν;Και άντε εγώ σου λέω ότι αγοράζεις δαχτυλιδωμένη καρδερίνα που γεννήθηκε σε κλουβί. Γνωρίζεις τους γονείς της; Γνωρίζεις τους παππούδες της;Κι αν αυτοί είναι πιασμένοι ή κατεβασμένοι από φωλιά το ίδιο κακό δεν έχει γίνει στη φύση; Το μόνο πράγμα, στην Ελλάδα με την ισχύουσα νομοθεσία για τα αγριοπούλια, που δεν αποτελεί στοιχείο νομιμότητας ενός πουλιού είναι το δαχτυλίδι που φοράει. Δυστυχώς...
τιποτα δεν είναι σιγουρο. ειναι όμως καλο να περνουμε πουλια με δακτυλίδι γιατί είναι το μοναδικό αποδικτικοστοιχείο
 
8250 θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κάθετα μ αυτό που λες περί δαχτυλιδόματος και θα συμφωνήσω με τον morti.Ακούμε συνέχεια για δαχτυλίδομα και κοντεύουμε να το έχουμε δεδομένο ότι μόνο και καλά τα δαχτυλιδομένα είναι αυτά που πρεπει να αγοράζουμε και να πλουτίζουν οι παραγωγή(100-700 ευρώ ανα πουλί).
 
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Γνωρίζω ερασιτέχνες εκτροφείς που εκ πεποιθήσεως δεν δαχτυλιδώνουν νεοσσούς. Κι εγώ έχω μέχρι στιγμής 10 καρδερινοκάναρα και δεν δαχτυλίδωσα κανένα. Κι αν αξιωθώ ποτέ να βγάλω δικές μου καρδερινες εκτροφής δεν πρόκειται να δαχτυλιδώσω. Επομένως στην αγορά να ξέρεις ότι κυκλοφορεί κι ένας σεβαστός αριθμός μη δαχτυλιδωμένων καρδερίνων εκτροφής. Και για να σου απαντήσω γιατί δεν πρόκειται ποτε να δαχτυλιδώσω θα σου πω ότι οι θυληκες καρδερίνες έχουν τόσο αλλοπρόσαλλη και περιεργη συμπεριφορά κατά την αναπαραγωγή και είναι πολύ δύσκολο να δέσουν με κάποιον αρσενικό. Ε λοιπόν υπάρχουν καρδερίνες που μόλις δουν το δαχτυλίδι παρατάνε τα μωρά τα πετάνε από τη φωλιά κ. Α Σε καμμία περ'ιπτωση δε θα ρισκάριζα ποτέ να δέσω ένα ζευγάρι, να φτάσω στην πηγή και να μην καταφέρω να πιω νερό στο βωμό ενος δαχτυλιδιού και μιας επίπλαστης νομιμότητας που χαρίζει αυτό στην ελληνική πραγματικότητα. Κι επειδή το ίδιο μπορεί να συμβεί και με κανάρες γι αυτό ούτε τα καρδερινοκάναρα δαχτυλιδώνω. Και έχω φίλε μου κανα 2 που εάν συμμετείχαν σε διαγωνισμό πανελλήνιο και όχι τοπικό θα έπαιρναν το πρώτο βραβείο και με διαφορά.Αλλά εμένα η ευτυχία μου είναι να τα ακούω στο μπαλκονάκι μου πίνοντας το καφεδάκι μου..Αφήνω για τους άλλους βραβεία και δαχτυλίδια..
 
Κι επειδή το ίδιο μπορεί να συμβεί και με κανάρες γι αυτό ούτε τα καρδερινοκάναρα δαχτυλιδώνω. Και έχω φίλε μου κανα 2 που εάν συμμετείχαν σε διαγωνισμό πανελλήνιο και όχι τοπικό θα έπαιρναν το πρώτο βραβείο και με διαφορά.Αλλά εμένα η ευτυχία μου είναι να τα ακούω στο μπαλκονάκι μου πίνοντας το καφεδάκι μου..Αφήνω για τους άλλους βραβεία και δαχτυλίδια..

Λοιπόν κάποια πράγματα εδω μέσα έχουν αρχίσει και φαίνονται δυσνόητα.

1 Εγω φέτος πχ εβαλα 5 ζευγαρια και πήρα 10 πουλιά απο το καθένα, μετά έβαλα όλα τα μικρά μαζί στη κλούβα πτήσης του χρόνου πως θα ξεχωρίσω τα αδέρφια;

2 Εαν ήταν ετσι όλα οπως τα λές δεν θα υπήρχε λόγος να καθόμαστε να κανουμε εγγραφες σε συλλογους και γενικα να ψαχνουμε το καλυτερο για τα πουλιά μας

3 Εαν όντως εχεις τετοια πουλιά για πιο λόγο καθεσε και το διαλαλεις και δεν τα κρατας για παρτη σου χωρις να ξέρει κανενας;

4 Τις αποψεις σου τις ξερουμε περι δαχτυλιδιων αλλα και εσυ πρεπει να σεβεσε τις δικες μας αποφασεις να δαχτυλιδωνουμε τα πουλιά μας και ας τα πετανε οι μαναδες τους εξω. Και σε παρακαλω μην απαξιωνεις τους πάντες.Βάλε ενα μετρο.
 
Στα δαχτυλίδια έχω την εντύπωση ότι δεν είναι θέμα απόψεων αλλά θέμα νόμου. Καλώς η κακώς το δαχτυλίδι (σύμφωνα με το νόμο) ξεχωρίζει το εκτροφής από το άγριο. Αν έχεις αδαχτυλίδωτα πουλιά που είναι προστατευόμενα είσαι παράνομος. Και εγώ φέτος έβγαλα 3 φλώρια και δεν δαχτυλίδωσα γιατί την 6η μέρα που το επιχείρησα το δαχτυλίδι δεν περνούσε. Μπορώ να αποδείξω ότι τα έβγαλα εγώ; Τί κι αν έχω 3 ζευγάρια εκτροφής μεταλλαγμένα στο σπίτι. Δεν είναι απόδειξη. Αν τα βγάλω στην εξοχή να τα ακούσω και με πιάσουν θα τα απελευθερώσουν σαν άγρια. Στα ιθαγενή αυτοί είναι οι λόγοι που δαχτυλιδώνουμε και όχι οι διαγωνισμοί.

ΥΓ. Σε μια κλούβα μπορούμε να τα ξεχωρίσουμε και με ανοιχτό δαχτυλίδι.
 
Και ποιος σε διαβεβαιώνει φίλε μου ότι τα δαχτυλιδωμένα πουλιά δεν είναι παρμένα από τη φύση;Θεωρείς απίθανο κάποιος-οι να βρίσκουν φωλιές και την 6η μερα να δαχτυλιδώνουν τους νεοσσούς και να τους παίρνουν;Και άντε εγώ σου λέω ότι αγοράζεις δαχτυλιδωμένη καρδερίνα που γεννήθηκε σε κλουβί. Γνωρίζεις τους γονείς της; Γνωρίζεις τους παππούδες της;Κι αν αυτοί είναι πιασμένοι ή κατεβασμένοι από φωλιά το ίδιο κακό δεν έχει γίνει στη φύση; Το μόνο πράγμα, στην Ελλάδα με την ισχύουσα νομοθεσία για τα αγριοπούλια, που δεν αποτελεί στοιχείο νομιμότητας ενός πουλιού είναι το δαχτυλίδι που φοράει. Δυστυχώς...
Συμφωνώντας σε αρχικό επίπεδο για το "κατέβασμα" φωλιών
& για τον "μοναδικό" τρόπο πιστοποίησης των άγριων πουλιών μέσω του δαχτυλιδώματος θα ήθελα να σταθώ στην παρακάτω παραπομπή:
Και άντε εγώ σου λέω ότι αγοράζεις δαχτυλιδωμένη καρδερίνα που γεννήθηκε σε κλουβί. Γνωρίζεις τους γονείς της; Γνωρίζεις τους παππούδες της;Κι αν αυτοί είναι πιασμένοι ή κατεβασμένοι από φωλιά το ίδιο κακό δεν έχει γίνει στη φύση;
Εφόσον μιλάμε για αγριοπούλια, η κατοχή δαχτυλιδωμένου πουλιού
σημαίνει ότι έχουμε τον απόγονο ενός πουλιού που οι γονείς τους
ή οι πρόγονοί του, ήταν πουλιά "κλεμμένα" από τη φύση.
Με οποιονδήποτε τρόπο.
Σε μικρό χρονικό ορίζοντα, όχι 500 χρόνια που συμβαίνει με τα καναρίνια.
& βέβαια η πλειοψηφία αυτών που την εξέθρεψαν είναι αυτό
που από ορισμένουν ονομάζονται "πουλοπιάστες" οι ίδιοι
ή πελάτες αυτών,
από παρθενογέννεση δεν προήλθε κανένας.
Εάν αναφερόμαστε για εξωτερικό μιλάμε για κάποιοες (λίγες)
δεκαετίες που όμως για να "ανοίξουν" οι σειρές χρειάζονται
άγριους γεννήτορες & τώρα(πιθανολογώ),
όσο για την Ελλάδα είναι μία ιστορία 15ετίας περίπου.
Άρα η πρότασή σου είναι η μη κατοχή οποιουδήποτε αγρίου,
εάν την καταλαβαίνω καλά.
Εφόσον βάζεις & ζήτημα προγόνων, όλα τα άγρια συγκαταλέγονται
σε αυτή την πρόταση.
Εάν θυμάμαι καλά, είχες αναφερθεί στα πουλιά σου λέγοντας
ότι είναι μεν αδαχτυλίδωτα αλλά εκτροφής.
Είναι τόσο παλαιών γεννεών που δεν συγκαταλέγονται στην κατηγορία
που ορίζεις παραπάνω;
Την αναφορά στα πουλιά σου δεν την κάνω για να σταθούμε σε αυτό,
είτε έτσι είτε αλλιώς.
Ελπίζω το μήνυμά μου να μην εκληφθεί επιθετικό, δεν είναι.
Απλά αν τηρηθούν τα παραπάνω μιλάμε για μη εκτροφή Ελληνικής Καρδερίνας-δεκτό-
& όσο αφορά το εξωτερικό ισχύει το ίδιο εφόσον είναι σειρές κάποιων δεκαετιών με αμφισβητούμενη την μη εισαγωγή αγρίου αίματος ενδιαμέσως.
(Προσωπικά τη θεωρώ σίγουρη αλλά & απαραίτητη, διά της απλής λογικής).
Πάντα καλοπροαίρετα.
 
Γνωρίζω ερασιτέχνες εκτροφείς που εκ πεποιθήσεως δεν δαχτυλιδώνουν νεοσσούς.
Το άρθρο του κυρίου Αλέξανδρου λέει:
Αγορα αιχμαλωτισμενων καρδερινων η εκτροφης;
Εγώ ο άσχετος αγοραστής φίλε mortis πως μπορώ να ξέρω ότι πέρνω ενα πουλί εκτροφής και να αποφύγω όλα αυτά που αναφέρονται στο άρθρο;
Γιατι για "εμένα" τον αγοραστή πρόκειτε! Ένας άνθρωπος που έχει κάποια πουλιά και τα αναπαράγει και τα κρατάει, εμένα δεν με απασχολεί. Ένας άνθρωπος που τα πουλάει με ενδιαφέρει τι κάνει, για αυτό το λόγο έχω υπογραμμίσει το ερασιτέχνες εκτροφείς στην πρόταση σου. Το θέμα είναι οι επαγγελματίες και οι επιτήδιοι!
Και μια απορία που μου δημιουργήθηκε διαβάζοντας το θέμα. Αν μια καρδερίνα εκτροφής παρατάει τους νεοσσούς λόγο του δαχτυληδιού, μια καρδερίνα στη φύση δεν θα το κάνει; 🙄 Δηλαδή τα μη δαχτυληδομένα είναι τα εκτροφής;
Επειδή πολλά πετσοπ θα πούλαγαν οποιοδήποτε "εμπόρευμα" και επειδή ενας, ας πούμε, κανόνας για την αγορά ενός πουλιού είναι το πουλι να είναι ζωηρό θα καταλήγαμε στο εξής. Δύο καρδερίνες σε ένα πετσοπ, μία χωρίς "εκ πεποιθήσεως" δαχτυλήδη και ήρεμη (στα μάτια κάποιου μη έμπειρου, υποτονική ή άρρωστη) και μια με δαχτυλήδη και πολύ ζωηρή όταν πλησιάζουν το κλουβί της (τρομαγμένη λόγο του ότι έχει εχματολοτιστεί).
 
Το μόνο πράγμα, στην Ελλάδα με την ισχύουσα νομοθεσία για τα αγριοπούλια, που δεν αποτελεί στοιχείο νομιμότητας ενός πουλιού είναι το δαχτυλίδι που φοράει. Δυστυχώς...

Λοιπόν για να τελειώνει αυτό το παραμύθι.
Να εξηγήσω οτι το -σαιτ- που βρήσκεσαι αγαπητέ φίλε mortis
είναι της άποψης οτι ακόμα και αν δεχτούμε σαν απολύτως ορθή
την παρατήρησή σου, εμείς θα κάνουμε ότι περνάει απο το χέρι μας
για να την αλλάξουμε και να συνταχθούμε με την νόμιμη οδό και διαδικασία.
Οχι γιατί θέλουμε να το "παίξουμε" νομοταγείς πολίτες, σ' ένα κράτος μπάχαλο,
αλλά γιατί θα προσπαθούμε συνεχώς να πείσουμε τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας
οτι ο σεβασμός στο περιβάλλον επιβάλει την αυστηρή τήρηση κάποιων
κανόνων. Και ο σεβασμός στο περιβάλλον(εκεί που το φτάσαμε)
είναι η πρώτη σκέψη όλων όσων θέλουν να λέγονται ΑΝΘΡΩΠΟΙ.
-Σ' ΑΥΤΟ πάρε θέση. Εσύ ο mortis, με ποιά πλευρά θα είσαι;
Δεν σε ερωτώ για να απαντήσεις αλλά για να το σκεφτείς. Ευχαριστώ.
 
Λοιπόν για να τελειώνει αυτό το παραμύθι.
Να εξηγήσω οτι το -σαιτ- που βρήσκεσαι αγαπητέ φίλε mortis
είναι της άποψης οτι ακόμα και αν δεχτούμε σαν απολύτως ορθή
την παρατήρησή σου, εμείς θα κάνουμε ότι περνάει απο το χέρι μας
για να την αλλάξουμε και να συνταχθούμε με την νόμιμη οδό και διαδικασία.
Οχι γιατί θέλουμε να το "παίξουμε" νομοταγείς πολίτες, σ' ένα κράτος μπάχαλο,
αλλά γιατί θα προσπαθούμε συνεχώς να πείσουμε τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας
οτι ο σεβασμός στο περιβάλλον επιβάλει την αυστηρή τήρηση κάποιων
κανόνων. Και ο σεβασμός στο περιβάλλον(εκεί που το φτάσαμε)
είναι η πρώτη σκέψη όλων όσων θέλουν να λέγονται ΑΝΘΡΩΠΟΙ.
-Σ' ΑΥΤΟ πάρε θέση. Εσύ ο mortis, με ποιά πλευρά θα είσαι;
Δεν σε ερωτώ για να απαντήσεις αλλά για να το σκεφτείς. Ευχαριστώ.


Έχω ξεκαθαρίσει την θέση μου σε παλαιότερο θέμα με τίτλο "Άγρια πουλιά- Εύρεση".Φυσικά και ανήκω σε εκείνη τη μερίδα που θέλει έναν αυστηρότερο και πιο αδιάβλητο νομο για την εκτροφή άγριων πουλιών. Όσο όμως σε ένα κράτος όπως λέτε "μπάχαλο" δεν ισχύει κάτι τέτοιο δεν μπορώ να ανεχτώ κριτικές του τύπου :" ΑΑΑ φίλε μου τα πουλιά σου είναι αδαχτυλίδωτα άρα είναι πιασμένα" Έχω δει επίσης κύριε Μάκη μέσα στο φόρουμ και με απλές ενδείξεις χωρίς καμμία απόδειξη, συμπεριφορές του τύπου "ντροπή σου να κλέβεις πουλιά από τη φύση" ή "έκλεψες τα πουλιά από φωλιά και φτου σου" και άλλα τέτοια επειδή κάποιος κατείχε αδαχτυλίδωτα πουλιά ή τάιζε μικρά χωρίς να μας έχει δείξει τους γονείς κλπ. Δεν μπορούμε να αποποιηθούμε σαν να μην έγινε ποτέ το γεγονός ότι οι μπαμπάδες μας ή οι παππούδες μας είχαν ως χόμπι και όχι ως επάγγελμα το πιάσιμο άγριων πουλιών. Κατά τη γνώμη μου δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο μένος για ένα αν μη τι άλλο χόμπι. Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί να μην υπάρχει η άποψη ότι όπως και στα άλλα χόμπι κυνήγι ψάρεμα η πολιτεία τα επιτρεπει με βάση πάντα κάποιες προυποθέσεις να επιτρέπει και αυτό το χόμπι. Δεν μπορώ να καταλάβω την θέση κάποιων να μην θέλουν να ακούσουν κουβέντα για αυτό και να είναι τόσο πολύ ευαίσθητοι ότι τα αγριοπούλια λιγοστεύουν αλλά δεν έχω δει ποτέ κανέναν να λυπάται που και οι μπεκάτσες λιγοστεύουν και οι πέρδικές λιγοστεύουν και οι κότσυφες λιγοστεύουν και οι σταρίτσες λιγοστεύουν αλλά παρ όλα αυτά κάθε χρόνο μετά τις 20-22 Αυγούστου κάποιοι τα πυροβολούν και τα σκοτώνουν στο βωμό του δικού τους χόμπι. Και κυνηγούς αυτού του τύπου έχει πολλούς η Ελλάδα και σίγουρα υπάρχουν και αρκετοί σε αυτό το φόρουμ. Και εκ των προτέρων σας λέω κύριε Μάκη ότι το μύνημα μου δεν το γράφω με επιθετικό τρόπο με όλο το σεβασμό προς το πρόσωπο σας, αλλά αγανακτώ καποιοι με το χόμπι τους να θεωρούνται νόμιμοι σκοτώνοντας ζώα και πουλιά και κάποιοι να χαρακτηρίζονται εγκληματίες της φύσης επειδή αιχμαλώτισαν ένα πουλί. Επειδή δεν έχω μάθει να κρύβομαι πίσω από το δάχτυλο μου και μου αρέσει η αλήθεια σας λέω λοιπόν ότι όσο ελλιπής είναι ο νόμος περί αγριων ωδικών πουλιών που ο κάθε ασυνείδητος κάνει ότι θέλει άλλο τόσο ελλιπες και άδικο είναι ένα καθεστώς που καταπνίγει και απαγορεύει ένα χόμπι ίσως και πολύ παλαιότερο από αυτό του κυνηγού.Ας ξεκαθαριστεί ότι δεν κάνει το ίδιο κακό στη φύση αυτός που πιάνει 500 πουλιά με σκοπό το εμπόριο με αυτόν που πιάνει 1 για να το έχει στο μπαλκονι του. Και για να προλάβω κάποιους που θα μου απαντήσουν με το κλασσικό "αν δεν σου αρέσει φύγε" για μένα το ζητούμενο δεν είναι αν θα φύγω ή θα μείνω αν μου αρέσει ή δεν μου αρέσει. Για μένα το ζητούμενο είναι να μπορώ να κρίνω κάτι που είναι σωστό ή λάθος ακόμη κι αν αυτό είναι νόμοι και κανονισμοί του κράτους. Με γνώμονα πάντα τα λογικά επιχειρήματα. Τελικά η ευαισθησία για τη φύση γενικότερα κάποιων είναι επιλεκτική με χαμηλά όρια;Ή μήπως συμβαίνει κάτι άλλο;
 
Επειδή το γαϊτανάκι πάλι ξεκίνησε και πάλι οι έχοντες, όλοι μας, την δική μας μύγα, μυγιαστήκαμε, ακόμα δεν μας έχεις κάνει μία πρόταση λύσης του θέματος αλλά γενικολογείς με το κράτος έτσι, το κράτος αλλιώς, νόμοι δεν υπάρχουν όπως στην Ελβετιά και αλλού.
Ξεκάθαρα.
Νόμοι δεν υπάρχουν ή καλύτερα αυτοί που υπάρχουν είναι ελλιπείς και χωρίς τέλεση ελέγχου = μηδέν αποτέλεσμα (Σχιστό).
στο μπαλκόνι του.
Είναι η εύκολη και ανέξοδη λύση.
Και ένας φίλος όπως είπα παλαιότερα, γράφτηκε σε σύλλογο γιατί φοβόταν -επειδή έχει κι αυτός το ίδιο πάθος με εσένα-, μη του γίνει καταγγελία στο δασαρχείο και του απελευθερώσουν όλα τα πουλιά τα αδακτυλίδωτα. Όσα δακτυλίδωσε, είναι και όσα έβγαλε (10) φέτος, από 4 ζευγάρια καρδερίνες, όλη του η επιβράβευση και η χαρά του, είναι ότι, από του χρόνου θα έχει από τα 18 συνολικά πουλιά, αν του ζήσουν όλα, τα 14 με δακτυλίδι δικό του.
Γι αυτούς τους χομπίστες μιλάμε.
Εδώ μέσα αναφερόμαστε ή προσπαθούμε τουλάχιστον να αναφερόμαστε μόνο για τα πουλιά εκτροφής, την σωστή διαχείρηση κλπ.
Μετράει για μένα η άποψη του μέλους που είναι και κάτοχος πουλιών αλλά είναι και κυνηγός; Μετράει μόνο σε ότι έχει σχέση με την εκτροφή. Σε ότι έχει σχέση με το κυνήγι είμαι απέναντί του, αλλά δεν θα τσακωθώ εδώ σε αυτό το φόρουμ για τις ιδέες μας περί αυτού του χόμπυ.
Για μένα το ζητούμενο είναι να μπορώ να κρίνω κάτι που είναι σωστό ή λάθος ακόμη κι αν αυτό είναι νόμοι και κανονισμοί του κράτους. Με γνώμονα πάντα τα λογικά επιχειρήματα
. Τα λογικά είναι σύμφωνα μόνο με τη δική μου και τη δική σου λογική σκέψης.
Η πρότασή μου ήταν αποχή, και από Σχιστό, και από πετ σοπς που πουλάνε πιασμένα, και από όποιον άλλον έχει πιασμένα. Είχες πεί ότι δεν είναι λύση η αποχή, δεν είναι ενέργεια δεν είναι κάποια κίνηση.
Ακόμα περιμένουμε τις απαντήσεις σου και τις λύσεις που θα έχεις σίγουρα να μας προτείνεις όπως σου είχαν πεί και άλλοι τότε με 1,2,3,4,5... Θέσεις - λύσεις - απαντήσεις, στα ερωτήματα που και εσύ ο ίδιος έχεις.
Και πιστεύω ότι δεν δακτυλιδώνεις γιατί μιλάς εκ του ασφαλούς του ασύλου που σου προσφέρει η κατοικία σου και το μπαλκόνι σου. Γιατί είναι σίγουρο ότι κανένας δεν θα ασχοληθεί να σε καταγγείλει ακόμα και άν γνωρίζει τον ισχύοντα νόμο περί αγρίων πουλιών. Διακινδυνεύοντας όμως, επίσης το ίδιο να σου απελευθερώσουν τα πουλιά που εσύ όπως λές έχεις βγάλει, και δεν έχω λόγους να μη σε πιστεύω, για μία στείρα κατά την άποψή μου επιμονή αντιπαράθεσης και μόνο. Αν θές αντιπαράθεση με στόχο να αλλαχθούν πράγματα και status quo, αυτό γίνεται μόνο με την εμπλοκή σου μέσα από κάποιο οργανωμένο σύλλογο. 'Εστω και περιβαλλοντικής ευαισθησίας και όχι από τον "καναπέ" όπως είχες πεί παλιότερα για κάποιους άλλους.
Υ. Γ. 1 : Έχεις πάει να δείς ποτέ κάποια έκθεση - διαγωνισμό, μέ όλα τα καλά ή κακά που μπορεί να έχει από τη στιγμή που λές όχι; Έτσι σαν απλός θεατής. Πόσες φορές έχουμε φάει "φόλα" σε μέρη κυριλέ, και πόσες έχουμε περάσει υπέροχα σε ΄"καταγώγια", αν καταλαβαίνεις τι εννοώ και πόσες μέτρια.
Υ. Γ. 2 : Το δακτυλίδι αν μη τι άλλο είναι μία ταυτότητα.
τιποτα δεν είναι σιγουρο. ειναι όμως καλο να περνουμε πουλια με δακτυλίδι γιατί είναι το μοναδικό αποδεικτικο στοιχείο
Και μπορούν όλοι ανα πάσα στιγμή να μάθουν που μένω και να μου κάνουν έφοδο για να διαπιστώσουν αν έχω πιασμένα ή όχι. Είναι μία άκρη ενός νήματος που αργά ή γρήγορα, οδηγεί σε μένα.
Υ. Γ. 3 (off topic) : Συνεχίζεις να δηλώνεις στο προφίλ σου ότι κατοικείς στο Μόναχο, αλλά στις φωτογραφίες που έχεις ανεβάσει διακρίνουμε Ελληνικές εφημερίδες, κουτάκια νήματος κλπ, με ελληνικά. Έχεις ερωτηθεί ευγενικότατα αν μένεις όντως στο Μόναχο αλλά απάντηση δεν εδόθει.
Υ. Γ. 4 (off topic) : Έχω ζητήσει από τον admin αλλά προσκρούει μάλλον στο γεγονός ότι είναι προσωπικά δεδομένα κλπ, πέραν από το ψευδώνυμο μας να είναι απαραίτητα κατά την εγγραφή κάποιου μέλους, και τα πραγματικά μας στοιχεία μέχρι και ΑΦΜ, ΑΔΤ, σε μία βάση δεδομένων που να μπορεί να τη βλέπει ο καθένας, ή μόνο ο admin, έτσι ώστε να γίνει πραγματικά μία κοινωνία μελών με φυσικά πρόσωπα που δεν έχουν να κρύψουν τίποτα και να εκφράζουν με ονοματεπώνυμο τις θέσεις τους. Η δημοκρατία θέλει έκθεση και όχι μόνο ιδεών.
Αναμμένοντας για πολλοστή φορά την απάντηση,
απάντηση όμως με θέσεις και όχι γενικότητες πάλι,
Φιλικά,
 
Επειδή το γαϊτανάκι πάλι ξεκίνησε και πάλι οι έχοντες, όλοι μας, την δική μας μύγα, μυγιαστήκαμε, ακόμα δεν μας έχεις κάνει μία πρόταση λύσης του θέματος αλλά γενικολογείς με το κράτος έτσι, το κράτος αλλιώς, νόμοι δεν υπάρχουν όπως στην Ελβετιά και αλλού.
Ξεκάθαρα.
Νόμοι δεν υπάρχουν ή καλύτερα αυτοί που υπάρχουν είναι ελλιπείς και χωρίς τέλεση ελέγχου = μηδέν αποτέλεσμα (Σχιστό).
στο μπαλκόνι του.
Είναι η εύκολη και ανέξοδη λύση.
Και ένας φίλος όπως είπα παλαιότερα, γράφτηκε σε σύλλογο γιατί φοβόταν -επειδή έχει κι αυτός το ίδιο πάθος με εσένα-, μη του γίνει καταγγελία στο δασαρχείο και του απελευθερώσουν όλα τα πουλιά τα αδακτυλίδωτα. Όσα δακτυλίδωσε, είναι και όσα έβγαλε (10) φέτος, από 4 ζευγάρια καρδερίνες, όλη του η επιβράβευση και η χαρά του, είναι ότι, από του χρόνου θα έχει από τα 18 συνολικά πουλιά, αν του ζήσουν όλα, τα 14 με δακτυλίδι δικό του.
Γι αυτούς τους χομπίστες μιλάμε.
Εδώ μέσα αναφερόμαστε ή προσπαθούμε τουλάχιστον να αναφερόμαστε μόνο για τα πουλιά εκτροφής, την σωστή διαχείρηση κλπ.
Μετράει για μένα η άποψη του μέλους που είναι και κάτοχος πουλιών αλλά είναι και κυνηγός; Μετράει μόνο σε ότι έχει σχέση με την εκτροφή. Σε ότι έχει σχέση με το κυνήγι είμαι απέναντί του, αλλά δεν θα τσακωθώ εδώ σε αυτό το φόρουμ για τις ιδέες μας περί αυτού του χόμπυ.

. Τα λογικά είναι σύμφωνα μόνο με τη δική μου και τη δική σου λογική σκέψης.
Η πρότασή μου ήταν αποχή, και από Σχιστό, και από πετ σοπς που πουλάνε πιασμένα, και από όποιον άλλον έχει πιασμένα. Είχες πεί ότι δεν είναι λύση η αποχή, δεν είναι ενέργεια δεν είναι κάποια κίνηση.
Ακόμα περιμένουμε τις απαντήσεις σου και τις λύσεις που θα έχεις σίγουρα να μας προτείνεις όπως σου είχαν πεί και άλλοι τότε με 1,2,3,4,5... Θέσεις - λύσεις - απαντήσεις, στα ερωτήματα που και εσύ ο ίδιος έχεις.
Και πιστεύω ότι δεν δακτυλιδώνεις γιατί μιλάς εκ του ασφαλούς του ασύλου που σου προσφέρει η κατοικία σου και το μπαλκόνι σου. Γιατί είναι σίγουρο ότι κανένας δεν θα ασχοληθεί να σε καταγγείλει ακόμα και άν γνωρίζει τον ισχύοντα νόμο περί αγρίων πουλιών. Διακινδυνεύοντας όμως, επίσης το ίδιο να σου απελευθερώσουν τα πουλιά που εσύ όπως λές έχεις βγάλει, και δεν έχω λόγους να μη σε πιστεύω, για μία στείρα κατά την άποψή μου επιμονή αντιπαράθεσης και μόνο. Αν θές αντιπαράθεση με στόχο να αλλαχθούν πράγματα και status quo, αυτό γίνεται μόνο με την εμπλοκή σου μέσα από κάποιο οργανωμένο σύλλογο. 'Εστω και περιβαλλοντικής ευαισθησίας και όχι από τον "καναπέ" όπως είχες πεί παλιότερα για κάποιους άλλους.
Υ. Γ. 1 : Έχεις πάει να δείς ποτέ κάποια έκθεση - διαγωνισμό, μέ όλα τα καλά ή κακά που μπορεί να έχει από τη στιγμή που λές όχι; Έτσι σαν απλός θεατής. Πόσες φορές έχουμε φάει "φόλα" σε μέρη κυριλέ, και πόσες έχουμε περάσει υπέροχα σε ΄"καταγώγια", αν καταλαβαίνεις τι εννοώ και πόσες μέτρια.
Υ. Γ. 2 : Το δακτυλίδι αν μη τι άλλο είναι μία ταυτότητα.

Και μπορούν όλοι ανα πάσα στιγμή να μάθουν που μένω και να μου κάνουν έφοδο για να διαπιστώσουν αν έχω πιασμένα ή όχι. Είναι μία άκρη ενός νήματος που αργά ή γρήγορα, οδηγεί σε μένα.
Υ. Γ. 3 (off topic) : Συνεχίζεις να δηλώνεις στο προφίλ σου ότι κατοικείς στο Μόναχο, αλλά στις φωτογραφίες που έχεις ανεβάσει διακρίνουμε Ελληνικές εφημερίδες, κουτάκια νήματος κλπ, με ελληνικά. Έχεις ερωτηθεί ευγενικότατα αν μένεις όντως στο Μόναχο αλλά απάντηση δεν εδόθει.
Υ. Γ. 4 (off topic) : Έχω ζητήσει από τον admin αλλά προσκρούει μάλλον στο γεγονός ότι είναι προσωπικά δεδομένα κλπ, πέραν από το ψευδώνυμο μας να είναι απαραίτητα κατά την εγγραφή κάποιου μέλους, και τα πραγματικά μας στοιχεία μέχρι και ΑΦΜ, ΑΔΤ, σε μία βάση δεδομένων που να μπορεί να τη βλέπει ο καθένας, ή μόνο ο admin, έτσι ώστε να γίνει πραγματικά μία κοινωνία μελών με φυσικά πρόσωπα που δεν έχουν να κρύψουν τίποτα και να εκφράζουν με ονοματεπώνυμο τις θέσεις τους. Η δημοκρατία θέλει έκθεση και όχι μόνο ιδεών.
Αναμμένοντας για πολλοστή φορά την απάντηση,
απάντηση όμως με θέσεις και όχι γενικότητες πάλι,
Φιλικά,





Κι όμως Γιώργο υπάρχουν άνθρωποι εντελώς ερασιτέχνες που τους αρέσει αυτό το είδος κυνηγιού για ένα πουλάκι. Δεν καταλαβαίνω γιατί να αποκαλούνται καταστροφεις της φύσης; Δεν καταλαβαίνω γιατί να τους απαγορεύεται να εξασκήσουν το χόμπι τους ενώ σε κάποιους άλλους επιτρέπεται;Δεν καταλαβαίνω γιατί το κυνήγι του λαγού π.χ. Να επιτρέπεται 2 ή 3 μήνες το χρόνο μόνο Τετάρτη και Κυριακή και μόνο 'ενα θήραμα για καθε κυνηγό τη μέρα και να μην επιτρέπεται με αυτούς τους όρους και αν θέλεις και με μικρότερα χρονικά διαστήματα και το κυνήγι άγριων πουλιών και μάλιστα χωρίς ο αυτοσκοπός του κυνηγιού να είναι η θανάτωση αλλά η αιχμαλωσία. Δε νομίζω οι λαγοί τα αγριογούρουνα οι μπεκάτσες οι πέρδικες να είναι περισσότερα από τις καρδερίνες και τα φλώρια στη χώρα μας. Είμαι κάθετα αντίθετος σε πρακτικές τύπου Σχιστού όμως εδώ μιλάμε για εντελώς διαφορετικό πράγμα μιλάμε για ένα χόμπι που δεν έχει σκοπό το κέρδος αλλά την προσωπική ευχαρίστηση και που ίσως αδίκως να απαγορεύεται. Ο νόμος είναι νόμος και ειμαστε υποχρεωμένοι να τον σεβόμαστε όμως νομίζω ότι στην προκειμένη περίπτωση ο νόμος αδικεί μία μερίδα ανθρώπων-παραδοσιακων αγνών χομπιστών. Τα 4 ζευγάρια καρδερίνες όμως προφανώς τα έχει πιασμένα. Γιατί λοιπόν αυτός σήμερα να θεωρειται από σένα και κάποιους άλλους μέσα στο φόρουμ νόμιμος και σωστός και κάποιος άλλος που έτυχε ή επιδίωξε κι έπιασε ένα πουλάκι γιατί το χει μεράκι να δέχεται "επίθεση" και κάποιοι να τον κάνουν να νοιώθει ότι έκανε μεγάλο έγκλημα στη φύση όταν όλοι μας λιγο ή πολύ το έχουμε κάνει το έγκλημα είτε σε άγρια πουλιά είτε σε οποιοδήποτε άλλο ζωντανό και μη οργανισμό της φύσης. Δεν καταλαβαίνω γιατί η ευαισθησία κάποιων φτάνει μόνο μέχρι το πουλάκι που μπορεί να έπιασε κάποιος. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η μηδενική ανοχή μόνο στο συγκεκριμένο τομέα. Τέλος θέλω να σου πω ότι δεν καυγαδίζουμε απλά αλλάζουμε αντιθετες απόψεις και βέβαια αντικειμενεικά. Εγώ Γιώργο για όλα τα παραπάνω πιστεύω ότι σου έδωσα λογικές απαντήσεις. Εσύ μπορείς να μου δώσεις τις δικές σου απαντήσεις στις πιο πάνω απορίες μου; Τώρα όσον αφορά για τις προτάσεις μου εγώ αυτές που σκέφθηκα και έγραψα στο θέμα "αγρια πουλιά εύρεση" αυτες είναι. Έβαλα και την υπογραφή μου σε ένα σάιτ που έγινε με αφορμή την κατάσταση που επικρατεί στο Σχιστό.Από εκεί και πέρα στο θέμα "αγρια πουλιά -εύρεση" δεν έχει ποστάρει κάποιος εδώ και αρκετό καιρό. Σαν μονάδα εγώ δηλαδή τι θα μπορούσα να κάνω περισσότερο από όσα έκανα μέχρι τώρα; Τώρα από τη στιγμή που επιτρεπεται να χρησιμοποιούμε την ανωνυμία μας άρα δεν μπορεί κανείς νομίζω να μας ελέγχει και να μας παρατηρεί και να βγάζει άστοχα συμπεράσματα επειδή οι εφημερίδες ή το νήμα είναι ελληνικό ότι δεν κατοικούμε στο Μόναχο. Είπα και πάλι θα το πω ότι στο Μόναχο μενω κάποιους μήνες του χρόνου και δήλωσα αυτό ως τόπο διαμονής. Δεν καταλαβαίνω την ενόχληση σας. Τώρα όσον αφορά στο να δίνουμε το ΑΦΜ μας και τον Α. Δ. Τ. σε ένα φόρουμ αντιπροτείνω αυτό να γίνεται κι όταν βγαίνουμε σε μία ραδιοφωνική εκπομπή να πούμε την άποψη μας και γενικότερα όταν πρέπει να μιλήσουμε για κάτι να δίνουμε τα παραπάνω στοιχεία. Και εκτός από ΑΦΜ θα πρότεινα να λέμα και πόσα έσοδα βγάζει ο καθένας από εμάς το γενεολογικό μας δέντρο κλπ.Οι κοινωνίες και οι δημοκρατίες φίλε Γιώργο δεν στηρίζονται στην επωνυμία κάποιου ούτε στο ΑΦΜ του. Η ελεύθερη έκθεση ιδεών πρέπει να είναι ευπρόσδεκτη εφ όσον δεν προσβάλλει κανέναν από οποιον κι αν προέρχεται είτε δηλώνει μόρτης είτε δηλώνει georgekouk είτε δηλώνει ότι μένει στο Μόναχο είτε δηλώνει ότι μένει στι Κιάτο. Το θέμα είναι αυτά που λέει να μην προσβάλλουν κανένα. Τώρα αν κάποιοι ενοχλούνται με κάποιε απόψεις-απορίες που ίσως κατά πολύ βάθος τους να τις θεωρούν σωστές ας κάνουν την αυτοκριτική τους ή ας τις αντικρούσουν. Εγώ το πως θα ήθελα να είναι το καθεστώς στην Ελλάδα για τα άγρια πουλιά το έχω παραθέσει.Από εκεί και πέρα μόνος μου να πάω να πιάσω τον υπουργό δεν μπορώ.Αυτοί οι οποίοι δείχνουν την υπερευαισθησία τους και τη μηδενική ανοχή τους σε κάποιον που κατέχει ένα αδαχτυλίδωτο πουλί θεωρώντας τον πουλοπιαστη "εγκληματία της φύσεως "κλπ. αυτοί που τόσο έντονα πιστεύουν ότι οι καρδερίνες αφανίστηκαν επειδή κάποιοι παππόυδες είχαν ως χόμπι να πιάνουν 1-2 πουλάκια το χρόνο ας ηγηθούν λοιπόν μιας προσπάθειας κι έγώ αλλά και πολλοί άλλοι πιστεύω θα τους ακολουθήσουμε
 
Λοιπον επειδη διαβασα και ειδα αρκετα εχω να πω και εγω με την σειρα μου καποια πραγματα... Ναι ειναι οντως σωστο οτι τα πουλια που εχουμε καταφερει να βγαλουμε στο κλουβι εχουν ερθει αο γονεις, παππουδες, προπαππουδες, προπροπαππουδες αγριους. Το θεμα ομως ειναι οτι εν συνεχεία βγαινουν πουλια στο κλουβι χωρις να προσβαλλουν την απωλεια ελευθερων πουλιων και εκει εγκειται η σοβαρη προσπαθεια που καταβαλλει ο καθε εκτροφεας. Μπορει να ειναι χομπι το πιασιμο πουλιων αλλα προς στιγμην ειναι παρανομο και θα πρεπει να παραμεινει παρανομο. Και αν οπως λετε χομπι ειναι και το κυνηγι θα ηθελα να πω οτι και το κυνηγι εγκειται και αυτο σε ορισμενα πλαισια και οι λογοι που δεν δημιουργει τοσο πολλα προβληματα (το νομιμο) ειναι επειδη υπαρχουν συγκεκριμενοι αριθμοι θυραματων και εκτως αυτου δεν παταει στον βωμο του κερδους. Οι πουλοπιαστες οι οποιοι δεν κρατανε ενα και δυο πουλακια για παρτη τους αλλα πουλανε 100 και 200 πουλακια καθε εβδομαδα ΟΛΟ το χρονο κανουν μεγαλη ζημια σε αντιθεση με αυτον που βαραει 5-10 κοτσυφια την βδομαδα για 1-2 μηνες το χρονο.

Καραλης Φιλιππος
 
Λόγια.λόγια, λόγια!
Λόγια χιλιογραμμένα, χιλιοειπωμένα, χιλιοακουσμένα!
Ο νόμος είναι νόμος είτε μας αρέσει είτε όχι.Αν ήθελε ο καθένας από εμάς την προσωπική του νομοθεσία δεν θα ήμασταν κοινωνία αλλά κάτι χειρότερο κι από ζούγκλα.
Μην μπερδευόμαστε με νούμερα γιατί θα ζαλιστούμε. Έχω γράψει αρκετές φορές ότι δεν υπάρχει κανένας πουλοπιάστης με "λεία" 1-2 πουλάκια. Πως θα διαλέξουν άλλωστε το καλύτερο, ομορφότερο και αρσενικότερο; Τι απογίνονται αυτά που τελικά δεν υιοθετούνται είναι λίγο πολύ γνωστό.
Η σύγκριση δε των εκ πεποιθήσεως πουλοπιαστών με τους εκτροφείς άγριων ατόμων οι οποίοι ξεκίνησαν κάποτε με "πιασμένα" πουλιά, είναι αν μη τι άλλο άτοπη!
Οι μεν πρώτοι συνεχίζουν ένα καταστροφικό έργο, οι δε δεύτεροι προσπαθούν ή έχουν θέση σωστές βάσεις για ευκολότερη εκτροφή-διαχείριση-κοινωνικοποίηση-διαιώνιση αυτών των σε λίγο χρόνο σπάνιων ειδών.
Τώρα τελευταία κυκλοφορεί και μια άλλη δικαιολογία βέβαια.
Αφού στην φύση έχουν πολύ μεγάλα ποσοστά θνησιμότητας από διάφορους παράγοντες γιατί να μην βάλω το χεράκι μου εγώ και που ξέρεις ίσως αλλάξω αυτήν την ισορροπία; Με ποσοστό επιτυχίας 0,001%!
Όσον αφορά τα δακτυλίδια τώρα. Μιλήσαμε για νόμους πιο πάνω έτσι;Ε, εδώ μιλάμε για κανονισμούς. Καλώς ή κακώς (για μένα καλώς)ΜΟΝΟ πουλιά δακτυλιδωμένα συμμετέχουν-παρουσιάζονται-κρίνονται σε εκθέσεις.
Να δεχτώ ότι κυκλοφορούν και δακτυλιδωμένα αλλά άγρια πτηνά.
Γνωρίζετε όμως πόσα δακτυλιδωμένα τελικά δίνουν νεοσσούς και πόσα αδακτυλίδωτα-υποτιθέμενα εκτροφής σταματούν είτε στο φλερτ είτε στο πλέξιμο είτε στην επώαση;
Και τέλος για τους κυνηγούς. Γνωρίζω ότι το χόμπι τους διέπεται από αυστηρούς νόμους. Υπάρχει βέβαια και ένα μικρό ποσοστό που θεωρούνται κακοί κυνηγοί και υπεράνω νόμου. Σε πόσες κοινωνικές ομάδες άλλωστε δεν υπάρχουν οι εξαιρέσεις;Και στο κάτω κάτω υπάρχει χόμπι που λέγεται κυνήγι. Με την "επωνυμία" του και τους κανόνες του.Χόμπι "πουλοπιάσιμο" δεν υπάρχει καν ούτε μπορεί να συγχέεται με την ελεγχόμενη και σωστή εκτροφή.
 
Back
Top