Αναπαραγωγή Αγορά κανάρας για ζευγάρωμα με αρσενικό επισκέπτη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nina 2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κούκλα είναι να σου ζήσει!
Βλέπω κι εγώ τις δύο πρώτες, λέω γιατί να την μαλώσουμε, ε μετά ήρθε η τρίτη. Τι να σου κάνουμε; Δεν λες που βρήκες σίγουρη νύφη για τον Μπαρμπαρόσα :)
😀 καλο Μαρακι μου. Ειπα να μην με μαλλωσετε γιατι είναι στο κλουβακι με την Μυρτουλα μου
 
Μιλάμε για πολύ όμορφο πουλάκι... Να χαίρεσαι να το φροντίζεις. Άντε και καλούς απογόνους!
Δλδ η νέο αφιχθείσα εχει κάνει ήδη μωράκια επέρυσι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Μιλάμε για πολύ όμορφο πουλάκι... Να χαίρεσαι να το φροντίζεις. Άντε και καλούς απογόνους!
Δλδ η νέο αφιχθείσα εχει κάνει ήδη μωράκια επέρυσι;
Ευχαριστω Γιαννη. Εχει γινει μια φορα μανουλα περυσι.Ας ελπισουμε να κανει κ φετος με το Αλεξ μου 😉
 
κι άλλο κοριτσι στην παρεουλα μας για το Αλεξ τον πειρατη. Το κοριτσι μου αυτό είναι 18 μηνων κ εχει κανει ηδη μια γεννα. Τουλάχιστον αυτό είναι καθαρο κοριτσακι. Μου το εδωσε σημερα ο οδοντίατρος μου γιατι πεθανε τον Νοεμβριο ο αντρας της. Τον εφαγε η καρακαξα. Το ονοματακι της Αλεξια. Το βραδυ θα εχει το δικο της κλουβακι, γι'αυτο μη με μαλλωσετε!
http://prntscr.com/6elyah
http://prntscr.com/6elyqm
http://prntscr.com/6elzgq

Μια κούκλα ΚΑΙ η Αλεξία! Και ταιριάζει και πολύ με τον Πειρατή! Με το καλό και καλούς απογόνους!

Χριστίνα μου πλέον έχεις δύο ωραία ζευγαράκια που θα σου κάνουν σίγουρα παιδάκια.. Έχεις σκεφτεί τι θα κάνεις τα μικρά όταν μεγαλώσουν; Ξέρεις ότι από δύο καναρινάκια μπορεί να βρεθείς μέσα σε λίγους μήνες με 12 καναρίνια; 😛[/dls][/dls][/dls]
 
Μια κούκλα ΚΑΙ η Αλεξία! Και ταιριάζει και πολύ με τον Πειρατή! Με το καλό και καλούς απογόνους!

Χριστίνα μου πλέον έχεις δύο ωραία ζευγαράκια που θα σου κάνουν σίγουρα παιδάκια.. Έχεις σκεφτεί τι θα κάνεις τα μικρά όταν μεγαλώσουν; Ξέρεις ότι από δύο καναρινάκια μπορεί να βρεθείς μέσα σε λίγους μήνες με 12 καναρίνια; 😛
Ευχαριστω Αλικη μου. Θα τα χαρισω Αλικη μου. Μπορει να τα παω κ σε κανενα μαγαζι να τα δωσω. Θα δειξει.Αν ξερετε καποιο άλλο τροπο... Θελω κ εδώ την βοηθεια σας.Ας κανουνε πρωτα με το καλο, να τα χαρω κ εγω τα μωρα [να τα φαω στα φιλια].:D
 
Ευχαριστω Αλικη μου. Θα τα χαρισω Αλικη μου. Μπορει να τα παω κ σε κανενα μαγαζι να τα δωσω. Θα δειξει.Αν ξερετε καποιο άλλο τροπο... Θελω κ εδώ την βοηθεια σας.Ας κανουνε πρωτα με το καλο, να τα χαρω κ εγω τα μωρα [να τα φαω στα φιλια].:D
Καλα θα κανεις, ειναι πολυ καλο να σκεφτομαστε εκ των προτερων τι θα κανουμε με τα μικρα, δειχνει σεβασμο προς τους φτερωτους φιλους σου και υπευθυνοτητα.

Η τρελη ξαναχτυπα με φιλια 😀, φροντισε να τα εχεις απο κοντα οταν ειναι μωρα, εγω τα αφησα στην ησυχια τους και τωρα μολις βαλω χερακι να αλλαξω αυγουλακι γινεται εμπολεμη ζωνη ☹
 
Μπορει να τα παω κ σε κανενα μαγαζι να τα δωσω
Αυτό καλύτερα να το αποφύγεις. Δεν ξέρεις που και πως θα καταλήξουν.
Καλύτερα μην τα χαρίζεις και δώσε τα κατ' ευθείαν σε ερασιτέχνες σε συμβολική τιμή αν θέλεις να βγάλεις μέρος των εξόδων σου. Δεν είναι κακό, πιο υπεύθυνο πάντως από την ανταλλαγή με προϊόντα σε μαγαζί.
Και να γίνει και facecontrol των επίδοξων αναδόχων χα χα.
 
Η τρελη ξαναχτυπα με φιλια 😀
δεν υπαρχει περιπτωση να μην φιλησω πουλακι. Τα εχω φαει καλε όλα! Αμα γινω καλα, γιατι είμαι αρρωστη ακομα... Τι εχει να γινει😛 Μιραντα. Που να δεις όταν ξεπεταχτουν τα μωρα τι θα γινει.Ασε που το ένα από αυτά θα γινει σαν τον πετρουλη μου[παπαγαλακι] κ αυτό θα το μαθω στα χερια κ θα κοιμαται στο κρεβατι το πρωι μεχρι να στειλω το παιδι μου σχολειο. Τρελλα καλεεεεεεεεε😛 Αυτο που δεν μπορω να πιασω κ πιανω με γαντια είναι το Κοκατιλη[Αλεκος]. Του τρωω τα μπουτακια, αλλα εχω κ φοβο μην με αρπαξει κ παω σε κανενα νοσοκομειο. Θα τον βαλω στην κατσαρολα κοκκινηστο μετα! 😛
 
δεν υπαρχει περιπτωση να μην φιλησω πουλακι. Τα εχω φαει καλε όλα! Αμα γινω καλα, γιατι είμαι αρρωστη ακομα... Τι εχει να γινει😛 Μιραντα. Που να δεις όταν ξεπεταχτουν τα μωρα τι θα γινει.Ασε που το ένα από αυτά θα γινει σαν τον πετρουλη μου[παπαγαλακι] κ αυτό θα το μαθω στα χερια κ θα κοιμαται στο κρεβατι το πρωι μεχρι να στειλω το παιδι μου σχολειο. Τρελλα καλεεεεεεεεε😛 Αυτο που δεν μπορω να πιασω κ πιανω με γαντια είναι το Κοκατιλη[Αλεκος]. Του τρωω τα μπουτακια, αλλα εχω κ φοβο μην με αρπαξει κ παω σε κανενα νοσοκομειο. Θα τον βαλω στην κατσαρολα κοκκινηστο μετα! 😛
😕
Ειχα δικιο, εισαι τρελαμενη!
 
😕
Ειχα δικιο, εισαι τρελαμενη!


Μακαρι να ειχα μια μεγαλη εκταση κ θα εβαζα όλα τα ζωα μεσα. Όλα τ'αγαπαω. Τα ζωα σε καταλαβαινουν καλυτερα από τους ανθρώπους... Όλα στην αγκαλια μου τα θελω. Όταν παμε στο Αττικο παρκο, δεν ξεκολαω από κει. Μεσα εκει θελω να μεινω. Υπαρχει εκει ο γερακοπαπαγαλος ο Αλεκος που είναι καταπληκτικος. Σου δινει κ φιλακι μωρε η ψίχουλα μου. Σου δινει κ ποδαρακι κ εγω του δινω κρυφα ψωμακι κ φυστικακι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
δεν υπαρχει περιπτωση να μην φιλησω πουλακι. Τα εχω φαει καλε όλα! Αμα γινω καλα, γιατι είμαι αρρωστη ακομα... Τι εχει να γινει😛 Μιραντα. Που να δεις όταν ξεπεταχτουν τα μωρα τι θα γινει.Ασε που το ένα από αυτά θα γινει σαν τον πετρουλη μου[παπαγαλακι] κ αυτό θα το μαθω στα χερια κ θα κοιμαται στο κρεβατι το πρωι μεχρι να στειλω το παιδι μου σχολειο. Τρελλα καλεεεεεεεεε😛 Αυτο που δεν μπορω να πιασω κ πιανω με γαντια είναι το Κοκατιλη[Αλεκος]. Του τρωω τα μπουτακια, αλλα εχω κ φοβο μην με αρπαξει κ παω σε κανενα νοσοκομειο. Θα τον βαλω στην κατσαρολα κοκκινηστο μετα! 😛
Καλέ με τόσο αγάπη που σκοπεύεις να δώσεις... αναρωτιέμαι μήπως έκανες κακή επιλογή στην εκτροφή... Που θα βάλεις τόσα μικρά και κυρίως πως θα τα δώσεις αν γίνουν περισσότερα από το αναμενόμενο;
Άντε πάλι ροζ, γαλάζιες και πράσινες φατσούλες...
 
Καλέ με τόσο αγάπη που σκοπεύεις να δώσεις... αναρωτιέμαι μήπως έκανες κακή επιλογή στην εκτροφή... Που θα βάλεις τόσα μικρά και κυρίως πως θα τα δώσεις αν γίνουν περισσότερα από το αναμενόμενο;
Άντε πάλι ροζ, γαλάζιρες και πράσινες φατσούλες...
Θα τα κρατησω όλα δικα μου κ θα τους φτιαξω χωρο. Εχω καλε να τα δωσω. Προς το παρον εχω κλησει παραγγελιες 4. Πρωτος ο Οδοντίατρος που θελει αρσενικο.
 
Χριστίνα, βάλε τα πουλάκια από μια γεννά να κάνουν ώστε να έχεις η να βρεις να τα δώσεις σε σίγουρα χέρια, όπου θα τα φροντίζουν, όπως ακριβώς τους αρμόζει.
Όσον αφορά το ψωμάκι και φυστικακι, εφόσον το ξέρεις ότι του κανείς κακό γιατί το κάνεις;
 
Χριστίνα, βάλε τα πουλάκια από μια γεννά να κάνουν ώστε να έχεις η να βρεις να τα δώσεις σε σίγουρα χέρια, όπου θα τα φροντίζουν, όπως ακριβώς τους αρμόζει.
Όσον αφορά το ψωμάκι και φυστικακι, εφόσον το ξέρεις ότι του κανείς κακό γιατί το κάνεις;
δεν παθαινουν βρε παιδια τιποτα.Απλα εχουν τις ωρες τους που τα ταιζουν. Εμενα ετσι μου ειπαν όταν τους ρωτησα.

το ξερω, αλλα το λυπάμαι.


Μα πως το διαβασες, αφου σβηστηκε
Μαρακι μου το δινω σε ένα παπαγαλο στο Αττικο παρκο

Σε τι πουλί τα δίνεις Χριστινάκι;


Είχε απαντήσει πριν το σβήσεις Χριστίνα μου. Δεν πειράζει, σ' ενοχλεί;
Καλε δεν το εσβησα εγω!

Χριστίνα, βάλε τα πουλάκια από μια γεννά να κάνουν ώστε να έχεις η να βρεις να τα δώσεις σε σίγουρα χέρια, όπου θα τα φροντίζουν, όπως ακριβώς τους αρμόζει.
Όσον αφορά το ψωμάκι και φυστικακι, εφόσον το ξέρεις ότι του κανείς κακό γιατί το κάνεις;
εσεις δεν δινετε ψωμακι στα πουλακια; Εγω δινω σχεδόν κάθε μερα κ το τρωνε ολο...
 
εσεις δεν δινετε ψωμακι στα πουλακια; Εγω δινω σχεδόν κάθε μερα κ το τρωνε ολο...
Εγώ όχι.. Τρώνε τους σπόρους τους, την αυγοτροφή μου, λαχανικά, χόρτα, μήλο, βλαστωμένους σπόρους και βότανα!
 
Αν το έφτιαχνες μόνη σου το ψωμί Χριστίνα, όχι ότι θα ήταν ιδανική τροφή αλλά πάντως θα ήταν ελάχιστο το "κακό". Το έτοιμο ψωμί που τρώμε, δυστυχώς όμως έχει διογκωτικές ύλες που είναι δηλητήρια. Να το αποφεύγεις. Ή φτιάχνε μια φορά στο τόσο δικά τους κεκάκια Η συνταγή του κέικ λαχανικών των παπαγάλων μου .
 
Back
Top