Αναπαραγωγή Αγορά κανάρας για ζευγάρωμα με αρσενικό επισκέπτη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nina 2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Από την στιγμή που τις είχες μαζί τόσες μέρες, δε βρίσκω λόγο να τις έχεις χωρισμένες. Γιατί να μη βγάλεις το χώρισμα να έχουν και χώρο να πετάνε; Μαλώνουν όταν είναι ενωμένες;
 
Από την στιγμή που τις είχες μαζί τόσες μέρες, δε βρίσκω λόγο να τις έχεις χωρισμένες. Γιατί να μη βγάλεις το χώρισμα να έχουν και χώρο να πετάνε; Μαλώνουν όταν είναι ενωμένες;
Μολις εφερα την Δευτερα αν θυμαμαι καλα τηνΑλεξια [κιτρινη] την εβαλα μεσα στο κλουβακι της Μυρτω. Μια χαρα ηταν μονο για μια μερα. Την επομενη η στριμενη Μυρτουλα την μαλωνε κ τσακωνότανε. Σημερα αλλαξα κλουβακι κ της χωρισα. Δεν την αφηνει ουτε να φαει.
 
Η πρώτη ημέρα ήταν αναγνωριστική και για αυτό δεν έκαναν τίποτα.
Την δεύτερη μέρα άρχισαν οι τσακωμοί για το ποια από τις δυο θα είναι η αρχηγός.
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Η πρώτη ημέρα ήταν αναγνωριστική και για αυτό δεν έκαναν τίποτα.
Την δεύτερη μέρα άρχισαν οι τσακωμοί για το ποια από τις δυο θα είναι η αρχηγός.
Η Μυρτουλα παντα πρωτη θελει να είναι. Η αρχηγος.Αχ... Μολις γινω καλα... Θα δεις τι θα παθει. Μια μπουκιά είναι η σκατουλα!
 
Σημερα εβγαλα από τα κορίτσια μου το χωρισμα. Προς το παρον εχουν χωρο για να μην τσακωνονται.Αυτή η Μυρτουλα μου, το φαι μου το πεταει συνεχεια κατω. Εχθες τα αλλαξα κ σημερα είναι χαλια...
http://prntscr.com/6g507p
 
Να βάζεις λιγότερο φαγητό στις ταίστρες έτσι και θα το τρώει όλο και θα το αλλάζεις τακτικότερα για να είναι φρέσκο και καθαρό. Και δεν θα πετάγονται εύκολα τα σπόρια έξω, διαλέγει επειδή έχει μπόλικη τροφή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Να βάζεις λιγότερο φαγητό στις ταίστρες έτσι και θα το τρώει όλο και θα το αλλάζεις τακτικότερα για να είναι φρέσκο και καθαρό. Και δεν θα πετάγονται εύκολα τα σπόρια έξω, διαλέγει επειδή έχει μπόλικη τροφή.
Η πλακα είναι ότι όταν βαζω λιγοτερο μπαινει ολοκληρη μεσα στο φαι κ με πιανουν τα γελια.Βλέπεις μια μινιατουρα από την εξω μερια της ταιστρας να ψαχνει να φαει αυτό που θελει!
 
μα γιατι ο Αλεξ πειρατης ανεβαινει στην αυγοθηκη κ προσπαθει να την βατεψει; καλα το λεω; συνεχεια αυτό κανει εδώ κ 2 μερες τωρα. Θελει να ζευγαρωσει; Η θηλυκια μου δεν είναι ετοιμη ακομα; Τι να κάνω; Μια μικρη βοηθεια παρακαλω! 🙂
 
μα γιατι ο Αλεξ πειρατης ανεβαινει στην αυγοθηκη κ προσπαθει να την βατεψει; καλα το λεω; συνεχεια αυτό κανει εδώ κ 2 μερες τωρα. Θελει να ζευγαρωσει; Η θηλυκια μου δεν είναι ετοιμη ακομα; Τι να κάνω; Μια μικρη βοηθεια παρακαλω! 🙂
Δεν μπορείς να κάνεις τίποτε... κανείς δεν μπορεί.
Υπομονή μέχρι η "δύσκολη" να αποφασίσει να πει το ναι...
 
Δεν μπορείς να κάνεις τίποτε... κανείς δεν μπορεί.
Υπομονή μέχρι η "δύσκολη" να αποφασίσει να πει το ναι...
είναι σε καραντινα ακομα. Δεν μπορει να πει το ναι από μακρια!:D
 
Βαστατε τουρκοι τ' αλογα φαση... Περιμενουμε τις εξελιξεις και να δουμε τελικα αν θα πει το "ναι" !
Τον Αλεξ με την Αλεξια θα βαλω. Η Μυρτω είναι στριμενη. Δεν νομιζω να θελει φετος. Ο Κιτσος μαζευει τις κλωστες που του ειχα βαλει να δω πως αντιδράει, αλλα δεν υπαρχει φωλια στο κλουβι του να τις βαλει. Τις κραταει στο στομα:D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Να ρωτησω κατι βρε παιδια; Εγω τα καναρινια μου τα εχω ξεχωριστα κλουβια από τα αρσενικα. Όταν τελειωσει η καραντινα, θα βαλω το ζευγαρακι στην ζευγαρωστρα με το χωρισμα για αρχη ή θα τα βαλω μαζι;
 
Να ρωτησω κατι βρε παιδια; Εγω τα καναρινια μου τα εχω ξεχωριστα κλουβια από τα αρσενικα. Όταν τελειωσει η καραντινα, θα βαλω το ζευγαρακι στην ζευγαρωστρα με το χωρισμα για αρχη ή θα τα βαλω μαζι;
Χώρισμα... ακόμη και για μία ώρα...
Πρώτα θα δεις συμπεριφορές και θα εκτιμήσεις την κατάσταση... και μετά δοκιμάζεις να το βγάλεις.
 
Back
Top